achilles achilles komentáře u knih

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Škoda...román byl vcelku dobře rozjetý, bohužel se z něho brzy stal laciný příběh, který se snažil napodobit Kmotra či jiné mafiánské příběhy. Víc k tomu nemám co napsat.

10.12.2015 3 z 5

Tichý Don I. Tichý Don I. Michail Alexandrovič Šolochov

Ruští autoři prostě umí! V jejich dílech není komerce a je tam především lidskost. V žádných jiných dílech nenacházím tolik přirozenosti lidské existence, přírody, charakterů či obyčejných věcí. Kde se dočtete, že se "blížily dny těhotné bouří", nebo že "měsíc vycházel pomalu a nakřivo jako invalida po schodech"?
Po dlouhé době jsem se opravdu kochal a mimojiné dozvěděl něco více o kozácích, protože jsem si také doposud myslel, že "kozák má místo duše flašku kořalky".

10.12.2015

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Moc se nerozepíšu. Kniha mě zklamala. Narozdíl od jiných mě se začátek líbil. Pak už to byla taková"bláznivina". Popis postav na začátku skvělý,proto 3*.

02.12.2015 3 z 5

Proroci z fjordu Věčnosti Proroci z fjordu Věčnosti Kim Leine

Melancholie. Tímto slovem bych charakterizoval toto zvláštním stylem napsané dílo. Není se čemu divit, autor se vydal na studený ledový sever popsat ještě chladnější duše "divochů". Rozhodně jsem při čtení neměl chuť chránit se před ohněm, netřásl jsem se chladem, ani jsem se neušklíbal nad zápachem rybího tuku. Naopak, dokázal jsem se díky mistrné charakteristice místních vcítit do jejich životů a potřeb a vše mi připadalo ne odpudivé, ale lákavé.
A co napsat ke klasickému střetu křesťanství a pohanství?
"Smích náleží k pohanskému životu, pláč ke křesťanskému."

29.11.2015 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Tuto knihu bych hodnotil ze dvou pohledů: příběh sám o sobě je napsán skvěle, krásně popsaná divočina Aljašky, napětí, vnitřní pocity Chrise. Prostě pěkná dobrodružná knížka, bohužel však s tragickým koncem.
Co se ale týče Chrise, byl to, podle mého mínění, floutek, teenager, který toho chtěl tolik, ale ve skutečnosti nevěděl co chce. Je krásné mít cíle, hledat smysl života, a pak to přenést do reality, ale vše potřebuje přípravu.
Jak napsal Hemingway: "Velké ideály potřebují nejen křídla, ale i terén, ze kterého mohou vzlétnout. " Chris se učil za pochodu, což v takové oblasti, jako je Aljaška, je hazardérství.

24.11.2015 5 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Ani v tomto díle nenechá autor Shardlaka trochu odpočinout. Spíše naopak. Pro čtenáře je to však pastva pro oči. V anotaci se sice píše, že král Henry VIII. " pomalu a v bolestech umírá", ale na tom není moc pravdy a on osobně ještě Matthewa pořádně pozlobí (mírně řečeno).
Dílo je rozsáhlé, detektivka se vším všudy (občas jsem se ztrácel v souvislostech) a opět perfektně okořeněná historickými událostmi.
Vzhledem k tomu, že Shardlake získal velice atraktivní nabídku zaměstnání, moc se těším na další díl.
Celá tato serie je opravdu úctyhodné dílo a je vidět, že autor je nejen vystudovaný historik, ale i právník.

19.11.2015 5 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Jak sám autor píše ve svých historických poznámkách na konci, v tomto dílu je příliš románových fikcí. Zvláště dobrodružství o únosu dcery Alfreda Aethelflaed se mi jeví příliš pohádkové a snad i zbytečné v takovém veledíle, jako Saské kroniky jsou. Každopádně to příliš neubírá na kvalitě románu.

13.11.2015 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tuto knihu mi doporučil již v mládí táta. Říkal, ať si ji přečtu a vezmu si z toho ponaučení. Šlo o to, že na základce byl kluk, který byl Král, ačkoliv jsem nechápal proč. Táta říkal, počkej, skončí základka a bude nic. A stalo se, jeho kouzlo vyprchalo, stejně tak jeho "kralování". Dokázal být jednička pouze v jisté společnosti, jakmile se však změnily podmínky a společnost, nedokázal se už přizpůsobit.
Kniha je ukázkou lidského charakteru a vrtkavosti Osudu.

11.11.2015 5 z 5

Půjdu do pekla spokojen - Adolf Eichmann: životní dráha masového vraha Půjdu do pekla spokojen - Adolf Eichmann: životní dráha masového vraha Roman Cílek

Co k tomu napsat. Většina je známá. Především dílo od Arendtové Eichmann v Jeruzalémě je výborné. Cílek všechna fakta shrnul do celkem napínavého díla. Pořád to je však u všech nacistů stejné: konali svou povinnost. Otázkou je, zdali kdyby ji nekonali, někomu tím pomohli. Nepomohli, našli by se jiní. Pomohli by ale své duši. Co by se s nimi stalo, kdyby odmítli? Poprava? Ve fázi, kdy soukolí již bylo rozjeto, jistě, ale na začátku asi nikoliv. Ano, jsou to zločinci, kteří byli, jsou a budou.

10.11.2015 5 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

Krásně románově zmapované nájezdy Vikingů a počátky Anglie, především její katolizace. Autor, dle mého mínění, až trochu podjatě nepřímo kritizuje křesťanství a upřednostňuje pohanství Dánů, které ukazuje jako lidovější, nenásilné (nenásilné rozumějte jako, že své bohy nikomu nevnucují) a spravedlivější. A právě díky Uhtredovi se to jeví jako správné. Až se protiví to věčné modlářství křesťanů, ale zatímco v prvním díle se podvědomě přeje Dánům, v tomto díle se sympatie přelijí k Anglii. Zajisté je to především kvůli Uhtredovi a díky smrti dánského vůdce Ragnara.

07.11.2015 5 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Je to trochu jiný Eco, rozhodně v tom nemůžeme hledat Jméno růže nebo Baudolino. Je to svižně a vtipně napsáno, zajímavé zákulísí novin a také zajímavá historka o Ducem. Spíše ale pro čtenáře, který lépe zná Itálii. V příběhu se vyskytuje spousta postav a jejich osudů, o kterých jsem neměl ani ponětí.

07.11.2015 4 z 5

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Příběh je napsán velice dobře. Očekával jsem dokument, ale je to napínavý krimi příběh, umocněný tím, že vlastně víme, jak to dopadne. Výpovědi lidí kolem případu, různá hlášení a spisy, jsou dokonale včleněny do příběhu. Trochu slabší je závěr knihy-soudní zprávy jsou dlouhé a hodně se opakující.
Pokud bych měl vyslovit názor na tento možná zbytečný čin, tak nemalou roli v tom hrála nezralost české psychiatrie a možná i společnosti, která nedokázala pomoci této ženě začlenit se do života, když to nedokázala sama.

29.10.2015 5 z 5

Konec dějin a poslední člověk Konec dějin a poslední člověk Francis Fukuyama

Velkolepé dílo, autor si zaslouží alespoň za snahu 4*, ale...příliš moc rozvláčné, filosofické a "užvaněné". Zdaleka to nedosahuje kvalit Huntingtonova Střetu civilizací. Ačkoliv to pro dílo možná bylo důležité, tak příklady z Hegela, Hobbese, Nietzscheho ad. na poutavosti moc nepřidalo. A nic nového jsem se nedověděl.

29.09.2015 4 z 5

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Asi nejméně napínavý příběh Shardlaka. Záplatka není nijak zajímavá a přitom je kniha poměrně dlouhá. Každopádně tato série je super a Sansom si může v pohodě dovolit trochu zvolnit.

28.09.2015 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Pěkná kniha, ale: ty Follettovy ženské hrdinky mě děsí. Caris (Na věky věků), Ethel (Pád titánů) a vrchol všeho Carla (Zima světa). Přiznám se, že jakmile jsem zahlédl kapitolu s Carlou přeskakoval jsem řádky. Když si napíšete co všechno Carla zvládla, kam se na ní hrabe Lara Croft (a to je scifi!). Pouze 4 * kvůli té Carle :-(

11.09.2015 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Pěkné dílo. Po zajímavém začátku, ale autor trochu ztrácí dech s udržením napětí, což vzhledem k relativně krátkému románu je divné. Osobně mě pointa nechytla.

08.09.2015 4 z 5

Složka Churchill Složka Churchill Leo Kessler (p)

Celkem slabá kniha. Nejenom počtem stránek, ale hlavně obsahem. Název zní lákavě, protojsem do toho šel,ale jinak tuctový příběh.

06.09.2015 2 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ne. Tohle prostě ne. Opět se potvrdilo-čím větší PR tím horší kvalita.
Je to o ničem. Možná, pokud to někdo zfilmuje, pozmění scénář,aby to bylo aspoň trochu napínavé. Autor si totiž neuvěřitelně libuje v popisovaní veškerých osob, činů, situací, ale absolutně nezáživným způsobem, a hlavně úplně zbytečně. Je fakt, že už předcházející série měla sestupnou tendenci, ale tohle je odfláklá detektivka parazitující na dobrém jméně. Škoda času a peněz.

05.09.2015 2 z 5

Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Keith Lowe

Třešnička na dortu pro fanoušky 2WW. Ačkoliv jsem přečetl mnoho knih o této válce, tak jsem v této knize našel tolik událostí, jako v žádné. Autor opravdu nezaujatě popisuje veškerá fakta, většinou tragická a pro někoho neuvěřitelná. Mě osobně překvapily poválečné vyhlazovací tábory v Polsku, např. Zgoda, kdy vězeň G.Wollny, mimochodem vězněný v Osvětimy i ve Zgodě řekl toto: " RAději bych byl deset let v německém koncentráku, než jediný den v polském." V britské zprávě se píše: "Koncentrační tábory nebyly zrušeny, nýbrž je převzali noví majitelé."
Pro našince je zajímavá kapitola o vyhnání Němců z Československa. Je to smutné čtení, občas drastické, autor však vše vysvětluje zcela smysluplně. Nelze to hodnotit či odsuzovat dnešním pohledem. Já říkám, neodsuzujme, ale nezapomeňme.

03.09.2015 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Velice zdařilé dílo. První polovina knihy absolutně čtivá, kdy vás máloco dokáže od příběhu odpoutat ( "školní léta"). Druhá polovina trochu ztrácí na čtivosti, ale zase přidává na dramatičnosti a reálnosti, oproti školním létům. Nechtěl jsem srovnávat,ale pokud jste si zamilovali Kvotheho, tak Vélin vám také přiroste k srdci.

30.08.2015 5 z 5