Bídníci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tento román zachycuje život francouzského lidu v 1. třetině 19. století. Ústřední postavou je Jean Valjean. Je to bývalý galejník, který se na galeje dostal za krádež chleba. Když se mu podařilo uprchnout, okradl starého kněze, který mu nabídl nocleh. Když ho ale chytli četníci, kněz jim řekl, že stříbrné příbory Jeanu Valjeanovi dal darem, přidal mu ještě stříbrné svícny a tím ho zachránil od galejí. Tím Jeana ovlivnil a ten se poté stal dobrodincem a ochráncem těch nejbídnějších. Jeho protihráčem je policejní prefekt Javert, který ho pronásleduje. Zastává názor, že galejník zůstane galejníkem, a považuje dopadení Valjeana za své životní poslání. Ženskými hrdinkami románu jsou Fantine, mladá žena, kterou bída dohnala k prostituci a její dcera Cosette, které se ujal Jean Valjean a vychovává ji. Román vyznívá jako obžaloba tehdejší společnosti a mravů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139333/bidnici-139333.jpg 4.7502
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek
Originální název:

Les Misérables


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (8)

V této knize je nejdelší věta co byla doposud v knihách nalezena. Číta 823 slov. (Szekynka)


Victor Hugo se prý během své dovolené ptal nakladatele telegramem jaký úspěch má jeho kniha "Bídníci" a poslal telegram s jediným znakem "?". Odpovědí mu byl také jeden znak: "!". Byla to pravděpodobně nejkratší korespondence v historii. (ddkk)


Velkolepé dílo Victora Huga obsahuje větu čítající neuvěřitelných 823 slov. (terkavampir)


Hugo na románu Bídníci pracoval v exilu na ostrově Jersey, původní název zněl Bída - Les Miseres, autor jej přejmenoval až později. (AnetW94)


Autor sám navštívil galeje a značně využil vzpomínek jednoho z bývalých trestanců, Vidocqa, který se později stal policejním úředníkem. (AnetW94)


V knize Bídníci je věta, která je přesně 823 slov dlouhá. (AnetW94)


Světová premiéra muzikálu Les Misérables (Bídníci) se konala 22. září 1980 v Paříži. Muzikál byl postupně uveden v 21 jazykových verzích. (AnetW94)


Kniha se stala námětem mnoha filmovým zpracováním. V roce 2012 muzikálové drama režiséra Toma Hoopera (hlavní role Hugh Jackman), v roce 2000 film režiséra J. Davena (hlavní role Gérard Depardieu), v roce 1998 natočil film podle této knihy B. August (hlavní role Liam Neeson).
Velmi úspěšným představitelem Jeana Valjeana byl Lino Ventura ve filmu R. Hosseina z roku 1982.
Další filmová zpracování pochází z let 1934, 1935, 1958, 1976.
Kniha se stalá také předlohou pro film Bídnici 20. století s Jean-Paul Belmondem, kde je kniha přímo i součástí děje. (AnetW94)