Kniha vzpomínek

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti? Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec. Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli... Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234746/kniha-vzpominek-SQX-234746.jpg 4.4375
Vydáno, Domino

The Memory Book, 2014

Kniha Kniha vzpomínek

ClariceL.

Krásná kniha plná mateřské lásky. Dojímala mě na více místech, líbil se mi závěr, nedošlo mi to, ale krásné. Ráda si přečtu i jiné knihy této autorky.

hankapimi

Smutné čtení, blbá nemoc... Znám ji ze svého blízkého okolí. Dlouholetý kamarád začal zapomínat, byl zmatený a špatně artikuloval a po potvrzení Alzheimrovy choroby lékaři se chtěl neustále střílet či věšet. Časem si už nemoc neuvědomoval, o to horší byla těžká situace pro jeho blízké...Bylo neuvěřitelně zoufalé pozorovat jeho nálady, agresivitu, vztek a úplnou změnu osobnosti ... S těžkým srdcem jsem přečetla Knihu vzpomínek, ale víc se mi líbil o tomto tématu film Pořád jsem to já s Julianne Moore.

zbožňuju_knihy

Hezké, smutné čtení o ACH. Obálka knize škodí, stejně tak mohl být víc dotažený konec, který sliboval doják. Ten ale tak úplně - možná naštěstí - nepřišel. I přesto mi občas nějaká ta slza ukápla a chystám se na další knihu od autorky, doufám, stejně tak čtivě psanou.

Lusie

Četla jsem na toto téma už lepší knížky, ale styl, kterým je napsaná tato je příjemný a děj tak nějak plyne až dočtete do konce.

terka95

Knížka dle mého celkem dobře popisuje Alzheimerovu chorobu pro ty, co ní příliš informací nemají. Vyhovovalo mi, že příběh byl napsán s nadhledem a nebyl příliš depresivní. Rozhodně mě bavila více než kniha s podobným tématem Život bez tebe, která mi přišla více plytká. Byla jsem zvědavá, jak knížka skončí - přece jen klasický happyend nastat nemohl.. konec mě trochu zklamal, uvítala bych, kdyby byl otevřenější.. jak zmiňují ostatní, některé pasáže byly příliš růžové, bezproblémové.. Během čtení jsem si uvědomila, že nic není jisté a mám o to větší respekt z této nemoci. Hodnotím 4,5* a škoda té až retro obálky, která moc nezaujme.

Marplet

Skvělé vyprávění i zajímavá koncepce, u kterého mi nevadily některé momenty jako výstřižené z červené knihovny. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Příběh mi pomohl líp pochopit, jaké to asi je trpět takovou nemocí. V dnešní době je takových lidí čím dál víc.

Garfinela

Tak tahle knížka mě dostala fakt hned na začátku. Po pár stránkách jsem měla pocit, že Alzheimera mám sama. Opravdu velmi sugestivní. To už se mi dlouho nestalo. Neuvěřitelné. A vynikající. Smekám.

Adney

Tahle kniha mě po dlouhé době hodně zaujala. Krásný román o těžkém životě s tak zákeřnou nemocí.. četla jsem jedním dechem.

V rozpuku mládí
V rozpuku mládí