Dívka na kusy

od:


KoupitKoupit eknihu

Charlotte Davis je na tom zle. V osmnácti letech již přišla skoro o všechny blízké ve svém životě. Ale naučila se zapomínat. Její hluboké jizvy jsou plné bolesti a smutku, ale když zapomenete, naleznete trochu klidu. Nemusíte přemýšlet o otci, o vašem nejlepším příteli, který navždy zmizel ani o matce, která vám nemá co dát. Každou novou jizvou ztvrdne Charlottino srdce o trochu víc, přesto to stále tolik bolí. Bolí to dost, abyste na to nemysleli, což je někdy jediná cesta, abyste našli cestu zpět od kraje propasti. Hluboce dojemný portrét dospívající dívky na pokraji ztráty sebe sama a její cestě zpět do života. První próza Kathleen Glasgow je dojemně reálný a upřímný. Je to příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288047/divka-na-kusy-hCQ-288047.jpg 4.5137
Orig. název:

Girl in Pieces (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (50)

Přidat komentář
Anna 13
předevčírem

Tohle je snad opravdu nejlepší kniha o sebepoškozování!
Pokud jsem na toto téma v knihách narazila, tak jen okrajově, nikdy do hloubky, nikdy nebylo hlavním tématem. Je nemožné, aby se o tom stále mlčelo a bylo to tabu, když se to týká takového množství (mladých) lidí!

Příběh mě zaujal od první stránky, kdy se s Charlie seznamujeme v prostředí psychiatrické léčebny. Což pro mě bylo tedy velmi přitažlivým a ojedinělým tématem. Bavilo mě se stále setkávat se skupinkou zničených dívek a mladých žen, které si prošly krutou minulostí. Právě proto mě tolik zklamalo, když jsme dívky brzy opustili a sledovali další osudy sympatické Charlie, kterou si prostě musíte zamilovat.

Na první část knihy už další stránky nemají, ale to neznamená, že by snad byly méně důležité. Jenom mi zkrátka prostředí Arizony nesedlo...

Dalo by se říci, že se toho v knize moc neděje, ale v tom spočívá část toho, proč je kniha tak masově milována. Je o boji přežití v dnešním světě, který se může čtenáři jevit nudně, stereotypně, ale přesně takhle to bylo potřeba vylíčit, abychom mohli nádhernou Charlie ještě více obdivovat. Za to, že každé ráno vstane z postele a jde dělat tu kupu nezmiňovaných věcí, které zabíjí chuť do života.
Já Charlottu zbožňovala. Jak se prala sama se sebou. Jak byla statečná. Jak si uvědomovala vše špatné, co dělá, dělala, co se kolem ní děje, ale přesto nebyla schopná toho nechat. Sama jsem chtěla do příběhu vstoupit a umetat jí cestičku, jako kdyby to byla má dcera... Tak moc jsem ji chtěla obejmout a nikdy nepustit...

...protože její minulost je tak příšerná, že se nedá popsat. Ale také je tak jedinečná a zajímavá, že je mi líto, že do ní autorka nezabrousila trochu víc. Jen se jí vždy tak letmo dotkla a pak jako by to nemohla vydržet se stáhla zpět do současnosti...

Tahle kniha je o jizvách na těle i duši, o ztracenosti mladých lidí, kteří řeší svou bolest chlastem, fetem, sexem nebo řezáním. Číst to je bolestné, útrpné... Ale nutné... Žádoucí.

Pět hvězd nedám, protože byla kniha zbytečně dlouhá. Spousta stereotypních scén ubíjela čtivost a chuť nepřestávat. A konec se mi zdál takový neslaný nemastný... Příliš hollywoodský.

I tak kniha zůstane mým literárním klenotem, která ukrývá hrdinku, kterou bych si hned adoptovala...

PS: Nechápala jsem neustálé bědování dívek, které si připadaly díky jizvám ošklivé... Byly krásné... Jen kdyby důvod, proč to dílo na sobě nosí, tolik nebolel...

Denulinka
13. listopadu

Moc hezký a zároveň smutný příběh o dívce, která se vyrovnává sama se sebou a hledá své místo v životě. Knížka se mi moc dobře četla. Po dlouhé době knížka, u které jsem se nemusela do čtení nutit a příběh mě naprosto pohltil. Určitě doporučuji.

Beky
12. listopadu

... Neuvěřitelně silný příběh ...
... Pohnutý děj, reálné téma, drsné vyprávění ...
Tuto knihu po dočtení nelze jen tak odložit ... Člověku se honí hlavou spousta myšlenek a otázek a najde se v ní každý, kdo prožil byť jen zčásti bolest (jako Charlotta) a kdo tápe v tomto světě a hledá sebe sama ...

Marekh
27. října

Autorka píše: "Tento příběh jsem napsala pro všechny, kteří se pálí, řežou nebo žijí na ulici, protože nemají kam jít. Taky je pro matky, otce a přátele těchto dětí." Jedná se o první knihu, kterou autorka napsala. Vytvořila 14 možných verzí, které ji zabraly více než 9 let, než kniha vyšla. Autorka přiznává, že se také sebepoškozovala. Na zadním přebalu knihy je uvedeno, že podle knihkupectví Barnes § Noble z Amazonu se jedná o KNIHU ROKU PRO MLÁDEŽ. Upřímně řečeno jsem byl z počátku knihy nadšený, postupně při četbě nadšení opadávalo, nicméně nakonec jsem zhodnotil, že je dobře, že autorka napsala tuto knihu, poněvadž je důležité upozornit na problém sebepoškozování a jak v knize uvádí, v USA se tento problém týká 2 miliónů mladých žen. Rozhodně nelituji, že jsem knize věnoval čas.

Kniha má 3 části: Vyprávěj svůj příběh, Mohla bych se stát dívkou, skutečnou dívkou a Zrodila se dívka. Hlavní postavou je Charlotta, která se sebepoškozuje tím způsobem, že si skleněnými střepy řeže různé části těla. Bylo to pro mě hodně smutné a neznám nikoho z mých kamarádů, anebo přátel, kteří by se sebepoškozovali tímto způsobem. První část popisuje její působení v léčebně, kde se seznamuje s jejími ošetřujícími lékaři a pacienty, se kterými je každý den v kontaktu, následně odchází z léčebny a má možnost začít nový život. Seznamuje se s jedním mladým mužem a poznává další nové lidi..

Kniha také poukazuje na závislosti na drogách nebo alkoholu. Ze všeho nejdůležitější je přiznat si sám sobě, že je člověk závislý a následně se léčit. Smutné je, když se závislým stane mladý člověk. Myslím si, že každý člověk se může dostat na šikmou plochu a mohou k tomu vést různé důvody. Člověk je úplně na dně, ale vždy je možnost, aby se od toho dna odrazil a začal žít lepší život. Chce to hodně úsilí, trpělivosti a odhodlání. Je fajn mít také někoho, kdo nám bude pomáhat, bude nám oporou, vyslechne nás. Pak je všechno mnohem jednodušší. Na prvním místě by měla být rodina. Existují však případy, kdy rodiče o dítě nejeví zájem, tak potom je třeba si najít kamaráda anebo přítele, alespoň abychom měli vedle sebe nějakou spřízněnou duši. :)

Kniha se vyznačuje krátkými kapitolami, vyskytují se v ní také vulgarismy, což je pochopitelné a odpovídá to prostředí, ve kterém se Charlotta vyskytovala.

Možná některé čtenáře odradí námět knihy - sebepoškozování a závislosti a nebudou chtít číst o těchto závažných věcech a dají raději přednost jiné knize. Jiným čtenářům může tato kniha přinést nové obzory, mohou nahlédnout do mysli člověka, který se sebepoškozuje, dalším čtenářům může kniha přinést naději a povzbudit je, že v tom nejsou sami, pokud mají osobní zkušenosti nebo někoho osobně znají, kdo prošel buď sebepoškozováním, anebo závislostmi na drogách nebo alkoholu.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Obdivovala jsem každého, kdo je ochotný vrhnout se na věc, která ho naplňuje i pohlcuje zároveň. Nezáleželo mi na tom, jestli se to dá poslouchat. Důležité bylo pro mě jen to, že se o to pokoušeli.

Řezání je pomyslným plotem, který si vystavíme okolo svého těla, abychom udržely ostatní lidi od sebe co nejdál, a přitom toužíme po tom, aby se nás někdo dotýkal. Plot je ale ostnatý, takže ani my jej nedokážeme přelézt. Co pak?

konicekbily
27. října

Hodně zajímavá knížka o trumatech a problémech dospívajících dívek. Od sebevzažedných pokusů, přes nemocnici, psychiatrii, hledání svého místa zpět ve společnosti a pokus o nový start do života. Vše vypráběno hlavní hrdinkou.

martinaandulka
20. září

Knihu jsem si přečetla na dopručení a jsem ráda,že jsem tak udělala.Pochopila jsem lidi,kteří se sebepoškozují a jsou ztracené bytosti,neví jak dál,zbavit se na duši velké bolesti a zkusit žít lepší život,o tom ta kniha je.Spisovatelka to napsala procítěně(také tím prošla) ,čte se rychle a nejsou tam hluchá místa.

M1ra
02. září

Velmi čtivé, mírně vulgární, zajímavé a především důležité čtení, sice jsem asi čekal trochu víc, každopádně kniha velmi dobře napsaná. Kapitoly krátké, bezprostřední, autorka se s ničím nepáře.
Mírně mi připomíná My Děti Ze Stanice Zoo, akorát zde jde především o sebepoškozování a vyrovnání se sám se sebou. Občas trochu zdlouhavější, ale v závěru knihy vám to ani nepřijde.

ajak
11. srpna

Tak tato knížka mě dostala. Popravdě jsem si ji začala číst a pořádně nevěděla co čekat, ale toto! PÁNI mám z toho tak moc smíšené pocity. Prostě dokonalá knížka.

Ebeca
10. srpna

Nevím, jak se na tuhle knížku dívá člověk, který sám sobě nikdy neublížil.... Ale pro mne hodně silná kniha a všechny hvězdičky...

fis.rena
08. srpna

Kniha,která se vryje do mysli,dostane se pod kůži a dá podnět k přemýšlení. Napsané jasně,žádná "horká kaše".

Verry148
05. srpna

Velmi silná knížka o dívce a o její minulosti. Poukazuje na to jaké mají dívky v dnešním světě problémy. Poukazuje hlavně na sebepoškozování. A jak může dívka z blázice začít život znovu. A nejvíce se mi líbilo jak autor na konci píše, že v tom nejste nikdy sami a aby jste vyhledali pomoc. Doporučuji

verulik196
29. července

Na knížku jsem se nesmírně hodně těšila a měla vysoké očekávání. I přesto ale nejsem vůbec zklamaná. Autorka podává Charlottin příběh takový, jaký je, bez přikrášlování. Není to žádná romanťárna ani odpočinkové čtení, je to ale kniha, která vám ještě dlouho zůstane v hlavě.

Elevener
12. července

Nikdy by mě nenapadlo, že se rozhodnu pro tuto knihu. Když jsem ji viděla v knihkupectví mezi Šesti Vranami od Leigh Bardugo nebo tuto super knihu od Kathleen Glasgow? Odpověď byla v celku jasná, ale když jsem do této knihy nahlédla a přečetla jeden jediný odstavec moje rozhodnutí bylo ta tam.Tak jsem si knihu koupila.

Musím uznat, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Kniha byla zajímavě podaná. Po pravdě musím přiznat, že jsem od knihy čekalo úplně něco jiného (takže mě celkem zklamala i když byla skvělá, poučná a dokonalá),ale i tak byla super. Můj mozek si myslel že bude brát drogy, bude zlá na všechny o kolo a bude sedět na kraji vany s žiletkou v ruce a plakat, chodit na párty, dokonce v tom nejhorším světle jsem myslela, že bude znásilněná.No ale jak se nakonec se ukázalo že to bude úplně jinačí příběh.
DÁLE OBSAHUJE SPOILERY:
Kniha začíná celkem drsně dívka leží v ústavu a je obvázaná někdo ji přece zachránil život.V ústavu tráví sto stran knihy ale přece jen odejde za svým kamarádem do Arizony kde bude přebývat ze začátku.Musí ale přece schovávat své jizvy pod dlouhým rukávem i když jí je pěkný teplo hlavní hrdinku tudíž velmi obdivuji snaží se i když né vše jde podle plánu. Musí začít nový život chce začít nový život a tak začne pracovat kde se taky seznamí s Raylim (nemám páru jak se to píše) no ale co mě pořádně zaujalo jaký Rayli je woow. Ačkoli bere drogy mě obdivuje že je celkem v pohodě přijde mi že je další ze zajímavých knižních postav. Noa konec ten jsem tedy nečekala...
Jinak dávám pět hvězdiček

Ivetaaa
09. července

Velmi čtivé:)

adela5605
21. června

Kniha se mi moc líbila četla bych jí klidně pořád dokola je moje oblíbená kniha po přečtení mám hrozně moc otázek na které bych chtěla odpověď. Díky této knize jsem zase začala číst a né sedět u počítače. nikdy před tím jsem nemyslela ze bych neco takového mohla někdy přečíst. Tahle kniha mi trochu otevrela oči a uvědomila si že na tom někdo může být hůř.

certik003
15. června

Nikdy jsem nechápala, proč se někdo sebepoškozuje, teď asi chápu, že fyzickou bolestí přebijí tu psychickou. Charlie jsem moc fandila, aby si svůj život dala do pořádku a měla radost z každého jejího pomalého krůčku. Velmi silný příběh, který mi ještě dlouho zůstane v hlavě.

Dresia
31. května

Ze začátku mě to moc nebavilo, zvláštní styl. Ale postupně jsem Charlie začala fandit.

Dany3304
29. května

BEZ SPOILERŮ
Byla to hezká knížka? Ano
Dobrej příběh? Ano
Je to jinej druh knížky? Ano
"Nutila" jsem se na její čtení? Ano
Chytala jsem absťák, když jsem den nečetla? Ne...bohužel
Za tohle mě bude chtít hodně lidí odstranit, ale já na tu knížku měla hooodně velký nároky, což se mi nejspíš vymstilo, protože knížka, která má 92%, musí být naprostá bomba (což hodně komentářů říka, že byla). Je to moje "špatná" vlastnost očekávat moc a pak být zklamaná. Líbí se mi, že hlavní hrdinka se s ničím nes-re. Je to surová a hezká knížka, ale když na mě někdo na prvních stránkách vybalí drogy, sex za peníže a řezání, který jemi brutálně nepříjemný, jen o něm čtu, tak to trochu dá šok.
VERDIKT
Knížku si přečtěte, protože vám otevře "nový pohled" na problematiku sebepoškozování, traumat a dalších.
ALE nemějte ooooobrovský očekávání jako by se jednalo o Bibli No.2

juni
29. května

Naprosto úžasná knížka. Zamilovala jsem se do ní. Nádherně napsané, jak se snaží začít nový život a popisování pocitů a prostředí. Prostě nemám slov. Stala se mou nejoblíbenější, nejlepší, no prostě samý nej... knihou. Doporučuji!!!

Míša.Šnaj
23. května

Po přečtení anotace jsem si říkala, že bude zajímavé se dozvědět více o tomto tématu. To jsem ale netušila, že se mi v některých situacích bude až svírat srdce. Popisy byly místy opravdu syrové, ale bez nich by to nebylo ono. Navíc mi to ukázalo jinou stránku věci a přinutilo více si vážit svého života - ne že bych si předtím nějak stěžovala. Dívka na kusy mi rozhodně zůstane ještě dlouho v paměti a nelituji jejího přečtení (které šlo jako po másle), akorát už na to asi nebudu mít druhé nervy...

twiggynka
22. května

Kniha Dívka na kusy mě emotivně hodně dostala! Celý příběh jsem prožívala s ní a vím že tento příběh se mi dostal pod kůži! Myslím ,že ještě dlouho mi Charlotta zůstane v hlavě!!!

Tyrkysová
19. května

Dívka na kusy je objektivně skvělým počinem pro (nejen) mladé lidi, kteří díky tomu poznají, že se svými problémy, jakkoli závažnými, nejsou na světě sami. S ničím se nepáře, jde rovnou na věc a nebojí se i explicitních vyjádření. Subjektivně se čte dobře a svižně, ale s hlavní hrdinkou jsem se prostě ztotožnit nedokázala. To pak mělo i vliv na celkový dojem z knihy. Ke konci se navíc stupňovala rozvláčnost psaní a chyběl mi i lépe pojatý závěr. Rozvláčnost ještě k tomu působí kontrastně k velmi dobrému začátku, který si nezavdá s úvodními kapitolami dobrého thrilleru :)

Maki09
19. května

Po dočtení poslední stránky této knihy jsem měla husí kůži. Je to neuvěřitelný příběh, jedné neobyčejné dívky, který chytí za srdce. Určitě všem doporučuji!

hana2111
02. května

Musím říct, že YA, jak je kniha označována, běžně nečtu. Po této knize jsem sáhla jen kvůli její reklamě na internetu a rozhodně to chyba nebyla.
I když první třetina byla pro mě poměrně zdlouhavá a nemohla jsem se začíst, zbytek knihy jsem zhltla jako jednohubku. Ke konci jsem i uronila slzu... :)
Příběh je poměrně jednoduchý, jednoduše řečeno: dívka v hlubokém srabu se z něj snaží vyhrabat. Ale způsob, jakým je příběh vyprávěný, ta surovost postav, vulgarismy a celkově tak nějak všechno, dodávají knize pocit reálnosti. Naštěstí jsem se s podobným problémem ve svém okolí nesetkala, ale je rozhodně správné o něm mluvit takto otevřeně, nebát se přiznat své problémy a postavit se jim čelem. Vždyť každý z nás někdy potřeboval pomoc okolí a jsem ráda, že i knižná Charlotte se pomoci dostalo.
Knížku rozhodně může doporučit, čtení je to skutečně zajímavé a jsem opravdu ráda, že ji mám ve své knihovně... Právem 5/5

cori
29. dubna

Životní příběh sedmnáctileté Charlotte, která se snaží vyhrabat se ze svrabu a překonat své démony, jde opravdu na dřeň i proto, že autorka si podobným peklem prošla. První kniha o sebepoškozování, kterou jsem četla, ve mně zanechala hluboký dojem. Přečetla jsem ji za 2 dny.

TakumiMisaki
24. dubna

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Jako vždycky jsem se zcela vžila do příběhu. Napsala bych toho tu tolik, ale bylo by to na hranici spoilerů. A já nemám v úmyslu to tu všechno vypsat.
Doporučuji si to přečíst všem. Ať už jste na tom podobně jako hlavní hrdinka a nebo vůbec. Ale možná po přečtení této knihy dostanete více odvahy postavit se svým překážkám vstříc. A nebo pomoct lidem, kteří potřebují ty překážky zdolat. Možná dokážete někomu pomoct se znovu postavit na nohy. V této době se můžeme setkat se spousty lidí, kteří stále stojí před překážkou a nemůžou nebo se přes ní nedokáží dostat. Ano, možná vaší pomoc odmítnou, ale nenechte se. Zkoušejte to dál. I když to půjde po malých krůčcích. Tak stále i ten nejmenší krok, dokáže hodně změnit.

J_D
19. dubna

Kniha se mně dobře četla, je to moc hezky napsané a poučné. Hvězdička dolů za to, že jsem tomu místy neveřil, alespoň dokud jsem si nepřečetl epilog. Těžko o tom bez spoileru povědět více.

ElliMuffin
14. dubna

Jedním slovem.. neuvěřitelná kniha, která vás vtáhne do příběhu.

Lorej
11. dubna

Po dočtení knihy jsem plná emocí, které nedokážu identifikovat. Takový hřejivý pocit kolem srdce. Naděje? Uspokojení?
Příběh mladé dívky, která za svůj doposud krátký život prožila více bolesti a utrpení, než by kdokoli jiný dokázal snést.
Popis vnitřního prožívání hrdinky je velmi detailní, což je vlastně v knize to nejdůležitější.
Myslím, že knížku jako je tato by si měl povinně přečíst naprosto každý, hlavně tedy dospívající. Začnete si vážit toho, co máte.

MT23
05. dubna

Krásná a smutná zároveň.. Nejde jinak než pět hvězd.. Z čeho jsem však byla nejvíce v šoku, byla poznámka autorky.. Většinou už tyhle stránky na konci knihy nečtu, ale pokud jsem to správně pochopila, tak je to opravdu masakr!