achilles achilles komentáře u knih

Inferno Inferno Dan Brown

Není to oduševnělá kniha, ale seriózní odpočinkový napínavý román. Možná tady působí literární přesycení Brownem, kdy příběhy jsou skutečně podobné. Ale popis Florencie, Benátek, historických skutečností je parádní. Navíc narozdíl od oslavované "rychlokvašky" Nesba se vždy u Browna něco dovím.

18.08.2015 5 z 5

Český název knihy je špatný. Chápu, takhle získá více na publicitě, ale neodpovídá skutečnosti ani původnímu názvu. Podle českého názvu jsem soudil, že celá kniha bude o nezvladatelném dítěti a o lidech, kteří s ním bojují. Naštěstí není vše černé nebo bílé. Naštěstí v každém člověku je kouska citu a lásky

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Tato kniha začala dobře. Bylo velice zajímavé, jak Cikáni přicházeli a přinášeli nové věci. Pak jsem se ale začal tonout ve jménech. Už to mnoho čtenářu zde zmiňovalo, je to asi tím, že nejsme moc zvyklí na jihoamerická jména. Příběh samotný mě neoslnil. Několikrát jsem chtěl knihu odložit, ale vždy jsem vydržel, nakonec až do konce. Co mohu ocenit, je autorova mistrnost a schopnost hrát si se slovy a proto jsem u ni zůstal.

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Historicky zajímavá kniha, která popisuje převážně životy dvou žen- krásné cikánky Milagros a černošky Caridad. Život obou je velké trápení, ač se zpočátku zdá, že je na tom cikánka lépe. Je zajímavé, zejména z českého pohledu, číst knihu o cikánech z jiných končin světa, i když oni jsou doma asi všude, a všude jsou stejní a všude neoblíbení. Občas jsem musel obdivovat chování a hlavně přirozenost starého cikána Melchora. Určitě stojí za pozornost a pochopení cikánů.

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Velice dobře napsaný román. Trochu v něm vidím Pilíře země, trochu Hrabě Monte Christa. Prostě středověk jak má být a navíc ve Španělsku,což bylo pro mě trochu nové. Obdivuji autora, jakým způsobem psal román, závidím mu, to musela být nádherná odměna.

18.08.2015 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Tak to je něco úžasného. Tuhle knížku si budu dávat každý rok, abych maximálně vstřebal "vytepaná slova". Přiznám se, že jsem nejprve viděl film. Očekával jsem, že v knize bude více myšlenek a tak jsem po ní sáhl a úplně mě dostala. Vnořit se do toho melancholického příběhu, jako Gregorius...trochu mu závidím, odjet někam a dělat co cítím.

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Ohavnosti, nechutnosti, někdy až únavné pasáže o různých typech Židů, ale skutečně nádherný příběh, a nic tam nebylo zbytečné, ani ty ohavnosti, nechutnosti....ani ten kousanec do Hitlerova nosu :-)

18.08.2015 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nezaujala. Neustále omílání situací z předcházejících dvou dílů a jak píše vladislaus, kousání do rtů, neustálá kafíčka, a opakující se popisy sexuálního nadsamce Mikaela. Každopádně soudní proces byl skvělý, měl šťávu, i když trochu přehnaný, ta Lisbethina strana perfektně připravená, druhá naopak (asi poprvé u soudu). Celkově ale hodnotím trilogii vysoko, zejména první díl.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Viděl jsem nejdříve film, resp. 2 filmy (švédskou a usa verzi) a moc se mi to líbilo. Líbilo se mi to tak, že jsem uznal, že není třeba číst knihu. NAkonec jsem si román přečetl a jsem nadšen. Začátek je zbytečně popisně zdlouhavý, ale pak se příběh rozjede na plné obrátky. Paráda.

18.08.2015 5 z 5

Naprosto úchvatné čtení. Takové knížky se čtou samy a nejlepší by bylo, kdyby nikdy neskončily. Jen bych rád věděl, kolik jim z těch peněz zbylo :-)

18.08.2015 5 z 5

Hodně dobrá kniha. Četl jsem ji na dovolené a velice dobře jsem se bavil. Obával jsem se trochu té podobnosti se Staříkem,ale naštěstí byly obavy plané. Ideální oddychovka plná humoru a témat ze švédské i zahraniční politiky.

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Ne zcela klasická kingovka, ale jako detektivka se to dalo číst. Jen kdybych nemusel pořád číst, jak mají amíci všechno iTunes, to už hraničí s reklamou.

18.08.2015 4 z 5

"Stále víc jsem přesvědčený, že demokracie je jen podvod, který vymyslela buržoazie, aby mohla neustále ovládat systém. Bude třeba vyhodit všechno do povětří. Bez ohledů a bez diskuzí. Individuální svobody jsou jen vějičky a chiméry."
Kniha dokazuje, že dobrá literatura tady bude stále a zajímavé náměty také. Příběh, mimo hlavní postavu, pojednává o emigrantech, kteří z různých důvodů opustili nebo museli opustit svou vlast (většinou ze zemí východního bloku) a žijí ve Francii. Je to pohled z trochu jiné stránky na komunismus, který v době, kdy se příběh odehrává, ve Francii nebyl tak úplně špatně chápán a emigranti byli většinou vnímání jako...zločinci či vyvrhelové.

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Kniha velice čtivá, nicméně nic ohromujícího. Jsou tam zajímavé momentky, i poučné, ale hodně autor přeskakuje události,aby z toho udělal malou kroniku. Pro nás Čechy znající naši historii tam není nic převratného, spíše pro cizince. Dlouho jsem netušil kdo je ten Ernest G. Závěr knihy je dobře napsaný a celkové hodnocení je kladné.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Maximální spokojenost! Ta nadčasovost. Historie, filozofie, krásný příběh, perfektní psychologie postav. Ani chvíli jsem se nenudil, sice jsem to četl déle než obvykle, ale jen z toho důvodu, abych si příběh vychutnal.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

To je prostě skvělá kniha. Dlouho jsem nad tím přemýšlel a přemýšlím. Určitě se k ní ještě vrátím. Je to mistrovsky a nezaujatě popsané temné období některých lidí, kteří by jinak žili asi úplně jinak...

Ostrov Ostrov Robert Merle

Kniha mě bavila, dlouho. Opět skvělý Merleho popis lidí a jejich cítění. Po "vyvraždění" skoro všech mužů a popis vztahu mezi Purcellem a Tahiťanem už nic moc a dost vleklé.

Silo Silo Hugh Howey

Scifi moc nečtu. Tato kniha měla dobré recenze a tak jsem to zkusil. Mohu všem váhajícím doporučit. Nepostrádá nic, co by měl dobrý román postrádat. Myšlenka sil je dokonalá.
Do sil lidé dříve skladovali semena na horší doby. Ale čím déle semena v silech byla, tím více se kazila a zvláště ty úplně vespodu...

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Ještě jsem nečetl nikdy takovou filozofickou knihu, která je tak protkaná sexualitou. Střídá se toněkdy až nečekaně a působí to i místy legračně, jak autor neustále přidává. Pokud si však odmyslíme občasnou felaci a zamyslíme se, můžeme nakonec souhlasit s autorem:
" můžeme brát věci s humorem léta, někdy dlouhou dobu, v některých případech je možné zaujímat humoristický postoj prakticky až do konce; jenže nakonec vám život zlomí srdce. Ať máme sebelepší schopnost odvahy, chladnokrevnosti a humoru, jakou jsme si během života vypěstovali, stejně nakonec skončíme se zlomeným srdcem". A ta racionální jistota, proti které nikdo nic nezmůže je jasná věc.

Velitel Osvětimi Velitel Osvětimi Ian Baxter

Vydařené dílo o tak diskutované osobě jako byl Rudolf Höss. Velice připomíná Merleho dílo Smrt je mým řemeslem. Toto dílo je však spíše zaměřené na fakta a to opět člověkem trochu více zatřese, ty čísla prostě mluví za vše a je potřeba si je stále opakovat. Buďme rádi, že žijeme nyní, ale nezapomeňme. Nikdy.