Nulté číslo

Kniha svým obsahem navazuje na myšlenky rozpracované ve Foucaultově kyvadle. Točí se tedy zejména okolo spikleneckých teorií. Ty nyní obohacuje o další témata spojená s naší moderní civilizací. „Zachycuje moc masových médií v současné době, výmysly, manipulace, falzifikace veřejného mínění,“ vysvětluje překladatelka Anežka Charvátová pracující na českém znění knihy. Děj je totiž situován do Milána roku 1992. Hlavním hrdinou je nepříliš úspěšný spisovatel Collona, který začíná pracovat v novinách po boku pětice stejně nevýrazných redaktorů. více: http://e-kultura.cz/umberto-ec-novy-roman-numero-zero/...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/254438/nulte-cislo-rS9-254438.jpg 3.2305
Vydáno:, Argo

Numero Zero (2014)

Kniha Nulté číslo

Finn69

Na Ecovy poměry vlastně jen taková hříčka. Samozřejmě brilantní a dobře napsaná, jak taky jinak, ale od téhle legendy člověk prostě čeká víc.
Popis fungování fiktivní redakce bulvárního časopisu je asi to nejlepší co tu najdete, je to zábavné a vtipné a asi ne moc daleko od reality :) Super jsou rady zkušenějších kolegů začátečníkům např. jak manipulovat s fakty, vyrábět kauzy, lepit články z jiných časopisů... Konspirace ohledně Mussoliniho a dalších mě až tak nezaujaly, bylo to celé hodně přitažené za vlasy. Působilo to na mě nejspíš jako svého druhu parodie na konspirační romány, a v téhle disciplíně mám jiné favority, třeba trilogii Illuminatus. Od Eca si příště raději znovu přečtu třeba Foucaultovo kyvadlo, Baudolina a vlastně tu ještě na mě čeká Pražský hřbitov :)

Petok

Eco a jeho spiklenecké teorie:) Čtivá, ke kávě, ale má mnohem lepší knihy.

JP

Audiokniha. A příhodně první věc od Eca, co jsem dokončil, ačkoliv okolo jeho tvorby kroužím už řadu let a pořád jsem si tak nějak dával na čas, vyhýbal se mu, nebo začal a následně nečetl (Dějiny ošklivosti, Jméno růže (film jsem viděl dvakrát), nebo Foucaultovo kyvadlo, které se na mě šklebí z knihovny už od roku 2013 a pár let předtím jsem ho vyhlížel, než jsem si ho pořídil). 'Nulté číslo' mě oslovilo námětem, definitivně se mi líbilo to neustálé fabulování, konspirační teorie, brouzdání mezi tím, jaký vliv mají média na každodenní život, odkazy na spousty věcí, co jsem definitivně nepochytil, ale to se dá očekávat. Věřím a vidím, že to asi není ten nejvybroušenější a nejpodmanivější Ecův počin, ale i tak má mnoho elementů, které člověka dokážou bavit. Definitivně ne špatný úvod, pokud jde o autora, ale beru to jako předkrm, než načnu ty větší věci. Ale hele, na tomhle příběhu je cosi komorního, co mě podmaňuje stejně jako moje oblíbené sitcomy, Red Dwarf, Black Books, The Office, Odehrávají se v malých uzavřených prostorech, jsou zvláštně intimní, i když globální (stejně tak skupina novinářů v 'Nultém čísle'), nemůžu to uchopit a popsat, stejně jako intepretovat gramatiku (kterou vím, jak psát, protože hodně čtu, ale nedokážu obhájit proč), takže jen, příhodně, jako se vším, začínám obráceně, Ecem, od konce a upřímně, líbí se mi na co koukám, ač hodnotím jen třemi, průměrně (ale holt očekávám větší big bang, abych šel výš).

Jaruš7
15.11.2018

To, že autor má v knize na mušce sedmou velmoc, je třeba vzít v úvahu.
Protože jsem nedávno byla tak říkajíc zasažena příběhem z Milána, v knize Pod krvavými nebesy, tak mi historie z fašistické okupace tohoto města ještě z paměti nevymizela, takže osudové okamžiky krvavé pomsty a následné možnosti přežití a možný návrat na scénu B.M. z jiného úhlu, mě od U.Eca skoro malinko :-) nalomily, jo když se fabulace vyvede pak je i kniha zajímavá.
Fantazie je bezbřehá, a tak proč alespoň na chvilku nezabloudit v bludech, a o to v Nultém čïsle jde.
Audiokniha.

mosem
26.10.2018

Eca miluji. A přesto, nebo právě proto jsem si po přečtení téhle knížky povzdechl "v nejlepším se má přestat", což bohužel Eco neudělal. Nemohu říci, že by knížka byla nezajímavá, ale za díly, která Eco vydal dřív, zůstává o několik délek. Myšlenka samotná je vcelku zajímavá, nicméně....musím se přiznat, že po přečtení jsem přemýšlel, čím bych měl být překvapen - tím, že media s námi manipulují? Nic objevného, všední skutečnost. Že jistí, významní politikové nebo podnikatelé s námi manipulují, často i prostřednictvím medií? Opět nic objevného, nebo je to pro někoho ze čtenářů novinka? Pochybuji. Že se objevují spekulace o osudech válečných zločinců, jejich spolupráci s tajnými službami, jejich nových identitách a podílech různých složek na jejich využívání - ať už je to Vatikán, STB, KGB, CIA, MI5, Mosad....? Zase nic nového - stačí vzpomenout Mengeleho, Eichmana, řada německých druhoválečných vynálezců - opět nic objevného. Dokonce ani hypotéza zavraždění papeže není originální. Takže za mne - oddechová kniha, od které jsem měl větší očekávání. Ale ani nejlepší kuchařce se každý den nepodaří prvotřídní menu - v tomto případě to bylo z mého pohledu rutinní meníčko.

de_baques
25.10.2018

Kniha má velký spád, ale i v té rychlosti autor přináší praktickým způsobem zamyšlení nad fenoménem dezinformace, o kterém se nás média snaží přesvědčit, že je něčím novým. Nosnou myšlenkou (postavenou na italských specifických reáliích) je, že existují jen 2 typy novinářů - ti co vám podstrkují dezinfomace vědomě a ti, kterým jsou dezinformace podstrkovány a oni je v dobré víře šíří dál.

laepus
16.07.2018

Od Eca jsem zatím četl jen Jméno růže (na další se chystám) a tohle si dal jen jako takovou jednodenní oddechovku. Musím se oprostit od obřích očekávání, která jméno Eco vyvolávají, v tom případě pak nemám problém hodnotit tuto knihu veskrze kladně - je napínavá, je čtivá, má minimum slabších stránek (nikdy delší slabší úseky), děj odsýpá svižně a zajímavě, základní zápletka s novinami, které nikdy nemají vyjít, je dostatečně tajemná (stejně tak jejich investor) atd. Ale to nejcennější se ukrývá ještě dál - dějová linka tady není to hlavní (novináři na něco přijdou, řeknou si to mezi sebou a pak...). To, co mě nejvíce potěšilo, jsou přesahy i k nám a do dnešní doby - jak fungují redakce novin, jak udělat z hovna senzaci, jak pomluvit oponenta, jak ututlat opravdu důležitou zprávu, jak na každého schraňovat kompro... Nepřipadá vám to jako situace v anoferťácké mafře? Mi teda stoprocentně: Přísáhám na svě děti, že nebudu zasahovat do novin... střih... to asi nevíte, s kým máte tu čest... já bych s tím počkal až po jejich sjezdu... :) možná, že to teď vyvolává úsměšky, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak je to dost odpudivá a smutná situace českých médií. A za tenhle vhled si této knihy nesmírně cením.

callahanh
17.05.2018

U Nultého čísla nastává ten problém, že jeho autorem je Umberto Eco, člověk s neuvěřitelnými znalostmi a rozhledem, vizionář a filozof, i proto čeká čtenář automaticky víc, čehož se u tohoto románu nedočká. Eco záměrně umisťuje děj do devadesátých let a stejně jako hlavní hrdina i on jako by předjímá, co se stane do budoucna a možná proto nemá kniha takovou sílu, protože vše, co se děje, Eco zná, všichni to víme a bereme to jako samozřejmost. Kniha má nicméně spád, je čtivá, tematicky zajímavá, jen zkrátka postavy nejsou úplně sympatické, nejsou ani moc propracované a jsou načrtnuty dost povrchně, což je u Eca nezvyk. Konspirační teorie, která tvoří větší část knihy, je až příliš komplikovaná, po chvíli se v ní čtenář ztratí, a především ji ocení jen ten, kdo detailně zná dějiny Itálie a takových lidí asi u nás moc nebude. Ocenit se musí nostalgická atmosféra a takový ten stesk po dobách, kdy i ty nejmenší uličky měly svůj příběh, svět se nezdál být úplně prozkoumán a na každém rohu mohlo čekat nějaké tajemství. Napsat Nulté číslo většina jiných spisovatelů, šlo by o dobrou a lehkou knihu, která je chvíli hořce humorná a chvíli příjemně nostalgická, vzhledem k tomu, že jejím autorem je Eco, musím hodnotit trochu níž, protože přece jen automaticky očekávám rozvinutou filozofii, určitý přesah a minimálně dvě roviny děje a ničeho z toho jsem se tu nedočkal. Dostal jsem vlastně jen realitu, kterou žijeme, bez návrhu řešení nebo vize do budoucna a to je na Eca trochu málo. 60 %

satira italská literatura poslední kniha autora

Umberto Eco

Umberto Eco