Hranice věčnosti

Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238342/big_hranice-vecnosti-fBB-238342.jpg 4.5439

Století / Storočie 3.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Edge of Eternity, 2014

Kniha Hranice věčnosti

mimi55

Škoda, jednou se to muselo stát a já tu trilogii dočetla. Skvělé čtení. Ta správná kombinace historických událostí a fikce autora.

Handokan

Kdyby byla část o kubánské krizi kratší, četla by se mi kniha lépe. Vlastně celkově tam mohlo být méně pasáží ze života George.

JitaJL

Naprosto souhlasím s komentářem Kasyma.
Knížka byla výborná. Dokresluje osudy členů rodin z předchozích dílů a skvěle popisuje dějinné souvislosti 20.století od 60.let.
Na konci příběhu mi i slza ukápla - jednak dojetím, jednak mi bylo líto, že už je konec...

Kasym

Za mne výborné, nemohl jsem se odtrhnout.
A navíc poučné. Mám pocit, že jsem se v trilogii o minulém století dozvěděl víc než v hodinách dějepisu.

Aaron Lewis

Až na konci jsem si uvědomila, že komunismus pro mě byl jen slovo. Zatuchlá historie, fronty na banány a jinak nic. Teď na to koukám úplně jinak a nedá se to nesrovnat s dněšní dobou a uprchlíky. Úplně se za sebe stydím, když jsem si myslela, že by se na středím východě měla postavit zeď a nechat se, ať se tam ty lidi mydlí. A nebo vracet ty lodě z Afriky… jak můžeme být na sebe tak hnusný. Tak sobecký. Moc si přeji, aby bylo naprostým standartem mít právo na důstojný život a svobodu volby. Teď to chápu víc než kdy jindy a úplně jinak.

Jinak postavy už nebyli tak zajímavé, bylo jich tam hodně, vždycky jenom na chviličku. Jake byl nijakej, Marii jsem neměla ráda, Dimka ok, Jasper, absolutně můj člověk. Dave a Walli, ale o Wallim tam toho tolik nebylo, bylo to spíš o politice.

orson

Asi nejslabší z celé trilogie, už to na mě začalo být trochu úmorné. Ale pořád to bylo hodně čtivé a nabité tolika zajímavými historickými informacemi. Takové věci se ve škole (alespoň za mě) neučily. Konečně jsem pochopil ty základní souvislosti a hlavně důvody, proč se co dělo.

Anet2106

Skvělé dokončení parádní série. Závěr se mi zdál tedy docela uspěchaný ale celkově se mi celá série moc dobře četla. Je skvěle napsaná. Rozhodně doporučuji.

oasismanik

Ken má neuveriteľný talent na to, že vás úplne prenesie do danej doby, doslova cítite hlad, smrad potu a špiny v Pilieroch, doslova cítite uhlie a ticho pred obrovskou búrkou v Páde titánov a strach a hrôzu v Zime sveta. V Hraniciach večnosti na západe počujete v pozadí Creedence Clearwater Revival, cítite marihuanový opar a uvoľnenú atmosféru, na východe beznádej a bezmocnosť. Ďaľší Kenov obrovský talent je práca so svojími postavami. A tu nastáva problém, je vám tak nejako úplne jedno ako dopadnú, zatiaľ čo v jednotke ste netrpezlivo očakávali ako sa vyvinie rozdielny život bratov Peškovcov, v dvojke ste ani nedýchali pri predávaní tajných plánov od Carly, v trojke to už až tak intenzívne neprežívate. Ja osobne som sa dokonca pár krát aj stratil v tom, kto je vlastne kto, čo sa mi pri predchádzajúcich dvoch častiach nestalo ani raz. Nie je to iba Kenova chyba, skrátka nedávna historia nebola až tak zaujímavá a turbulentná ako prvá polovica 20 storočia. /Našťastie!/ Doslova utrpením bola akákoľvek časť, kde sa objavil nemastný-neslaný George Jakes, ktorý dostal paradoxne najviac priestoru, jeho dokonale kladný, za každých okolností správny a spravodlivý charakter bol až klasicky Folletovsky nereálny a prehnaný, chýbala mu už iba svätožiara nad hlavou. To si koniec koncov asi uvedomil aj Ken a tak mu v závere zakomponoval do príbehu nejakú tú pästičku do tváre, aby sa nepovedalo, ale pôsobilo to paradoxne strašne nasilu a narýchlo vtlačené do deja. Ja chápem, boj za práva menšín je bez pochyby veľmi dôležitá časť dejín druhej polovice 20. storočia, ale bolo ho tu naozaj moc a bola to proste nuda. Omnoho radšej by som si prečítal viac zo zákulisia rockNrollu, z pádu vojsk na naše územie v 1968 alebo z vojny vo Vietname, ktorej bola dokopy venovaná jedna kratučká kapitola. Ďaľší, už posledný, problém mám klasicky s Kenovým čiernobielym videním sveta /v zmysle dobrý-zlý/. V predchádzajúcich dvoch knihách som to až tak nevnímal, pretože sa tam nonstop niečo dialo, ale tu bolo hluchých miest viac a tak som si to opäť začal všímať. Ale zas nebolo to až také ako napríklad v pokračovaní Pilierov, ktéré som hlavne kvôli tomu ani nedočítal. Napriek tomu všetkému sú Hranice večnosti dostojné ukončenie trilogie. Spoznali sme tri generácie počas šialeného 20. storočia, je až neuveriteľné, čo všetko sa za tých 100 rokov udialo a to sa samozrejme vyskytol v knihách iba zlomok toho všetkého. Ken nám krásne ukázal ako sa šialene rýchlo menila a mení doba, myslenie a hlavne problémy bežných ľudí a preto zopakujem to, čo opakujem stále a každému: som neuveriteľne rád, že žijem v tejto dobe, mám dať čo do úst, mám strechu nad hlavou a môžem slobodne vyjadriť svoj názor, napríklad aj touto recenziou. Historiu si treba neustále opakovať, neustále!!