Kniha vzpomínek

od:

Kniha vzpomínek

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti? Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec. Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli... Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234746/kniha-vzpominek-SQX-234746.jpg 4.5231
Originální název:

The Memory Book (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Domino
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (82)

Přidat komentář
Analady
03. června

Knihu jsem nedočetla, proto ji nehodnotím. Čekala jsem příběh člověka, který bojuje s Alzheimerovou chorobou. Ale přišlo mi, že se děj daleko víc točí kolem života její dcery. Každopádně knihu nezatracuji, časem jí dám ještě šanci.

MartasR
06. května

Pěkně propracovaný příběh. Jen asi ve dvou třech momentech jsem měla pocit že je hodně nereálný (napr. Seznámení se Zachem..).

ivulka15
04. března

Okouzlující kniha.Vážné téma napsané s bravurní lehkostí. Doporučuji.

Mermaida
20. února

Krásná a zajímavá kniha. Zajímavá svým námětem, lehce mi připomněla knihu "Hledá se Elizabeth", a hlavně film "Pořád jsem to já".
Tato kniha byla mým prvním setkáním se spisovatelkou, a rozhodně ne posledním. Líbilo se mi jak příběh pojala, byl podmanivý, čtivý, laskavý, s nádechem smutku.
Za mě určitě ano! :-)

1casper
09. února

Kniha se mi líbila, zlákal mě hlavně námět. O Alzheimerově chorobě se hodně mluví, ale málokdo si projevy umí představit v reálu. Měla jsem tu "čest" starat se lidi s touto nemocí, ale tato kniha mi dala možnost nahlédnout na druhou stranu a to ze strany pacienta.

Tím ale ovace na knihu končí.

Zápletka těhotné 20leté dcery, která se rozhodne zůstat sama, vyhledat biologického otce, ta mi přišla přitažená za vlasy. Nikomu nic nevadí, všechno je děsně sluníčkové.....

Totéž setkání s biologickým otcem, který i s novou manželkou dceru přivítají....pěkná kravina, takto to v životě nechodí....

mdvorak
06. února

Mximalni spokojenost - kdo hleda knihu pro pohlazeni duse jedohlasne doporucuji. Postupne se ztracet a znovu vynorovat je narocne nejen pro hrdinku romanu, ale i vsechny v jeji blizkosti...

Sorrow
01. února

No tak to ne... Čekala jsem syrový příběh o příšerné nemoci, čekala jsem postupnou degeneraci hlavní hrdinky, čekala jsem propracovanou psychologii postav, čekala jsem, že pocítím dojetí, smutek, soucit... Jenže Kniha vzpomínek nic takového nenabízí. Je to prachobyčejný romantický příběh sladký jako cukrová vata. Klišé, klišé, klišé...A ještě navíc příšerně předvídatelné. Meh, jsem hrozně zklamaná, protože už jsem od autorky četla Všichni jsme utkáni z hvězd a to bylo velmi citlivé a opravdové.
Z audioknihy jsem taky docela rozpačitá. Nemyslím si, že by byla namluvená nějak nekvalitně, ale zejména hlavní hrdinka Claire (Šárka Vondrová) na mě byla asi až trochu moc hysterická a narátorku Caitlin (Terezii Taberyovou) mám zas až moc spojenou s Jennifer Lawrence, za to ona ale chudák nemůže :)
PS: Teprve teď jsem si přečetla komentář Jizi (i když to tak možná nevypadá, protože jsme shodou okolností použily úplě stejnej obrat :D) a panebože - it tells it all :D

MT23
25. ledna

Silný příběh.. Knihu jsem četla na dovolené a i přesto, jakého smutného tématu se týká, jsem si ji moc užila.. :)

Dagmar58
16.11.2017

Hezká kniha, pokud se dá říct hezká, když se týká tak závažného tématu nevyléčitelné nemoci. Láska, smutek, naděje, emoce, to všechno tady je, velmi dobře se čte a můžu jen doporučit.

Kateřina1011
08.10.2017

Začala jsem číst, a odložila ji. Vím, jak je těžké tohle téma a rozčilovalo mě sledovat hlavní hrdinku, která vzpurně utíká a pak neví, kde je. A pak mě něco donutilo zkusit to znovu a už jsem neodložila. Pěkný příběh, ačkoli pár výhrad bych měla, ale v konečném hodnocení jsem moc ráda,že knížka dostala druhou šanci.

LaDouceBrise
04.10.2017

Vzhledem k tomu, že jsem od této autorky četla už knihu Všichni jsme utkáni z hvězd, která mě okouzlila nejen svým tématem, ale i napínavostí, čtivostí a lehkostí, s níž je napsána, jsem už tak trochu očekávala, že i Kniha vzpomínek mě stejně zaujme a vtáhne do děje. Nebyla jsem proto moc překvapená, když jsem zjistila, že se kniha s největší pravděpodobností stane jednou z mých nejoblíbenějších. A taky se jí i stala, neboť nevidím jediný důvod, proč by se toto dílo Rowan Coleman, které se nejenže jako obvykle zabývá závažným tématem, což ho činí zajímavějším a nepochybně i poučnějším, je však taky napsáno s přehledem, prosyceno dojemnými okamžiky a nespočtem emocí a jeho děj se pozvolna ubírá ke konci bez toho, aniž byste se při čtení nudili, a vy po celou tu dobu... prostě nevíte, nemáte sebemenší tušení, jak to skončí. A když konečně přijde ono slavné rozuzlení, nejste překvapeni. Nejste vůbec překvapeni, protože přesně takovéto ukončení k tomuto typu příběhu naprosto sedí.

Je to až obdivuhodné, ale ať se snažím sebevíc, zatím se mi nepodařilo najít jedinou vadu Rowanina díla. Plně doporučuji.

ivusse
17.09.2017

Pěkná kniha... smutná i plná nadějí...

sabca
01.09.2017

Krásně napsaná kniha, která nás seznámí s postupem Alzheimerové choroby u matky dvou dětí. Doporučuji k přečtení

lencin
24.08.2017

Výborná kniha! Claire i všichni její blízcí jsou ovlivněni její progresivní Alzheimerovou chorobou. Doporučuji!

Jizi
22.06.2017

Zajímavé (a samozřejmě velmi silné) téma předčasně rozvinutého Alzheimera v kombinaci s několika (žel bohu velmi málo) silnými scénami nemůže v žádném případě vyvážit plytkost děje a stereotypní unylost postav.
Kniha vzpomínek je takové typicky "ženské" čtení. Osobně tuhle škatulku ze srdce nesnáším, ale něco na ní asi bude. Neumím si představit chlapa, který by tuhle rádoby srdceryvnou limonádu přečetl a neslezly mu z toho nehty aspoň na jedný noze. Přestože základní osa příběhu (matka - dvě dcery (20 a 3) - demence a vidina brzkého konce krátce po čtyřicítce) vyloženě čiší potenciálem, autorka jej uchopila v souladu s tématem tak dementně, jak jen to šlo, snad aby se někdo necítil příliš sklíčeně.
Všechny postavy jsou krásný a úžasný a obětavý a děsně hodný a chápavý a milý. Nikdo není tlustý, brýlatý, šišlavý, pajdající, koktající. Nikdo nemá žádný zásadní problém (až teda na toho Alzheimera), všichni jsou v jádru zlatí lidičkové se srdíčkem na správném místě, kteří navíc vypadají jako by z hollywoodu utekli. Hotová cukrová vata. A tím samozřejmě teprve začínáme.
Samotný děj se točí kolem slaboučké zápletky vystavěné na jednom zatajeném těhotenství - už vidím dvacetiletou holku, která kopne kluka, co s ním chodí, do zadku, přestože je těhotná a on ji nebije/nepodvádí/nechlastá/nefetuje... a rozhodne se být s děckem sama. Budou jich zástupy - protože ona už tehdy ví, že on není ten pravý. Jasně, vezměme otcům děti! Oni přeci nemají právo podílet se na výchově... Základní premisa v mých očích nečiní z hlavní postavy hrdinku, ale sobeckou slepici, kterou v jejím rozhodnutí podpoří dokonce i její matka. Tak když je holka ve dvaceti tele, tak aspoň ona by mohla mít rozum? Ale kdeže. Poté, co začne Claire, jak se ústřední postava jmenuje, blbnout, chce najednou, aby se její dcera s biologickým otcem seznámila. To, že on má vlastní rodinu a život, ji vůbec nezajímá. Jasně, nic mu neřekla, nechala se zapírat, ale teď, po 20 letech, je na čase, aby přijal dcerušku sakum prdum! A víte co? Víte, co se stane?! No jasně - on to udělá! A kdyby jen on! Jeho manželka a dvě dcery jsou naprosto v pohodě, když k nim nakráčí vyšinutá ženská s těhotnou adolescentkou a sdělí jim: tramtadadá, tady nás máte! (Dokonce se obejmou. Obejmou!! Umíte si to představit?)
Ano, jistě, dcera je totiž taky ve dvaceti těhotná a protože se historie trapně opakuje, i ona zůstává sama, bez dokončené školy. Tedy, ona sama nezůstane, protože stačí, aby vešla do baru a chovala se jako arogantní, vylízaná pinda a hned jí padne k nohám nejkrásnější kluk ve vesmíru (jenž shodou okolností pracuje za barem a taky nestuduje a umřela mu máma, takže je děsně chápavej) - a stačí dvě holý věty a on ví, že ona je ta pravá. (Dá se zívat a zvracet zároveň? Dá - zííí-grrrrc-vvvv.)
A pak je tu mladý manžel hlavní hrdinky, který s ní má tříletou dceru, prostě lásky jejího života. Na něj je navázaná druhá, děsně tajemná zápletka knihy (začínám být v zívání/zvracení fakt dobrá).
Ne, naštěstí o Alzheimeru nic moc nevím. Ne, naštěstí jsem nikdy neměla tu čest se s někým, kdo jím trpí setkat, natož o něj pečovat. A doufám, že mě to stejně jako tsunami nebo horečka dengue nikdy nepostihne. Přesto se nemůžu ubránit tomu, že autorka s nemocí nakládá tak, jak se jí to hodí. Protože tohle je prostě... dementní.
Jedna hvězda čistě pro mě za statečnost, že jsem to dokázala dočíst.

Barča21
08.06.2017

Úžasná a krásně napsaná kniha. Emotivní, strhující příběh a dobře popsané jak tato nemoc působí na nemocného a jeho okolí.
Celá kniha je velmi silná a poutavě napsaná. Mohu jen doporučit.

MartinaP1984
03.06.2017

Krásná kniha o hrozném tématu. Akorát ten růžový konec mi k tomu úplně nešel.

banánovépyré
16.05.2017

Krásná a silná kniha o velkém a těžkém tématu. Myslím, že je potřeba, abychom byli takto konfrontováni s tématy těžké nemoci nebo smrti. Člověk si pak uvědomí spoustu z toho, na co každodenně zapomíná. A Rowan Coleman navíc umí tato náročná témata podat s takovou lidskostí, lehkostí a humorem, že se vám po přečtení bude chtít sice trošku plakat, ale zároveň taky hodně žít. Je to skvělá kniha!!!

Maichalka
29.04.2017

Od knihy jsem si nemohla odtrhnout - díky za ní! Vážné téma, o kterém se příliš nemluví.....Kniha stojí za přečtení..

Eve_linnka
18.04.2017

Vážné téma bez sentimentu, sladkobolnosti a klišé, za to s nadhledem a humorem. Doporučuji.

zuzana4291
17.04.2017

Kniha mě velmi pohltila. Je to velmi dojemný příběh, a jelikož tento příběh nemůže mít šťastný konec, tak přeci jen ho trochu má. Je velmi smutné, co dokáže zákeřná nemoc napáchat.

evago
16.04.2017

na tuhle knihu jen tak brzy nezapomenu,nádherné čtení i slzička ukápla

Hanjimka
14.04.2017

Krásná knížka i k zamyšlení.

katu9365
12.02.2017

Nadherny pribeh o lasce, rodinnych poutech, rychle postupujici nemoci.

LiKa00
26.01.2017

Nádherná kniha. Od Rowan Coleman jsem četla už druhou knížku a ani ta nezklamala. Reálná témata, která bohužel potkávají reálné lidi.

makke
21.01.2017

Knihu jsem dostala od sestry již v roce 2015, odložila jsem ji na noční stolek do hromady asi dalších dvaceti knih, které se chystám přečíst. Obsah "hromady" se pozvolna měnil, ale Kniha vzpomínek zůstávala. Nevyhledávám smutné knihy a než se do nějaké pustím, musí nastat ten správný okamžik. Před pár dny mi zemřela babička a ve smutném období přišel čas na "smutnou" knihu. Přečetla jsem ji jedním dechem, a ano pobrečela jsem si, nicméně to vůbec není smutná kniha, je to nádherná kniha s úžasným koncem . Dokonce si myslím, že je to jedna z nejhezčích knih, které jsem kdy četla :-)

Joyce24
02.12.2016

Jedná se o velmi silný příběh, skvěle napsaný. Musím přiznat, že mi při čtení vyhrkly několikrát slzy do očí. Mohu všem tuto knihu jen doporučit.

ave55
23.11.2016

Původně jsem si myslela, že knihu odložím, bála jsem se smutku. Nakonec jsem ji přečetla jedním dechem, jen nedoporučuji číst při rýmě. Té se pak nezbavíte...

Toňula
07.11.2016

V poslední době jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Silný příběh, který se skládá jako mozaika z vyprávění hlavní hrdinky a jejích nejbližších, prolínání více časových rovin, více pohledů, ale hlavně plný lidskosti, síly přez nepřízeň osudu bojovat o lásku i štěstí nejen své, ale svých nejbližších.

baterka.gs
04.11.2016

Velmi silný příběh o nemoci, která vůbec nejde vidět a moc o ní vlastně nevíme, dokud bohužel neudeří někde kolem nás. Cením si pohledu, který autorka zaujala a popis pocitů jak z pohledu dcery tak matky. Nedokáži si představit, jak silné musejí obě být a jak silný musí být každý, kdo má osobu s tímto onemocněním v rodině. Děkuji moc za nahlédnutí do tohoto nepříjemného a zlého světa plné nástrah ze sebe sama.