Zima světa

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151864/big_zima-sveta-nD5-151864.jpg 4.7569

Století / Storočie 2.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Winter of the World, 2012

Kniha Zima světa

mimi55

Stejně skvělé jako první díl.

Kasym

Za mne výborné, nemohl jsem se odtrhnout.
A navíc poučné. Mám pocit, že jsem se v trilogii o minulém století dozvěděl víc než v hodinách dějepisu.

Aaron Lewis

(+ SPOILER) Po prvních stránkách jsem myslela, že to nedočtu. Jak začal fašismus v Německu… tak krutý. Pak se to zlepšilo… no a potom nastala 2. Sv. válka a já při tom několikrát brečela. Kdybych to věděla, tak to asi číst nebudu. Prostě hrůza, co lidi páchají. Ta slepá poslušnost, špioni, politika, hnus, hnus, hnus.

Je mi z toho těžko. Třetí díl asi taky nebude nic extra, studená válka. Úplně mě dostalo, jak ke konci američané zabili Williho Frunze a jeho manželku… kvůli čemu. Hnusná politika. A to Rusko.. Už v prvním díle to bylo kruté, ale tohle… ten Stalin a všechno. Jak to může někdo dopustit? Jak můžou být lidé tak hloupý? Krutí? Proč se bojí přemýšlet za sebe? Ještě teď při tom brečím.

orson

Hodně působivé pokračování Pádu titánů. Jasně, trochu mi tam vadí, že vybrané postavy jsou u všeho dění a trochu moc často se potkávají navzájem - prostě jsou hodně provázané, ubírá to trochu na věrohodnosti. Ale ty historické události jsou skvěle popsané a člověku udělá dost jasno v nedávné historii. Jdu si přečíst závěr trilogie.

Trošku mě zamrzelo, že tam nebylo více o tom, jak se nacisti dostali k moci - o jejich začátku tam toho moc není.

Anet2106

Jedna z nejlepších sérií. Kniha vtáhne do děje. Moc se mi líbí styl, jakým je to napsané. Jsou zachyceny klíčové události, ale zároveň se děj příliš netáhne. Vše je podtrženo hrdiny, jejichž osudy se neustále protínají. Moc se těším na další díl.

Nerissa

I druhá kniha ze série Století se mi moc líbila. V prvním díle bylo víc politiky, víc popsaná válka a její absurdita. Tento díl popisoval zase hlavně násilí a utrpení civilního obyvatelstva během války. Hlavně řádění nacistů a komunistů. Moc knih jsem z tohoto období nečetla. Trochu se jim vyhýbám, protože mě vždy rozhodí a trochu mě děsí. Mám vztek a pocit bezmoci kvůli tomu, jak moc všechno bylo, je a může být špatně.
Kniha je psaná hezky, svižně, jednoduchým jazykem. I když je zde hodně postav, neměla jsem problém s jejich zapamatováním a zařazení. Co mě trochu mrzelo, tak bylo vynechání některých událostí, které byly důležité, ale v knize se přešli jednou větou nebo ani nebyly zmíněné.

A ještě nakonec dva úryvky:
"Kdo ti to udělal?"... "Znáš je... Říkají si komunisti místo nacisti, ale je to stejný typ lidí. Znovu tu je rok devatenáct set třiatřicet."

"... Erik byl jedním z těch neschopných lidí, kteří mají takový strach ze života, že raději žijí v nelítostném režimu pod vládou, jež nestrpí nesouhlas a nařizuje jim, co mají dělat a co si mají myslet. Byli hloupí a nebezpeční, ale byly jich spousty..."

zuziV

Po přečtení prvního dílu byla pro mně Zima světa zklamáním. Najednou jsem se ocitla v červené knihovně. I proto jsem dlouho otálela, jestli se pustit do objemné poslední části Hranice věčnosti, ale v té K.Follet nezklamal a opět jsem se od čtení nemohla odtrhnout.

oasismanik

Hm...no takto, ja asi pôjdem proti väčšine, ale mne sa predsa len viac páčila jednotka. Téma prvej svetovej je predsa len o trochu menej prevarená téma, aj keď aj tu sa Ken snažil nenudiť milion krát opakovanými faktami. Niektoré pasáže, hlavne celý Chuckov príbeh a všetko okolo Pearl Harbor ma absolútne nudili a sem-tam som ich aj preskakoval, na druhej strane Španielsko bolo výborne a hlavne pri zoskoku v Normandii som ani nedýchal.
Niektoré motívy, situácie a charaktery postáv sa dosť opakujú, presne ako pri Pilieroch zeme a ich pokračovaniach, ale Ken tak proste píše. A idem hneď aj na trojku, historiu, hlavne tú nedávnu, si treba stále, stále pripomínať!