Ratajský les

kniha od:


Koupit

Staré zločiny jsou dávno promlčeny. Zapomněli na ně snad i jejich dřívější aktéři z padesátých. Už nechtějí převrátit svět jako kdysi, stačí jim dožít stranou a v klidu. Jsou tu ale také ti, kteří jsou přesvědčeni, že pachatelé zločinů by v klidu žít neměli, že na zaplacení viny není nikdy dost pozdě. Ratajský les v Posázaví se stal v lednu 1952 místem vraždy. Na hromadě klestí zde byla nalezena komunistická funkcionářka Anna Felbabová s prostřelenou hlavou. Rudá justice odpověděla na její smrt nekompromisně a propaganda jí propůjčila vlastní interpretaci. Znovu tekla krev, vinných i nevinných, na starou křivdu se navršily křivdy nové… Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť. Román vychází ze skutečných událostí, dotváří je a fabuluje. Dvě linie příběhu z let 1952 a 1958 prolíná třetí dějová osa – ta současná. Brzy se ukáže, jak osudově spolu všechny tři souvisejí. Neboť minulost stále ještě není pohřbena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281872/big_ratajsky-les-agG-281872.jpg 3.8136
Nahrávám...

Komentáře (38)

Kniha Ratajský les

DuncanIdaho
06.11.2021

Děj knihy se točí kolem vraždy komunistky, hlavně ale vypráví o hlavních aktérech této vraždy. Vyprávění je pro mne zvláštním způsobem a tím přidává na čtivosti. Je časová rovina ze současnosti ve mně vyvolává pocit, že je tu stále spousta lidí, kteří se nevyrovnali s komunistickou minulostí. Určitě si ale v nejbližší době přečtu i knihu Smrt bez spravedlnosti: Mrtví Ratajského lesa od Martina Tichého, abych tuto knihu porovnal se skutečností.

miloslav0399
15.09.2021

Napínavý příběh, od něhož jsem se nemohl odtrhnout. Věrná rekonstrukce vraždy z 50. let doplněná fikcí z roku 2014. Tři časové roviny, byly zvoleny i zvládnuty dobře, napětí z toho "co se stane dál?" je trojnásobné. Bohužel rovina 2014 od začátku za rovinami historickými pokulhává, a když přejde do 2015, pokulhává hodně. Především svou uvěřitelností, tuto linii je asi lépe chápat jako nadsázku. Ale třeba to tak autor myslel. 4.5 hvězdy.


mol378
07.09.2021

Během dvou dnů přečtená náhodou již druhá kniha s podobnou tématikou - zločiny komunismu a jejich následky. Není to veselé čtení, ale velmi dobře zpracované, napínavé, živé, uvěřitelné, kruté. Aleš Palán mě překvapil, neznala jsem ho dosud jako vypravěče - a je velmi dobrý, ba vynikající vypravěč. Doporučuji všem, kdo se zajímají nejen o poměrně nedávnou historii, ale i o lidské povahy a pohnutky k nejrůznějšímu jednání. Člověk je bohužel schopen všeho, některému stačí příležitost, jiný podlehne menšímu či většímu nátlaku, skoro každý si dokáže své jednání před sebou omluvit. Čest výjimkám.

1alena1
27.08.2021

Z hlediska literárního napsané velmi dobře, chvíli mi trvalo, než mi do toho zapadla ta současnost. Ale dobře vykreslená hrůzná etapa našich dějin - již nikdy více. Autor je záruka kvalitního čtení.

huhuhu
11.08.2021

A. Palána jsem dosud znala jen jako autora vynikajících rozhovorů, tak jsem byla zvědavá, jaké píše romány. A musím říct, že jsem rozhodně nebyla zklamaná. Líbila se mi kombinace skutečných událostí a autorovy fabulace i zvolená kompozice, díky níž autor mohl ukázat více úhlů pohledu. I když je kniha drsná, temná a plná ponuré atmosféry, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Navíc čtenáře vede k hlubšímu zamyšlení, což na knihách obzvláště oceňuji.

ujira
30.07.2021

Konečně se mi dostala do ruky kniha A. Palána, opravdu mne příběh, s počátkem v 50tých letech a přesahem do let devadesátých, zaujal. Přestože jde o román, vychází ze skutečných událostí, působí jako dokument, jakoby autor zpovídal postavy a přepisoval jejich výpovědi o událostech, velmi čtivě a věrohodně.

milary
21.07.2021

To ale byla hrůzná knížka! Hrozná, děsivá, - na pět hvězd, na šest, na osm...
Spoustu podobných má člověk časem za sebou, - já vím, já vím!! Je třeba je číst, aby jednomu neotrnulo a paměť neoprýskala, ale...
Už si to hodně dávkuju; koncentráky, války, totality, všechnu tu člověčí bestialitu, co ji živí trýzeň a strach, slabost, amorálnost a chtivost, vytí s vlky až k sebestrávení.
Násilí plodí násilí a kvůli pozdnímu "ale to jsem přece nechtěl!" nekonečný řetěz nepraskne.
Spravedlnost? Prý - co byste po tý slepý bábě chtěli!?...
A navíc je tu ten zatracený úhel pohledu. Ten neochvějný výrobce nezpochybnitelných "pravd". Těch dálnic pro naše nároky - oprávněné, sic!! - bez ohledu na optický klam užších, než stezka pro mezky. A těmi až příliš často jsme.
Husí kůži mám doteď...

(Všechno další, co jsem o téhle úžasné knížce nenapsala ač chtěla bych, je už ve skvělém komentáři DriftBooks. Dík!)

Zuzulinka
24.03.2021

Velice čtivá a dějově zajímavá kniha!
Moc se mi líbila. Četla jsem s nadšením. Doporučuji všem!
Autor odvedl skvělou práci!!!

1