Reinhard Heydrich - Hitlerův kat

Reinhard Heydrich - Hitlerův kat https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140544/bmid_reinhard-heydrich-hitleruv-kat-YOq-140544.jpg 5 29 8

Ačkoli byl Reinhard Heydrich jednou z nejobávanějších vůdčích postav Třetí říše – šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, zastupující protektor v Protektorátu Čechy a Morava, jeden z hlavních strůjců tzv. konečného řešení židovské otázky –, komplexní monografie o něm jsou vzácné. Kniha líčí Heydrichův vzestup z prostředí privilegované střední vrstvy až k vrcholné kariéře masového vraha, vrhá nové světlo na jeho charakter, odkrývá nenápadné kroky, jimiž se mění osobnost v monstrum, a mapuje souvislosti konkrétního zla s ideologickou představou nacistů o novém evropském pořádku.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Paseka

Reinhard Heydrich - Biographie , 2011

Pierre65
11.04.2024 5 z 5

Fantastická kniha. Má prvky literatury fakt i beletrie i životopisu.

Zajímavá byla i historie rodiny, je zajímavé se víc dozvědět, kdo byli rodiče a jakém prostředí vyrůstal. Z jiných knih jsem jen věděl, že otec měl hudební školu. Celou dobu si říkám, že první roky života byl skoro jako můj syn. Hodný normální kluk, nadaný muzikant a pak se to najednou zvrtlo. Může za to ta doba? Může za to jeho budoucí žena?

Maraiser
23.01.2022 5 z 5

Trochu jsem se této knihy obával. Ne kvůli tomu, že jde o Heydricha, ale protože nedávám moc životopisy. Obával jsem se naprosto zbytečně.
Výborně napsáno, je to čtivý od začátku do konce.
Fascinující je přerod z v podstatě normálního německého kluka do Heydricha, jak jej všichni známe.

Gracian1964
14.10.2020 4 z 5

Pomerne dobré čítanie, dozvedel som sa opäť niečo nové. Plný počet som nedal kvôli niekoľkým nepresnostiam, týkajúcich sa atentátu. Hneď prvá veta - Bol krásny slnečný deň. V skutočnosti bolo zamračené, takže Valčík nemohol dávať signál zrkadielkom, a je sporné, či tam Valčík vôbec bol. Druhá nepresnosť, parašutisti si zákrutu v Libni nemohli vyhliadnuť v "únoru", keďže Heydrich vtedy býval ešte na Hrade, do Panenských Břežan sa presťahovali až na Veľkú noc. A tretia nepresnosť, pri zásahu 18 júna 1942 v kostole boli hore na hliadke Opálka, Kubiš a Bublík, nie Švarc. To sú len tie nepresnosti, ktoré som si všimol, možno ich je tam viac, neviem.

prof.chrobak
07.12.2019 5 z 5

O Heydrichovi jsem už četl v mnoha knížkách a v souvislosti s atentátem viděl spoustu dokumentů (mimo jiné rozsáhlý cyklus "Heydrich - konečné řešení", takže jsem si říkal, že v knize od německého autora se toho, co se týká zejména Heydrichova působení v protektorátu, už zase tak příliš nového nedozvím. Byl jsem ale příjemně překvapen. Kniha obsahuje spoustu pro mně nových informací a dokazuje pečlivé studium pramenů a to právě i z českého teritoria, jak dokazují například četné citace z dobového českého tisku. Navíc ale kniha nepůsobí dojmem nějaké suché studie, ale je velmi čtivě napsána.

Annicka
17.09.2018 5 z 5

Autor se nesnaží z Heydricha mermomocí dělat sadistického psychopata. Místy se ho dokonce i zastává - zejména proti některým historkám Heydrichových kolegů z námořnictva, které se snaží "uvést na pravou míru". Možná právě proto je kniha tak děsivá... když si člověk uvědomí, že i z tak relativně normálního člověka s pár lidskými chybami, jakým Heydrich byl, než vstoupil do SS, se může stát vraždící monstrum.

martina2704
26.02.2018 5 z 5

Výborná biografie, na které je nejlepší, že její kvalita z hlediska práce s prameny a informacemi neubírá na čtivosti.

Salonka
01.11.2016 5 z 5

Touto monografiou vedome zapĺňam medzeru, ktorá existovala v mojich poznatkoch o popredných nacistoch. Mala som sklon podceňovať význam Reinharda Heydricha pre hitlerovské Nemecko, neviem prečo. Vari preto, že som o ňom nevedela dosť (zjednodušene povedané: veľké zviera a Protektorát a Lidice, všade samé Lidice). Táto hrubá kniha zameraná len naňho definitívne mení pohľad na vec.

Heydrichov životopis z pera R. Gerwartha kombinuje iks informácií (avšak v znesiteľnej miere) a „čtivost“ od začiatku do konca. Ukazuje celý jeho život, rozhodujúce zlomy a obraty, ich následky; spôsob zmýšľania, konanie, kariéru a moc sústredenú v jeho rukách ... odrážajúc ctižiadostivú, nenásytnú a chladnokrvnú povahu rýdzeho nacistu ako zo zlého sna. Autor zachováva kontinuitu rozprávania, všetko sa snaží vysvetliť či objasniť dôkladne a z viacerých strán, samozrejmosťou sú referencie (odkazy na autentické zdroje alebo iné historické publikácie).
Špeciálne chválim:
– state venované konferencii vo Wannsee, ktorú Heydrich inicioval a Gerwarth skvele popísal, zakomponoval do súvislostí a definoval jej význam
– zvládnutie „gulášu“, ktorým boli všetky možné policajné inštancie, ríšske bezpečnostné útvary, oddiely SS atď. najmä organizačne a v kompetenciách (či už v Nemecku alebo na okupovaných územiach) a s ktorými bol Heydrich (cez všetky peripetie nakoniec ako šéf RSHA) jedno árijské telo a jedna čierna duša
– zaujímavé podrobnosti najmä z protektorátnych čias
– jednoduché a názorné načrtnutie rasových zákonov (mám skúsenosť, že autori sa tomu radšej vyhnú. nečudo, bola to záležitosť neprehľadná často aj pre nacistov. umelo vytvorený, smrteľne dôležitý chaos)
– kvalitnú fotografickú prílohu (pokojne mohla byť rozsiahlejšia). :-)

Ostatné musí objaviť potenciálny čitateľ. Koho to baví, odporúčam. Koho nie, tak nie. :-)

achilles
13.10.2016 5 z 5

Precizně sepsaný životopis tohoto člověka. Obdiv zaslouží autor za velké množství dat, které nastřádal. Ač se jedná jednoznačně o lidskou zrůdu, přesto se nedá pochybovat o tom, že byl prostě produktem té doby. Mohl být hrdinným válečným námořníkem a utonout čestně v boji, místo toho kvůli maličkosti je nyní zodpovědný za miliony mrtvých.

nacismus životopisy, biografie Reinhard Heydrich války nacisté

Robert Gerwarth