Adush Adush komentáře u knih

Fotograf ztracených Fotograf ztracených Caroline Scott

Zajímavé čtení, zážitky z války, i fotografování hrobů, ale příběh byl docela zdlouhavý.

18.08.2021 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Jelikož mě osvětimská tematika a celkově holokaust velmi zajímá, byla tohle další knížka do série "musím mít". Zajímavý a nový pohled na KT Osvětim z pohledu fotografa. Za mě velice zajímavé a poutavé počtení. Dohromady s ostatními knihami, které jsem četla (např. Osvětimský orchestr) nám dává kniha další pohled do "uzavřeného" společenství v rámci tábora.

07.05.2021 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Svět ve vesmíru a vesmír celkově mě vždy fascinoval a tohle je skutečné veledílo. Velmi mě potěšilo a myslím, že se vyplatilo si počkat. Paolini je spisovatel mého dětství, s Eragonem jsem vyrůstala a tohle je na dospělý život skvělé čtení. Uvidíme jaké překvapení přinese další díl.

16.04.2021 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Jako vážně wow! Ze začátku spíš nic moc, až jsem si skoro říkala, že to je škoda, jelikož první dvě knihy se mi moc líbily. Potom se začal příběh rozjíždět, zaplétat a nakonec z toho bylo velké zakončení. Díky za to a těším se na čtení Jarní oběti.

22.02.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Stejně jako ostatní knihy od autorky. Napínavé, čtivé a zasazené do historického období.

16.10.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, která byla napínavá od začátku až do konce. Líbilo se mi prolínání kapitol, návaznost a příběh. Rozhodně se ke knize ještě někdy vrátím a zaměřím se na detaily.

30.09.2020 5 z 5

Dívka na kusy Dívka na kusy Kathleen Glasgow

Strhující čtení. Postupně se rozplétající příběh mladé slečny, která si prošla neskutečným utrpením. Bylo skvělé pozorovat její proměnu.

16.09.2020 5 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Skvělá kniha, úplně mě pohltila, spousta postav a různé zápletky. Rozhodně doporučuji.

18.08.2020 5 z 5

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Za mě perfektní počtení, i když jsem se ze začátku trochu ztrácela. Byly tam zajímavé zvraty událostí, něco mi přišlo i trochu absurdní. Nejvíc se mi líbila postava Silji. Mrzí mě, že nemohla vést život, který si přála. Měla barák, měla auto, měla skvělou práci. Ale i s těmito věcmi nemusí být člověk šťastný. Silja měla vždy alespoň svoji naději a své myšlenky na jiný život.

09.05.2020 5 z 5

Dcera Dcera Jane Shemilt

Kniha mě bavila. Líbilo se mi prolínání přítomnosti a minulosti a to, že děje na sebe mezi těmito dobami navazovaly - např. myšlenkou (vzpomínkou), věcí, událostí atd. Pěkně to plynulo a při čtení jsem se nenudila. Konec byl takový moc rychlý a zvláštní, ale zajímavý. Osudy a příběhy jednotlivých postav byly pečlivě popsané.

24.04.2020 5 z 5

Osvětimský orchestr Osvětimský orchestr Fania Fénelon (p)

Tento příběh mě velmi zaujal, jelikož jsem o ženském orchestru nikdy neslyšela, což je docela s podivem, jelikož se o tuto tematiku zajímám již déle. O to víc jsem se do příběhu dostala. Podle mého názoru není příběh vylíčen příliš drasticky, ale doplňuje dalšími střípky obraz toho všeho, co se událo. Někomu se může zdát kniha odporná, drastická nebo příliš drsná. V tomto případě bych porovnávala s "Ženy z bloku 10" nebo "Ďáblovi doktoři", kde jsou popsána ta největší zvěrstva a rozhodně to není čtení pro "lehké žaludky".
Zde se jedná o příběh podle paměti hlavní hrdinky, která se zaměřuje spíše na orchestr samotný, životní příběhy a osudy žen a jejich pobyt v KT. Je zajímavé podívat se na tuto tematiku zase z jiné stránky, a mrzí mě, jak bylo v očích "normálních" vězňů na orchestr nahlíženo. Také neměly na růžích ustláno, i když minimálně co se týká zázemí a hygieny na tom byly o trochu lépe.
Jediným mínusem knihy byla spousta překlepů - a to chybějící háčky a naopak přebývající, tam, kde být neměly. Jednou to dokonce úplně měnilo smysl věty.

11.04.2020 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Mno.. Měla jsem od knihy příliš velká očekávání a nakonec přišlo zklamání. Příběhy jsou zajímavé, nejvíce ten o červovi, ale byly tam maličkosti, které mě rozčilovaly. 1. překlep (místo finiarel bylo giniarel) a hrubka (stihla jsem ji zapomenout).. 2. drak Thorn místo Trn (tedy ponechání originálního jména) a nakonec 3. skloňování oslovení v elfském jazyce (finiareli, ebrithile..)... Tohle mi docela vadilo, a i když to nebylo tak časté, celkový dojem to spíš pokazilo. Jsem ráda, že mohu mít tento doplněk v knihovně, ale kniha vůbec neodpověděla na mé otázky, naopak vytvořila spoustu nových.

21.03.2020 3 z 5

Je skvělé, jak si tato kniha pohrává s tématem holokaustu, ale podle mě poněkud nenásilnou formou. Není to čtení, ze kterého se musí nutně zvedat žaludek (na téma holokaustu jsem četla i mnohem drastičtější knihy), některé popisované scény jsou i úsměvné (mám na mysli třeba příběhy z mládí). Autorka popisuje celý svůj život, jedná se o různé střípky, krátké příběhy a vzpomínky a to celé dává dohromady obraz jejího prožitého života před, v a po šoa. Za mě velmi pěkně zpracované.

04.02.2020 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Já nevím co napsat, jsem z toho už docela rozpačitá. Příběh se mi líbil, někdy to šlo číst a někdy zase vůbec. Docela jsem se tím prokousávala, jen abych věděla, jak to nakonec dopadne. Každá kniha byla trochu o něčem jiném, ale postavy se prolínaly všemi díly. Nedokážu se přiklonit k názoru, kdo má pravdu, jestli Arťom, nebo slavné vedení metra. Asi už je na každém, jak se s knihou popere. Za mě to bylo zajímavé, ale znova bych se do čtení už asi nepustila.

22.01.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Tuto knížku jsem si pořídila hned jak vyšla, ale následně mi 2 roky ležela v poličce, protože se vždy našla nějaká zajímavější než tato. Tak jsem se konečně do ní pustila a musím říct, že jsem neskutečně nadšená. Je to fakt super počtení, humorné a zároveň vědně-naučné - což bylo něco, čemu jsem opravdu nerozuměla, ale líbilo se mi, že hrdinka tomu rozumí. Škoda, že nebude nějaký další díl, rozhodně by se mi líbilo pokračování, s nějakou podobnou "mafiánskou" zápletkou. Opravdu mě příběh zaujal, kniha měla spoustu zajímavých momentů, děj plynul. Byla tam spousta zajímavých postav, které svými charaktery skvěle doplňovaly děj.

02.01.2020 5 z 5

Bouřlivé časy Bouřlivé časy Anne Jacobs

Kniha mě opět vtáhla do děje, stejně jako první díl, nemám co dodat, moc se mi to líbí, příběh pěkně plyne. Těším se na další díl

25.12.2019 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Ač jsem byla ze začátku trochu skeptická, co mám od knihy očekávat, příjemně mě překvapila. Začalo to poněkud nevinně, příběh se pomalu rozplétal. Líbilo se mi množství postav, které se zde objevovaly, každá měla své klady a zápory. Příběh rychle plynul a při jeho čtení jsem se vůbec nenudila. Líbilo se mi rozdělení kapitol, každá z úhlu pohledu jiné postavy. Lépe se tak s nimi seznámíte a dokážete je pochopit a udělat si na ně lepší názor. Pokud budete číst, doporučuji mít u sebe skleničku s pitím, občas jsem musela knihu odložit na pár hodin, protože mi z těch představ nebylo moc hezky. Rozhodně je to kniha na zamyšlení, nad celým tím problémem sucha a nedostatku vody, a taky neskutečným plýtváním, ke kterému z naší strany dochází. Dokud nám nedojde naše nejcennější "komodita", neuvědomíme si, o co přicházíme. Což kniha velmi pěkně shrnula.

08.12.2019 5 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Úžasná kniha!!! Přečetla jsem ji jedním dechem. Neskutečně mě vtáhla do děje. Zaujala mě jak obálka tak anotace a později jsem zjistila, že je to přímo rodokmen autorky. Opravdu velmi zajímavé čtení, jak z historické doby tak z přítomnosti a duchařiny. Trochu mi chyběly v historických částech uvedené roky, v kterých se zrovna nacházíme, bylo to občas nepřehledné pro orientaci, třeba kolik mají děti let, jak starý je Thomas, apod. Ale jinak nemám opravdu co vytknout, ráda se ke knize někdy vrátím a budu se na ni těšit.

10.11.2019 5 z 5

Lovci knih Lovci knih Dirk Husemann

Jelikož jsem četla další knihy tohoto autora, už jsem dopředu očekávala lehký závan historie v kombinaci s fikcí. Líbily se mi osobnosti a jako student historie jsem si opět zopakovala pojmy jako palimpsest, vellum, stylus.. Kniha se četla hezky, ale někdy jsem se nedokázala donutit ji číst. Konec byl na mě trochu moc rychlý. Těším se ale na další knihy, uvidíme, s čím přijde autor příště.

25.10.2019 4 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Bomba, velice krásné a jemné čtení. Moc se mi líbilo, jak je kniha napsaná, retrospektivně, v přítomnosti, z pohledu různých osob a také z deníku. Zážitky z války nejsou nijak drasticky popisovány a spíše se vše točí kolem opravy sídla a venkovských vztahů. Pěkný pohled do tradičního života na vesnici té doby - sousedské roztržky, tradice, atd. Rozhodně se těším na další díl.

24.08.2019 5 z 5