Podle skutečného příběhu ekniha

Fakt, že česky vychází již čtvrtá próza Delphine de Vigan, znamená, že tato francouzská autorka si u nás našla svoje početné věrné publikum. Vždy si však pro ně připraví nové překvapení: tentokrát je to román Podle skutečného příběhu, dramaticky gradující líčení vztahu dvou žen, které se postupně mění v opravdový psychologický thriller. Tajemná L., která razantně vstoupí do života spisovatelky, má všechny parametry, aby sklízela obdiv, zároveň však „je typem osoby, kterou by žádný spisovatel neměl nikdy potkat“. A ač se to zprvu nezdá, v tomto případě je to vážně nebezpečné - jde totiž o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296357/big_podle-skutecneho-pribehu-1KD-296357.jpg 3.9228

Vydáno: (ekniha), Odeon

D'après une histoire vraie, 2015

Kniha Podle skutečného příběhu

000nugatovej

Horor? Jak nám podsouvá doslov. Nevím, nejsem si jist. Závěr směřuje k něčemu jinému... V každém případě zajímavá sonda do tvůrčí krize. To základní dilema, jaký román, jaké psaní je v dnešní době, v době reality show, očekáváno od náročných čtenářů, se odráží i v názvu knihy.
Ovšem román je vždycky román, Delphine (i ta druhá) je vždycky románová postava. Vždycky. Umělecká pravda je jiná než skutečnost...

Chesterton

Úvodní charakteristika spisovatelčiny nesmělosti mi připomněla Osamělost prvočísel, styl psaní dlouho spíš McEwana . . .

"Scházet se s ostatními mě zajímá až od jistého stupně blízkosti."

"Jen málo lidí klade opravdové otázky, takové, na nichž záleží."

Opět se úplně neumím rozhodnout zda chci přistoupit na hru autorky, která je z literárního hlediska určitě geniální a na plný počet, jak zmiňují Jizi, karol.cadex nebo elevant.

Chápu směřování k totálnímu znejištění, rozmazání až smáznutí veškerých kontur a zrcadlení současnosti jako prostoru bez záchytných bodů, zejména v umělecké a kreativní sféře. Ztvárnění patologického vztahu, hravost, tápání ve vyústění i finále mě bavilo. Přesto bych si asi přála větší vytříbenost s jasnější konturou v lehce kratším textu.
Jdu v protisměru tvorby Delphine - 'Pouta' mi přišla dusivější a víc temná, ještě asi zkusím realitu předchozí 'Noc nic nezadrží' k ucelenějšímu pohledu :o)

PetraBery

Od autorky moje druhá přečtená kniha, začátek pro mne trochu drhnul a čtení nešlo vůbec hladce, ale po nějaké době se to zlepšilo. Je kniha biografií autorky nebo se jedná o čistou fikci? Kniha je čtivá a k zamyšlení, nejedná se o žádnou oddechovou literaturu. Další díla autorky mám určitě v plánu.

Vesper001

Kniha, která potvrzuje převládající názor, že každý umělec je trochu cvok. Někteří trochu víc než jiní. ;) Tvůrčí krize, sociální izolace, patologický vztah, narušená psychika... to vše může, ale nemusí být v případě Delphiny skutečné. Než jsem se dostala k předloze, viděla jsem film, takže jsem si hlavní postavy propojila s tvářemi herců, a díky tomu jsem se do knihy opravdu ponořila. Jako člověku tvůrčí profese je mi téma kreativce v úzkých blízké. Červenou nití jsou úvahy o hledání pravdy, jejího poznání a podání, které když se promýšlí do hloubky – čehož se autorka nebojí a nabádá k tomu i čtenáře – jsou znepokojivé i matoucí. A slovem „matoucí“ by se kniha dala asi popsat nejlíp. Matoucí a znepokojivá, zanechávající silný pocit, že vám něco důležitého uniká a přitom to máte na dosah.

Karolína2425

Podle skutečného příběhu mě šokovala.
Bylo to chytré, emotivní, napínavé a šokující.
Moc se mi líbilo, jak si autorka pohrávala s realitou a pravdou. Mátla čtenáře tím, jestli je příběh jen vyprávění nebo skutečnost.
Kniha ve mně vzbudila spoustu otázek a velice na mě zapůsobila.
Po každé přečtené knize od autorky se zvedne laťka o něco víc než byla předtím. Kniha na mě ze všech knih od autorky zapůsobila nejvíc.

Jizi
15.10.2020

Zábavné, napínavé, chytré, propletené, intertextové.
Kde v autorském procesu začíná realita a kde končí? Kolik je autor ochotný dát čtenáři ze sebe, ze svého soukromí? Opravdu je to tak, že nejen že zvedne pokličku, ale ještě vám ten hrnec nakloní a podá vám lžíci, abyste ho mohli vyškrabat? Kolik lidí kolem sebe beze studu vytěží, jen aby se proslavil? Jakou cenu je ochotný zaplatit? Jak daleko zajít?
Anebo to bylo všechno jinak?
Kniha, která zanechává spoustu rozkošných otazníků si zcela úmyslně vypůjčuje nejen z omílané Kingovy Misery (a třeba i jeho povídky Jahodové jaro), si se čtenářem krásně hraje - a já se s chutí nechala povodit.

Maky78
28.09.2020

Tak ta teda byla.
Strhující, napínavý příběh .
Jak je tenká hranice mezi vyprávěním a skutečnosti? Nevšední čtenářský zážitek.

karol.cadex
26.08.2020

Dostala mě od začátku do konce!
Je to takový literární patchwork typického francouzského realismu, Kingovy Misery na předměstí Paříže ve značkovém kostýmku a detektivky jak podle pravítka.
A celou dobu jsem se sama sebe ptala - kam ta šílená de Vigan ještě zajde? Proč si se čtenáři takhle blbě hraje? A pokud nehraje, co teď s tim vším bude dělat proboha???
A dost jsem se bála, že sklouzne k takovýmu tomu teď modernímu typickému USA thrilleru, ale ustála to, a já ustála ten zběsilý konec s ní!