Zima světa

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151864/big_zima-sveta-nD5-151864.jpg 4.7630

Století / Storočie 2.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Winter of the World, 2012

Kniha Zima světa

mataj

Pokračování životních osudů několika rodin v různých částech světa je opět úžasně zpracované. I když hrdinové prvního dílu ustupují trochu do pozadí pořád skrze ně, ale hlavně jejich děti, sledujeme veškeré důležité historické okamžiky, počínaje rokem 1933 a rozmachem fašizmu a komunizmu, přes druhou světovou válku a konče rokem 1949. Prožívala jsem s nimi všechna příkoří a nebezpečné situace ale i prchavé okamžiky štěstí. Tleskám a doporučuji.

kyssling
16.10.2022

Tak souhlasím s tím co napsal někdo v komentáři pode mnou, skutečně je zarážející jak se "naše" postavy vždy vyskytnou u klíčových událostí dějin (vyzrazení plánů Blau, jaderná bomba ...), asi by se autor bez toho mohl obejít ale alespoň si dovzděláme historii (i když nevím nakolik je v těch záležitostech věrný), potěší celkem dost zmínek o Česku. Co je zarážející je skutečně velmi málo zmínek o koncentračních táborech, takže když jsem litoval ty "obyčejné" Němce, musí si člověk uvědomit, že spousta lidí na tom byla daleko hůře ...

Ale autor je prostě skvělý vypravěč, umí výborně vykreslit charaktery postav a má výborný rytmus, takže se čtenář nenudí. Bravo !

Hanys_
03.07.2022

Zase super učebnice dějepisu, ale tentokrát je tady až moc situací, kdy byli hlavní hrdinové u těch stěžejních událostí nejenom přihlížejícími, ale skoro hybateli dějin. To mi už trochu vadilo, tajně doufám, že trojka v tomhle ubere. Jinak ale skvělé.

gladya
16.04.2022

Při čtení jsem byla stejně nadšená jako u prvního dílu, ale přece jen dávám o hvězdu míň. Pokud se něco opravdu významného v první polovině 20. století stalo, je velmi pravděpodobné, že se kolem alespoň motal někdo z hrdinů téhle skvělé trilogie. Hrdinové někdy byli jen náhodou ve správný či nesprávný čas na správném či nesprávném místě, jindy i velmi významně zasáhli a byli téměř hybateli. No, nakonec, nějací „obyčejní lidé“ se u těch událostí vyskytovali. Je fakt, že využití toho v knížce může být dvousečné. Možná to přidává atraktivnosti a zajímavosti, ale současně to trochu ubírá věrohodnosti. Mně se to ovšem i v této trochu nadsazené podobě moc líbilo.
Co mi trochu vadilo, to byly prvky červené knihovny a množství různých náhod a setkání. To je hlavní důvod, proč dávám hvězdu dolů.
Čtenář nemůže být na pochybách o Follettově světonázoru. Fandí liberální demokracii. Přiznám se, že já taky. Zatím nevím o ničem lepším, co by se v historii osvědčilo. A že je to „moc levicové“? V dané době podle mě levice (zdůrazňuji ta demokratická a liberální levice) přispěla k žádoucím společenským změnám, z nichž pravděpodobně některé nevadí ani rozumným pravicově smýšlejícím lidem. Nakonec, pravice nebo levice, důležitější je, že normálně politicky soupeří a mohou se střídat u moci. Jde o to, aby nikdo nevládl „na věčné časy“ a opozici nelikvidoval v nějakém koncentráku nebo gulagu.

Evaho73
15.04.2022

Áno, Ken Follett dokáže knihám vdýchnuť život, čo sa mi potvrdilo aj pri čítaní tejto druhej časti monumentálnej trilógie Storočie. Opäť to bolo pohlcujúce  čítanie, pri ktorom som obdivovala historickú presnosť zaznamenaných udalostí a ich literárnu dramatizáciu. Prostredníctvom zaujímavých postáv sa čitateľ ocitá uprostred diania najpamätnejších historických udalostí. Väčšina z nich sú len civilisti, ktorí s vojnou nemajú nič spoločné.
Kniha poskytuje rôzné hĺbkové pohľady a opisuje, ako sa ľudia v tom čase skutočne cítili.
Bolo zaujímavé sledovať rôzne rodiny a ich každodenný život pri zmene perspektív medzi Nemeckom, USA, Spojeným kráľovstvom a Ruskom. Každá scéna je premyslená, historický overená, ale zároveň emotívna a úplne uveriteľná.

Kaja1
04.03.2022

Přestože jsou knihy Kena Folletta objemné čtou se samy. Člověk hltá stránku za stránkou, aby se dověděl jak příběhy jednotlivých rodin skončí. Je hrozné, že na východ od nás znovu po letech znovu ruská zlovůle udeřila. Je mi z toho smutno.

Ella_85
14.02.2022

To teda bylo cteni, ufff….narocne ale krasne.
Vic o osudech potomku postav z prvniho dilu, ale i tech „puvodnich“
Vypravecsky talent pana Folletta je vynikajici.
Uzasne vypraveni, zase neco vice z historie, kterou jsem bohu dik zazila jen z tech knizek
a ja se jdu nachystat na zaverecnou cast

helena842
02.02.2022

Knížka mě opravdu uchvátila, opět obdivuji znalosti autora a schopnost propojit historické souvislosti s osudy hrdinů. Román je poutavý a zároveň vám rozšíří obzory ohledně této doby. Ihned jsem se pustila do třetího dílu.