Bídníci

Tento román zachycuje život francouzského lidu v 1. třetině 19. století. Ústřední postavou je Jean Valjean. Je to bývalý galejník, který se na galeje dostal za krádež chleba. Když se mu podařilo uprchnout, okradl starého kněze, který mu nabídl nocleh. Když ho ale chytli četníci, kněz jim řekl, že stříbrné příbory Jeanu Valjeanovi dal darem, přidal mu ještě stříbrné svícny a tím ho zachránil od galejí. Tím Jeana ovlivnil a ten se poté stal dobrodincem a ochráncem těch nejbídnějších. Jeho protihráčem je policejní prefekt Javert, který ho pronásleduje. Zastává názor, že galejník zůstane galejníkem, a považuje dopadení Valjeana za své životní poslání. Ženskými hrdinkami románu jsou Fantine, mladá žena, kterou bída dohnala k prostituci a její dcera Cosette, které se ujal Jean Valjean a vychovává ji. Román vyznívá jako obžaloba tehdejší společnosti a mravů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139333/bidnici-139333.jpg 4.7408
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Josef R. Vilímek

Les Misérables

Kniha Bídníci

martinaandulka
včera

Naprosto úžasné románové zpracování.K této knize se vracím stále.

boxas

O této knize byly napsány už tisíce komentářů, recenzí a hodnocení. Byla rozebírána z nejrůznějších úhlů pohledu.
A přece si myslím, že se dá její obsah shrnout do několika slov. Podle mne je to kniha o tom, že jedno jediné, byť krátké setkání nás může změnit na celý život...tak jako setkání s biskupem navždy změnilo Jeana Valjeana...

Edera

Všichni tento příběh známe, většina z nás ho miluje, i když ne každý ho četl v románové podobě. Ještě, že existuje množství filmů, seriálů či dokonce muzikálů, v kterých tento svět přežívá dál a zpřístupňuje ho širokému publiku.
Tenhle příběh prostě miluju! Nevím, jestli víc kvůli kritice nespravedlivé společnosti 19. st. a nebo všem těm tématům, které silný román nabízí. Račte si vybrat, je tu láska, politika, náboženství, galeje, bitva, povstání, koktejl všech možných situací a lidských povah, protože román nezůstává u jednoho tématu. Bídníci se sice řadí do romantismu, já osobně ovšem preferuju prvky realismu a naturalismu, zvláště ty, co se objevují v líčení života chudých a bezprizorních lidí, které se stali více obětí doby než pohodlnosti či vlastní neschopnosti. Ze spousty lidí dělá bídáky doba a svět, do kterého se narodili, možnosti těch nejslabších jsou bohužel limitované společenskou vrstvou, z které pochází a na dráhu zločinu se pak dávají i ti, co by se za příznivějších okolností snadno zařadili do normálního života. Příkladem za všechny je starý dobrý Jean Valjean. Odsouzenec na galeje pro krádež chleba na devatenáct let. Po této době plné strádání už Valjean ztratil víru v to, že existuje lidská důstojnost, úměrný trest, nezištnost, spravedlnost, slušné zacházení, čisté nezáludné vztahy a je smířený s tím, že bude z normální společnosti navždy vyloučený. Nezbude mu nic jiného, jestli chce přežít, uplatňovat právo silnějšího. Viz příhoda, kdy za těžkou poctivou práci po propuštění z vězení, dostává jen zlomek slíbené mzdy a je využitý místním podnikatelem. Nehodnotí se zde píle a kvalita provedené práce, ale postavení samotného zaměstnance, případně jeho minulost, která se nedá ničím odpykat.
Naštěstí díky nezapomenutelné, krátké příhodě s biskupem Valjean zmoudří. Biskupova věta: „ Proč jste si ode mě nevzal ještě ty stříbrné svícny?“ je jedna z nejsilnějších a nejchytřejších morálních lekcí, jaké se nějaké románové postavě dostalo. Valjean se poprvé setkává s empatií, dobrotou a vstřícným gestem, který mu i finančně pomůže v počátcích vlastního podnikání.
Román je plný nezapomenutelných, ikonických postav. Pedantský vykonavatel „spravedlnosti“ komisař Javert vstoupil do dějin literatury svojí zarputilostí, kdy se velkou část knihy otrocky zuby nehty drží nedostatečných zákonů, bez ohledu na okolnosti vyžaduje pevný řád, bezohledně prosazuje svojí moc a svými předsudky dělá i z dávno neškodných, pro společnost již dost přínosných lidí naprosto zbytečně psance, což nikomu a ničemu nepomáhá. Další ikonickou postavou je „hyenovitý“ podvodník Thenardier, který využívá druhé a těží z jejich neštěstí, dokonce se neštítí druhé zotročovat. Komu by byla lhostejná nebohá a obětavá Fantina, která i přes lásku k dítěti poněkud nezodpovědně dává dceru neznámé hospodské na výchovu, bez možnosti návštěv a kontroly nad tím, jak se dceři v novém domově opravdu daří? A co nešťastně zamilovaná Eponina (alespoň jeden polibek)?
Bídníci či Ubožáci, to je skvost. Sice pro někoho možná zjednodušený, přístupný všem, ale proč ne? Román dává podněty k zamyšlení i dojetí, takže nikdy nezestárne a zůstane tu navždy jako apel na utrpení, chudobu, nedostatky v zákonech i lidských charakterech. Vždy, když sklouzne ke sladkobolně romantickému tónu, přivede ho do reality zase nějaká věrohodná příhoda a tak je tu vše dobře vyváženo. Někdy si říkám, že je sice občas ve světě až „přebídníkováno“, jenže tenhle skvost si tu popularitu prostě zaslouží.

ydnac

Skvělá kniha:-)

Kacennnka
10.11.2019

Láska.

Stephany_99
31.07.2019

Vůbec poprvé jsem se k tomuto dílu dostala díky muzikálu, který jsme si pouštěli na střední.
Nechtěla jsem tomu dávat příliš velké naděje, nikdy jsem o Bídnících do té doby neslyšela a rovnou jsem to zařadila do skupiny, která nebude nic pro mě.
Jaká hloupost to tehdy byla!
Zaujalo mě to hned od začátku, děj jsem hltala až do konce a samozřejmě se s tímto zpracováním nespokojila, na řadu tedy přišla kniha, kterou jsem rovnou měla na seznamu četby k literatuře.
Náročné čtení pro někoho, kdo není zvyklý na dlouhé popisy okolních událostí, avšak já tomu zcela propadla.
Bídníci jsou jedna z mých nejoblíbenějších knih a moc ráda se k ní vracím.

Catherine27
08.06.2019

Četla jsem pět let. Jen, když jsem měla opravdu náladu. A na konci jsem brečela, opravdu hodně.

Fialka78
04.02.2019

Má úplně nejvíc nejoblíbenější knížka ????

Katalánec
Katalánec