Hodina mrtvých očí

Jeden z nejlepších válečných románů ! Román Hodina mrtvých očí, který autor vydal v roce 1957, mu přinesl mezinárodní úspěch. Má částečně autobiografický charakter a zabývá se narůstajícím procesem deziluze, kterým procházela značná část mladých Němců na konci druhé světové války. Ti byli vychováni v prostředí jednoznačně prezentované totalitní ideologie, která jim vštěpovala pocit výjimečnosti a nadřazenosti nad ostatními národy. Až každodennost válečného prožitku v prostředí narůstajících vojenských neúspěchů v nich pocit výlučnosti postupně smazávala a u mnohých, autora knihy nevyjímaje, přivodila názorový zlom, jenž ale vyústil v přimknutí k totalitě jiného druhu. zdroj: novinky.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12338/hodina-mrtvych-oci-8kh-12338.jpg 4.5250
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Naše vojsko

Die Stunde der toten Augen, 1957

Kniha Hodina mrtvých očí

Evaho73

Na čítanie podobných kníh musím mať to správne rozpoloženie.
Kniha Hodina mŕtvych očí je veľmi silná výpoveď o nezmyselnosti vojny, o "prebudení" mladých nemeckých vojakov, ktorí najskôr oddane verili Hitlerovým ideálom, ale postupne nimi začali byť vplyvom ich dôsledkov rozčarovaní, začali meniť svoje presvedčenie a prechádzali z jedného fanatizmu s názvom fašizmus, do druhého s názvom komunizmus ?
Aspoň ja som to tak vnímala, lebo v roku 1957, bola kniha naozaj skôr komunistickou propagandou.
Príbeh je však napísaný veľmi realistiký, kde skoro za každou vetou je cítiť vlastné zážitky a pocity autora.
"Bez nôh dokážeme žiť, ale bez nervov sa žiť nedá !!!" Aj takto sa prejavovali výčitky svedomia nad zodpovednosťou za množstvo životov.
Nakoniec mám z knihy veľmi zmiešané pocity a nedokážem sa úplne stotožniť s jej pravým posolstvom, ktoré je ukryté skôr medzi riadkami...

Kabátice
18.08.2020

Pěkné čtení o nepěkných věcech. Autor, dle mého názoru, naprosto perfektně zachytil duševní rozpoložení výsadkářů jedné německé jednotky.

Davidoff21
10.06.2020

Čekal jsem válečnou vřavu ale ona není tak úplně v bitvě ale i po bitvě v jejích životech kdy čekali na další úkol. Určitě stojí za přečtení.

Killingjoke
28.05.2020

Východní fronta, krev a mráz, postupující Rudá armáda. Válka se pomalu blíží ke konci a i přesto skupina německých paragánů, neúnavně operuje v týlu nepřítele. Provádí zde záškodnické operace a vraždí z rozkazu generálů, kteří již dávno sami ztratili víru ve vítězství. V ústředí příběhu sledujeme příběh dvou přátel Wernera Zadarowskiho a Thomase Bindiga, potažmo Bindigovy lásky k německé vdově Anně, ukrývající ruského důstojníka… Musím přiznat, že jsem čekal trošku jiný příběh. Spíše frontovou bitevní vřavu nežli tento v podstatě protiválečný a protinacisticky laděný komorní příběh o přátelství, lásce, zradě a fanatismu. Ale to vůbec nevadí. Skrze konání, myšlenky a vzpomínky hlavních hrdinů totiž zjišťujeme, jak nacistická propaganda zformovala mysl většiny obyvatel hitlerova Německa a jak ti samí lidé postupně díky válce přišli o své klamné iluze. Líbilo se mi, že hlavní hrdinové nejsou černobílé postavy a míra, do jaké jsou schopni konat správné skutky je vyvážena stejnou mírou brutality pramenící z jejich poslání. Na to, že jde o knihu z roku 1957, mi přišla opravdu otevřená a na dobu vzniku odvážná. Dokonce i ten závěr se mi líbil, protože ono to asi jinak skončit nemohlo. Chápu, proč je tento román řazen mezi nejlepší romány z 2.SV a jsem rád, že jsem si jej konečně přečetl. Tahle kniha je jasným důkazem toho, že ve válce neexistují skuteční vítězové, ale všichni jsou poražení…

Johnnyman
14.05.2020

Skvěle a hlavně realisticky napsaný válečný román.

vladka321
10.05.2020

Kniha psaná tak realisticky až mrazí. Je vidět, že ji psal žurnalista. Je tak autentická, že člověk má pocit, že cítí a žije příběh přímo v centru dění.

georginaa
28.03.2020

Strhující příběh, nemám ráda válku, ale nějak se mi dostala do ruky tato kniha a dočetla jsem ji. Dávám sice jen 2 hvězdičky, ale to jen proto, že válečné knihy opravdu nemusím, jde z toho strach.

MilanCFC
03.02.2020

Jedna z nejoblíbenějších knih mého otce, tak jsem chtěl zjistit proč. A teď se nedivím. Popis jednotlivých misí hlavních hrdinů parašutistů, jejich samotné lidské příběhy a životy před válkou... vše odvyprávěno opravdu dobře.

"Takoví jsme. Generace, které zlámali páteř. Poznali jsme, teprve když jsme se chtěli napřímit. Sami už se nenapřímíme. Jsme zlomení." To je naprosto všeříkající poznání a uvědomění si celé situace. A hned nato onen závěr. Úžasná, byť krutá a syrová kniha.