Ratajský les

Staré zločiny jsou dávno promlčeny. Zapomněli na ně snad i jejich dřívější aktéři z padesátých. Už nechtějí převrátit svět jako kdysi, stačí jim dožít stranou a v klidu. Jsou tu ale také ti, kteří jsou přesvědčeni, že pachatelé zločinů by v klidu žít neměli, že na zaplacení viny není nikdy dost pozdě. Ratajský les v Posázaví se stal v lednu 1952 místem vraždy. Na hromadě klestí zde byla nalezena komunistická funkcionářka Anna Felbabová s prostřelenou hlavou. Rudá justice odpověděla na její smrt nekompromisně a propaganda jí propůjčila vlastní interpretaci. Znovu tekla krev, vinných i nevinných, na starou křivdu se navršily křivdy nové… Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť. Román vychází ze skutečných událostí, dotváří je a fabuluje. Dvě linie příběhu z let 1952 a 1958 prolíná třetí dějová osa – ta současná. Brzy se ukáže, jak osudově spolu všechny tři souvisejí. Neboť minulost stále ještě není pohřbena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/281872/ratajsky-les-yUj-281872.jpg 3.874
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Pistorius & Olšanská

Kniha Ratajský les

Toyenka

Obě historické linie jsou skvělé, bohužel ta současná - kvůli přehnané snaze zachytit současný jazyk, který není autorovi vlastní - hodně drhne.

laepus

Výborná knížka. Krásně propletené tři příběhy, kdy se informace postupně dávkují a navzájem doplňují. Napsat tři příběhy lineárně za sebou, nemá to takový spád. Navíc každá část má jiný vypravěčský styl a v závěru dokonce ještě vypravěčů přibývá. Až do úplně poslední stránky tak vlastně není jasné, co kdo udělá a čte se to jedním dechem. Doporučuji číst pokud možno co největší úseky najednou, ať se do děje dostanete lépe. A co říci závěrem? Komunismus je pořádné svinstvo a každý bolševik by si zasloužil, za to, co udělal, pořádný trest. Těch možností, jak je trestat, je zde nabídnuta spousta, stejně tak i pocity těch, kteří se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou - ať už v příběhu z roku 1952 nebo 2014...

Evišťátko

Mám ráda romány,které přibližují naše novodobé dějiny,o to víc,když pohled autora není černobílý. A Aleš Palán to dokázal. Možná by někoho odradila forma ,kterou k napsání románu zvolil,ale po pár stránkách se na to dá zvyknout a díky tomu si knihu víc vychutnat.

jarin58
25.12.2018

Zprvu jsem si nemohl zvyknout na styl psaní,ale pak jsem se začal orientovat a hlavně linka děje ze současnosti byla ve zajímavá a konec překvapivý.Jinak padesátá léta hrůza děs.

-Pečivo-
12.08.2018

Dovolenkový maraton pokračuje - další na řadě je pan Palán! Ne však můj svědek, ale jinej pan Palán! Zmatení level kuře s batohem. Jak je todle možný? No jednoduše. Pečivo je taky vícero - třeba já a pak rohlík.

Aleš Palán napsal knížku podle mýho gusta - mám moc rád příběhy z 50. let o tom jak lidi na vesnicích byli na sebe svině, ne že by teď byli lidi menší svině, ale dřív se mohly pořádně odkopávat. My bejt tehdá normálně náckové, tak to dotahnem daleko!

Vykořisťování hospodářů, začátky družstev, zastrašování a nakonec vražda, vedoucí k represím a nárůstu svinskovosti u některých jedinců - absence viny a hledání spravedlností. O tom všem píše falešnej Palijo ve třech rovinách - z roku 1952 (vražda), 1958 (soud) a 2014/15 (hledání spravedlností). Protože tam není ani Arnold Schwarzenegger ani Stallone, tak pomsta není zdaleka tak sladká jako já když se opaluju.

Velmi se mi líbily příběhy z 60. Let, součastnost trochu pokulhává. Jako já za chvíli, tradičně totiž píšu recošku na míse a už mi z toho vysedávání mravenčí nohy.

8/10. Táhněte komouši! Víc takových knih!

KrystofJuzko
07.07.2018

Český thriller o komunistech a antikomunistech na základě skutečné události.

jan7940
17.03.2018

Začátek vypadal slibně - vesnická tancovačka 50. let, stará křivda, hlavní padouch. Poté přišla další časová rovina, po ní zase přítomnost, minulost, čím dál tím víc mi začala vadit absence přímé řeči, použitý hovorový jazyk... a tak jsem knihu po přibližně pětadvaceti stranách zavřel.
Je to škoda, protože kniha vypadala dějově zajímavě a hodně jsem si od ní sliboval.

Warden
10.03.2018

Výborný, napínavý příběh o zlu v 50.letech. Palán se s tím vypořádal mnohokrát lépe, než Hájíček v Selském baroku. Vyprávění ve třech rovinách není vůbec zmatené a vždy je jasné, o čem je řeč a orientace sndná. Je fakt, že linie ze současnosti byla nejslabší. U cizího autora bych za to ubral jednu hvězdu, ale že jsme na domácí půdě......takže plný počet.

hanap
01.03.2018

Poslouchám jako audio knihu. Hrozná padesátá léta. Příběh je napínavý, proplétá se několik časových linek.Ta současná linka mě nebavila, spíš překážela.

invocation11
02.12.2017

Zajímavě zvolená forma - prolínání jednotlivých příběhů v první, druhé i třetí osobě bylo fajn, osvěžující a zároveň dynamické. Nicméně tím, jak do původního tria ke konci vstupovaly další a další vypravěči, začalo být vše mírně chaotické.

První dva příběhy mě celkem bavily (za vším hledej jednoduchý motiv) a možná i vzdáleně připomínaly Hájíčkovo Selský baroko. Příběh ze současnosti však bohužel hodnotím jako nejslabší. Jazykově se autor snažil přiblížit dnešní mládeži, což se mu vcelku i povedlo, ale jinak na mě příběh působil jaksi naivně. Xnáctiletá dívka, mstící se jak česká Lisbeth Salanderová všem dosud žijícím komančům a všechno jí navíc tak skvěle vychází (i ty vzorky DNA má téměř na počkání jak Horatio Caine). Konec knihy je tak nějak očekávaný spíše než "nečekaný" a závěrečná pointa proto bohužel příliš nevyzní, škoda.

DriftBooks
30.11.2017

Tato kniha je důkazem toho, jak důležitá je literatura. A ještě více – dobře napsaná literatura. Už dlouho jsem se tak netetelil blahem nad úžasným jazykem, originálními obraty, nad celkovou koncepcí, nad vtipem, sarkasmem, důrazným nasráním i hlubokým pochopením. Skvělá kniha. Nejen z hlediska literárního...

Dělat zlé věci pro dobrou věc, s dobrým úmyslem, z dobrých důvodů… to je nitka, která se vine desítkami příběhů. V knize Ratajský les pak především v části ze současnosti. Samozřejmě. Člověk to bere s nadsázkou. A z tohoto pohledu je to vlastně až zábavné. Groteskní. Ovšem v celkovém kontextu kniha rozhodně humorná není.

S kolegou vedeme dlouhé hovory o tom, co je legitimní odboj, jaké násilí se dá ještě ospravedlnit třídním bojem, a které je už za hranou. Co je ještě revoluce, a co už jen bezbřehý chaos. Z mého pohledu je špatné jakékoliv násilí. Že je to zbabělé? A že ne každý se chce stát mučedníkem? Nevím. Má generace (zatím) nemusela řešit složitá dilemata na hraně života a smrti. A sám v sobě si nenesu hluboké křivdy. Dokážu ale vést vášnivé řeči. V kavárně. V teple a v bezpečí. Třeba nad podobnými knihami…

iška
28.05.2017

Také mi nějak nesedl styl vyprávění.

vekune
04.04.2017

Vyprávění ze tři stran se mi líbilo, téma a zpracování super. Ale ubrala jsem hvězdu za ten závěr! Rok 2015 a dovysvětlování všeho a ze všech pohledů už klidně mohlo být vynecháno.

Foks
09.01.2017

Styl vyprávění mi úplně nesedl, občas hned nebylo jasné, kdo zrovna vypráví. Bohatě to však vynahradil příběh samotný. Soudruzi se v 50. letech opravdu činili.

MichelleS
30.10.2016

Části odehrávající se v 50. letech se mi líbily, současná linie se samozvanými mstiteli už mnohem méně. Ale co mi vadilo nejvíc, je použitý jazyk, hovorová čeština promísená rádoby odvazovými výrazy i vulgaritami. Kniha se proto v mých očích odsunula mezi spotřební zboží, všední, netřeba ukládat do paměti.

orinka3
14.08.2016

Už jsem patrně této tématiky přejezená. Kniha mi proto nepřipadá tak zajímavá jako těm, co v té době nežili a znají ji jen zprostředkovaně. Taky se mi nelíbí vulgarismy, to knize úroveň nezvedne. Takže bohužel, nezaujalo mně to.

poiu
11.08.2016

Výborně napsaný příběh zasazený do padesátých let s jednou navazující současnou linkou. Obě časové roviny z padesátých let perfektně vystihují tehdejší atmosféru ve společnosti: strach, udavačství, zatýkání, vězení, potrestání viníků i nevinných, "dobrovolné" vstupy do kolchozu, konfiskace majetku......

Moc se mi líbilo pojetí příběhu z několika úhlů pohledu - Pták, Melichárek, kněz Jonáš, Dítě, Helena Felbabová... Popsané pocity a motivace každého z nich..... Opravdu dobré... Akorát mi trochu neseděla ta současná linka - víc mě bavily obě dvě linky historické - ty byly opravdu boží (= výborně napsané :-)

"Ves si oddechla. Žádná utržená fuchtle už nebude lidi rozeštvávat, ničit a popouzet. Místní hrozba je pryč, na druhou stranu se přiblížilo něco děsivějšího. A že vzdálenějšího? Co znamená dálka pro neštěstí, které má opravdu přijít?
(...)
Smrk dobře ví, že jednou kulkou a jedním provazem tohle neskončí, za katr pomaže nejen vrah, ale i ti, co něco měli, ti, kteří se nedali, kdo se namane.... Lidi, co se znali od kolíbky, po sobě začali koukat po očku, kterej z nich má v tom mordu prsty? Nikdo nevěděl. Zato všichni vědí, proč to ten chlap vyved."

lidunka1
01.06.2016

Aleš Palán mě velmi mile překvapil. Knížka je o vážném tématu, ale je výborně napsaná. Autor dokáže dobře používat slovník osob různého věku a postavení. Knihu jsem zhltla. Překvapilo mě, že existují skupiny mstitelů, které berou právo a pomstu do vlastních rukou.

genie
21.03.2016

Tři časové linie příběhu, v němž téměř nikdo není bez viny. Tři linie, z nichž ty dvě starší na mě působily věrohodněji. Současnost je z většiny vyprávěná pohledem radikálky, která je s historickými událostmi osobně propojená … Autor její myšlenky vyjadřuje možná zbytečně drsně a vulgárně.
Oceňuji, že autor v doslovu doplnil informace o tom, co je skutečné a co už ne … Dobrá kniha, rozhodně vede k zamyšlení.