Továrna na smrt

Podtitul: dokument o Osvětimi-Birkenau. Dokumentární kniha o Osvětimi a Birkenau, jejíž autoři tam zažili hrůzy nacistických zvěrstev. Píší: "Na stránkách této knihy nenaleznete umělecké obrazy ani vědecko-politická zkoumání příčin, které vedly k tomuto největšímu zločinu v dějinách lidstva na bezbranných civilních občanech. Je to faktografické. Dokumentární zachycení našich hrůzných zážitků dvou let za ostnatými dráty nacistických koncentračních táborů v Osvětimi. Kniha je doplněna tím, co vyšlo najevo při procesu s vrchním velitelem všech osvětimských táborů R. Hoessem a pak tím, co shromáždil nejvyšší národní tribunál v Krakově, který odsoudil k smrti vrchní velitelku osvětimských ženských táborů M. Mandlovou. 6. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24168/tovarna-na-smrt-24168.jpg 4.8198
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Továrna na smrt

jirka9453

Tak tohle je kniha. Dá Vám zabrat. Syrovější a otevřenější informace o Osvětimi si troufám tvrdit nedostanete ani od průvodců přímo na místě. Tolik odvahy, tohle vše tak natvrdo vysypat světu, vybojovat si místo na světě zpět z pozice bezcenného kusu bezejmenného otroka... nedá se číst najednou. Musel jsem jí číst po etapách.

Tuhle knihu by si měli přečíst všichni neo-nacisté, dnešní znuděná generace i ti, kdo se snaží holocaust zlehčovat nebo popírat. Je smutné a neuvěřitelné, co máme my, lidé, ve vlastních dějinách.
Už nikdy více žádnou událost, o které by podobná kniha musela vzniknout. Neuznat hodnotu této knihy znamená znevážit památku všech, komu koncentráky vzaly život.

Pavelpi

Dost drsná kniha o tom,co dokáží lidé udělat jeden druhému jen proto,že jsou z jiného národa,který má zrovna smůlu.Utrpení a bolest,ponižování člověka a nakonec třeba i smrt.To byl nacismus.Číst to v dnešní době současné karantény alespoň mě dostalo i do deprese.Musím si rychle vybrat něco veselejšího,aby mě tahle blbá nálada rychle přešla.

Enxinka

Doporucuji precist. Kazdemu. Vypoved o vrazdeni a potlacovani lidskosti bez romanovych prikras, ktere jsou ted tak popularni. Utrpeni a bezmoc. Autenticke fotografie. Co se delo, je strasne. Jeste horsi je, ze to svet dovolil a spousta lidi se na tomto zverstvu dogmaticky podilela. A co povazuji dneska snad za nejhorsi - lide nad temito odpornymi ciny zaviraji oci. Nerespektuji pamatku a utrpeni lidskych bytosti, ponevadz “dneska se neco takoveho nemuze stat”. Pritom je jeste vice prostredku, jak hermeticky ovladnout skupiny lidi.. opravdu bych si moc prala, aby si tuto knihu precetl kazdy. Smutne jen je, ze ctenar ma moznost knihu odlozit, kdyz je toho na nej moc.. ale jakou moznost meli lide, kteri meli tu smulu, ze nespadali do meritek hodnych arijcu?

Kocourek

Asi nejlepší kniha o utrpení v koncentračních táborech. Souhlasím,měla by to být povinná četba. Moc se zapomíná, , ze se něco takového dělo. Když si k tomu přidáte ještě Smrt je mým řemeslem od Merleho , tak je téměř ucelený pohled o vyhlazovacich táborech.

Library&me

Tak málo hodnocení? Tak málo v přečtených? Tato kniha by měla být v povinné literatuře pro dospělé. Jak nabádají i autoři, po přečtení nezakládejte zpět do knihoven, ale nechte kolovat. Doporučuji přečíst i knihy jako např.: Chudí v Lodži, Pět komínů, Sonderbehandlung neboli zvláštní zacházení. Též knihy se silným zážitkem z období holokaustu. :(
A pokračování této knihy: Noc a mlha.

hellena1523

Velmi detailní, velmi silné.

frantisek8863
07.12.2019

Na knihu mě upozornili synové Krausovi ve svých načtených příbězích, kde šlo hlavně o humor. Ovšem, tak detailní svědectví o nacistických zvěrstvech v koncentračních táborech jsem nečekal. Musel jsem si někdy dávat od čtení pauzu a ke knize se vracet později. Má neskutečně silnou vypovídající hodnotu o struktuře vedení tábora, násilí, utrpení a bezmoci. Šokující výpověď, která by měla být povinnou četbou ve školách. Hlavně popírači holocaustu by se s tímto svědectvím měly seznámit. V začátku knihy jsem si říkal jak je popisovaná struktura vedení tábora, kápové a nacistická ideologie podobná tomu komunistickému systému. Naštěstí komunisté se nesnažili tak efektivně a radikálně zbavit svých odpůrců, jak přistupovali nacisté k židům a neárijským národům. Chápu tedy nadšení lidí z nového komunistického řádu a autorovo kritiku Německé společnosti, kde vnímal pozdější bagatelizování zodpovědnosti lidí co vědomě sloužili nacistickému systému a nevoli ke kapitalistické společnosti, která to dovolovala a nechala je opětovně dosazovat na vysoká místa. Je také s podivem, že v 50. letech autor jako člen strany neviděl politické čistky a likvidaci elit v ČSSR. Z druhé strany si tohle jistě nemohl dovolit, veřejně napsat kritiku do své knihy o pekle nacistických koncentráků. Později se jistě moc nedivil, když jeho tři děti ze čtyř emigrovali do kapitalistických zemí z tohoto socialistického ráje.

Nuny
19.11.2019

Já asi nemám slov. Psychicky mě tahle kniha absolutně rozebrala. Sedmkrát jsem u ní brečela a dvakrát jsem měla noční můru, že jdu do plynu.
Několikrát denně si říkám, že tohle přeci není možné, tohle se přeci nemůže vrátit. Nejhorší je, že může a lidi to napadá. Když přede mnou někdo vysloví větu, Hitler měl stihnout vyhladit všechny cikány i Židy, tak se mi zvedá žaludek. Jak tohle někdo může vypustit z úst. A pak se podíváte na východ a víte, že tohle se pořád děje. Rusko, Írán, Irák, Afghánistán, Sýrie, Vietnam... a další a další země. Jen to není tak masové a není to tolik vidět.
A děláme to my lidi, my.. sami sobě navzájem. A dělá nám to radost.
Kam až může lidský hyenismus zajít, najdete právě v této knize. Žádnou jinou vlastně ani číst na tohle téma nemusíte, stačí tahle jediná. Je v ní vysloveno vše a vše je pravda.

Deník Anny Frankové
Deník Anny Frankové