1alena1 1alena1 komentáře u knih

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Podrobný popis života jedné běžné rodiny s poněkud pokřivenými vztahy během několika let, která žije přesně tak, jak se žít nemá. Bez radosti, bez lehkosti, bez pohody......

19.10.2023 4 z 5

Jitka Válová: Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě. Jitka Válová: Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě. Marcela Pecháčková

Jsem nadšena díky Marcele Pecháčkové, že mi byl přiblížen život sester - dvojčat Válových, stejně tak jako přiblížil život pánů Reynků Aleš Palán. Je smutné, že tak nadaní umělci prožili velkou část života v bídě a nepochopení.
Dobře, že alespoň touto knihou byl vzdán hold originálním výtvarnicím, děkuji autorce.

06.10.2023 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Zvláštní kniha, zvláštní hlavní postavy, zvláštní osudy obou hrdinek, ale ta zvláštnost všeho mě právě hodně bavila. Velice citlivě a křehce napsáno, neumím vyjádřit jak na mě kniha silně zapůsobila a moc mě těšilo číst ji. Asi není pro každého, ale u mě určitě za všechny hvězdičky.
Ještě bych ráda pochválila překlad.

26.09.2023 5 z 5

Slovo, obraz, rokenrol Slovo, obraz, rokenrol David Hrbek

Zajímavě vedené rozhovory s opravdovými mistry svého oboru....

30.08.2023 5 z 5

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

Moc zajímavé čtení. Kdo nezažil tak těžko uvěří, že přestože hlavní hrdina vyrůstal ve spořádané a finančně zajištěné rodině, tak spadl do drog. Znala jsem podobný případ, (bohužel nevím, jak chlapec mých známých dopadl po smrti rodičů - ztratil se mi z očí).
Nelíbila se mi postava Sandry, ale nesoudím, člověk když neprožije, nemá právo soudit. Můžu si teoreticky myslet cokoli, ale skutečnost je vždy složitější. Strašně moc přeji všem zúčastněným, aby se jim podařilo tuto etapu života brát jako zlý sen a šlo jim začít znovu a lépe.
Pocity "feťáka" jsou popsány velice věrohodně, protože jsou opravdu pisatelem prožité, stejně i situace matky. Je to takový nekonečný příběh strachu co bude, nelze nic jiného než držet palce ......

24.08.2023 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Další kniha z nechvalných padesátých let minulého století, je dobře, že knihy popisujících tuto dobu se poslední dobou objevují na pultech knihkupectví, nesmíme zapomenout..... Nejen zrůdnost komunistických buněk, ale i potírání náboženství a likvidace vesnic kvůli těžbě uhlí je přiblíženo velice čtivě.

11.08.2023 4 z 5

Máma má alzheimera Máma má alzheimera Luboš Hacala

Nikdo, kdo nezažil, ať nesoudí chování druhého. Dcera se zachovala dle mého správně. Je to strašně těžká situace, kdy chcete svému blízkému člověku co nejdéle zachovat "normální" život a kdy je ten den, kdy už to dál nejde, je pro všechny nesmírně těžké posoudit. Bohužel díky prodlužujícímu se věku dožití (což je dobře) se nemoci tohoto typu vyskytují více než dříve. Je moc dobře o tom vědět co nejvíc a snažit se pochopit. Skutečnost je ale vždy mnohem těžší ......
Děkuji za tuto knihu.

09.08.2023 5 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Koupila jsem jako dárek mé celoživotní kamarádce - češtinářce - a tak jsem přečetla. Zajímavé rozbory knih, to mě moc bavilo, problémy v kolektivu jako jsou všude byly také věrohodné, celkem fajn čtení.

04.08.2023 4 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Dobrá kniha ze života - tak na dovolenou - žádné hluboké myšlenky, ale čtivé.

01.08.2023 4 z 5

Dvojitá ozvěna Dvojitá ozvěna Hynek Čapka

Příjemná kniha na dovolenou, nenáročné čtení, vzpomínka na devadesátky.

26.07.2023 3 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Mnohé zde bylo řečeno a nechci vše opakovat. Obdivuji mladou spisovatelku, že dokázala tak věrohodně přiblížit tu hrůznou dobu padesátých let. Mně dělalo problém to číst, natož o tom psát, je to opravdu síla.
Nechápu, jak již někdo zmiňoval, kde se v lidech vzala ta krutost. Jak mohl někdo týrat ty úplně nevinné a bezbranné ?! To nejsou lidi, to je zrůdné a většina bez potrestání.......
A ještě jsou tací, kteří chválí minulý režim a s láskou vzpomínají..... a nadávají na to, jak je dnes.
Vyšlo v poslední dobu dost knih, které připomínají nelehkou dobu minulého století a je to dobře. Jen bohužel si myslím, že ti, kteří by si to měli připomenout, ti nečtou.

03.07.2023 5 z 5

Rande s tchyní Rande s tchyní Eva Hrašková

Přečteno "na jeden zátah", červená knihovna dnešní doby na dovolenou, čtivé, místy vtipné.
Bezvadná kniha na odpočinek, nemusíte vůbec o ničem přemýšlet, jen si přečíst příběh o někom, kdo může žít nedaleko okolo vás a fandit mu, aby to dobře dopadlo.
Takové tchyně a závislí mazánci opravdu existují.

16.06.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Krásná kniha, rodinná sága, která vás chytí a nepustí. Již tady bylo mnoho řečeno, bylo by to jen opakování. Ale určitě doporučuji k přečtení, stojí za to.

29.05.2023 5 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Zajímavý autobiografický román, kde autor otevřeně odhaluje, co se stalo jedné noci, vypořádává se se závažným traumatem. Chápu, že každému kniha nesedne, ale já jsem ráda, že se mi dostala do ruky. Nechci nic prozrazovat, je na každém, aby se rozhodl jestli si chce přečíst náročnější knihu, u které si neodpočine.

16.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Velice čtivé, ale poslední dobou příliš časté téma. Doufám, že když se v uplynulém období objevilo tolik knih s velmi podobným obsahem, není to tím, že by přibylo případů podobně "postižených" rodin.
Je to příběh velmi bolestný, který nemá dobré řešení, ani nenabízí naději. Že by odraz pokažené současné společnosti, to snad ne?!
Tak se těším na knihy klidně s problémem, ale s pozitivním výhledem.

20.04.2023 4 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Autorovi moc fandím, přeji jen to nejlepší. Souhlasím s ním, že je důležité vzdělání pro začlenění se do společnosti, ale nejvíc je vůle chtít se začlenit.
Je mi líto, že má autor pocit, že jsou (nebo byli) všichni proti Romům - cikánům. Bohužel mám letité zkušenosti, ale dělají si to sami. Neznám Roma, který je pracovitý, spolehlivý, šetřivý, pravdomluvný. Neříkám, že takoví neexistují, ale je jich tak strašně málo......, že jsem neměla to štěstí je osobně potkat. Ale těch prolhaných a nespolehlivých jsem potkala strašně moc.
Moc přeji autorovi, aby zapůsobil na své okolí, ale obávám se, že se pohybuje více mezi lidmi "nerómskými", takže jeho příklad v jeho okolí nepadne tam, kam by měl.
(Tím nechci říct, že neznám několik "bílých" prevítů, kteří se živí nepoctivě a jsou nespolehliví - znám)
Kniha je čtivá, zajímavý pohled na devadesátky.

18.04.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Většina už byla napsána v předešlých komentářích, dobrá detektivka, stojí za přečtení. Klevisová je - dle mého názoru - záruka poutavého čtení, od kterého se těžko odchází.

03.04.2023 5 z 5

I v blázinci se dá žít I v blázinci se dá žít Marcela Mlynářová

Kniha je takový cestovní deník spisovatelky- důchodkyně, která si chce ještě užívat života, což je v pořádku, ale ................................ snad zaujme vrstevnice autorky s podobnými zájmy.

29.03.2023 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Kniha mě nadchla, stejně jako autorčin první román. Nádherná sága jedné komplikované rodiny. Nesouhlasím samozřejmě s chováním hlavní hrdinky v určitém časovém období, ale zároveň vůbec neodsuzuji. Nikdo neví, jak by se zachoval po tom všem, čím si musela v životě projít. Jaké štěstí máme, že žijeme teď a tady.
Závěr překvapení, ale velmi příjemné. Přečtěte si, stojí to za to!

25.03.2023 5 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Je to celé naivní a nereálné, tak toto se nikdy takto nemohlo stát. ALE !!
Člověk má v životě období, kdy si potřebuje přečíst takovou knihu, kde je všechno milé, hezké, všichni hrdinové jsou pozitivní, mají ušlechtilé vlastnosti a konají dobro. Takové období mám a četlo se mi krásně, odpočinutí od všeho nepěkného kolem nás.
Kniha je navíc moc krásná na pohled, poslána s podpisem autorky a krásnou záložkou a to je vše, co v době, kdy řešíme problémy všeho druhu, potřebujeme a často chybí.
Autorka je mladá a určitě má potenciál tvořit a moc jí držím palce.

09.03.2023 5 z 5