Ratajský les

Staré zločiny jsou dávno promlčeny. Zapomněli na ně snad i jejich dřívější aktéři z padesátých. Už nechtějí převrátit svět jako kdysi, stačí jim dožít stranou a v klidu. Jsou tu ale také ti, kteří jsou přesvědčeni, že pachatelé zločinů by v klidu žít neměli, že na zaplacení viny není nikdy dost pozdě. Ratajský les v Posázaví se stal v lednu 1952 místem vraždy. Na hromadě klestí zde byla nalezena komunistická funkcionářka Anna Felbabová s prostřelenou hlavou. Rudá justice odpověděla na její smrt nekompromisně a propaganda jí propůjčila vlastní interpretaci. Znovu tekla krev, vinných i nevinných, na starou křivdu se navršily křivdy nové… Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť. Román vychází ze skutečných událostí, dotváří je a fabuluje. Dvě linie příběhu z let 1952 a 1958 prolíná třetí dějová osa – ta současná. Brzy se ukáže, jak osudově spolu všechny tři souvisejí. Neboť minulost stále ještě není pohřbena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281872/ratajsky-les-agG-281872.jpg 3.7110
Romány, Literatura česká
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Kniha Ratajský les

engelbert
28.08.2020

Čekal jsem spíše detektivku. Spíše to byla sonda do historie obce padesátých let na pozadí zločinu. Co všechno dokázali komunisti zneužít aby dosáhli na soukromý majetek. Trochu mě při četbě rušila forma, kde mi někdy dost dlouho trvalo, než jsem zjistil kdo právě vypráví.

Allla9
13.08.2020

Seznamujeme se s životem v roce 1952, kdy byla zabita komunistická funkcionářka Anna Kvašová. Děj je dále zasazen do roku 1958 a 2014. Jsou zde zajímavě zachycené dějiny.

Mibaf
07.02.2020

Příběh plný bolavých osudů, který nemá vítěze - všichni končí v poli poražených. Jediný kdo v mých očích skutečně zvítězil je pan Palán, který se sice nedrží příliš historických faktů ale díky fabulaci se mu podařilo všechny postavy zajímavě dokreslit a jejich příběh pak provázat.

LuckaH2
21.12.2019

Fascinuje mě období komunismu, takže mě kniha zaujala již tématem, které je z části podle skutečnosti. Bavily mě i tři časové linky, i kdyz že začátku jsem měla problém se zorientovat. Celou knihu se pak ve mě praly pocity, kdo je vlastně oběť a kdo "ten špatný", co všechno může někomu projít a co ne...

argamit
16.12.2019

Výborné téma, ale strašně přeplácané. Proč je tam proboha ta linka ze současnosti? Z dobrého příběhu, který je budovaný na základě skutečných událostí, dělá pulp a parodii. Fakt jsem nevěděl, co si mám myslet o guerillové skupince, která odkrouhává jednoho komunistu za druhým a jíž jdou v patách nebezpeční mladí komunisté. Navíc je to plné neuvěřitelných, nesmyslných náhod, které jsou nutné, aby se ten příběh přešoupal po správných políčkách až k překombinovanému závěru. Přitom tahle podivná parodická linka se střídá s příběhem z 50. let, který nepostrádá hloubku a tragiku. Kéž by se to drželo jenom starých časů... přitom autor umí psát, a tím myslím pracovat se slovy, ten styl je přesný, nic neokecává, autor má talent vyhmátnout slovo, které ozřejmí scénu líp než dlouhý popis.

Pavelpi
03.12.2019

No nevím.Moc se mi to nelíbilo.Pamatuji se na vraždu Anny Kvášové.Tenkrát se o tom hodně dost psalo v novinách a povídalo se o tom i v rádiu a řekl bych,že to bylo trošku jinak.Je mi jasné,že propaganda (tehdejší) případ využila ke své potřebě a upravila si ho,ale to je normální,to se děje i dneska.Ale ta kniha je napsaná dost divným stylem,který moc nemusím.

Nočnípták
18.09.2019

Zajímavý příběh. Základem jsou skutečné události o kterých Aleš Palán vypráví v krátkých kapitolách. Jsou zde tři dějové linie - roky 1952, 1958, 2014. Pro mne byla zajímavá hlavně padesátá léta. Na začátku jsem se často musela vracet, abych se ujistila, který rok právě čtu. Jak začal mít děj spád a zorientovala jsem se v postavách už to nebylo nutné.
Jak už se asi stává zvykem, i zde se našlo pár překlepů a chyb. Na čtivosti to však neubralo, tak jsem se s tím smířila.
Moc si cením toho, že Aleš Palán na konci popsal co je skutečnost a co fabulace.

Prozrazovat děj nechci, ale musím napsat, že známe jenom střípky toho, co se u nás dělo v 50.letech. Snad každý z nás měl někoho- známého, příbuzného, souseda - kdo byl nespravedlivě obviněn a potrestán. Proto díky za takové knihy.

triatlet
01.08.2019

Příběh vychází ze skutečné události, kterou zkresleně zachytil v 80. letech i František Vrbecký - https://www.databazeknih.cz/knihy/mrtvi-nemluvi-49050 .
Aleš Palán střídá 3 časové úseky. Zatímco exkurze do 50. let jsou zajímavé, část z let 2014 - 2015 působí nadbytečně, vykonstruovaně. Bohužel v závěru současná linka převažuje.
Styl vyprávění je náročnější - vypravěč příběhu z r. 1958 nazírá na Melichárkovy činy z 2. osoby. Složitější orientaci způsobuje i neznačená přímá řeč.
Rušivě působí i pravopisné chyby - na s. 256 - 257 se nabízí štrúdl, ale i štrůdl...