achilles achilles komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

To je epos na stromy. Netušil jsem, jak "lidský" může být strom. Jakou duši může mít. Návštěva lesa se stane pro příště nasloucháním, pozorováním, zkoumáním a hlavně ty návštěvy budou častější.

02.02.2017 5 z 5

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

Výborná kniha. Skvělý průřez Putinovým Ruskem. Dočteme se o případech oligarchů (Chodorkovskij a spol.), Oranžové revoluci na Ukrajině, o výměně rolí s Medvěděvem, okolnostech války v Gruzii v době konání OH 2008 v Pekingu, o plynové krizi a paní Tymošenkové, ZOH v Soči a druhé ukrajinské revoluci, poté i o ukrajinské válce a nakonec sankcím proti Rusku. Věřím, že je to nezaujatý postoj, není to ani prokremelský spisovatel ani snad amerikanofil. Nakonec cituji závěrečný epilog:
" Současný obraz Putina jakožto hrozivého ruského cara si vymysleli jiní, nejednou bez jeho přispění. Postarala se o to jak jeho svita, tak západní partneři a vlastně i novináři. Na nejznámější fotografii vypadá Putin jako nadutý imperátor, málem jako "válčicí vladař světa". Jenže to není Putin osobně, to je titulní fotografie magazínu Time, který ho v roce 2007 označil za nejmocnějšího muže světa. Každý jsme si vymysleli svého Putina. A nejspíš to ani v našich hlavách není jeho poslední podoba."

26.01.2017 5 z 5

Domácí výroba lihovin Domácí výroba lihovin Bettina Malle

Perfektní pozvánka do světa lihovin. Dokonalé a precizní (inu německé). Doporučuji všem, kdo chce vstoupit do tohoto světa i těm, kdo chce pouze nahlédnout.
Není to pouze teorie. Tato kniha je především velkou osvědčenou praxí!

16.01.2017 5 z 5

Houby - česká encyklopedie Houby - česká encyklopedie Vladimír Antonín

Nikdy jsem nebyl přítelem atlasů hub. Houby v nich nebyly reálné, v přírodě bych je těžko poznal. Navíc se zaměřovaly pouze na klasické houby. Tato encyklopedie je však vynikající. Je znát, že ji psali opravdoví mykologové. Najdeme v ní houby, které se moc nesbírají, ale přitom mají velkou hodnotu. Zajímavé jsou poznatky o houbařích z jiných zemí. Bez nadsázky je to taková Bible mykologů.

16.01.2017 5 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Ačkoliv je tato serie obdivuhodná, tento díl trošku už zaostává. Už jsme si zvykli na skvělého Uhtreda, na nesnesitelné křesťany, na hloupé Dány a sympatické ženy (kromě Bridy), takže bych ocenil něco víc. Ale autor se nevzdává a další díly snad přinesou další oživení. Takže "Za Mus!!!"

16.01.2017 4 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Dobrá kniha. Ze začátku málo chytlavé, ale popis absolvovaných závodů velice poutavý. Možná zbytečně moc reklamy na veganskou stravu, ale proti gustu žádný dišputát.
Kniha je něco na způsob McDougallova Born to run. Určitě další inspirace pro lidi bez cíle.

07.01.2017 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Historicky hodnověrná kniha, ale nemohu si pomoci, je to opět příběh alá Vondruška. Absolutně zbytečné věci kolem, které nejsou ani záživné a zbytečně natahují knihu. Dva díly by mohly býti v jedné knize s vynecháním zbytečných "okras" a bavilo by mě to.

04.01.2017 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Výborná kniha.Skvělé zpracování. Moc se mi líbí styl, jakým autor pojal toto dílo. To, že se dopustil pár drobných historických chyb není tak podstatné. Plusové body získal Francouz za to, jakým způsobem píše o nás. Trochu mi připomíná Szczygieła. Skvělé.
Výborná je "hláška": "Najednou to vidím úplně jasně: Laskavé bohyně, to je Houellebecq v nacistickém převleku."

22.12.2016 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Kam se poděl ten Vélin z prvního dílu? Jeho postava ustoupila do pozadí a mnohem zajímavější byly osudy Revy, Frentise a Lyrny. Jinak mnohem slabší než první díl.

04.11.2016 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jako většina Steinbeckových děl i tato kniha je vynikající, zejména ty charakteristiky lidí. Nepřekonatelné osudy, většinou tristní. Nádhera.

Marťan Marťan Andy Weir

Veliká spokojenost. Mě zaujal především začátek. Jak začal farmařit. Opravdu vědecky propracované dílo. Lahůdka.

13.10.2016 5 z 5

Jezevec Fridolín Jezevec Fridolín Hans Fallada (p)

Snad moje první knížka a proto ji komentuji. Jiné pohádkové nikoliv. Utkvěla mi v paměti. Zejména, když se malí jezevci skutáleli ze stráně do rybníka, kde si na nich slupla štika.

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Základní učebnice politiky. Kdo se chce umět pohybovat v politice a v životě, musí tuto knížku přečíst. Pak pochopí. A rozhodně v té knížce nehledejte vysvětlení toho, co předvádí současní politici, to by Machiavelliho ani nenapadlo.

Věrnost je mou ctí Věrnost je mou ctí Gordon Williamson

Já jim věřím, není důvod jim nevěřit. Léta komunismu nás naučila nyní věřit spíše tomu, kdo byl dříve ten zlý. Překvapilo mě ale líčení vojáků o zvěrstvech nejen Rusáků, ale hlavně Britů, Američanů a Kanaďanů.

První světová válka První světová válka Martin Gilbert

Velice zajímavá kniha. Dozvěděl jsem se několik zajímavých detailů, o kterých jsem neměl ani tušení. Koho zajímá 2.sv.válka, tak 1.sv. válka je její první část s podobným hereckým obsazením. Super.

13.10.2016 5 z 5

Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Robert Gerwarth

Precizně sepsaný životopis tohoto člověka. Obdiv zaslouží autor za velké množství dat, které nastřádal. Ač se jedná jednoznačně o lidskou zrůdu, přesto se nedá pochybovat o tom, že byl prostě produktem té doby. Mohl být hrdinným válečným námořníkem a utonout čestně v boji, místo toho kvůli maličkosti je nyní zodpovědný za miliony mrtvých.

Poslední bitva Poslední bitva Cornelius Ryan

Výborná knížka pro ty, kteří preferují válečnou literaturu. Je to však příběh i obyčejných lidí, kteří měli tu smůlu, že tam byli. Doporučuji, nestranný pohled z obou stran. Mě nejvíce zaujal "hlavní hrdina" knihy, generál Heinrici.

Věčné hledání Věčné hledání Karl Raimund Popper

Těšil jsem se na tuto knihu, vzhledem k tomu, jak o Popperovi básnil Taleb ve Zrádné nahodilosti. Těžká kniha, výstižnější je podtitul Intelektuální autobiografie s důrazem na Intelektuální, kdo není z oboru, moc ho to nenadchne.

13.10.2016 3 z 5

Naprosto úchvatné čtení. Takové knížky se čtou samy a nejlepší by bylo, kdyby nikdy neskončily. Jen bych rád věděl, kolik jim z těch peněz zbylo :-)

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Steve Berry

Pěkný příběh, zajímavé informace, podobné odhalení jako v Da Vinci code. Ale....ta Pam, Cottonova exmanželka, to je nějaká nová Bond girl, co ta všechno umí, zvládne a přitom to byla tuctová mamina. Pro mě hrozná postava a trochu špiní jinak povedené dílo.

13.10.2016 4 z 5