achilles achilles komentáře u knih

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Kniha si mne získala a film kvalitu díla umocnil. Nádhera, obdivuji autory, kteří přijdou s něčím novým.

13.10.2016 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Jsem nadšenej. Především mne zaujala ta část, kdy zakotvili na plovoucím ostrově. Velice podařené dílo, ještě zkouknu film.

13.10.2016 5 z 5

Černá zem: Holokaust - historie a varování Černá zem: Holokaust - historie a varování Timothy Snyder

Opět výborná kniha amerického historika, který opravdu zemím střední a východní Evropy rozumí. Těžko se více rozepisovat, je to smutné, ale zároveň poučné čtení. Zaujala mě německá důslednost. Nejprve museli zničit stát a pak vraždit lidi, protože jen člověk bez státu se ocitá bez ochrany a je tudíž bez práva. Zajímavé je, že mnoho Židů zachránila německá zdlouhavá byrokracie. Vřele doporučuji.
"Člověk je lidský pouze v lidských podmínkách. Smyslem státu je zachovat tyto podmínky, a zajistit tak, že jeho občané nemusí spatřovat výhradní cíl svého snažení v osobním přežití."
"Sdílíme s Hitlerem stejnou planetu a sdílíme i některé jeho obavy. Změnili jsme se méně, než si myslíme. Zamlouvá se nám mít prostor k životu, sníme o svržení vlád, očerňujeme vědu, fantazírujeme o katastrofě. Kdykoli máme pocit, že jsme obětí jakéhosi planetárního spiknutí, posouváme se blíže k Hitlerovi. Kdykoli si myslíme, že holokaust byl důsledkem etnických charakteristik Židů, Němců, Poláků, Litevců, Ukrajinců nebo jiných národů, pohybujeme se v Hitlerově světě."
A ještě zajímavý fragment z knihy:
Hitler rozlišoval 3 stupně utajení:
-to, co sděloval jen svým nejbližším
-to, co si nechával pro sebe
-to, na co si ani sám neodvážil pomyslet

13.10.2016

Vždycky v menšině Vždycky v menšině Martin C. Putna

Literárně a umělecky mdlé. Tohle není na knihu, ačkoliv mnozí "rádobyspisovatelé" se snaží cokoliv vydat knižně. Toto je vhodné tak na Novinky.cz.

07.10.2016 odpad!

Bylo to dobré, možná lepší než dobré. Taková pohádka pro dospělé, scifi,ale každopádně poutavé a ačkoliv místy hluché, těsil jsem se, jaká bude pointa. No, celý příběh je zřejmě pointa. Nevím ale, zdali půjdu do pokračování.

28.09.2016 4 z 5

Krvavá cesta od Stalingradu Krvavá cesta od Stalingradu Mansur Abdulin

Vynikající válečná kniha vyprávěná prostým vojákem a vydá za víc než popisy strategií od generálů.
Velice výpravná a poutavá. Těchto knížek by mohlo být více, ale kdo to dokáže takhle napsat, a hlavně prožít (přežít)?

21.09.2016 5 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Nejklasičtější klasika z dob revoluční Francie. Mistrně napsané dílo. Velice výstižně ztvárněné charaktery lidí, kteří se vlastně nemění a stále tady jsou. Několik příběhů v jedné knize. Taková bajka bez zvířat. Nádhera.

21.09.2016 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Úžasná kniha. Nebýt těch přiblblých řečí Varazina (jako by tomu autor sám věřil), tak bez poskvrny. Opravdu opomíjená kniha, ale hlavní je, že cestu k ní jsem našel.

08.09.2016 5 z 5

Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Viktor Suvorov (p)

K adekvátnímu hodnocení knihy by bylo potřeba přečíst si od autora více knih. Pokud ale budu hodnotit pouze tuto knihu mohu napsat, že fakta, která autor předkládá (a to neustále dokola), jsou logická a přesvědčivá. Ale asi tomu něco chybí, když ty zcela jasná fakta nejsou moc publikována.
Mě, jako fanouškovi WW2, se kniha zamlouvala a hodnotím ji vysoko.

05.09.2016 5 z 5

Rudá rakev Rudá rakev Sam Eastland (p)

Už je tam trochu více beletrie a příběhu. Vývoj tanku T-34 je zajímavý, ale chyběl mi na konci doslov, jak to bylo skutečně. Budu muset bádat sám.
Zbytečně se opakují pasáže z prvního dílu vyjádřené vzpomínkami Pekkaly.

18.07.2016 4 z 5

Oko rudého cara Oko rudého cara Sam Eastland (p)

Žádná dokonalá beletrie to není. Není to ani moc věrné historii. Je to fikce, ale proč? Když se víceméně ví, jak to bylo a zvláště, když to autor v doslovu uvádí. Je to ale dobrá oddechovka. Každopádně zkusím celou serii doufaje, že se autor trochu polepší.

13.07.2016 4 z 5

Antonius a Kleopatra Antonius a Kleopatra Colleen McCullough

Škoda, že je to poslední díl...přitom zajímavých okamžiků a událostí bude ještě dost. Každopádně velká poklona spisovatelce za úctyhodnou sérii.
Tento díl pokračuje v nastaveném levelu. Napětí, historické detaily..skvělé.
Jen malou výtku. Nevím, nebudu polemizovat, ale skutečně byl Kaisarion takový genius? Dokázal skvěle predikovat Octavianovu taktiku, jeho myšlení, rozuměl ve svých třinácti letech římské politice navzdory všem poradcům a samotné Kleopatře. A pak najednou jeho mozek vysadí a zase navzdory všem radám se dobrovolně vydá do spárů Octaviana a čeká, že vyhoví všem jeho požadavkům? Možná zbytečné zveličování Kaisariona.

10.07.2016 5 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Koukal jsem do toho paskvilu u tchýně. Já bych si to nekoupil, nevím proč je to zařazeno mezi knihy, tento pofidérní žánr by mohl být zařazen mezi časopisy o vaření, i přes to, že má jinou vazbu.

27.06.2016 odpad!

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Velmi dobrá biografie. Nemohu ani říct, jedna z mnoha. Ačkoliv o WCh se toho napsalo mnoho, toto dílo je něčím jiné. Je vyvážené. Autor je zajisté příznivec tohoto státníka, ale racionální, žádný bigotní přívrženec. Jsem také příznivec Churchilla, a mnohem raději se dovím o jeho slabých stránkách, než jeho silných. Silných je dostatek v jeho memoárech.

27.06.2016 5 z 5

Říjnový kůň Říjnový kůň Colleen McCullough

Opět skvélé dílo. Překvapilo mě, jaký byl Octavianus v mládí, četl jsem román od Massieho a tam byl zobrazen trochu lépe. Mínění se trochu změnilo, ale kdo ví. Také jsem nevěděl, jak blízko k porážce byl triumvirát od Cassia a Bruta, jaký by asi byl Řím? McCollough mě opravdu touto sérií potěšila. Původně jsem neměl moc chuť číst dílo od autorky Ptáci v trní, ale....
Díky Richie za doporučení.

19.06.2016 5 z 5

Caesar: leťte kostky! Caesar: leťte kostky! Colleen McCullough

Nejlepší díl, zatím. Vzestup Caesara jako vojevůdce, ale zároveň i jako skrytého politika, který jde za svým cílem. Na druhou stranu pád Pompeia jako vojevůdce i jako politika.
Dílo je vyšperkované událostmi, o kterých jsem nevěděl. Popis dalších osob, známých i neznámých, je vynikající.
Pokud chce někdo poznat historii tohoto impéria, ideální čtení.
Doporučuji!!

06.06.2016 5 z 5

Dějiny antického Říma Dějiny antického Říma Michael Grant

Pěkné čtení, ovšem obecné. Proletět dějinami Říma tak rychle na pár stránkách, je jako prohlížet si památky Říma z letadla.
Ale jako úvod do poznávání dějin tohoto monumentálního státního útvaru je to dostačující.

20.05.2016 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Klišé, jinak nelze hodnotit. Nic nového, nic originálního, autor asi má rád Mlčení jehňátek. Zdá se mi, že všeobecně detektivky se stávají úspěšnějšími, čím bizarnější vraždu vrah předvede.

11.05.2016 3 z 5

Přízeň Fortuny Přízeň Fortuny Colleen McCullough

Další díl a zase o něco lepší. Jestli je to dáno stále zajímavějšími postavami nebo tím, že se autorka stále lépe rozepisuje, to nevím, ale každopádně zatím nejlepší dílo. Sulla i přes své diktátorské sklony (jak jinak ale lze nastavit pořádek po občanské válce), zavádí mimojiné i zajímavé zákony, zejména v soudnictví.
Caesar je na vzestupu a velice me upoutala tato část s Luciem Decumiem, kdy diskutují o nepotrestaných zločinech Hybridy:
"Tenhle Antonius Hybrida, to je přeci římský aristokrat, jak ty říkáš. Chrání ho soudy a chrání ho i lidé jeho druhu. Čeho ten se má bát, když si s něčím takovým začne? Jediné, co většině lidí brání, aby něco podobného také sami nezkusili, je strach, že budou dopadeni. Být chycen znamená být potrestán. Jenomže čím výš člověk stojí, tím dál to má k pádu. A čas od času se najde někdo, kdo má takovou moc, že může dělat, co chce, a kdo se i stane, čímkoli chce. Jako právě Antonius Hybrida. NA jednom místě se takovýchhle lidí, pravda, nevyskytuje příliš mnoho najednou. Příliš mnoho! Ale přesto vždycky a všude nějací jsou, Caesare. Vždycky se jich pár najde."

19.04.2016 5 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ruská tragédie v moderním pojetí. Alexijevičová vytřídala na tomto postu své kolegy, jako byl Puškin, Dostojevskij, Tolstoj či Čechov. V tomto dokumentárním románu poznáme Rusko očima generála, vojáka, matky, dětí, ponížených intelektuálů, povýšených kriminálníků, zapřisáhlých stalinistů či rozzuřených antigorbačovistů. Zajímavý je příběh ženy, která kvůli vrahovi opustila manžela a své tři děti(trochu mi tento příběh připomíná dobovou hysterii žen v případu Kájínka). Rozhodně doporučuji, není to veselé čtení, ale zase vám otevře trochu více oči.

30.03.2016 5 z 5