Strom duchů

Ruth se po mnoha letech vrací do Edinburghu. Jeden z důvodů je smrt jejího otce. Čeká ji nelehký úkol: vyklidit po něm dům. Brzy objevuje diář a dopisy, psané jejím předkem – Thomasem Erskinem. Thomas se vždycky snažil jít vlastní cestou. Místo univerzity se přidal k námořnictvu. Až později vystudoval práva a nakonec se z něho stal lord kancléř. Na své životní cestě si udělal spoustu nepřátel, kteří ho, i s jeho rodinou, nakonec dohnali až k smrti. Ruth je Thomasovým příběhem zcela pohlcena a pomalu pociťuje nejen jeho reálnou přítomnost, ale i přítomnost jeho nepřátel…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/408498/strom-duchu-y69-408498.jpg 4128
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Brána

The Ghost Tree, 2018

Kniha Strom duchů

TheMelorry
včera

Další skvělá autorčina kniha, kde se spojuje současnost s minulostí. Přízraky, které pronikají do našeho světě, napětí a tajemno všude kolem. Autorka se drží svého osvědčeného modelu a stále to skvěle funguje. Příběh je neskutečně čtivý, napínavý a zajímavý. Jediné co mě trochu mrzí, je rychlý konec. Byla bych ráda za podrobnější vysvětlení a popsání toho, co se se všemi postavami nakonec vlastně stalo.
Úžasné je i to, že postava Thomase Erskina je skutečná a jedná se o prapra....předka samotné autorky.

pavlinka91

Kniha je dlouhá, což by ani tak nevadilo, kdyby čtenáři přinesla to správné uspokojení z přečtené knihy. Autorka vás udržuje neustále v mírném napětí a vy stále čekáte na to velké wow, které se však k velkému zklamání čtenáře nekoná. Z knihy mám pocit, že si autorka ukousla moc velké sousto. Pustila se do knihy s velkým množstvím dějových linek, ale skutečně do konce dotáhla pouze tu svého předka Thomase Erskina. Co se však stalo s Hariet či duchem Andrewa? A co Malcolm? Čekala jsem nějaké jeho hlubší zapojení. Doteď mi nedá spát věta, která říká, ze ví, co se stalo s odlomenou částí Thomasovy panenky. Toť vše, vůbec se nedozvíte, jak to ví a co se s ní stalo. Jen další naznak, který pak autorka zapomněla vysvětlit? Nebo jak se dostal k deníkům Thomase? Ruth by je jen tak z ruky nedala a rozhodně by mu je neposkytla na cestu do Londýna. Navíc tam bylo řečeno, že je někde koupil. Bylo zvláštní, že konec Thomasova života se Ruth dozvidala z dopisů a Malcolm z deníku. Přijde mi, že autorka plánovala s Malcolmem nějaký nečekaný závěr, který však nakonec neuskutečnila.
Také se nemohu pozastavit u postavy Ruth - nepropracovaná, povrchně zpracováná postava, u níž poznat nějaké emoce byl oříšek. Pokud přímo neřekla, že ji Malcolm přitahuje, či Fin je jen kamarád, tak jste nevěděli, na čem jste. S každým jednala naprosto stejně.
No jsem z knihy hodně zklamaná a to jsem si v průběhu čtení říkala, že by mohla dostat vysoke hodnocení. Ale neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil. I samotné vydání je plné chyb, překlepů a i prekladovych nesrovnalosti. No myslím, že to bylo poprvé a naposled, kdy jsem vyhledala knihy této autorky.

zazvorka

Zbytečně dlouhé, Ruth nepříliš sympatická, navíc neustále nechápala, že duchové a duchny jsou všude kolem nás. Nerozumím tomu, proč vlastně zanevřela na otce, když sama neustále tvrdila, že v nic nevěří. Na taťku se vykašlala, ale dům byl samozřejmě její, o tom pochybnosti neměla. Celkově se mi knížka zdála nesourodá, nevyvážená. Jako špatně prohnětené těsto. A na výsledku je to znát. Autorka to umí i lépe.

gordon13

Dobrá kniha, dobrý příběh, ale bylo to dlouhé, předlouhé, až už téměř únavné a tak nějak se ten děj motal pořád dokolečka...ale líbilo se mi zahrnutí rodinné historie do románu.

leucantha

dobré čtení, jen na můj vkus trochu moc rozvláčné

orinka3

Paní Erskinová se stále drží svého osvědčeného tématu. Ve své poslední knize nás opět závádí do událostí, které odvál čas i do událostí současných. Souvislost je od první kapitoly zřejmá. Příběh je košatý, prostředí rozmanitá a Thomas coby mladý námořník na lodi celou tu rodinnou patálii zahajuje. Při své empatické povaze pokládá za samozřejmé zachovat se čestně a ochranitelsky. Svědčí proti Andrewovi Farquharovi, který ze zlomyslnosti a pomstychtivosti zavinil smrt malého chlapce. Na základě toho je odsouzen, zbičován a zbaven všech hodností. Tím si z něj Thomas udělá nepřítele na celý svůj život a bohužel i po něm. Farquhar pronásleduje Thomase kam se jenom vrtne, páchá další zločiny a po své smrt otravuje i další generace. Máme tu i povedenou sourozeneckou dvojici, která se živí podvody. Hlavní ženská postava knihy Ruth z jejich strany čelí velkému nebezpečí a za pomoci své přítelkyně Harriet se pokouší spojit se svým pradávným předkem Thomasem, poněvadž v sobě objevila mimořádné schopnosti navázat spojení s duchy a očekává od něj rady i vysvětlení. Bohužel se jim seance tak trochu vymkne z ruky a pustí k sobě nekalou entitu, které se snaží zbavit po zbytek příběhu. No, nebudu všecko prozrazovat, ke čtení je toho opravdu dost a napsané je to velmi poutavě. I když v podstatě nic nového pod sluncem. Jediné, co mi výrazně vadilo, je obrovská natvrdlost a nekompetentnost tamní policie. Ale zase na druhou stranu - kdyby tu sourozeneckou dvojku zabásli při první příležitosti, ochudilo by nás to o dost stránek.

FlLys

Prolínání přítomnosti a minulosti z knihy dělá příjemné počteníčko, pěkný je i námět, navíc založený na skutečných událostech, ale dějová kostra mi hodně silně připomínala knihu, kterou jsem od autorky četla naposledy (Dědictví minulosti), žena umí komunikovat s duchy, sleduje příběh z minulosti a zároveň ji pronásleduje někdo v přítomnosti, najde útočiště u přátel, ale zdráhá u nich přebývat, přesto tam je, objeví se šaman, který jí pomůže s duchy komunikovat... A jako u předchozí knihy tristní překlad, běžně máme na zahradě letohrádek

a.k

Ruth se vrací po smrti otce do rodného domu v Edinburghu, kde nalezne korespondenci svého dávného předka Thomase Erskina.
Výborný příběh, ve kterém se střídá období 18. století se současností, kdy přízraky minulosti vstupují do aktuálního dění. Tato kniha má všechno, co u románů od Erskinové očekávám. Velmi zajímavý a působivý osud předků, který i po mnoha letech dokáže zasáhnout do života osob v přítomnosti.
Moc se mi líbila historická linka, ve které se autorka nechala inspirovat svým praprapradědečkem, který se po vcelku dobrodružně působícím počátku života vypracoval na prestižní pozici.
Doporučuji!