Noční vlak do Lisabonu

od:


KoupitKoupit eknihu

Hrdina románu Raimund Gregorius je profesorem starých jazyků na gymnáziu v Bernu. Starší pán se svými návyky a zaběhlými rituály, od kterého nikdo nečeká, že by mohl svůj život ještě nějak změnit. Jednoho rána se však na mostě setká s tajuplnou ženou, jež stojí na zábradlí a trhá na malé kousíčky do řeky jakýsi dopis… žena je pro celý příběh zdánlivě nedůležitá, ale díky ní vše začíná – ve chvíli, kdy na profesorovu zvědavou otázku, jaká že je její rodná řeč, odpoví portugues. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59396/nocni-vlak-do-lisabo-59396.jpg 4.2243
Orig. název:

Nachtzug nach Lissabon (2009)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (59)

Přidat komentář
mosem
19. listopadu

na knize mne upoutala především první část. Druhá polovina je rozvláčná. A především jsem postrádal jasné vyhranění - je kniha beletrií nebo filozofií. Na beletrii v ní bylo příliš filozofie, na filozofii byla příliš dějová. A měla-li jedním nebo druhým, bylo vždy příliš toho druhého. Mám raději vyhraněný žánr. Ale uznávám, že je to otázka osobní preference.

vladimor
10. listopadu

No a teď mi prosím poraďte co číst dál. Začít znovu od začátku v Bernu na mostě?

ondrula
28. srpna

Nebavilo mě to, i když jsem věděl, že příběh je jen metafora a beletrie slouží pouze ke sdělování hlubších filozofických myšlenek. Paradoxně je však na příběh v knize kladen poměrně velký důraz, a mě tedy strašně otravoval samotný osud konzervativního učitele, který po celý život se skoro až autistickou umanutostí neznal nic jiného než vrtání se v mrtvých jazycích a náhle opustil svůj život, aby odcestoval a vrhnul se za dobrodružstvím, aby pátral po osudech obskurního autora knihy filozofických esejů. Spouštěčem k tomuto jednání je skutečnost, že na mostě potká dívku, která špitne, že je Portugalka (nic víc a nic míň). Jestli tohle není přihlouplé, tak už nevím. Bizarní postavy Portugalců, které Mundus potkává v Lisabonu, nejsou snad ani z tohoto světa. Co se týče filozofie, myšlenky mi přišly buďto bezvýznamné anebo příliš zjevné, v obou případech zbytečně sáhodlouze a nudně omílané.

Acamar
19. července

Filozofické úvahy naroubované do beletristického příběhu. Jádrem jsou autorovy postřehy o vnímání života a smrti, toho co nazýváme realita, o svobodě, vůli, Bohu, vztazích k druhým lidem a spousta dalšího...některé se mne dotkly hlouběji, některé zůstaly trochu abstraktní a akademické. Předávány jsou v stravitelně krátkých pasážích fiktivních zápisků portugalského lékaře, obalené do příběhu usedlého učitele starých jazyků, který objeví ony zápisky v jednom švýcarském antikvariátu a impulsivně se rozhodne opustit dosavadní život a vydat se po stopách lékaře.
I na mne některé věci působily uměle - Portugalci vyobrazení jako nejotevřenější a nejochotnější národ na světě, náhody vedoucí vždy k tomu správnému člověku, který ve správném pořadí poodkryje další vrstvu...
Můj dojem z knihy není špatný, ale tak nějak vlažný.

Mijagi
27. června

Raimund Gregorius, bezmála šedesátiletý profesor starých jazyků na univerzitě ve švýcarském Bernu se po rozvodu s manželkou prokousává samotářským životem na lince domov – práce – domov. Skutečné žití mu proplouvá mezi prsty, aniž by se tím ve svých každodenních rituálech nějak zásadně znepokojoval. Pak s ním ale v jeho stereotypním přežívání otřese jistá událost, na první pohled bezvýznamná, jeho myšlení však obrátí naruby. „Pokud je to tak, že můžeme žít jen malou část z toho, co je v nás – co se stane se zbytkem?“ píše ve svém filozofickém díle Zlatotepec slov fiktivní lisabonský lékař Amadeu de Prado, další z postav románu, a tato myšlenka se stává pro celou knihu klíčovou. Noční vlak do Lisabonu je o nenaplněných touhách, o tom, že se život často ubírá jinými cestami, než jsme si představovali, ale také o tom, že z cesty, po které zrovna kráčíme, můžeme uhnout, pokud jen trochu chceme.

111moni
13. června

Za mě krásná kniha, svým jazykem i obsahem, svým poselstvím , kniha o zamyšlení, myšlení, o tom, jak vnímat sebe, svět, vztahy, příležitosti...Nad vlastním příběhem Gregoriuse a jeho faktičnosti jsem nepřemýšlela, záviděla jsem , pokud je možné opustit v jedné minutě vše , celý život obrátit a začít žít jinak pro jedno slovo...och, to musí být nádhera, trochu obavy,ale ten pocit z nového, obavy a zároveň radost z objevování. A to, že se mu samy otevíraly dveře...no, je to příběh. Příběh, který svádí k přemýšlení, vznáší se ,aby zase vzlétl a dal další podnět k zamyšlení...

oslice
17. února

Okouzlující kniha opravdu pro odvážné čtenáře. Rozhodně se nejedná o mentální průjem. Tento román napsal brilantní filozof. Profesor Gregorius tráví své dny obvyklým nudným způsobem, když náhle potká tajemnou ženu.
Poprvé v životě udělá něco spontánního. Něco jinak než je zvyklý. Náhodou získá knihu, ve které je napsán životní příběh zesnulého lékaře Prady.
Vydá se do Lisabonu a začne postupně odkrývat Pradův životní příběh, který je plný neskutečně krásných filozofických úvah.
Jedná se
o velice propracovanou , napínavou a promyšlenou knihu při jejímž čtení běhá čtenáři mráz po zádech.
Pokud ji někde objevíte, neváhejte!Přečtěte si ji, je to diamant mezi hromadou kamení!

HanKasp
12. ledna

Viděla jsem film a k Ježíšku 2016 dostala knihu. Už se moc těším, až se k ní dostanu. :)

pavel2849
28.12.2017

Zvláštní příběh.
Na jednu stranu milý a povzbudivý poselstvím, že vždy lze převrátit svůj život do nečekaných rovin. Na stranu druhou snobský mentální průjem, kde polovina obsahu exkrementu jsou řečnické otázky - vážně, pokud polovinu stránky zakrývají otazníky, je něco špatně.
Jazykově místy prvotřídní zážitek, jindy hrozí nebezpečí, že se čtenáři z toho množství obratů, převratů, kudrlinek a nabubřelé poetičnosti splaší mozková kůra a s orgasmem v očích zaleze zpět do jeskyně, kde se lidé namísto řeči a textu dorozumívali vydáváním zvuků ze všech tělesných otvorů.
Úvahy o životě, smrti, emocích, bytí a nebytí převážně brilantní, avšak i zde se sem tam vkradla stránka, která vás během čtení přinutila zevrubně prozkoumat záhady všehomíra, jako například proč to kolo od vína, co je na stole připomíná lebku vaší babičky, jakou rychlostí rostou nehty na nohou, nebo jak to ta moucha dělá, že z toho stropu, kurva, nespadne.
Rovněž postavy se staly zdrojem mé rozpolcenosti - i široké, zářivé úsměvy dívek z reklam na tampóny působí přirozeněji a reálněji než charaktery v této knize. Jejich škrobenost a upjatost měla mnohdy za následek, že mi čelo zrudlo ve tvaru dlaně, s níž jsem se do něj co chvíli plácal. A pokaždé, když jsem se pokusil představit si jejich vzhled, řeč či pohyby, ze zadnice jim trčelo dlouhé pravítko.

Možná jsem však příliš přísný a cynický. Nebo mladý. Jednoho dne, až bude můj život neúprosně svázán s hypotékou, autem na leasing, třemi hloupými dětmi, ošklivou ženou a břichem, přes nějž nelze zahlédnout vlastní nohy, ji třeba docením více. Třeba mi svou zvláštní elegancí, nevtíravostí a šarmem ukáže, že není pozdě něco změnit. Do té doby však dávám čtyři hvězdy, neboť fakt, že jsem knihu přečetl v Lisabonu, ji dodalo trochu nový rozměr.

Ps.
Za zajímavé považuji, že do knížky se určitě jde zamilovat, nelze ji ale nenávidět. Dokáže nudit, uspávat, protáčet panenky, nicméně nikdy nezavdá důvod ke vzteku.

Lili2
01.09.2017

Priznam se, ze me nejvice zaujal titul knihy, pak jeji obalka a nakonec strucny obsah - precetla jsem pulku a nejvic me zaujal intelektualni profesor s jeho komickym napadem.

LídaLída
16.08.2017

Ještě jsem nebyla ani v půlce knihy a už mi bylo líto, že někdy skončí. Lítost nad pomíjejícím jakoby byl přítomný na každé stránce. V knize je hodně úvah o životě, vztazích, osamělosti, spravedlnosti a podobných tématech. Úvahy jsou zasazeny do neobvyklé cesty nudného profesora Munduse, kterému se zalíbí kniha a jde po stopách již zesnulého autora, touží poznat jaké to je být jím, setkává se s jeho rodinou, přáteli a ženami jeho života. Často jsem při čtení na chvíli zavřela knihu a přemýšlela, někdy jsem i večer při usínání přemýšlela o tom, co v ní je. Pěkná knížka, nejvíc si jí asi člověk užije, když má nostalgickou náladu.

Ssojka42
09.07.2017

Úvahy o životě. Některé myšlenky jsem si zapisovala. Náročná kniha. Četla jsem ji dlouho. Odkládala ji. A zase se k ní vracela. A dlouho jsem ji vstřebávala.

Rade
02.02.2017

Kniha nabitá filosofickými úvahami o životě, přátelství, lásce, totalitě, o komunikaci i o odvaze změnit vlastní život…
Na druhou stranu to vše v poněkud vykonstruovaném příběhu, který se mi nezdá, tak, jak je popsaný, moc reálný - všechny ty náhody, setkání, při kterých jsou v podstatě neznámému člověku, cizinci, svěřovány bez nějakého většího váhání ty nejniternější pocity, zážitky (vyprávěné dokonce v přímé řeči), předávány nikdy nečtené intimní rodinné dopisy a záznamy… Tomu jsem prostě nemohla tak úplně věřit, takže mě kniha až tak nezasáhla…
Tři až čtyři hvězdy, nakonec zaokrouhluji nahoru, snad i proto, že mi to připomnělo mou oblíbenou Mannovu "Smrt v Benátkách" – oboje je o cestě osamělého stárnoucího intelektuála do ciziny, kde – vlastně díky náhodě - propadne určité posedlosti (a je jedno, že je pokaždé jiná), která ho vykolejí z dosavadního poklidného života a donutí přepisovat životní hodnoty.

„I v prostoru se přesahujeme daleko za to, co je viditelné. Zanecháváme něco z nás za sebou, když opouštíme nějaké místo, zůstáváme tam, i když odjedeme.“

„Nepatřil k lidem, kteří se honí po pamětihodnostech. Když se lidé před něčím tlačili, zůstával trucovitě venku; odpovídalo to jeho zvyku přečíst si bestsellery až za několik let.“

IvetB
01.02.2017

Krásná a náročná kniha.. Na čtení člověk musí mít čas. Občas stojí za to knihu jen tak zavřít a o myšlenkách v ní zapsaných jen tak přemýšlet. Některé pasáže se mi zaryly do duše celkem hluboko.

"Z tisíce zkušeností, které učiníme, zformulujeme do slov nejvýš jednu. Mezi všemi těmi němými zkušenostmi jsou skryty i takové, které našemu životu nepozorovaně propůjčují tvar, barvu a melodii."

zu_zuzulka
31.01.2017

Naročná a ťažká kniha, má niečo do seba, ale nepodarilo sa mi ju prelúskať úspešne až do konca... možno časom...

Etvel
13.11.2016

Srdeční záležitost. Neskutečná knížka. Autorova slova mě řezala, pálila, hladila, mučila... Je to úžasný zážitek, ale musíte na to mít. Já si dávám vždy skoro rok pauzu než se posunu výrazně dál. Protože mi to trhá duši a z toho se člověk potřebuje zase vzpamatovat. Smekám před Panem Spisovatelem. Takovou osobnost jsem si přála mít ve škole na filozofii. Nicméně nakonec jsem ji našla aspoň knižně,))

fruitbueno
04.11.2016

Nesmírně hluboký text, který mě silně oslovil a zasáhl. Příběh v příběhu nabízí neskutečné kvantum myšlenek, opravdu nádherných vět s nadčasovou platností. Příběh o tom, že nic není dopředu neměnně dané, že každý v sobě musí objevit hlas, který ho povede. Mundusův hlavní příběh se mi ovšem zdál o špetičku důležitější a podstatnější, ty maličké drobečky, které o sobě skrze Prada prozrazoval, by si podle mého názoru zasloužily větší prostor. Jak to s ním na konci asi dopadlo...

jana9344
22.09.2016

Kniha, která mi nedala pokoj, než jsem ji dočetla. Neuvěřitelně nabitá myšlenkami (narozdíl od filmu máte alespoň trochu času je vstřebat - než vás zvědavost donutí číst zase dál), neopakovatelná atmosféra. Doporučuji jen odvážným, vaše jistoty jsou před touto knihou v nebezpečí.

Bablu
05.09.2016

Vůbec jsem se nemohla začíst, přišlo mi to dost nudné a zdlouhavé. A když to v půlce knihy dávali v televizi, tak jsem se na to radši podívala a nedočetla to.

tinkal
03.08.2016

Kniha je to těžká, ale krásná. Myslím, že tak dlouho jsem žádnou knihu nikdy nečetla. Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec dočtu, ale nenechala jsem se odradit a opravdu nelituji. Je tam toho ale tolik k zamyšlení, že si ji určitě budu muset přečíst znovu.

deirdre
24.05.2016

Nádherná kniha!

Vlado84
29.04.2016

Už dlhšie sa chystám napísať komentár k tejto - podľa mňa - skvelej knihe. A až teraz som sa odhodlal, no aj tak mám pocit, že neviem, ako ju opísať, charakterizovať. Dostal som sa k nej celkom náhodou jedného dňa, keď som sa ponevieral po kníhkupectve a zaujal ma názov. Lisabon.. stále jeden z mojich cestovateľských snov.. Ale, o Lisabon tu až tak nejde, hoci dej sa v prevažnej väčšine odohráva práve tam :)
Kniha je krásna, nútila ma neustále sa zamýšľať nad množstvom životných udalostí, dejov, vecí.. Už len to, že sa človek rozhodne vymaniť zo zabehnutého životného kolobehu a rozhodne sa opustiť zaužívaný stereotyp a vydá sa niekam - nevedno presne kam, bez reálneho plánu - len pre vnútorný pocit - je úžasné..
Rôzne retrospektívne pohľady, myšlienky.. dej sa prelínal a prepojoval aby mal človek zrazu pocit, že sa stráca.. ako Raimund Gregorius.. aby zrazu našiel správny smer.
Nádherná a pomerne náročná kniha, ktorú s radosťou odporúčam.

girdi
24.03.2016

Rozporuplný pocit. Některé části knihy mě ubíjely a do čtení jsem se musela skoro nutit, ty však střídaly části, které mě úplně pohltily a ty, které mě donutily se hluboce zamýšlet. Mistrná hra slov, veletoče emocí a nečekané zvraty. Rozhodně doporučuji, ale kniha musí čtenáři takříkajíc sednout do té správné nálady, jinak se může stát mučivou....

marketaddd
11.03.2016

"Kýč je nejzáludnější ze všech vězení. Tyče mříží jsou pokryty zlatem zjednodušených, vymyšlených citů, takže je pokládáme za sloupy paláce."

vkontextu
02.03.2016

Bohatý kultivovaný a poetický jazyk často zabíjený naprosto překombinovanými a těžkými pasážemi - silný magický příběh prošpikován zmatečnýni od pozornosti odvádějícími momenty - radost ze čtení, mísící se s nebývalým čtenářským utrpením - pocit jisté naděje, že se jedná o vyjímečnou knihu, která ve mě zůstane doufám stejně tak dlouho, jak dlouho jsem se ji nutil dočíst..

Více rozporuplných pocitů jsem po přečteni knihy snad nezažil, nezbývá než doufat, že silné myšlenky a libá slova po čase v úsudku zvítězí nad celkovou formou, která mi naprosto nesedla a ja jednou decetně poupravím svůj komentář..

Majdule
04.02.2016

Tuto knihu jsem potkala v té správné náladě. Nasycená ději jsem se ocitla v příběhu, kde děj není tím hlavním, kde jsou důležitější myšlenky a emoce. Příběh se čte velmi lehce a přes řadu pasáží, kde "nic neděje" nikde nedrhne. Hlavního hrdinu jsem si oblíbila od první chvíle a jeho cestu za sebou samým sledovala s napětím a sympatiemi. Také jsem byla tam, kde věnujeme přímo jemu, nejspokojenější. Předmět jeho bádání mě uspokojoval o něco méně, byť přinášel dramatický oblouk.
Novela přináší řadu inspirujících myšlenek, často jsem se zastavila a přemýšlela o nich v kontextu svého života. Skutečně mě fascinovala autorova snaha o hloubku, v příběhu Munduse i jeho idolu zase poctivost ve vnímání vlastního já. Dokonce si troufnu říct, že s autorem nalézám shodný morální imperativ: Člověk je sám sobě povinován pravdou i pravdou o sobě samém.
Autorovi jsem nejprve vyčítala konec příběhu, který opustíme ve chvíli, kdy z hlediska dramatu "o něco jde", ale nakonec mi to dává smysl. Jako jsme do života hlavního hrdiny náhodně vstoupili, stejně náhodně z něj zase vystupujeme a nic nám nedává práva "vědět" a nárokovat si jeho život.
Bylo to pro mě konejšivé a mimořádné setkání.

adorjas
21.11.2015

Ťažká kniha. Asi tak by som ju, čo najvernejšie charakterizovala. Filozofické myšlienky sa prelínajú dejom a vy si uvedomíte, že pri jednotlivých stránkach zaostávate, dívate sa do blba a prstami hladíte jednotlivé stránky...Určite to nie je kniha pre každého, ja sama som s ňou bojovala pri niektorých pasážach, keď dej skôr stagnoval avšak po jej dočítaní vám príbeh a myšlienky budú rezonovať v hlave...

zuzulique
17.10.2015

Pre mňa osobne veľmi nudná kniha a predovšetkým sklamanie, nakoľko je všeobecne vysoko hodnotená. Najviac sa mi na nej nepáčilo to, čo sa podľa väčšiny komentárov čitateľom páčilo (všetky tie úžasné myšlienky a úvahy ma neskutočne otravovali a znervózňovali...). Čítala som ju takmer rok (!) a to sa mi so žiadnou, ani tou najhoršou knihou, ešte nestalo. Uznávam, že jazyk knihy bol pôsobivý, ale hlavná postava, ani jej "príbeh" ma nedokázali vtiahnuť a udržať moju pozornosť. Nedokázala som na jedno posedenie prečítať viac ako desať strán, občas som aj trpela. Každopádne som po prečítaní bola veľmi smutná (aj rozčarovaná a sklamaná).

Možno je chyba vo mne a mala som si ju prečítať v inej dobe, v inom veku či v inom živote. Skrátka mi nesadla.
edit: Videla som aj film. Je rovnako nudný.

Šárka_D
15.09.2015

Kniha, u které si malebnost a pestrost jazyka vyloženě užíváte. Skvělé vykreslení příběhu jednoho člena portugalského odboje skrze vzpomínky a vyprávění jeho blízkých.

achilles
18.08.2015

Tak to je něco úžasného. Tuhle knížku si budu dávat každý rok, abych maximálně vstřebal "vytepaná slova". Přiznám se, že jsem nejprve viděl film. Očekával jsem, že v knize bude více myšlenek a tak jsem po ní sáhl a úplně mě dostala. Vnořit se do toho melancholického příběhu, jako Gregorius...trochu mu závidím, odjet někam a dělat co cítím.


Štítky

Portugalsko zfilmováno švýcarská literatura o knihách

Autor a jeho další knihy

Pascal Mercier

Pascal Mercier
švýcarská, 1944

  • Noční vlak do Lisabonu (2011)
  • Lea (2012)

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených18x
v Přečtených331x
v Čtenářské výzvě12x
v Doporučených45x
v Knihotéce128x
v Chystám se číst266x
v Chci si koupit29x
v dalších seznamech2x