1alena1 1alena1 komentáře u knih

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Jak jsem již psala v komentářích u minulých knih Petry Soukupové, tak opět musím opakovat, že všechny tyto knihy jsou o lidech, kteří nejsou schopni spolu normálně komunikovat, všichni v rodině k sobě mají "divný" vztah. Neznám rodinné zázemí spisovatelky, takže netuším, jestli čerpá z nějaké své zkušenosti, ale ve svém okolí mám všechny kolem sebe, kteří samozřejmě mají problém s puberťáky, i se starší generací rodičů či prarodičů, ale nikdo nekomunikuje v rodině tak divně - téměř bez vřelejšího citu. Všechny postavy jsou na mě "studené", negativní, bez naděje, bez radosti..... Nechtěla bych takto žít, i s problémy se dá žít radostně. Život strašně utíká, jsme tady jen "na návštěvě", tak se snažme být pozitivního myšlení.

02.02.2023 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Detektivní příběh nijak výjimečný, ale autorce nejde upřít umění psát tak, že vám to nedá přestat a čtete dokud se nedozvíte rozuzlení. Zatím to tak platí u všech knih, které jsem přečetla. Žádné obrovské umění, ale čtivost se nedá upřít a o tom knihy jsou.

22.01.2023 3 z 5

Čuprmani - Případ Zvíře Čuprmani - Případ Zvíře Zdeněk Ležák

Kniha není špatná, četla jsem jí na střídačku s vnukem, ale úplně mě vyděsilo množství chyb v textu. Příběh zajímavý, čtivý, ale jak může nakladatelství pustit do tisku tolik chyb, to mě tak zklamalo. Je strašně špatné, když dětský čtenář narazí na tolik - překlepů - nebo jak to nazvat, tak co si dítě školou povinné pomyslí ? Že je zbytečné se věnovat češtině?
Prosím o zvýšenou pozornost tomuto !!! (nemám na mysli úmyslné chyby v textech přepisu z mobilu)

22.01.2023 4 z 5

Krátký román o lásce Krátký román o lásce Boris Dočekal

Knížku jsem si koupila náhodně v levných knihách, protože byla tenká a levná, tak do autobusu či do čekárny. Příjemně mě překvapila. Není to úžasné literární dílo, ale moc mě to bavilo a hned jsem si koupila ještě tři jako dárek kamarádkám místo bonbónů. Když si člověk potřebuje u čtení odpočinout a vyplnit volnou chvíli nenáročnou četbou, tak je to ideální volba.

19.01.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Moc se mi kniha líbila (všechny od autora jsou velmi čtivé). Poslední dobou knih s tématem sudetských problémů je několik, ale nevadí mi to, je dobré si tuto dobu připomínat. Žijeme době, která není zrovna jednoduchá, ale naši předci to měli mnohem složitější. Poutavé vyprávění, doporučuji k přečtení.

04.01.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Neuvěřitelně empaticky popsán krátký (ale velice zlomový) úsek života jednoho pětatřicátníka. Petra Dvořáková mě neustále překvapuje svými knihami, je to určitě jedna z nejlepších autorek své generace. Tak moc jsem fandila hlavnímu hrdinovi, aby se se ctí vypořádal se všemi nástrahami, které mu život nachystal.
Určitě je to příběh, který stojí za přečtení, ale hlavně za přemýšlení o tom, co všechno se může v našem okolí přihodit, aniž bychom si to přáli - aniž bychom to mohli ovlivnit.
Velice silný příběh.
Držím autorce palce, aby jí to i nadále takhle úžasně psalo.

06.12.2022 5 z 5

Dívka s labutí Dívka s labutí Sabina Zelená

Čtivá kniha na dovolenou, žádné "velké myšlenky", ale neotřelé téma a čtenář se těší, jak se vše vyvine, takže čte a čte a.......
Asi spíš pro ženy, ale nakonec možná proč ne i pro muže.

29.11.2022 4 z 5

Hranice návratů Hranice návratů Jitka Prokšová

Velmi příjemná knížka povídek. Myslím si, že povídka je těžký literární žánr, kde se na docela malém prostoru musí odehrát srozumitelný příběh, který zaujme a ještě se do něj musí vejít cit, lidskost, jinakost obyčejného života.....
Každý, kdo má něco odžito se v těchto povídkách najde, autorka umí.
Kniha je hezká i pro oko, vhodná jako dárek.

24.11.2022 5 z 5

Ibka Ibka Petra Braunová

Děkuji za další knihu od mé oblíbené Petry Braunové. Tato autorka umí velice citlivě podat svědectví o životě svých postav, kteří se trošku vymykají všednosti a normálnosti. Krásný příběh o rodině, která je svým způsobem poznamenaná minulostí. Ale opět jsem se nemohla od čtení utrhnout, stále jsem čekala jak se dál vyvine osud hlavní hrdinky, která se, myslím, báječně poprala s každou nepřízní svého osudu.

21.11.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Všechny knihy od Lenky Chalupové se mi líbily, přestože jsou každá úplně jiná.
V Pátém Jablku je věrně popsaný krátký úsek našich nepěkných dějin, nástup praktik komunistických špiček - totality. Po každé "čtenářské" zkušenosti s touto dobou jsem ráda, že jsem ji nezažila na vlastní kůži a obdivuji všechny, kteří se ctí přežili tyto roky. Na několika letech jedné rodiny si krásně můžeme udělat obrázek o tom, co je nesvoboda a jak si neumíme vážit současnosti.

10.11.2022 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Na můj vkus strašně rozvleklé, ničím mimořádným příběh nebyl a myslím, že by stačila polovina stran a dalo by se říci vše co bylo řečeno. Můj názor, který nikomu nenutím.

27.10.2022 3 z 5

Nezlomný Nezlomný Hana Hindráková

Nemám momentálně sílu toto číst, děti by neměly mít takové dětství.

04.10.2022

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Zajímavé, ale myslím, že ty "padesátky" byly trochu horší, než z knihy vyznívá (znám jen z vyprávění rodičů a prarodičů).
Ale kdo nezažil, měl by si přečíst, aby se mu tato doba trochu lépe přiblížila, protože ve škole se to takto zajímavě nedoví. Nejsem milovník dějepisu, přestože jsem na gymplu absolvovala humanitní větev a z dějepisu jsem kdysi maturovala (bohužel za 3). Ale velmi ráda se o historii - obzvláště naší země - dozvídám právě díky příběhům, díky rodinným ságám a podobně. Doporučuji mladým pro poučení, starším pro porovnání se svými zkušenostmi.

03.10.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jsem moc ráda, že jsem si knihu koupila. Je to jedna z nejzajímavějších ság, kterou jsem poslední dobou četla. Přibližuje nám osudy řeckých emigrantů, kteří se k nám dostali útěkem za občanské války v Řecku. Zajímavá je ta rozdílnost mentalit Řeků a Čechů a na pozadí politických událostí jak šel čas u nás, tak běží život v rodinách uprchlíků a jejich českého okolí. Četlo se velice lehce a samo. Krásně popsané jak kořeny našich předků nás ovlivní na celý život a jak se geny nedají ošálit. Moc doporučuji, nelituji ani minuty prožité s touto knihou.

22.09.2022 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Některé povídky jsou velmi zdařilé, jiné méně, ale jako celek dobré a jako nápad vydat knihu, která pomáhá, je na jedničku s hvězdičkou.

15.09.2022 5 z 5

Pro dítě to nejlepší Pro dítě to nejlepší Stine Bolther

Téma odebírání grónských dětí a jejich převoz do Dánska je stinnou stránkou dějin Dánska a je dobře. že se o historických přešlapech píše, že se připomínají události, které se už nikdy nesmí opakovat. Každá země má nějaké hříchy minulosti, na které se nesmí zapomenout. Kniha je velmi dobře napsaná a i přes množství postav a situací je přehledná, čtivá. Poklona překladatelce.

12.09.2022 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Na úvod chci napsat, že Dita Táborská je pro mě veliký objev, talentovaná autorka s velice originálním jazykem v dobrém slova smyslu.
Běsa je pozoruhodný román s velmi zajímavým obsahem. Na můj vkus příliš mnoho různorodých prostředí s velkým množstvím postav, ale všechno má, samozřejmě, svůj důvod.
Autorka umí báječně popsat a citlivě až naléhavě vykreslit všechny možné nefunkční mezilidské vztahy. Běsa i předchozí Malinka patří do mé knihovny na ta lepší místa, jsem příjemně potěšena pro mě novou autorkou. Doporučuji přečíst v pořadí, ve kterém byla vydána.

30.08.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Velice čtivá kniha vhodná na prázdniny. Krátké věty, zřetelné postavy, nedá vám odejít a čtete a čtete.

02.08.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Co dodat ?
Kniha by měla být povinnou četbou úplně pro všechny. Nevím jak dlouho mi to bude trvat, ale vzpomenu si na ní při každém jídle, při každém otevření plné ledničky, při každém nákupu. Také při každém televizním rozhovoru o naší současné "tíživé" situaci, o naší "nesvobodě".
O této knížce se nedá psát, ta se musí přečíst. Děkuji autorce.

27.07.2022 5 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Markéta Harasimová

Uf. Náročné čtení, ale potřebné tato témata neopomíjet, mít oči otevřené kolem sebe a zabránit, aby se takové věci stávaly. Bohužel jsem si tuto knížku vzala na dovolenou a to opravdu není dovolenkové čtení. Přesto doporučuji a apeluji na učitele, sousedy dětí, příbuzné ...... sledujte, zda jsou děti okolo vás v pohodě. Je to důležité.

25.07.2022 5 z 5