Zima světa

Zima světa https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151864/bmid_zima-sveta-nD5-151864.jpg 5 717 126

Století / Storočie série

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Winter of the World , 2012

Christo
30.06.2013 3 z 5

Druhý díl ságy Století pro mě byl dobrou knihou, nikoliv vynikající, neboť skloubení osudů hrdinů s významnými událostmi druhé světové války se mi zdál až příliš vyumělkovaný. Historické události by měly býti jakýmsi pozadím událostí a ne hlavním lait motivem. Osudy postav románu pouze podkreslují sled historických milníků. Tímto pro mě tento druhý díl hodně ztratil. Jako populárně naučná historická kniha je výborná, ale román je to průměrný.

Rozmarýna Rozm
28.06.2013 5 z 5

Ach jo, jak mám vydržet do vydání třetí části trilogie? Zima světa se mi líbila ještě víc než Pád titánů, protože zde bylo méně "politiky", tim myslím to, že nebylo tak často jako v Pádu titánů řešeno u jednotlivých států, zda jít do války nebo nejít. Opět to u mně zafungovalo skvěle i jako dějepis, i když mě nikdy II. světová válka a vzestup Hitlera k moci nezajímal.Dozvěděla jsem se spoustu pro mě neznámých, ale zajímavých věcí, např. občanská válka ve Španělsku a zapojení dobrovolníků na straně republikánů proti frankistům a to např. i z Anglie a agentů sovětské NKVD. Prostě je vidět, že Follet se na každou svou knihu odborně připravuje. A přitom je to strašně čtivé, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Když už se zajímat o dějepis, tak číst knihy od Folleta. Nemůžu se dočkat třetí části, tam už bude předpokládám i dějepis, který jsem zažila osobně.

Chemiczka
16.06.2013 5 z 5

Já chci víc!!! Nutně potřebuju další díl, takže pane Follette žádné flákání a rychle se puste do posledního dílu.
Stejně jako ostatní autorovy knihy je Zima světa strhující, velmi dobře se čte, má náboj a navíc staví na velmi známých historických faktech. Popis období nástupu nacistů k moci, později II.sv. válka a samozřejmě boj o moc v poválečné Evropě.
Musím říct, že obě, zatím vydané knihy, jsou nádherné, avšak mám i pár připomínek. Zaprvé mi některé situace odehrávající se ve válečném Německu přišli trochu nereálné - tím myslím fakt, že sovětští špioni popř. jiní odbojáři (samozřejmě důležité postavy celého příběhu) přežijí situace, kdy je honí gestapo (jen můj úsudek, ale myslím, že zrovna člověka, který rezolutně protestuje proti projektu T4 a veřejně vystupuje proti nacismu, by gestapo určitě nenechalo běžet jen s pokáráním, bez jakékoliv internace a násilí) - těch náhod tam bylo přece jen více než je potřeba (ale asi by to bylo spíš tragické, kdyby Follett všechny postavy žijící v Německu nechal zabít).
A druhá věc, která mně spíš mrzela byl fakt, že se v knize vůbec neobjevila zmínka o atentátu na R. Heydricha a následné represe na našem území (ano, jsem patriotka, ale zrovna Antropoid určitě ovlivnil nejen naše dějiny - a navíc byla to operace pod záštitou Britů) jako vypálení Lidic (v Anglii, a nejen tam se po těchto událostech zvedla obrovská vlna nevole s tím to činem, a například briští horníci zorganizovali sbírku "Lidice shall live").
Na druhou stranu jsem ráda, že Follett zmínil možnou příčinu smrti Jana Masaryka (také se přikláním k teorii, že byl v Černínském paláci zavražděn vyhozením z okna).
I přes tyto maličkosti je kniha skvělá, doporučuji všema deseti.

dalimoni
09.06.2013 5 z 5

Druhý díl trilogie, opět velmi čtivé, hlavními hrdiny jsou především děti hrdinů z prvního dílu. Stávající postavy se sice v knize vyskytují, ale již nehrají tak klíčovou roli. Velmi dobře je vylíčen nástup fašismu, hlavně pasáže přímo z Německa a ta atmosféra strachu a "nadšení" zmanipulovaných davů, které oslavují nástup diktatury a budoucí zkázy. Samozřejmě že hlavním tématem je druhá světová válka a autor nemůže "nechat všechny postavy přežít". Proto se zde setkáme se smutnými okamžiky, které v té době zasáhly miliony lidí a prostřednictvím knihy je můžeme prožít s našimi hlavními hrdiny. Opět musím vyzvednout skvělý vypravěčský styl a zachycení nejdůležitějších okamžiků prostřednictvím našich hlavních hrdinů. Závěr války mi trošku přišel strohý, ale chápu, že pokud by chtěl Ken Follett všechny důležité okamžiky druhé světové války zachytit v tomto románu, tak by kniha musela mít aspoň jednou tolik stran a to už by mu asi nikdo nevydal :-)

lelouch
11.05.2013 3 z 5

Musím, říct že druhý díl mě dost zklamal. už ten první byl na můj vkus dost levicový a občas trochu upravoval fakta podle svého, ale ten druhý... Autor spoustu reálií zamlčuje a občas otevřeně lže. Snad nejhorší byl popis fašistické demonstrace v Británii. Ta byla spíše k smíchu pro kohokoli kdo o daném tématu něco ví. Jinak se navíc kniha dost odklání od politického dění ve světě a spíše se soustřeďuje na milostný život postav, který je nicméně u všech postav jako přes kopírák...

sumcicka
23.04.2013 5 z 5

Po přečtení Pádu titánů, prvního dílu trilogie, který mě naprosto uchvátil, se mi nechtělo čekat na další díl v češtině a tak Zimu světa čtu v anglickém originále. Jednoznačně naplnila má očekávání a líbí se mi snad ještě víc, než první díl, protože jsem se vždycky zajímala o druhou světovou válku a také proto, že se zde začínají objevovat i zmínky o Československu. Mohu vřele doporučit k přečtení nejen těm, které baví historické romány, ale i těm, kteří si mysleli, že je nebaví :)