Utajená dcera

kniha od:

Utajená dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434468/bmid_utajena-dcera-rbN-434468.jpg 4.2 169

„Adoptovali jsme tě.“ Tahle krátká věta obrátila Sabině život naruby. Najednou se svět rozdělil na Před a Po. Sabině je právě 38 let a je těhotná. Zdá se jí nepochopitelné, jak by nějaká matka mohla dát své dítě k adopci. A proč jí o tom rodiče již dávno neřekli? Rozhodne se, že musí za každou cenu najít ženu, která jí dala pryč. To, co zjistí, nakonec nezmění jen Sabinu, ale především dvě ženy, které ji po celá ta léta hluboce milovaly.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

The Secret Daughter , 2015


více info...

Komentáře (59)

Komentáře 59 Recenze 1

hajrys
hajrys
05.12.2023 4 z 5

Mám z knihy trochu rozporuplné pocity. Rozhodně je to velmi zajímavé téma. Násilné adopce jsou strašné. Trauma ženy - Lily, která takto přijde o dítě, se nedá ničím zahojit. Ale chápu i druhou stranu - Megan. Dokázat říct adoptovanému dítěti pravdu chce opravdu odvahu. Situace je těžká pro všechny zúčastněné strany. Chápu i Sabinu, protože taková informace by zamávala asi s každým.
Závěr knihy byl podle mě moc rychlý. Zajímal by mě příběh sbližování obou matek.

Mona7741
Mona7741
05.12.2023 3 z 5

Bohužel pro mě nuda! Do čtení jsem se většinu času musela nutit. Stále jsem očekávala, že se dostaví něco nečekaného. Ale to jsem se nedočkala.


anovy64
anovy64
22.09.2023 3 z 5

Od knihy jsem čekala více. Téma zajímavé, ale zpracování mě zklamalo. Sabinino chování odpovídalo spíš puberťačce a ne dospělé rozumné ženě.

Mikanadeta
Mikanadeta
29.08.2023 5 z 5

Opravdu napínavé čtení, nešlo mi odtrhnout se od knihy. Co musela prožívat Lilly, je nepředstavitelné. Jaký jen jsem měla při čtení vztek na jejího otce!
Je to moje první kniha od této autorky a určitě ne poslední.

Danuše7
Danuše7
01.06.2023 5 z 5

Velmi působivý příběh. Moc se mi líbil.

Drnkla
Drnkla
14.05.2023 4 z 5

Mně se to moc líbilo.

vladka321
vladka321
25.04.2023 5 z 5

Kniha má spád, zajímavé téma i inspirativní prvky řešení zpočátku výrazně zoufalé situace. A popravdě slzy jsem neudržela.

micha-ella
micha-ella
06.02.2023 1 z 5

Červená knihovna. Námět na jednu hvězdičku, styl jsem neskousla.

Ivanule
Ivanule
05.02.2023 4 z 5

Velice krásný i když na jednu stranu bolestný příběh, zvlášť v tom jak se hlavní hrdinka dozví, že je vlastně adoptovaná.Příběh pojednává o dvou rodinách, které spojuje Sabina. Na jednu stranu nechápu jak její adoptivní rodina dokázala dceři tak dlouho tajit docela dost důležitou věc v jejím životě a dále vidíme pravou rodinu Sabiny a jak obě matky vypráví, co je vedlo v jejich životě k některým krokům, někdo to udělal, protože tak rozhodl někdo za něho a dá se říct, že i adoptivní matka byla svým způsobem donucena udělat to co udělala.

lalela
lalela
28.01.2023 1 z 5

Na knížku jsem se těšila. Bohužel pro mně byla zklamáním. Sice byla v knížce dobrá zápletka, ale příběh byl psaný tak mělce a unyle, že mě spíš nudila. Navíc byl příběh velice předvídavý. Sice jsme se vše dozvěděli, ale já bych uvítala, kdyby některé postavy byly více rozvinuté. Opět polička, oddychovka na neděli, neurazí, nenadchne.

Tereza0107
Tereza0107
20.09.2022 5 z 5

Tak tahle knížka od pro mě doposud neznámé autorky se mi moc líbila. Zápletka o velkém rodinném tajemství, které se jednoho dne provalí a spustí lavinu otázek. Na téma vynucených adopcí jsem ještě u žádné knížky nikdy nenarazila. Sice to není příběh podle skutečné události, ale vynucené adopce se opravdu ve světě děly, takže jsem ráda, že jsem se o tématu něco málo dozvěděla.

⭐️"Nikdo by neměl mít právo zhasínat světlo v očích druhého člověka, ale přesně to jsme našim chovankám dělali."

KatkaHutyrová
KatkaHutyrová
23.06.2022 4 z 5

Dobře napsaný, čtivý román pro ženy - o mateřské lásce, o adopcích a o tom, že nic není černobílé a vše se nám v životě děje z nějakého důvodu.
Knížka je vyprávěná z pohledu více postav a má dvě dějové linky - minulost a současnost.
Román u mě dlouho aspiroval na pět hvězd, ale jednu nakonec odebírám za úplný závěr, kterým si to u mě autorka trochu pokazila. Myslím si, že takto by se to v žádném případě stát nemohlo. Že v reálu by to prostě dopadlo jinak. Knížce to ubralo na uvěřitelnosti.

Jinak určitě stojí za přečtení a velice ooceňuji dopis autorky v samém závěru knihy.

hzd
hzd
09.06.2022 4 z 5

Moc hezká knížka. Napínavá, hezky se četla.

ErčaV.
ErčaV.
08.06.2022 5 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla, děj plynul. Nedovedu si podobnou situaci představit, že se opravdu něco podobného dělo. A musí být opravdu děsné pro mámu vzdát se dítěte, i když si ho chce moc nechat.

4xbabča
4xbabča
10.05.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh, ale i překvapení, že v době, kdy se odehrává se ještě dějí nucené adopce. Hlavní postava Sabina se ve svých 38 letech dozví, že je adoptovaná a dokáže přes všechny potíže najít svou skutečnou matku a nakonec i dát obě matky do kontaktu. Moc hezká kniha, která určitě stojí za přečtení.

veronika9761
veronika9761
09.04.2022 3 z 5

Velmi me prekvapilo, ze nějaké nucene adopce vubec existovaly. Fuj. Knizka mi přišla moc fajn, pokud odhlidnu od ustredniho tematu. Sabina mi v mnohych pasazich pripominala spis dite, nez zenu po tricitce, nastavajici matku.

Han-nah
Han-nah
23.03.2022 4 z 5

Krásný , ale velice smutný příběh. Připomnělo mi to nádhernou knihu, která byla podle skutečných událostí, Dívky od svaté Magdalény. Tyto vynucené adopce, ke kterým dali souhlas rodiče a dívky se ani nesměly vyjádřit opravdu byly ještě na konce minulého století asi ve více státech.
Sabina čeká vytoužené dítě a najednou se dovídá, že je adoptovaná. Asi jako každé dítě, které se jakoukoliv cestou toto doví, chce poznat svou biologickou matku. Najednou vyvstávají otázky "Proč?" a rozebíhá se pátrání. Jedna věta a změní život hned několika rodinám.

AkiB
AkiB
22.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka se mi vcelku líbila, s čím jsem ale měla trochu problém byl nadbytek slov označených kurzívou. Rozumím, že tím autorka chtěla dát důraz na jednotlivá slova, ale když jich bylo třeba 5 na jedné stránce, tak mě to štvalo a rušilo mě to. Rozhodně je to kniha na zamyšlení, jaké životy bychom vedli, kdyby jsme vyrůstali s někým jiným a někde jinde.

SPOILER
Závěrečné shledání mámy a mamky mi přišlo takové o ničem, čekala jsem, že jejich shledání bude popsané trochu lépe.

Make20
Make20
11.03.2022 3 z 5

Kniha se mi četla dobře, ale hodnotím ji jako průměr.

tanecnica
tanecnica
26.02.2022 4 z 5

Příběh, který opravdu stojí za přečtení. Donutí vás k zamyšlení nad vlastním životem. Co by bylo, kdyby se Vám najednou život otočil naopak, kdybyste zjistili, že vaše základní životní jistoty jsou ve skutečnosti úplně jinak... Těžké čtení, které ale nakonec v této knížce skončí dobře, proto se nechte nalákat...

Jirinamac
Jirinamac
17.02.2022 5 z 5

Má 4. knížka od K.R. Sabina mě docela štvala, ale člověk neví, jak by se zachoval, kdyby žil v nevědomosti a o svém původu se dozvěděl až v 38 letech. Megan projevila dobrou vůli, jen plán změnila touha manžela, ale i její a tak to nakonec dopadlo jinak.

novina
novina
07.02.2022 5 z 5

Četla jsem jedním dechem. Velmi silný příběh. Jako máma si tuhle situaci vůbec nedokážu připustit.

LilianaFalcon
LilianaFalcon
20.11.2021 3 z 5

Největší problém jsem měla se Sabine, nějak jsem se do její kůže nedokázala vžít. Chovala se jak puberťačka, přitom i můj 6 letý syn dokáže pochopit termín "jiná doba", když mu to vysvětlím...
Člověk pochopí snahu najít biologické rodiče, ale...

Květi62
Květi62
06.11.2021 5 z 5

Lilly, Megan a Sabina, tři ženy, najdou společnou cestu, nebo je pravda rozdělí?
Příběh Sabiny, která se dozví ve svých 38 letech, že je adoptovaná se četl velmi dobře.
Fandila jsem Lilly, ale neodsuzovala jsem ani Megan. Naopak, právě Megan byla ta nejsilnější, protože se rozhodla říct pravdu, i za cenu, že Sabinu ztratí.

slaska77
slaska77
25.10.2021 5 z 5

Kniha se krásně čte, děj rychle ubíhá a čtenář prochází střádavě do dvou časových rovin. Smutný příběh založený na skutečných událostech 70 .- 80. let, které se odehrávaly v demokratickém státě - Austrálii. Je dobré si to připomínat, abychom "v zájmu dítěte" již nikdy nic takového jako lidstvo legálně nedělali. Sabině je 38 let, když se dozví od svých rodičů, že je adoptovaná. Začíná pátrání po biologických rodičích. Lilly je 16-letá slečna, kterou táta násilím zatáhl do azylového domu pro mladé těhotné, podaří se jí uchránit své dítě před státní mašinérií? A jak do toho zapadá příběh bezdětné Megan, která již naději na vlastní dítě vzdala? Nádherný příběh nejen o mateřské, ale i otcovské lásce. To je vlastně ta jediná vada na kráse, čekala jsem, že motivy otců, minimálně vztahy Sabiny a jejího táty Grae, budou trochu více rozebrány.... ale ani to mi nezabrání k tomu hodnotit knihu plným počtem, neboť jak jsem psala na začátku, musíme si takové příběhy připomínat, kdykoliv to bude možné. Citlivě napsaný psychologický román o mateřství, upřímnosti, tajemstvích a nakonec i odpuštění..... nedá se než doporučit. PS. zdá se že i česká historie je plná příběhů zdánlivě zemřelých kojenců a následného obchodování s nimi, a také to není středověk, ale 20. století (touto tématikou se právě zabývá Josef Klíma)

Kekik
Kekik
06.10.2021 5 z 5

Nádherný, smutný, děsivý příběh, který je založený na skutečných událostech.

Autorka si mě získala knihou Matčino vyznání, a Utajená dcera mi potvrdila to, že se jedná o velmi talentovanou spisovatelku, jejíž knihy jsou nadprůměrné krásné, realistické.

Tématem knihy jsou vynucené adopce, které probíhaly v poměrně nedávné době. Číst dopisy Lilly, plné naděje a snů, bylo bolestné. Vy víte, že se ty sny neuskuteční, a o to více se mně slzy draly do očí. Příběh mě úplně pohltil a já jen četla a četla, když jsem měla trochu čas. Autorčin styl psaní mně naprosto vyhovuje a moc se těším, až si přečtu další její knihy.
Přečtení Utajené dcery doporučuji.

Menší zklamání mě čekalo na konci. Těšila jsem se na setkání Lilly a Megan po osmatřiceti letech. Představovala jsem si, jak bude jejich rozhovor probíhat. Vyvinulo se to úplně jinak, než jsem předpokládala. Trochu odbyté na můj vkus.
Ještě jeden malý problémek jsem měla. Nevyhovovalo mi slovo "těhotenství" místo "mé dítě". Příklad: Věta "Ochráním své dítě" zní lépe než "Ochráním své těhotenství". Nebo "Já už se vzdal naděje na těhotenství" bych zaměnila za "Já už se vzdal naděje na vlastní dítě". Podobných případů tam bylo více. Ale to je jen můj osobní problém.

Szilvia1
Szilvia1
20.09.2021 4 z 5

příběh byl pěkný,i když se mi zdálo,že Sabina to trochu přehnala se svoji adoptivní matkou,protože tam ne ona se provinila ale její adoptivní otec.Ale všechno zlé se nakonec vyřešilo.

pch1976
pch1976
27.07.2021 3 z 5

ale jo, moc pěkná pohádka na dovolenou, četlo se dobře

L.Helena
L.Helena
11.07.2021 4 z 5

Jímavý příběh o vynucené adopci, ač smyšlený, nicméně se takto, či v různých obměnách, mohl skutečně stát. Četla jsem pár knížek popisujících příběhy „padlých“ dívek z Magdaleniných prádelen v Irsku, tato kniha je sice z Austrálie, ale hodně je připomíná.

SPOILER! Trochu mi v příběhu skřípe fakt, že Lilly celou dobu věděla, v čí rodině se její ukradená dcera nachází, a přesto se jí ani za tolik let nepodařilo ji najít.

Aaloha
Aaloha
25.06.2021 5 z 5

Tak tohle byl moc hezký a dojemný příběh plný emocí a lásky. Až neskutečné, že se něco takového dělo celkem nedávno