Umění vládnout

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bývalá britská premiérka se ve své knize Umění vládnout (Statecraft, 2002) věnuje geopolitice a mezinárodní strategii a má ambici podat praktický návod k patřičné zahraniční politice pro nejbližší budoucnost. Její práce začíná reflexí konce studené války a připomínkou jejích nejvýraznějších osobností, především Ronalda Reagana. Na geopolitické šachovnici se pak Thatcherová rozmáchne se vskutku širokým záběrem: pojednává o velmocích (Americe a Rusku), o asijských mocnostech (především Číně a Indii) a posléze se věnuje aktuálním otázkám terorismu, gangsterských režimů, lidských práv a jejich zneužívání. V Evropě se nejprve vrací k balkánskému konfliktu, ale především se vyjadřuje k otázce evropské integrace, v níž kontroverzně navrhuje postupné vystoupení Spojeného království z Evropské unie. V závěrečné kapitole se věnuje demokratickému kapitalismu a jeho morálním předpokladům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62283/big_umeni-vladnout-4zT-62283.jpg 4.624
Žánr:
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Prostor
Originální název:

Statecraft, 2002


více info...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Umění vládnout

Luciášek666
15.01.2018

Paní Thatcherová mi vždycky byla jako osobnost hrozně sympatická a kniha mi umožnila jí víc "nahlídnout do hlavy" a zjistit a pochopit její názory a politické kroky.

ZajDa37
20.03.2017

Žena, jako byla Margaret Thatcherová, nám v dnešní době zoufale chybí. Žena s jasnou vizí, pevnými názory, a s neotřesitelnou pozicí svobody jedince na prvním místě. V celé té knize píše obšírně. Rekapituluje události studené války, i když osobně si myslím, že úloha Ronalda Reagana, tak jak ji nám ji popsala, je trochu nadsazená. Ačkoliv, Margaret Thatcherová má na to právo. Koneckonců to je jedna z těch osobnostní, která rozbila komunismus ve východní Evropě. Tomu se věnuje i v dalších kapitolách, kdy do protikladu staví Ameriku, jakožto jedinou záruku svobod pramenící z tradice anglického a britského práva občanů, a Rusko, jehož historie byla zdeformována diktaturou nejdříve absolutistickou a poté bolševickou.
Thatcherová podává detailní vhled i do politiky evropské a varuje před přílišnou federalizační tendencí Evropské unie a některých jiných mezinárodních organizací. Velkou důvěru však vkládá do asijských ekonomik, jako Japonsko, Singapur, Hongkong. Celou knihou se vine jedno základní poselství lidské svobody, demokracie a vlády zákona. A hlavně kapitalismu. Tomu totiž Thatcherová přisuzuje hlavní úlohu při tvoření demokracie a já souhlasně přikyvuji. Nenazval bych to tak úplně politickou biblí, spíše biblí konzervatizmu.


niki-chan
25.09.2016

Celkově kniha nebyla špatná. Paní Thatcherová se rozhodně nebojí říkat věci tak, jak je vidí ona sama a umí si názory prosadit. Rozhodně rozšíří obzory a dotýká se zajímavých témat, díky nimž si jeden udělá svůj názor, který se s jejím ale nemusí shodovat. Osobně mě na knihu navedl film Železná lady, kde mi byla sympatičtější, než coby autorka této knihy.

achilles
19.08.2015

Nejsem ani levičák, ani konzervativec, ani mimořádný příznivec autorky, přesto byla kniha zajímavá. Blízká historie očima politika, který koneckonců i ty dějiny tvořil, jsou velkým přínosem. A pokud si z toho odmyslíte klasické politické vytáčky a obhajobu svých činů, je to pěkné dílo, které stojí za přečtení.

LordBexr
27.06.2014

Toto dílko je nadčasové. Ačkoliv ho Margaret Thatcherová, budiž ji země lehká, sepsala již před 14ti lety, prakticky všechny informace v knize obsažené jsou dále v platnosti a některé dokonce právě probíhají, přičemž autorka tyto události v knize předvídá dávno dopředu. To jen potvrzuje přesvědčení, jak ohromný rozsah a předvídavost tato politička měla a to spolu s neprůstřelnými argumenty se jí podařilo shrnout v rámci celé knihy, aniž by její úvaha ztratila kontinuitu nebo celistvost. Je to sice náročnější četba, ale čtenář lačnící po informovanosti ohledně světových politických událostí podaných v rámci logických a historických konstrukcí pevně provázaných a argumentačně úspěšně obhájených se zde dozví co potřebuje a díky této skvělé knize získá globálně-politický všeobecný přehled jaký vám žádná jiná kniha nenabídne. Kdo obdivuje Margaret Thatcherovou, pak tato kniha je jejím vynikajícím odkazem. Nebál bych se ji nazvat politickou biblí :-)

Tess.96
16.12.2013

Na knihu jsem se po shlédnutí filmu Železná lady opravdu moc těšila. Margaret Thatcher mi přišla jako významná politička, která si nenechá nic líbit. Tahle kniha je o jejích názorech a o poučení. Vlastně poukazuje na chyby v jiných státech nebo vychvaluje jejich rozhodnutí. První polovina knihy byla velice zajímavá. Hlavně se mi líbilo, jak hned na začátku mluvila o Praze jako o nejkrásnějším městě. Bavilo mě. Ráda jsem si četla její názory na státy a politická rozhodnutí. Druhá polovina knihy už by tam nemusela být. Bylo to moc utahané a nudné. Moc už jsem to nevnímala.

jendoslav
13.09.2013

Pohlazení po duši pro každého konzervativce, noční můra všech levičáků... Sice z dnešního pohledu už trochu zastaralý, ale přesto nesmírně zajímavý pohled na zahraniční politiku od "Železné lady". Obzvláště kapitola o Evropě by se měla tesat do kamene.