AkiB AkiB komentáře u knih

Když jsem byl člověkem Když jsem byl člověkem Dominik Obruča

Když jsem byl člověkem
chtěl jsem se stát rybou
ptákem
stromem

Když jsem byl člověkem
mohl jsem vše
a přesto tak málo
věděl jsem mnohé
a nepochopil nic

26.04.2023 4 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

& fascinovalo mě,

jak jednoduše
je možné nás rozebrat na části,

ale už není tak snadné
dát nás zase dohromady.

09.04.2023 4 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Přidávám se k hodnocení této knihy k ostatním komentujícím - knihu jsem jako spousta dalších lidí četla už několik let zpět a rozhodla jsem se, že bych si ji ráda přečetla znovu spolu s celou sérií.
Přestože už asi taky nejsem cílová skupina - náctiletá, stejně mě to bavilo a těším se na další díl. Jsem sama na sebe zvědavá, jestli vydržím přečíst celou sérii až do konce.

30.11.2022 4 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

MILUJU TO.

jsou dny
kdy plamen světla sotva plápolá
tehdy si vzpomenu
že jsem sama tím světlem
vejdu dovnitř
a rozsvítím

04.11.2022 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Knihu jsem četla naposledy asi 10 let zpátky, to jsem byla ještě na základní škole a vím, že mě tehdy naprosto uchvátila. Proto jsem se rozhodla si ji přečíst i po letech, ačkoli jsem si hlavní rysy pamatovala. Musím říct, že se mi moc líbila i teď. Líbila se mi neskutečná vášeň Holdera i Sky, to, jak moc se milovali a jak moc pevné pouto mezi sebou měli. Karen byla neskutečná hrdinka. To, že se něco takového děje bohužel i v reálném světě je naprosto šílená představa a je mi neskutečně líto každého dítěte, který si něčím takovým prochází.
Knihu hodnotím 5 hvězdičkami z 5, protože si myslím, že si to zaslouží. Četla se mi opravdu moc hezky.

04.11.2022

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Naprosto úžasná silná kniha.

17.10.2022 5 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Krásné počtení, některé básně mě chytily za srdce.

09.10.2022 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Smutný příběh, který si tak hezky pomalu plynul. Nelze od knihy čekat kdovíjakou zápletku ani drama. Moc se mi líbil nápad s knihou vzpomínek, že každý člen rodiny přispěl svou troškou do mlýna. Je bezpochyby náročné se starat o člověka s ACH.

28.09.2022 4 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Naprosto super příběh, s radostí si přečtu druhý díl. Utíkat a nevědět před čím je naprosto bezvadný námět.
Ke konci jsem si vzpomněla na knihu Hostitel, viděla jsem tam jistou podobnost.

12.09.2022

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

(SPOILER) Těm, kteří jdou vlastní cestou
a zakládají ohníčky.

Jako první jsem viděla seriál, který je dle mého naprosto úžasný. Proto jsem se rozhodla pořídit si i knihu. Musím říct, že kniha je hodně netypická (na to, že podle ní byl natočen tak dobrý seriál) - je v ní hodně málo dialogů, spíše je to takový popis děje a pocitů. Celou dobu jsem žasla na autorčinou slovní zásobou. Dokázala vyobrazit situace a pocity opravdu krásně.
Co se týče samotného děje, na konci mě trochu přepadlo rozčarování. Vlastně hodně.

SPOILER
Závěr knihy totiž dopadl úplně jinak než v seriálu. A to tak, že hůře. V seriálu to dávalo smysl, úplně si pamatuju moment, kdy jsem na tu část seriálu koukala s otevřenou pusou. Nerozumím tomu, proč v knize a v seriálu byly úplně odlišné konce. A to tak, že hodně odlišné. To mě docela zklamalo. Vlastně na to, že ta kniha je počtem stran celkem obsáhlá, tak spoustu věcí v knize ani nebylo. Mám z toho trochu zvláštní pocity, nelze ale knize upřít, že je opravdu povedená. Jak říkám, autorka si díky slovní zásobě s knihou hezky pohrála. Co se ale týče konce, upřednostňuji seriál, ač nerada.

02.09.2022 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

(SPOILER) Knížka byla napínavá, celou dobu jsem byla zvědavá, jak to nakonec skončí. Líbilo se mi, jak s každou další stránkou byly věci jasnější a jak byly všechny postavy propojené.
Ztotožňuji se s ostatními, co se týče nadpřirozené linky - vůbec jsem nepochopila, jak to souviselo s celkovým dějem, a hlavně to ani pak nebylo nijak vysvětleno.

SPOILER
Co se týče Isabelly udržovanou na přístrojích - autorka v knize užívala dva pojmy. Jedním z nich je vegetativní stav a druhým je mozková smrt. Oba dva stavy znamenají něco jiného, Isabella tedy nemohla trpět obojím. A další věc, Isabella byla takto udržována na přístrojích více než 20 let, což mi přijde naprosto nereálné. Byla by už dávno zemřela na komplikace spojené s jejím stavem.

24.08.2022 4 z 5

Píseň zítřka Píseň zítřka Alice Peterson

(SPOILER) Pěkná inspirující knížka, musím ale říct, že někdy mi přišlo, že hlavní hrdinka je spíše náctiletá než skoro třicátnice. Některé dialogy byly prostě zvláštní, nesedly mi k rozhovorům dospělých lidí.

SPOILER
Byla jsem docela překvapená, když jsem se na konci knihy dozvěděla, že je to příběh založen na skutečných událostech. To vrhlo z mého pohledu na knihu jiné světlo.

06.08.2022 4 z 5

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

(SPOILER) Pěkný příběh, který není bohužel nereálný.

SPOILER!
Na konci mě ale napadlo, že když měla Abi za života její dcery o ni pořád takový strach, takže ji neustále kontrolovala a podobně.. tak si nedokážu představit, jaký život potom bude mít Oliviina dcera s Abi. Protože Abi v sobě bude mít ještě větší strach, a když přišla o dceru, o to více bude úzkostlivě ochraňovat svou vnučku. Ale to jen tak myšlenka na okraj.

27.07.2022 4 z 5

Naposledy viděná Naposledy viděná Nina Laurin

Kniha se mi líbila, četla se dobře.
Nesouhlasím s jedním starším komentářem, a sice, že si hlavní postava za svůj primitivní život mohla sama. Potom, co prožívala 3 roky jako dítě, si za takový život opravdu nemohla. Člověk se zlomí.
A nedá mi to, ale musím reagovat ještě na jeden komentář z roku 2019 - existuje slovíčko SPOILER, které se používá, pokud v komentáři prozradíme část děje. Čtenářka bez ostychu popsala poměrně důležité dějové linie, jakoby se nechumelilo, a nad tím mi zůstává rozum stát.

22.07.2022 4 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Povedená knížka vyobrazující důležité téma domácího násilí. Je smutné, když si člověk uvědomí, že mezi námi takoví lidé žijí.

12.07.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

(SPOILER) Musím říct, že tahle knížka je opravdu povedená. Hororem bych ji určitě nenazvala, ale byla rozhodně napínavá od začátku do konce. Konec mě překvapil.

SPOILER
A jsem možná trochu morbidně ráda, že alespoň někdo tam opravdu umřel. Kdyby přežili všichni, byl by to moc sladký šťastný konec.

30.06.2022 5 z 5

To je to, co dělám To je to, co dělám Lynsey Addario

Inspirativní knížka, autorka své práci obětovala mnohé a měla stále chuť vracet se zpátky. Měla jsem možnost nahlédnout do povolání, o kterém jsem nikdy dřív moc nepřemýšlela. Popisuje čtivě svoji cestu životem válečné fotoreportérky.

26.06.2022 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila, teď mám v plánu podívat se i na seriál. Momentálně si nejsem úplně jistá, zda se pustím do dalších knižních dílů, ale možná to zkusím.
Hodně jsem tu četla o přemíře sexuálních scén - nemám úplně ten pocit. Upřímně jsem pořád čekala, kdy ta přemíra sexuálních scén bude, a najednou jsem byla na konci knihy. Pár jich tam samozřejmě bylo (přemíru určitě ne), ale nepůsobilo to na mě nějak na sílu ani rušivě, řekla bych, že na tu dobu byl popis asi adekvátní.
Bavily mě části popisující nedostatek dnešních prostředků - antibiotika, dezinfekce a podobně. Myslím si, že pro Claire to muselo být hodně náročné, najednou se objevit o 200 let zpátky - ale nutno myslet na to, že Claire se vrátila z roku 1945 a měla zkušenosti s válkou. Kdyby se měla vrátit kupříkladu z roku 2022 o 200 let zpátky, kdy už máme mnohem lepší zdravotnické prostředky, byla by šokována asi mnohem víc.
Na 700 stránkách knihy se toho událo opravdu spousta. Ve chvíli, kdy se vyřešila jedna věc, přišel hned na scénu jiný problém.
Při čtení jsem si říkala, že by možná nebylo na škodu oprášit vědomosti týkající se historie, kdyby náhodou se mi stalo něco podobného, abych věděla, co a jak se stane/stalo :-)

SPOILER A přijde mi hodně škoda, že nebyla víc rozvinuta jizva po očkování proti neštovicím Geilie. Sice jí poslala vzkaz, ale i tak. Přišlo mi to hodně šokující, že má někdo podobnou zkušenost jako Claire. A pro Claire určitě taktéž.

12.06.2022 5 z 5

Utajená dcera Utajená dcera Kelly Rimmer

(SPOILER) Knížka se mi vcelku líbila, s čím jsem ale měla trochu problém byl nadbytek slov označených kurzívou. Rozumím, že tím autorka chtěla dát důraz na jednotlivá slova, ale když jich bylo třeba 5 na jedné stránce, tak mě to štvalo a rušilo mě to. Rozhodně je to kniha na zamyšlení, jaké životy bychom vedli, kdyby jsme vyrůstali s někým jiným a někde jinde.

SPOILER
Závěrečné shledání mámy a mamky mi přišlo takové o ničem, čekala jsem, že jejich shledání bude popsané trochu lépe.

22.03.2022 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Oddechová četba, mně se to líbilo.

05.03.2022 4 z 5