Bílý oleandr

Astrid je jediným dítětem svobodné matky Ingrid, vynikající, avšak velmi zvláštní básnířky, která využívá své krásy k tomu, aby manipulovala s muži. Astrid matku uctívá stejně jako jejich společný život plný tajemství a rituálů. Není jí ovšem dopřáno se z něho dlouho těšit poté, co se její matka šílená žalem a vztekem, že ji jeden z milenců opustil, odhodlá k vraždě a je odsouzena na doživotí. Od této nešťastné události se odvíjí nezapomenutelný příběh o Astridině putování po pěstounských domovech a o hledání vlastní identity v složitých podmínkách. Každá nová rodina tvoří samostatný svět se svými přísně stanovenými zákony, z nichž Astrid čerpá ponaučení do budoucnosti. Samotě i občasné bídě čelí s odhodláním a humorem a postupně se učí zvládat svou roli opuštěného dítěte v okolním lhostejném světě. Tvrdošíjnost a nezkrotnost na jedné straně, na druhé však vřelost a smysl pro humor tvoří z Astrid jednu z nezapomenutelných hrdinek současné literatury. Bílý oleandr je vynikajícím románem o vztazích mezi matkou a dcerou, o rodící se sexualitě, spásné moci umění a utváření silné osobnosti. Autorka se tímto svým podmanivým debutem zařadila po bok nejnadějnějších spisovatelů dneška....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5851/bily-oleandr-OOj-5851.jpg 4.4119
Vydáno, BB art

White Oleandr, 1999

Kniha Bílý oleandr

AkiB
16.07.2020

Miluju film, miluju i tu knihu. Nemám moc ráda, když jako první vidím film a pak čtu knihu (i když zrovna tento film jsem viděla asi 20x), protože mi to trochu naruší čtení. Ale film je tak moc dokonalý, že jsem si chtěla za každou cenu přečíst i knihu.
A jsem moc ráda, že jsem to udělala. Byly v ní hlubší souvislosti (jak tomu tak bývá) a četla se mi moc dobře. Kniha o bolestné touze najít sebe samu a domov. Někam patřit.

TAK DOOPRAVDY
KDO JSI

laura
30.01.2020

Za mě to na plný počet hvězd není, ačkoli jde opravdu o ojedinělý příběh na tohle téma, tak syrový, tak obnažený, až vám z něj naskáče husí kůže a musíte se sami sebe ptát, jestli tohle vůbec chcete číst...

Začátek se mi zdál trošku zmatený, v podstatě mě děj pohltil až poté, co Astrid putovala do prvního pěstounského domova.

Její příběh je jedním z nejsmutnějších, jaké jsem četla a zcela jistě není ojedinělý (bohužel), jen o těch mnoha dalších nikdo nenapsal. Je především bolavý, bolavý touhou někam patřit, bolavý nepochopením, bolavý rozervaným srdcem, nedůvěrou, tápáním.

Astrid hledá svoje místo ve světě, který jak se zdá, o ni nijak moc nestojí. Pro mě to byl příběh bez východiska, příběh plný zmařených nadějí, zklamání, zrady. Ale také příběh o věčném boji, o touze někam patřit, o obrovské vnitřní síle a odhodlání bít se za své sny.

Nicméně poslední třetina knihy se už nějak moc táhla a konec mě tak nějak zklamal. Kniha však rozhodně stojí za přečtení a za zamyšlení - kolik životů už svět takhle dokázal pohřbít?

KaterinaZen
16.07.2019

Tahle knížka mi v podstatě změnila život. V roce 2009 jsem si ji v New Yorku koupila s tím, že ji dočtu, až se do NY někdy vrátím zpět. Do té doby, i s mírným utrpením, jsem ji jako jedinou knihu vydržela mít nedočtenou. Když jsem se po 3 letech vrátila, musela jsem uznat, že se vyplatilo čekat. A možná, že jsem se podvědomě vrátila právě proto, abych ji už konečně mohla dočíst. Knihu jsem četla pouze v originále, takže nemohu soudit, nakolik byl úspěšný český překlad, nicméně na mě kreativita autorky značně zapůsobila. Doporučuji od autorky i další knihy a film vzniklý dle předlohy!

KnihovniceVěra
07.06.2019

Pěkné počtení určené zejména pro dospívající dívky, zaujaly mě hlavně momenty vztahu matky a dcery. Mohu jen litovat, že za mého mládí nic takového u nás nevycházelo.

bábuška
05.03.2019

Hodně moderní román, depresivní matka které se podřizuje vše a na druhé straně opuštěná dospívající dcerka, která končí u několika náhradních rodin, neúspěšně. Musí nám být tohoto dítěte jenom líto.

HanaMalina
02.11.2018

Jedním slovem skvělé. Doporučuji všem přečíst, opravdu výborná kniha. Shánění hnížky bylo velmi obtížné a povedlo se mi to tady na databaziknih, sice za vysokou cenu, ale jsem ráda, že ji mám :-)
Bílý oleandr je můj oblíbený film a už dlouho jsem si chtěla přečíst knihu. Teď se znova po dlouhé době s chutí na film podívám. Když srovnám knihu a film, tak jednoznačně kniha je lepší, je tám detailně vše popsáno a můžeme se víc dostat do charakteru postav.
Ještě bych chtěla poprosit nakladatelství BB art o dotisk hnihy, protože zájem o ni rozhodně bude velký. Škoda, že na pultech knihkupectví není další khiha od J. Fitch, ráda bych si od ní něco přečetla :-)

gigi77
02.08.2018

Tak tohle vůbec není můj šálek kávy. Svým způsobem naivní, teatralní, zahalené do pesimistickeho hávu, plné oduševnělých úvah, které nejspíš vinnou překladu nedávají smysl. Neztotožňuji se, nedokážu náležitě ocenit.

čika
25.02.2018

Film som videla davnejsie a vyrazne ma nenadchol, kniha ma vsak zaujala velmi - musim si film opat pozriet.
Mam rada pribehy, ktore skumaju utvaranie nasej identity a tato kniha ponuka fascinujucu put po pestunskych rodinach, neuveritelne historky spopod zeraveho kalifornskeho slnka a na zaver aj urcitu podobu rozhresenia. o par rokov citanie pre dceru.