Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty

Soubor šestnácti nedávno vzniklých esejistických textů známého spisovatele a badatele nese název prvního z nich, věnovaného mimořádně aktuálnímu tématu: potřebě určité společnosti mít svého nepřítele a utvořit si jeho obraz. Svazek se vyznačuje tematickou rozmanitostí, sahající od literárních lásek mládí přes otázky poetiky či etiky výzkumu v oblasti medicíny až po představení autorova vlastního zralého díla. Vedle Ecovy příslovečné erudice řadu textů spojují autorovy oblíbené motivy, z nichž on sám výslovně uvádí absolutno, ošklivost a oheň....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/146185/vytvareni-nepritele-2DI-146185.jpg 3.928
Literatura světová, Fejetony, eseje, O literatuře
Vydáno:, Argo

DiskretniBarman
11.09.2017

Po "Poznámkách na krabičkách od sirek" a "Dějinách legendárních zemí a míst" je pro mě tato kniha méně zajímavá, dost velké části jsem přeskakoval.

achilles
18.08.2015

Kniha se skládá z jednotlivých textů, které na sebe nijak nenavazují. Název knihy Vytváření nepřítele je pouze první kapitolou a měl projevit větší zájem čtenářů.
Sbírka "příležitostných textů" slouží k zamyšlení a pobavení. Občas trochu složité, občas se čtenář ztratí v italských či latinských slovech. Kdo má rád Eca, najde v textech něco z Jména růže či Baudolina. Mě osobně nejvíce zaujalo, kromě Vytváření nepřítele, Navštěvování klenotnic, Jiný kraj,jiný mrav a Úvahy o Wikileaks.

zipporah
12.09.2014

Začína to byť zaujímavé, a to som od Eca prečítala Meno ruže, Baudolino, Pražský cintorín a božské Foucaultovo kyvadlo! Nieže by bol Eco doteraz nezaujímavý, naopak. Nijaký spisovateľ v súčasnosti sa mu nevyrovná! A mňa proste začína tešiť fakt, že priateľský Eco kráčal po cestičkách, po ktorých idem aj ja a stále to dokazuje. V názoroch aj v obsahu článkov, ktoré sú v tejto knihe. Huga milujem, takže nie je nič lepšieho, než od super Eca si prečítať super nadšenie pre exces v Hugovej próze. Navyše ako bonus rozoberá možno ešte lepšie dielo než Zvoník, Človek, ktorý sa smeje. Tak ma to dostalo, že si ho idem hneď požičať. Dokonca Eco píše to, čo si myslím, spejeme k veľkému ohňostroju... Samozrejme, myslí si to už viac ľudí, no vieme si skutočne predstaviť, ako to funguje? Eco ponúka vždy priebeh nášho šialenstva na tácke, v knihe. Najmä v prípade F.kyvadla...

eseje

Umberto Eco