Smrtelný hřích

kniha od:

Smrtelný hřích https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471051/bmid_smrtelny-hrich-dOR-471051.png 4.6 77
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Jedenáctiletá Erika vede úplně normální život, což se ale změní v době, kdy její matka odjíždí pečovat o nemocnou babičku. Zůstává tak na čas sama s otcem, který dceru začne sexuálně zneužívat, přičemž své jednání omlouvá rodičovskou autoritou. Erice navzdory nízkému věku dochází, že něco není v pořádku a chce se bránit – její naděje však zemřou ve chvíli, kdy v zoufalství vykřičí temnou pravdu před matkou. Ta se k dceři obrátí zády a stojí pevně za svým manželem, což dívčin už tak nabouraný svět rozbije docela. Eričinu duši i po letech trápí deprese spojené se sebevražednými myšlenkami, není schopna navázat partnerský vztah a má fobii ze sexu. Vše se ještě zhorší, když na svět neplánovaně přijde její sestra Nikola. Již dospělá Erika se zmítá v bolestivých vzpomínkách a jejím životním cílem se s postupujícími roky stává jediné: ochránit sestřičku před stejně krutým osudem, jaký kdysi potkal ji. A jednou přijde den, kdy navzdory tomu, že riskuje vlastní svobodu, vezme spravedlnost do svých rukou…... celý text

Žánr:
Romány , Thrillery , Literatura česká

Vydáno: , MaHa
více info...

Komentáře (33)

Komentáře 33 Recenze 6

Aghatte
Aghatte
předevčírem 5 z 5

Na doporučení čtenářek jsem přeskočila prolog, a bylo to dobře.
Palec nahoru, povedená psychologická sonda, citlivě a uvěřitelně uchopené těžké téma incestu.
Nevím, proč autorka píše ty brakové erotické slátaniny, když je schopna kvalitní literatury.
Tímto si u mě reputaci napravila. I předchozí kniha Volným pádem byla dobrá, ovšem její rádoby erotické thrillery se číst nedají.
Zkusím ještě Kudlanky a Černou vdovu, uvidíme

Janaves
Janaves
23.08.2023 4 z 5

Náročné téma, silný příběh o zneužívání dětí. Otec zrůda, nepochopitelné chování matky, dětské oběti.... Je strašné si jen představit, že se toto může dít.


kikina28
kikina28
21.08.2023 5 z 5

Rok mi kniha ležela doma, 3x jsem ji odložila, 3x vzala na milost. I když jsem si podle recenzí říkala, že když to zvládli ostatní čtenáři, zvládnu to taky. Ovšem vždycky mě zamrazilo a já ji dala bokem, protože je to opravdu velmi silné téma. Ale teď jsem se dostala přes 80 stran, které byly na mou psychiku velice náročné a při kterých se mi chtělo brečet. Ovšem potom kniha dostala spád, byla psaná velmi poutavě a citlivě. Škoda jen, že nám autorka na začátku prozradila, jak to s otcem Eriky dopadne. Každopádně jsem objevila novou českou autorku, která si v mé knihovně najde své místo.

Arcis2
Arcis2
23.07.2023 5 z 5

Velmi silný příběh, hezky se četlo.

jjitka
jjitka
15.07.2023 5 z 5

Bylo to pro mě náročné téma. Příběh o zneužívání dětí...strašné.

Blanka586
Blanka586
10.04.2023 5 z 5

Spisovatelku Markétu Harasimovou mám moc ráda. Knihu jsem četla jedním dechem, i když téma bylo otřesné. Není to moc odpočinková kniha, ale i to se asi v životě děje.

attila1
attila1
19.08.2022 5 z 5

Smutný příběh Eriky,kterou zneužíval otec a matka ji nechtěla věřit. I přes to hrozně téma byla knizka moc pěkné napsaná.

1alena1
1alena1
25.07.2022 5 z 5

Uf. Náročné čtení, ale potřebné tato témata neopomíjet, mít oči otevřené kolem sebe a zabránit, aby se takové věci stávaly. Bohužel jsem si tuto knížku vzala na dovolenou a to opravdu není dovolenkové čtení. Přesto doporučuji a apeluji na učitele, sousedy dětí, příbuzné ...... sledujte, zda jsou děti okolo vás v pohodě. Je to důležité.

LenDa70
LenDa70
04.04.2022 5 z 5

No teda, tak to byla síla. Jak málo stačí k tomu, aby se zmařila duše malého děvčátka, které je dohnáno, coby dospělá žena, vyřešit mnohaleté trauma. Zrůdné jednání otce a zaslepenost matky vedou tak k ohavným důsledkům, které si ani nedovedeme představit a hlavně, čím hlavní hrdinka Erika musela projít a pochybuji, že se z toho někdy může úplně dostat. Určitě stojí za přečtení.

fablen
fablen
22.01.2022 5 z 5

Novému čtenáři doporučuji nečíst předem Prolog. Kniha se dobře četla, první kniha ze čtenářské výzvy na tento rok splněna (název knihy bez "a").

ErikaJ
ErikaJ
24.11.2021 4 z 5

Čtivý příběh o zneužívání vlastního ditěte, který by byl pro mě ještě poutavější, kdybych se hned na začatku nedozvěděla, jak to dopadne. Ten začátek vzal ději takovou jakousi napínavost. Nicméně je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla a určitě ne poslední.

kiraa
kiraa
14.11.2021 4 z 5

Pardon všem Gustavům, ale odteď už budu mít tohle jméno spojený s tím největším svinstvem. Erika je malá, veselá holka, který vstoupí do života zlo. Zlo, se kterým je sama. Ani vlastní máma ji nepomůže. Je naprosto netečná k volání o pomoc malé Eriky. Příběh je průřezem jejího neveselýho života až do dospělosti. Nemožnost navázat jakýkoliv vztah, dny i noci utopený v depresi a nakonec tentýž strach o svou sestru, která se narodí jako další nemilovaný dítě do týhle zparchantělý rodiny. To, že Erika nakonec vezme spravedlnost do svých rukou a Gustava prošpikuje nožíkem na steaky, není žádným vyzrazením děje. Tím to všechno vlastně začíná. Druhá Harasimová opět naprosto skvělá.

TerezaRůža
TerezaRůža
01.11.2021 3 z 5

Líbil se mi příběh a otevřenost, s kterou se autorka k tématu postavila. Ale strašně mi vadil styl psaní, strojený fráze, těžkopádný dialogy, výrazně to ubralo na autentičnosti. Takže knihu doporučuju skrz námět, ale už od autorky nic číst nechci.

Lka
Lka
20.10.2021 5 z 5

Dlouho jsem se na tuto knihu těšila a opravdu mě nezklamala. Příběh Eriky, která byla zneužívaná vlastním otcem a její matka jí to nechtěla věřit. Moc hezky napsaná kniha, kterou bych určitě doporučila, ale asi nebude pro každého. Byla to první kniha od autorky a určitě se vrhnu na další.

Dagmar58
Dagmar58
10.10.2021 5 z 5

Syrový příběh, při jehož čtení běhal mráz po zádech a nikdo by ho nikdy neměl zažít! Zneužívání dítěte vlastním rodičem je šílené a krutý konec si krutý otec zasloužil. Drsný příběh, který není určitě pro každého čtenáře/čtenářku.

LeSk
LeSk
07.10.2021 5 z 5

Velmi emotivní příběh, bolelo mě z této knihy u srdce, doufala jsem ve šťastný konec ... Tato kniha je naprostý boom k zamyšlení, velmi doporučuji.

boeink
boeink
27.09.2021 4 z 5

Kniha, která má obálku jako dívčí románek, ale žádný pěkný příběh se v ní neukrývá. Téma zneužívání dítěte je vážné, autorka se ho zhostila moc dobře. Je to první kniha této autorky, kterou jsem četla, celkově se mi její styl líbil, jen mi občas připadaly některé dialogy málo uvěřitelné, umělé a slovo "rezistentní", které se tady často opakovalo (já ho snad nikdy nepoužila) mi dost vadilo.

Potvurka735
Potvurka735
21.09.2021 5 z 5

Rozhodně skvěle napsaná kniha, příběh teda dost děsivý, ale bohužel se toto stává, takže za mě je dobře, že se o tom i píše a myslím, že celkem dost šetrně i když pro slabší povahy možná popis incidentu násilí není.

alnahu
alnahu
15.09.2021 5 z 5

Tato kniha otvírá opravdu silné téma-zneužívání dítěte, obzvlášť jednáli se o rodiče,kterým dítě věří a on by ho měl ochránit.Autorka perfektně popsala příběh Eriky ,která od svých jedenácti let musela trpět zvrácené choutky svého otce-to ji poznamenalo na celý život. I když opustí rodinný dům, nastane ji těžký úkol-jak ochránit malou sestřičku před stejnými hrůza.Kniha,která vám zůstane dlouho v hlavě.A doporučila bych ke čtení spíše otrlejším povahám.

Jurajovamaka
Jurajovamaka
13.09.2021 5 z 5

Výborne spracovaná téma, o ktorej sa nerozpráva a mnohí si pred ňou zakrývajú oči...príbeh je o 11 ročnom dievčatku, ktoré sexuálne zneužíval jeho vlastný otec...a ona nemala v nikom oporu, pretože vlastná matka jej neverila...neskutočne sa táto bolesť podpísala na dievčenskej psychike a to až do takej miery, že sa 2x pokúsila vziať si život...po čase sa jej narodila sestrička a situácia sa opakovala...ale všetko zlé sa raz skončí a tak to bolo aj v tomto za srdce chytajúcom príbehu...
Ale viac Vám už neprezradím, začítajte sa...
Čítanie príbehu je náročné a JA sama som ho týždeň spracovávala...
Určite ODPORÚČAM :-) :-) :-)
Ďalšie moje recenzie na Istagram: majusikboxxy

Olous1
Olous1
23.08.2021 5 z 5

Moje první knížka od autorky,a musím říct milý knihomolové,to byla tedy síla. Eriky mi bylo líto,matka hrozná a otec si tento konec zasloužil. Po přečtení mám v hlavě plno emocí. Autorka moc pěkně píše, určitě sáhnu po další knize. Za mě 100%.

josska
josska
22.07.2021 5 z 5

Od autorky už jsem něco přečetla,ale Smrtelný hřích,to je teda něco uplně jiného,je to síla,syrově napsané,husí kuže,slzy,musela jsem číst dál,ale lehce se to teda nečetlo,krásná obálka,,ale obsah jsem teda takový nečekala...

prochajda
prochajda
18.07.2021 5 z 5

Velmi čtivě a poutavě napsaná kniha, četla jsem ji jedním dechem. Jsou lidé, kteří ubližují druhým, někteří i dětem, ale jak může otec ničit život vlastním dcerám, to nikdy nepochopím, to je totální zvrhlost.
"Všechno zlé je pro něco dobré. Jen počkej na chvíli, kdy pochopíš, co krásného ti přinesla bolest, kterou jsi musel přestát."

Nikita65
Nikita65
05.07.2021 4 z 5

Téma zajímavé, některé situace "hezky" popisované, nicméně občas jsem se trochu nudila a místy trochu červená knihovna, ale můžu doporučit

gargamelka
gargamelka
04.07.2021 5 z 5

Skvěle napsané, ač nelehké a tabuizované téma. Nikdy nevíme, co se děje za zdmi bytů a domů. Rodiče přístav, který nás má formovat a ukotvit? Toť otázka. Pro Eriku a Niky rozhodně ne. Kniha o přetvářce, manipulovatelnosti, lhaní, matce bez vlastního názoru a víry v rodiče, který zradí a poruší tenkou nitku, kterou je obtížné opravit pro další život. Co musela Erika a poté malá Niky prožít... silná káva.

Ann98
Ann98
29.06.2021 5 z 5

Kniha je naprosto jiná než autorčina předchozí tvorba. Ale za mě rozhodně zatím nejlepší, co jsem od autorky četla. Nádherná obálka, nádherný název. Skvěle napsáno, ale samotný příběh už tak "skvělý" není. Bolelo mě srdce z toho, jaké zrůdnosti se může vlastní otec dopustit na své vlastní dceři, na své vlastní krvi! Při části, kde autorka popisovala Eričino dětství, jsem měla husí kůži a četla jsem to vyloženě s odporem. S jakou syrovostí a podrobností autorka popisovala detaily aktu, to rozhodně pro mě, jakožto citlivou povahu, nebylo. Ústředním tématem je samozřejmě incest, který je v dnešní společnosti stále tabu. A za to autorce děkuji, povedlo se jí to krásně a autenticky vylíčit. Ale to rodinné prostředí, ve kterém Erika s Nikolkou vyrůstaly?! Otec naprostý vypatlaný sexuální magor, který se neštítí žádného sviňstva. Matka absolutně labilní, bez vlastního názoru, pro život naprosto k ničemu. Překvapilo mě, co všechno byli Erice schopni za ta léta způsobit. Ani jeden se neštítili páchat psychický teror na svém vlastním dítěti.
Pokud někdo hledá silný námět v podobě sexuálního zneužívání, a není citlivé povahy, věřím, že si knihu oblíbí.

Alena1957
Alena1957
18.06.2021 5 z 5

Výborná knha, velmi dobře se četla. Doporučuji, i když příběh je o zneužívání a násilí.

xena2711
xena2711
17.06.2021 5 z 5

Tak to bylo teda něco! Knihu s touto tématikou jsem ještě žádnou nečetla a musím říct, že Markéta Harasimová se toho nebála a šla opravdu, jak píše níže RoseDadas, na dřeň. Četla jsem od ní téměř všechny knihy, ale Smrtelný hřích je zatím fakt TOP. Nedovedu si naštěstí vůbec představit, co musela Erika a později bohužel i Nikolka prožívat....Knížka se nedá odložit z ruky. Je skvěle napsaná. Určitě doporučuji.

Jiřina18
Jiřina18
15.06.2021 5 z 5

Velmi dobrá kniha četla se krásně. Určitě doporučuji si ji přečíst. Už se těším na nějakou další knihu od této autorky, kterou přečtu

RoseDadas
RoseDadas
25.05.2021 5 z 5

Markéta Harasimová ve své knize šla tentokrát až na samou dřeň a povedlo se jí to skutečně na výbornou. Krom zneužívání a násilí se objevují i témata deprese, úzkosti a psychické nevyrovnanosti. Kniha ve mně i několik dní po přečtení stále rezonuje. Smrtelný hřích považuji za jednu z nejlepších autorčiných knih. Někdo by si pomyslel, že po tolika vydaných knihách nemůže docházet už k žádnému posunu, ale to by byl na omylu, protože díky této knize se čtenář znovu přesvědčí, že autorka ve svém řemesle zkrátka umí moc dobře chodit a že má stále spoustu es v rukávu.

zuzana2599
zuzana2599
19.05.2021 4 z 5

Smrtelný hřích je dokonalý název pro tento román. Tento incestní hřích je velmi těžký a jen velmi obtížně se chápe, že je to skutečně možné, když člověk vyrůstá v krásné, spokojené a milující rodině...
Autorka velmi citlivě a přesvědčivě zpracovala toto tabuizované téma, hlavní hrdinky Erika a Nikola mi doslova ožívaly před očima a já jsem znovu četla jedním dechem... Jak to vše dopadne, jaký bude konec... Veselé čtení to tedy nebylo, ale na konci jsem zahlédla kousíček naděje a ta je v tomto smutném příběhu hodně důležitá ! A nejenom v něm !

majík1
majík1
13.05.2021 5 z 5

Výborná kniha o tom,kam až může zajít nenahlášené zneužívání v rodině.Rozhodně doporučuji

kneslova
kneslova
12.05.2021 4 z 5

Čtivá kniha, kde je do detailu prozkoumáno, co udělá zneužívání v rodině se všemi důsledky pro všechny zúčastněné...