achilles achilles komentáře u knih

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Co napsat o tak krásném příběhu? Co napsat, aby si každý čtenář tu knihu přečetl a poznal něco, co denně nevidí a naopak, co pro někoho je denní chléb. Navíc obsahuje zajímavou detektivní zápletku.
Opravdu dobře zvládnutý román. Především mě upoutalo členění kapitol, kde se střídají všichni hlavní protagonisté románu a popisují situaci ze svého úhlu pohledu.

24.08.2015 5 z 5

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

Asi nejhroznější kniha o nacistických koncentračních táborech, kterou jsem kdy četl. Není to příběh, prostá fakta. Ne, prostá, strašná a otřesná fakta. ŠKoda jen té komunistické agitace v doslovu. Ale v té době to asi jinak nešlo.

23.08.2015 5 z 5

Umění diplomacie: Od Richelieua k pádu Berlínské zdi Umění diplomacie: Od Richelieua k pádu Berlínské zdi Henry Kissinger

Geniální diplomat, perfektní kniha. Těžko psát něco více,to se musí přečíst. Pro zájemce o politiku, diplomacii či historii samotnou povinná četba.

Roky obnovy Roky obnovy Henry Kissinger

Zajímavé, ale těžké čtení. Příliš detailní. Každopádně pro zájemce o zahraniční politiku USA skvělá práce. Je dobré, když politik dokáže psát o své práci. Podobně jako Churchill.

Umění vládnout Umění vládnout Margaret Thatcher

Nejsem ani levičák, ani konzervativec, ani mimořádný příznivec autorky, přesto byla kniha zajímavá. Blízká historie očima politika, který koneckonců i ty dějiny tvořil, jsou velkým přínosem. A pokud si z toho odmyslíte klasické politické vytáčky a obhajobu svých činů, je to pěkné dílo, které stojí za přečtení.

Mé životní začátky Mé životní začátky Winston S. Churchill

Winston nám ukazuje jaký byl sportovec (ačkoliv na to později nevypadal), jaké dělal chyby,ale hlavně, jak musel neustále dokazovat svou genialitu. Uznávám, že právem.

18.08.2015 5 z 5

Druhá světová válka (komplet) Druhá světová válka (komplet) Winston S. Churchill

Pro mě dokonale sepsané dějiny 2WW. Někdy trochu zbytečně podrobné, někdy krásně churchillovsky přiklášlené, ale rozhodně reálnější než sovětské memoáry.
Já Churchillův břitký jazyk zbožňuji, jak spisovatelský, tak samozřejmě i řečnický.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jedna z nejlepších knih. Těžko něco vytknout. Dokonalá kniha, dokonalá mafiánská rodina a ačkoliv jsou to kriminálníci, člověk jim v podvědomí fandil. Ale to jen díky Puzovu spisovatelskému talentu.

‚K‘ znamená Kennedy ‚K‘ znamená Kennedy Mario Puzo

Velké zklamání.Takový knižní bulvár. To snad neměl Puzo zapotřebí.

18.08.2015 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

krátké, ale krásné. Myslím, že tato útlá kniha dokáže pohnout lidmi, aby si více vážili přírody, než trapné konference ekologů s Alanem Gorem v čele.

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Mě se tento příběh moc líbil. Veliké dobrodružství Baudolina, kterému jsem nejenom moc přál, ale hlavně záviděl. Velice dobrý román!

18.08.2015 5 z 5

Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Umberto Eco

Kniha se skládá z jednotlivých textů, které na sebe nijak nenavazují. Název knihy Vytváření nepřítele je pouze první kapitolou a měl projevit větší zájem čtenářů.
Sbírka "příležitostných textů" slouží k zamyšlení a pobavení. Občas trochu složité, občas se čtenář ztratí v italských či latinských slovech. Kdo má rád Eca, najde v textech něco z Jména růže či Baudolina. Mě osobně nejvíce zaujalo, kromě Vytváření nepřítele, Navštěvování klenotnic, Jiný kraj,jiný mrav a Úvahy o Wikileaks.

Chvalozpěv na Leibowitze Chvalozpěv na Leibowitze Walter M. Miller

Zprvu jsem se ponořil do mnišského života a očekával silný příběh. Trochu jsem myslel na Eca, ale ve druhém dějství jsem pochopil, že to nebude můj šálek kávy. 3* a to je maximum, za tu první kapitolu.

18.08.2015 3 z 5

Dlouhá cesta za svobodou Dlouhá cesta za svobodou Nelson Mandela

Pokud bychom měli srovnávat našeho "hrdinu" Václava Havla a Mandelu, tak vyhrává na celé čáře Nelson Mandela. Podmínky, ve kterých bojoval, byly mnohem těžší a jeho startovní pozice daleko za Havlovou. Mnohem bolestnější a krvavější, na kontinentu, kde neexistovaly zákony,právo či lidská práva. Příběh člověka s velkým Č. Jeho úloha a odkaz v dějinách nejenom Afriky je obrovský. Tato kniha je skutečným memoárem s velkým M.

18.08.2015 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Kniha velice podrobně líčí tragický příběh jedné rodiny, a jako takový je velice poutavý. Autorovo ztvárnění mě však moc literárně nenadchlo. Je velice jednotvárné a jak správně ohodnotila eval, ploché.
Vzhledem k tomu, že sovětská zvěrstva již byla mnohokrát popsána, nejenom Solženicynem, moc mě dílo neoslnilo.

Stallo Stallo Stefan Spjut

Tato kniha mě moc nezaujala. Dočtení se stalo (nikoliv Stallo) pouze jakousi nutností. První kapitola byla fascinující, popis lesa a chlapcovi pocity parádní. Čekal jsem něco podobného,ale nic takového se mi nedostalo. A pro ty komu neříká nic název a nechtějí se zamotat do Trollů:
Stallové jsou nebezpečný čarodějný pronárod. Obrovité hrůzné bytosti, které laponští šamani malovali na své bubny. Odpudivá tupá stvoření chtivá lidského masa.

18.08.2015 2 z 5

Utajená mise Utajená mise Will Hill

Docela čtivý a napínavý thriller o upírech zejména z rodu Draculova. Tentokrát vládne Alexandru, ale ve druhém díle by se prý měl probudit i Dracula. Každopádně i Alexandru dal Černému světlu dost práce. Román je napěchován známými jmény z historie a snad kromě rychlého konce (podobnému scéně z Ramba), kdy pár agentů zničí hnízdo upírů, to je pěkné čtení.

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

"Byl Zátopek velký člověk, který navíc náhodou běhal nebo byl takový, protože běhal?".
Dokonalá kniha především pro sportovce, a nebo pro ty, kteří chtějí se sebou něco dělat a nehnít v konzumním světě.
Budu raději citovat,než plácat nějaká moudra:
" Co kdybychom mohli běhat celé desetiletí a nikdy se nezranili? Každý týden absolvovat stovky mil a každou z nich si naplno užít. Vidět, jak nám klesá krevní tlak, rozpouští se stres i hněv a nabíráme novou energii."

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Nejprve překvapení, jak končí první kapitola. Čekal jsem soubor povídek, kdy si závěr musíme nějak domyslet. A závěr? ten si skutečně musíme domyslet. Ale jinak pohodové čtení, zajímavé zpodobnění lidských jedinců s prvočísly.
"...pro Giordanovy hrdiny jsou běžná každodenní gesta, která by překonala normální problém, nesmírně těžká, ba dokonce nemožná."

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Tato knížka je skvělá. Byla takovou vlašťovkou v tomto žánru a přečetl jsem ji jedních dechem. Bohužel ty další, nejenom Andělé a démoni, jsou tuctovými kopiemi. Tato kniha však nepostrádá nic.