Strom duchů

Strom duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408498/bmid_strom-duchu-y69-408498.jpg 4 324 117

Ruth se po mnoha letech vrací do Edinburghu. Jeden z důvodů je smrt jejího otce. Čeká ji nelehký úkol: vyklidit po něm dům. Brzy objevuje diář a dopisy, psané jejím předkem – Thomasem Erskinem. Thomas se vždycky snažil jít vlastní cestou. Místo univerzity se přidal k námořnictvu. Až později vystudoval práva a nakonec se z něho stal lord kancléř. Na své životní cestě si udělal spoustu nepřátel, kteří ho, i s jeho rodinou, nakonec dohnali až k smrti. Ruth je Thomasovým příběhem zcela pohlcena a pomalu pociťuje nejen jeho reálnou přítomnost, ale i přítomnost jeho nepřátel…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brána

The Ghost Tree , 2018

eva3992
25.08.2019 4 z 5

Tuto knížku jsem dlouho odkládala. Po přečtení anotace jsem se bála, že bude plná postav, ve kterých se nevyznám a navíc reálné postavy z historie a duchařina k tomu... nakonec jsem byla ráda, že jsem se do ní pustila.
Ruth se vydává za nemocným otcem, který bohužel brzy zemře. V domě se potká s podvodníkem, který se vydává za ošetřovatele jeho otce a dělá si nárok na dědictví. Rozhodně nebude jednoduché se ho zbavit.
V pozůstalosti rodičů nalezla Ruth deník svého předka Thomase Erskina z 18. stolení. Natolik ji zaujal, že se rozhodla vytvořit rodokmen a zjistit co nejvíce o svých předcích.
O Thomasovi se navíc dozví, že měl nadpřirozené schopnosti a viděl duchy, se kterými mohl i mluvit. Ruth v sobě pomalu nachází podobnou schopnost a začne komunikovat přímo s Thomasem. Tak se dozví i ty nejmenší detaily a všechna tajemství z rodinné historie.
Příběh je velice napínavý, pěkně se čte. Postavy a příběhy z minulosti jsou jasné. Dobře se střídají vyprávění z minulosti a současnosti.
Trošku mě zklamal konec. Téměř pětset stran napětí se vyřešilo na pěti stranách. Čekala bych to trošku více rozvedené.
Ale i tak byla knížka moc pěkná a doporučuji si ji přečíst.

Talys
22.08.2019 4 z 5

Erskinová v plné parádě, tentokrát s využitím rodinné historie.

Hajka1712
21.08.2019 4 z 5

Knížky Barbary Erskinové miluji již soustu let. Její příběhy jsou krásné a propracované. Vyhledávám její romány vyznačující se prolínáním dvou časových rovin, které se navzájem silně ovlivňují. Tento román však byl pro mě trochu zklamáním. Dvě časové roviny tu byly, příběhy (jak ten současný, tak historický) byly zajímavé, ale chybělo mi tady to propojení obou příběhů, takové to "gró", které u této spisovatelky tak vyhledávám. Větší tajemno, větší duchovno... Z úcty k této spisovatelce dávám 4 hvězdičky.

Dadula118
21.08.2019 4 z 5

Za mě čtyři hvězdičky. mám hrozně ráda příběhy této autorky, to tajemno, propojení s minulostí,ale tady to trochu drhlo, zbytečně dlouze natahované.Ale určitě si ráda přečtu další knihu

martina1199
16.08.2019 3 z 5

Tak tohle bylo trochu zklamáním. Zdlouhavé, chvílemi bohužel nezáživné vyprávění, kterému chybělo napětí a závěr, který byl vlastně takový nijaký, jako by autorka ani vlastně netušila, jak příběh zakončit. Knížky této autorky mám moc ráda, ovšem bohužel se mi zdá, že úroveň postupně klesá

Sahti
10.08.2019 5 z 5

Krásný příběh, četla jsem pomalu, abych si vychutnávala řádky od mé oblíbené autorky. Představovala jsem místa vyprávěného příběhu a říkala si, jak si ta Ruth ani moc toho úžasného Skotska neužívala. Zavřená s deníky, dopisy ve věži tvrze, pohlcená minulostí a Thomasovým vyprávěním jeho života. Za mě plný počet hvězdiček.

Ivuska.09
09.08.2019

Tohle je Erskinová přesně tak, jak ji mám ráda. I když je knížka rozsáhlejší, moc mě bavila. Klasické rozdělení dějových linek na přítomnost a minulost, kdy má vše společný prvek, jenž vyprávění propojuje. Nejprve mě více bavila současnost, ale jak jsem četla dál a dál, těšila jsem se na oba časové horizonty. Fanoušci této spisovatelky jistě zklamaní nebudou.

Ráčkajda
08.08.2019 5 z 5

Erskinová je můj top již léta. Každou její knihu hltám jedním dechem. Moc jsem se těšila na její novou knihu a nezklamala. Miluju její prolínání minulosti a současnosti. Konec sice trochu urychlený, ale i tak nemůžu jinak než pět hvězdiček.

perpe2a
08.08.2019 4 z 5

Přestože je to moje top autorka, tento přběh mi přišel malinko slabší, i když celkově hodnotím 4 hvězdičkami. Myslím, že příběhy z hlubší minulosti sedí Erskinové lépe. Ale i tak je kniha čtivá a dobrá.

bookcase
01.08.2019 5 z 5

Mně se líbila, napravila můj trochu rozpačitý dojem ze Spáčova hradu. Tohle je podle mě znovu ta Erskinová, jak ji znám.

Renatecka
01.08.2019 3 z 5

Ehm. Dobré, ale zdlouhavé, příběh jakýstakýs nanicovatý, od 550 stránkové bichle bych čekala něco jiného. Ovšem musím ocenit krásný jazyk, jakým je kniha napsaná, to se mi líbilo nejvíce.

inkatenysek
27.07.2019 4 z 5

Tak moc jsem se na tuto novinku Barbary Erskine těšila. Avšak moje očekávání byla asi až příliš velká. Nakonec se musím totiž přiznat, že stejně jako ze Spáčova hradu, tak i ze Stromu duchů mám spíš smíšené pocity...

Prvním problémem pro mě bylo samotné začtení se, kdy jsem přišla příběhu na chuť až po nějakých 70 nebo 80 stránkách. Oproti Spáčovu hradu se mi v tomto případě nakonec líbily obě dějové linky, jak ta z minulosti, tak i ta z přítomnosti. Obě byly po většinu času napínavé a protknuté prvky nadpřirozena. Asi nejvíce mě pak ale zklamalo závěrečné vyvrcholení celého příběhu a to především dějové linky v přítomnosti. Osobně jsem očekávala mnohem větší drama. V porovnání se zbytkem knížky mi ten konec přišel hrozně urychlený a odseknutý...

Nevím, ale přijde mi, že autorčiny dřívější tituly byly napínavější, dramatičtější a celkově propracovanější od začátku až do konce. Naposledy se mi nejvíce líbila Nejtemnější hodina. Spáčův hrad a teď i Strom duchů mě bohužel trochu zklamaly a nevím, jestli je to tím, že autorka stárne a už ty příběhy třeba nevykonstruluje jako dřív nebo jestli je to překladem a nebo tím, že mám u této spisovatelky prostě vysoká očekávání...

Strom duchů každopádně ale určitě stojí za přečtení. Jsem ráda, že jsem se k němu dostala a na Thomase, Ruth a jejich rodinu určitě hned tak nezapomenu.

mariva
24.07.2019 4 z 5

Erskinová je mojí oblíbenou autorkou a do všech jejích knih se vrhám s obrovskou chutí. Líbí se mi prolínání historie a současnosti a tato kniha se navíc z části odehrává v Edinburgu, takže jsem si některé části dokázala představit v reálných kulisách. Přesto mi tato kniha připadala o něco slabší než její ostatní knihy. Ale už mi na stole leží další její kniha a opět se do ní s chutí pouštím.

Jana77
23.07.2019 5 z 5

Ačkoliv se nezařadí mezi autorčiny nejlepší knížky, Erskinová je mou srdcovkou. Její výlety do minulosti, které se prolnou s dnešním světem, jsou skvělé. Tahle novinka má na můj vkus trochu moc pomalý rozjezd a té duchařiny je tady trochu moc, ale opět se jí povedla. Smekám před její urputnosti, s jakou pátrá v minulosti a dokáže stvořit krásný, historický příběh.

zuzana2599
23.07.2019 5 z 5

Strom duchů je pro mne knihou léta. Jako letitá čtenářka díla Barbary Erskinové jsem s radostí očekávala vydání této novinky. Kniha mě nepřekvapila, no potěšila ! Čtenáři jistě znají styl tvorby autorky, kdy se současnost prolíná s minulostí, nadpřirozené věci se světem reálným. Tak tomu bylo i tentokrát. Nechybělo tajemství, pátrání i duchové !! Opět požitek a zážitek !!

rencle

Jedna z nejlepších od Erskinové