Zlaté časy

kniha od:

Zlaté časy https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381232/bmid_zlate-casy-z4u-381232.jpg 4.1 361
Koupit Koupit eknihu Bazar

Když sedmdesátiletá Franziska krátce po pádu Berlínské zdi navštíví bývalé rodinné panství Dranitz ve východním Německu, kde vyrůstala, je rozhodnutá zůstat tady už natrvalo. V pohnutých časech 2. světové války musela její rodina venkovské sídlo na příkaz sovětské okupační správy opustit. Touha po domově však Franzisku nikdy neopustila. Společně s vnučkou Jenny se snaží vrátit starobylému venkovskému sídlu dřívější lesk. Přitom se jí vynořují vzpomínky na bezstarostné dětství, na ztrátu rodičů a sourozenců, i na první velkou lásku, Waltra Iversena, kterého jí vzala válka. Když se náhle dozví, že je Walter naživu, začne rozplétat příběh, který by mnozí raději nechali spát…... celý text

Série:

Venkovské sídlo 1.


Žánr:
Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Glanzvolle Zeiten , 2017


více info...

Komentáře (119)

Komentáře 119 Recenze 2

Lucie21352
Lucie21352
03.08.2023 5 z 5

Musím přiznat, že historické romány nejsou zrovna můj oblíbený žánr, ale zde mě zaujal základ příběhu. Nazvala bych to německým pojetím šlechtických restitucí po pádu komunismu. Osobně jsem se zabývala touto problematikou v českém prostředí a musím říci, že autorka tento "proces" popisuje velmi přesně. Najdeme zde počáteční nedůvěru až nenávist k příslušníkům šlechtické rodiny, snahu o navázání na předválečnou tradici apod. Samozřejmě nesmí chybět romantika, i když nečekejte žádné vášně a erotické chvění. Řekla bych, že příběh je napsaný reálně, bez příkras a už teď vím, že budu pokračovat druhým dílem.

Mandy412
Mandy412
17.07.2023 4 z 5

Přečteno po sérii Panský dům, která mě hodně bavila. Venkovské sídlo mi přišlo ještě o kousek lepší. Zase zde vystupuje hodně postav ve kterých je zpočátku těžké se orientovat, ale časem to všechno zapadá.


JIVaJaH
JIVaJaH
22.06.2023 5 z 5

Trochu jsem se bála, že kniha nabere příliš romantický rozměr, nestalo se. Dvě časová pásma byla zajímavá. Sympatická mi byla hlavní hrdinka Francizska(i přes svou tvrdohlavost).

Ivka14
Ivka14
08.06.2023 3 z 5

"Venkovské sídlo" mě nechává trochu na holičkách. Určitě tam byly scény, kdy jsem se do děje vžila. Pak ale byly i delší pasáže, kde mi něco uniklo, ačkoliv postavy, ze kterých je příběh střídavě vyprávěn, jsou vykresleni velmi realisticky a velmi detailně. Jedna postava a to Mína mi ve vyprávění vadila, radši bych četla víc z minulosti než z jejího pohledu. Nakonec to pro mě byla solidní kniha, ale ne taková, u které bych seděla a hltala děj.

Líbilo se mi vysvětlení o panství, jeho renovaci a také jeho původně okouzlujícím a velkolepém vzhledu. Flashbacky do dob před válkou i po ní jsou působivé a napsané bez jakéhokoli přikrášlování.

Ze zvědavosti si přečtu zbylé dva díly a uvidím, třeba se mi série nakonec zalíbí.

Hedunie
Hedunie
12.04.2023 2 z 5

Tak nevím, knihu poslouchám jako audio. Jsem někde před polovinou. Že by mě to vtáhlo do děje a poslouchala až do rána, to tedy říct nemůžu. Ale na uspání příjemný poslech. Co mi ale vadí a nejspíš kvůli tomu ani nedoposlouchám je popis života východních Němců před sjednocením. Nežila jsem ve východním Německu, ale moc odlišné od života u nás to určitě nebylo. A ten náš život si pamatuju velice dobře a nemůžu souznít s popisem v knize. Já jsem se jako outsider necítila, ani jsem nevzhlížela k úžasnému západu. Pro mě to je dost dehonestující popis tehdejšího života. Já jsem to tak prostě neviděla.

Tak jsem přece jen doposlouchala. Nebylo to zastal špatné, jak jsem zprvu myslela. Ale ten pohled západu na nás:(. "Oni neumí dobře upéct pizzu, musí se to ještě naučit" a podobně hlášky. Proto zvedám hodnocení jen o jednu hvězdu. Ale další díl zkusím sehnat ..

Butterfly340
Butterfly340
12.02.2023 4 z 5

Venkovské sídlo není nic převratného, ale víceméně mě to bavilo. Měla jsem okamžiky, kdy jsem se do čtení musela vážně nutit, ale pak zase stránky ubíhaly jedna za druhou.

Docela mi vadilo, že příběh je vyprávěn z pohledu více žen, konkrétně tří. Zdálo se mi to takové matoucí. V příběhu se objevuje velké množství jmen a v kombinaci s tímhle to nebylo to pravé ořechové. Občas jsem zapomínala kdo je kdo a co se právě řeší.

Zároveň jsem si nedokázala oblíbit žádnou z hlavních hrdinek. Nejsympatičtější mi asi byla Francizska, ale té bylo po většinu knihy sedmdesát let a ne vždy jsem její styl uvažování chápala.
Ani s mladou Jenny jsem se nedokázala identifikovat. Jako někdo, kdo je stejně starý jako ona, jsem ji prostě nechápala a celou dobu jsem si musela říkat, že takhle se dvacetiletý člověk prostě nechová. Buď měla nápady jak dvanáctiletá puberťačka, anebo třicítka. Nic mezi tím. Místy mi dost připomínala Bridget Jonesovou.

Vyloženě nesympatická mi pak byla taková Elfriede. To, že se chovala jako spratek, když byla malá, to beru, ale fakt, že z toho nebyla schopná vyrůst...

Děj byl vcelku předvídatelný, nic neočekávaného se nestalo. Víceméně sledujeme rekonstrukci panského sídla a do toho "objevujeme" zapomenutou historii rodu von Dranitz.

Co se týče historie, tak byl dobře vylíčen konec války a následná poválečná léta, která pro Němce rozhodně nebyly snadné. Taky to řádění rusáků na jejich území a ty zvěrstva, co prováděli obyvatelům, rozhodně byly k uvěření.
Jen mi přijde s podivem, že v knize vlastně vůbec nezazní, že válku rozpoutali Němci... A o koncentračních táborech a rasové segregaci obyvatelstva je tam asi tak jeden odstavec...
Přijde mi, že autorka v knize omlouvá roli svého národa na hrůzách druhé světové války.

Jessica007
Jessica007
09.02.2023 5 z 5

Knížka se mi líbila. Prolínají se zde dvě časové roviny - z minulosti a ze současnosti. Usilování o splnění snů, láska, mezilidské vztahy, historie.

JancaMia
JancaMia
15.01.2023 4 z 5

Anne Jacobs je sázka na jistotu, všechny její knihy a ságy se krásně čtou, paní spisovatelka píše tak vkusně že Vás doslova po řádcích přenese do té oné doby a máte pocit jako by jste tam byly s hrdiny. Nejinak to bylo i s Franziskou.

TetaLik
TetaLik
04.01.2023

Kniha se mi ze začátku špatně četla,ale pak se to zlepšilo. Už se těším na další dva díly.

kob
kob
10.11.2022 5 z 5

Pohnuté osudy postav v nelehkých časech - zajímavě napsaná kniha, která se moc hezky čte.

Kristulda
Kristulda
02.10.2022 5 z 5

Venkovské sídlo mám v knihovně už delší dobu a až teď jsem k němu došla. Musím říct, že to bylo moc hezké čtení, ikdyž to byla to opravdu velmi nelehká doba. Chvílemi se mi i srdce svíralo, v dnešní době si vůbec neumíme představit jaké to bylo. Každopádně se těším na další díl.

mnohoknih
mnohoknih
26.09.2022 4 z 5

Autorka ví, jak psát, aby se příběh dobře četl. Zajímavá zápletka, vždycky mě baví proplétání minulosti a přítomnosti. Je to spíše oddechové čtení, ale přesto se dozvíme, jaká byla situace v obou částech rozděleného Německa těsně po revoluci.

Roselunda 1928
Roselunda 1928
12.09.2022 4 z 5

Kniha se četla moc příjemně a mile mě překvapila. Líbila se mi časová kompozice díla, líbil se mi vývoj postav. Jsem natěšená na druhý díl.

marli58
marli58
06.09.2022 4 z 5

Kniha se moc hezky čte, líbí se mně náhled do historie Německa po pádu berlínské zdi a zajímavé je i "sjednocování" západních a východních Němců, které tedy nebylo také nijak jednoduché.

Marika Vanova
Marika Vanova
15.08.2022 3 z 5

Nebylo to špatné, ale stále jsem měla pocit, že jen hlavní hrdinka Francizska je ta jediná správná a neomylná osoba.

Neluš
Neluš
21.06.2022 3 z 5

Líbilo se mi vyprávění spíš z té minulosti. Nějak mi to nedá a asi si přečtu další díly :)

malýčtenář
malýčtenář
14.02.2022 5 z 5

Po přečtení Panského domu jsem neváhala začít číst tuto trilogii. Opět velice čtivý příběh, který nám přibližuje situaci po pádu berlínské zdi. Dovídáme se osudy jedné aristokratické rodiny před a po 2. Světové válce. Opravdu líbivé čtení.

Pert
Pert
29.01.2022 3 z 5

Autorka píše stylem, který se čte rychle a snadno.

mimi55
mimi55
15.01.2022 5 z 5

Moje první kniha od autorky. Pěkně se četla, příběh má spád, určitě si přečtu pokračování.

katpas76
katpas76
07.01.2022 3 z 5

Po nadšení ze ságy Panský dům jsem se na novou ságu od oblíbené autorky moc těšila. Trochu mě Venkovské sídlo zklamalo, spíš co se příběhu týče. Chvílemi mě děj nebavil. Přesto jsem se rozhodla si přečíst i další díly z této série.

Worbitka89
Worbitka89
31.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Pěkný příběh, ke knize jsem se dostala díky krásnému přebalu, přišlo mi to jako takové panství Downtown po Německu. Střet mladí a stáří, socialismu a aristokracie, lásky a války, východu a západu (pro člověka z východní strany nezáviděníhodné). Druh zápletky se ale v poslední době objevuje skoro všude. Mé sympatie mela od začátku pouze Frida, její deník byl asi to nejlepší, Jenny me vyloženě nebavila, ostatní postavy byli prostě lidské, události kolem byly někdy drsné (válka) jindy komické (laktační psychoza, tapety a po nich delat strechu a rozvody) a pohádka nakonec pro ženy. Těším se na další pokračování.

Zuzulinka
Zuzulinka
21.12.2021 5 z 5

Překrásná kniha. Přečteno jedním dechem a velice se těším na další díly.

TeraBla
TeraBla
10.12.2021 4 z 5

Stejně jako trilogie Panský dům je i tohle odpočinkové počtení. Možná se mi líbí o něco víc než výše uvedená trilogie. Střídání časových úseků nebylo zmatené, lehký náhled do historie. Opravdu pohodové čtení.

janina66
janina66
20.11.2021 4 z 5

Příjemná odpočinková četba. Líbilo se mi střídání dvou časových období. Mně se naopak líbila více tato, Venkovské sídlo, více, než Panský dům. Tady byla více současnost. Historické ságy nepatří k mým oblíbeným knihám.

brunette362
brunette362
04.10.2021 3 z 5

Na knihu sedí fráze “Oddechovka, která nenadchne, ale ani neurazí.” Knížka se čte hezky. Děj však není dvakrát poutavý, aby by vás vtáhl a nepustil. Nejvíc mě asi bavilo srovnávání dob (císařství, 2 sv.v. a socialismus), které hlavní hrdinka všechny zažila.

fisa14
fisa14
06.09.2021 4 z 5

Venkovské sídlo nelze srovnávat s Panským domem je úplně jiná. Líbila se mi.

hapac
hapac
27.08.2021 4 z 5

Další série Anne Jacobs tentokrát z východního Německa. Její rodinné ságy čtu ráda.

astroweb
astroweb
12.08.2021 4 z 5

První díl série dočtený, měl jsem trochu problém se skousnutím historických trochu jednostranně popisovaných reálií východního Německa a především "krutého" dobytí nacistického Německa Rudou armádou, ale jinak dobrý, autorka dokáže zaujmout popisem rodinných vztahů. Určitě po čase se pustím do dalších dílů.

Petule.brt
Petule.brt
07.07.2021 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha - doporučuji! Moc hezky se poslouchala.
Příběh rodiny mě zaujal. Hned jsem se pustila do druhého dílu...

takana
takana
01.07.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale Panský dům se mi líbil víc.

vikaa
vikaa
03.06.2021 4 z 5

Kniha se ke mně dostala v podstatě náhodou. Už jsem za sebou měla přečtené dva díly Panského domu, které se mi moc líbily. Teď ale nevím, která knižní série se mi líbila víc. Střídání vzpomínek na válku s prvními okamžiky návratu kapitalismu v bývalé NDR mě zaujalo na první čtení a to i proto, že na tuto dobu v ČSSR mám mnoho vzpomínek a to jak těch dobrých, tak i těch méně dobrých. Kniha je určená především čtenářkám a proto nechybí ani několik romantických linek a odhalení rodinného tajemství. Určitě si ráda přečtu i další knihy této německé autorky.

Kerberos
Kerberos
24.05.2021 4 z 5

Panský dům se mi sice líbil více, ale první díl je teprve úvod. Příběh baronky Franzisky ,která chce získat zpět rodinné sídlo, opravit jej se svou vnučkou ,pochopit některé události z minulosti. Prožije zbytek života s mužem, kterého milovala před padesáti lety?

KatyM.
KatyM.
27.04.2021 3 z 5

Kniha se dobře četla, líbily se mi obě dějové linky.

helena842
helena842
14.04.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila, ale trochu mě zklamala, čekala jsem, že mě vtáhne do děje stejně jako rodinná sága Vinařství od Marie Lacrosse.

Lucynell
Lucynell
13.04.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, je oddechová, dobře se čte, děj se moc pěkně rozvíjí i s návraty do minulosti, je zde hodně emocí, ale osobně se mi více líbil spíš Panský dům.

animovanej medv
animovanej medv
10.04.2021 4 z 5

Pěkná oddechovka, trošku předvídatelná, ale příjemná. Další díl ale číst nebudu, takto ukončené mi to stačí.

Arsi
Arsi
08.04.2021 4 z 5

Kniha je čtivá, moc se mi líbila. Mám ráda když se minulost prolíná s přítomností. Hodně emotivní příběh, jdu na druhý díl.

Ira13
Ira13
05.04.2021 4 z 5

Líbilo se mi prolínání dvou období a zápal Francizky opravit staré rodné sídlo. Poučila jsem se z pohledu západu a východu po pádu zdi i pátrání po minulost. Ale jinak knize chyběl ten správný spád. Hodnotím spíš jako oddechové čtení.

Kekik
Kekik
27.03.2021 3 z 5

Deník Elfriede je nejlepší část celé knihy.

Měla jsem očekávání, která nebyla naplněna, ale úplný propadák kniha není. Od autorky jsem četla Hortenziovou zahradu a první díl Kavárny U Anděla. Tentokrát ale nemohu hodnotit tak vysoko.

Po přečtení anotace jsem se začala těšit na milostnou linku , a také na to, jak se bude opravovat sídlo. Milostné linky jsem se nedočkala, tedy ne té, jakou jsem očekávala. To vlastně přišlo až ke konci, a na můj vkus to bylo až moc odbyté. Měla bych ale brát v potaz, že jsou ještě dva díly. A co se týče renovace sídla, tak to také nebylo dle mých představ. Ve finále se vlastně v knize nic než oprava sídla neřešilo.


Co bych ale chtěla vysoko vyzdvihnout je deník Elfriede. Rozhodně se jedná o nelepší
a nejsilnější část celé knihy. Zde mě kolikrát mrazilo a chtělo se mi plakat. Autorka zobrazila pohled na válku z jiné perspektivy. To se jí moc povedlo.

Na další díly se určitě chystám, ale že bych se nějak extra těšila, to nemůžu říct.

martinaandulka
martinaandulka
23.02.2021 5 z 5

K vánocům jsem dostala třetí díl a chtěla jsem si připomenout nejdříve předchozí. Opět se mi to moc líbilo.V románové podobě je napsaná historie Německa před a po 2 světové válce, sjednocení Německa, vztahy Němců k sobě,rozdíly a mezilidské vztahy kde láska nesmí chybět.