AkiB AkiB komentáře u knih

Komisař Komisař Paulina Świst

Druhý díl je kapku slabší než díl první - Prokurátor, což je škoda, protože postava Zuzanny mi byla bližší než Kingy v prvním díle. Jenže bohužel, erotických scén bylo v Komisařovi oproti Prokurátorovi citelně méně. Knihu rozhodně hodnotím jako odpočinkovou, příběh nebyl špatný a rychle plynul.

28.02.2022 3 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Od knihy jsem čekala něco trochu jiného, moc mi nesedl styl psaní. Po přečtení knihy jsem se podívala i na filmové zpracování a možná bylo o chloupek lepší než kniha, ačkoli se ve filmu hodně věcí lišilo. Myslím si, že na téma umírání a rakovina jsou mnohem lepší knihy.

02.09.2021 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásná knížka, věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Trochu mě mrzí, že asi od poloviny knihy už byl znát rychlý spád, za mě by mohla být ještě o několik stran delší.
Přijde mi nechutné, jak přišlo lidem normální vydražit panenství patnáctileté dívky více než čtyřicetiletým chlapem..
Milovala jsem Sajuri a stejně tak i Hacumomo. Hacumomo byla neskutečně zlá, ale hodně mě bavila.

19.07.2021 5 z 5

Měsíční oko Měsíční oko Libba Bray

Četla jsem jako náctiletá několikrát, teď po letech jsem se ke knize znovu vrátila, protože už jsem si nebyla jistá, jak to přesně dopadlo.. a super, bavilo mě to i teď, i když už náctiletá nejsem :) Koukala jsem, že jsou i další dva díly, ale z nějakého důvodu nejsou přeloženy, což je škoda.
Příběh mě opravdu bavil od samého začátku.

19.03.2021 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Obálka knihy je nádherná. Pokud se tedy dá použít takové slovo v souvislosti s koncentračním táborem.. jistě chápete, jak to myslím.
Kniha se mi četla docela dobře, ale čekala jsem něco trochu ještě víc, týkající se porodů a dětí.
Větička v popisu knihy, že "zachránila tisíce dětí" mi přijde trochu sporná. Ano, pomohla rodičkám je porodit, bez ní by nevěděly, co si počít, ale jak bylo v knize párkrát popsáno, většinou se s novorozencem dělo to, co se s ním dělo.. takže o nějaké záchraně jako takové nemůže být řeč, i vůči tomuto byla porodní sestra bezbranná.
Ale jinak hodnotím vcelku kladně, pro mě to byla zajímavá zkušenost přečíst si i o jiné stránce věci, nikdy jsem se pořádně nezamyslela nad tím, že i v koncentračních táborech byly těhotné ženy a co se s nimi asi dělo..

"Po válce už jsem neuměla chodit na vysokých podpatcích, přestože jsem se to chtěla znovu naučit. Kdykoli jsem však po takových botách sáhla, pokaždé mě napadlo, že v nich nedokážu utíkat. A co když budu muset před někým utíkat?"

03.02.2021 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Tahle knížka je zatím nejlepší od autorky. Mělo to fakt říz, bylo to napínavé a byla jsem zvědavá, jak to skončí. Dobře si pohrála s popisem děje a okolí.

30.12.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

(SPOILER) Na knížku jsem byla velice zvědavá, protože jsem na ni četla spoustu pěkných ohlasů. Musím říct, že mi tam někdy přišla právě trošku zbytečná vypravěčka jakožto smrt. Bavilo by mě to i bez ní, jen ten příběh Liesel, a hned by to bylo o pár stran kratší. Ze začátku jsem tedy měla trochu obavy, protože mě začátek moc nebavil, pak už to bylo lepší, no a posledních asi 150 stran jsem přečetla na jeden zátah, protože jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Když se nad tím člověk opravdu hluboce zamyslí, tak je to hrozný. Je hrozný, co se dělo. Je hrozný, že je to součástí lidské historie, ne tak daleké.
Nedokážu si představit utrpení hlavně těch dětí, pochybuji, že potom dokázaly žít normálním životem. Tohle jsou věci, které si člověk s sebou nese celý život. Ty následky musely být nepředstavitelné.

SPOILER !!!!
Totálně mě dostala především smrt tatínka s maminkou a Rudyho. Lieselina duše musela být v tu chvíli rozlámaná na milion kousků.

26.12.2020 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha byla mnohem lepší než Tajemství sídla, ale pořád nějak nechápu, proč to někdo nazývá hororem. Filmové horory nemám ráda, nekoukám na ně, protože se bojím. Tak jsem chtěla zkusit knížku, o které se říká, že je hororová. Takže ačkoli se na hororové filmy nedívám a hororové knihy nečtu, tudíž na to nejsem "zvyklá", tak jsem se neměla čeho bát.
Ale napínavé to panečku bylo, to ne že ne, měla jsem ji přečtenou během pár hodin, protože jsem byla hrozná zvědavá, co bude dál a jak to dopadne. Celkově to teda bylo super.
Co udělá jeden zašantročený dopis, že :)

19.10.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Jako jo, dalo se to, ale čekala jsem víc po všech těch chválách, které jsem četla na tuto autorku. Mráz po zádech mi fakt nešel, a přitom hlavně kvůli tomu jsem si knihu přečetla, protože jsem se chtěla trochu bát. A to jsem nikdy nic podobného nečetla.

14.10.2020 4 z 5

Tak po Analfabetce jsem přečetla i Staříka, a názor mám stejný. Je to taková lehká letní odpočinková četba, některé pasáže (hlavně ty z minulosti) mě moc nebavily, některé zase naopak moc.
Přemýšlela jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale dám tedy 4, protože číst se to dá.
Upřímně nevím, jestli si přečtu i Stojednaletého staříka.

29.08.2020 4 z 5

Dobrovolnice Dobrovolnice Hana Hindráková

Kniha má pěknou obálku. Na mé poměry je docela tenká, rychle se četla. Souhlasím s ostatními, že by se mi líbilo, kdyby některé pasáže byly více rozepsané.
Byla to zatím má první kniha od autorky, přečtu si i její další. Třeba budou o chloupek lepší.

10.08.2020 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Líbí se mi, jak se tu spoustu lidí zmínilo o tom, že nevěří nebo nemohou uvěřit tomu, že je to psané z tohoto století. Ano, opravdu se to děje.
Kniha se mi moc líbila, už jen proto, že se jedná o prostředí, které je mi dobře známé. Donutí zamyslet se nad touto problematikou.
Velké maličkosti se mi líbily víc než autorčina jiná kniha - Je to i můj život.

04.08.2020 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Krásný ilustrace, opravdu moc. To bylo první, co mě po otevření knihy zaujalo.
Jinak co se týče textu - naskytly se části, ze kterých si něco vezmu a budu si je pamatovat. Z některých částí si ovšem nepamatuji nic.
A celkově, na tento typ knih asi úplně nejsem, mám raději prostě plynoucí příběh.
Ale věřím, že své čtenáři si kniha P.S. najde.

27.07.2020 3 z 5

Jednou ano, dvakrát ne Jednou ano, dvakrát ne Cylin Busby

Nádherné. Opravdu ta kniha byla nádherná, je psaná jednoduše, děj rychle běží. Celou dobu jsem byla zvědavá, jak to dopadne.
Nikdo z nás neví, co je mezi nebem a zemí, nikdo z nás neví, kde se nacházejí ti, kteří jsou v bezvědomí.
Svět je podivné místo a mnohdy zůstává rozum stát nad tím, co se může dít. Klidně bych věřila i tomuto, že se všichni společně někde mohou setkat. Někteří nám to říct už nemohou, ti co mohou, tak jim lidé třeba nevěří nebo oni sami nenacházejí slova pro to, kde byli a co cítili.
Mě to znovu utvrdilo v tom, jak je důležité chování ke člověku v (nejen) kómatu. Nikdy nevíme, na jaké přesné úrovni je stupeň vnímání nemocného. Nikdy nevíme, na kolik nás lidé cítí, slyší, vnímají.

21.07.2020 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

(SPOILER) Přijde mi, že dnešní společnost je tak nějak postavená na alkoholu.
Při posezení s přáteli - „Ty si nedáš pivo/víno/panáka? Si děláš pr*el, ne? A proč jako? S tebou je teda zábava..“
Přitom se dá čas smysluplně využít i bez alkoholu. Vlastně hlavně bez něj.

Kniha se mi líbila, autorce fandím, ať se drží dále. Na jejích sociálních sítích jsem viděla, že je těhotná, tak přeji mnoho štěstí ♥

Nejsmutnější na celém tom je, že člověk si svůj problém opravdu musí uvědomit sám. Pokud ho nevidí, nikdy se nevyléčí. Otázkou je, jestli se člověk "probere", když spadne na dno, a nebo ne..
Doufám, že příběh autorky pomůže hodně lidem, kteří mají s alkoholem problém.

SPOILER!
V knize mě nejvíc zasáhla smrt jejího tatínka, je to část, která ve mě z celé knihy zůstane tak nějak nejvíc. Bylo mi to hrozně líto. A o tom parte ani nemluvím.
A její manžel mě vytáčel, hlavně co se SMS týká.

19.07.2020 4 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Miluju film, miluju i tu knihu. Nemám moc ráda, když jako první vidím film a pak čtu knihu (i když zrovna tento film jsem viděla asi 20x), protože mi to trochu naruší čtení. Ale film je tak moc dokonalý, že jsem si chtěla za každou cenu přečíst i knihu.
A jsem moc ráda, že jsem to udělala. Byly v ní hlubší souvislosti (jak tomu tak bývá) a četla se mi moc dobře. Kniha o bolestné touze najít sebe samu a domov. Někam patřit.

TAK DOOPRAVDY
KDO JSI

16.07.2020 5 z 5

Nebylo to špatné, více mě bavila druhá polovina knihy. Že bych se vyloženě smála, to ne, občas jsem se spíš pousmála. Obdivovala jsem autorovo nadání pro psaní, protože napsané to je opravdu dobře, i když asi nejsem úplně správná cílová skupina.

06.07.2020 4 z 5

Sestřičky na příjmu Sestřičky na příjmu Donna Douglas

Naprosto zbožňuji tuto sérii knížek Sestřičky. Bavily mě všechny 4 díly, jsou neuvěřitelně čtivě napsané a ráda budu pokračovat ve čtení dalších dílů.

Jediné, nad čím jsem se často musela pousmát, je střídání názvů jejich profese - ošetřovatelky a sestry. V dnešní době to není tatáž osoba, avšak chápu, že knihy jsou z období před válkou, kdy byla sestra i ošetřovatelka v jedné osobě (což je samozřejmě i nyní, mám na mysli spíše tuto problematiku z hlediska kompetencí). Ale to je věc současnosti. ♥

29.06.2020 5 z 5

Neverím ti Neverím ti Dana Hlavatá

(SPOILER) Nevěděla jsem, že jde o nějaké pokračování, ale naštěstí to moc poznat ani nebylo. Knížku jsem měla přečtenou poměrně rychle, nebyla špatná, ale už se k ní nevrátím. Nic ve mně nezanechala. A taky mi docela dost vadily chyby v knize, ať už překlepy nebo hlavně uvozovky, z těch jsem šílela, pořád někde chyběly.

SPOILER - Každopádně se mi líbilo konečné setkání Nory s jejím otcem, to mě překvapilo a bylo to milé.

23.06.2020 2 z 5

Bez filtru Bez filtru Kristýna Dolejšová

Docela se mi to líbilo, Kristýnku sleduju i na sociálních sítích. Mě zarazilo, že ke konci knihy bylo napsáno, že věděla, že by kniha měla mít 150 stran, ale že jich napsala více a pak to musela umazávat. Proč? Podle mě právě byla škoda, že to bylo tak krátké. Také si myslím, že se z toho dalo vyždímat ještě víc, třeba více tématu týkající se mezilidských vztahů, než o vzhledu. A nebo taky víc o životě v Austrálii.

10.04.2020 4 z 5