Noční vlak do Lisabonu

Noční vlak do Lisabonu

Hrdina románu Raimund Gregorius je profesorem starých jazyků na gymnáziu v Bernu. Starší pán se svými návyky a zaběhlými rituály, od kterého nikdo nečeká, že by mohl svůj život ještě nějak změnit. Jednoho rána se však na mostě setká s tajuplnou ženou, jež stojí na zábradlí a trhá na malé kousíčky do řeky jakýsi dopis… žena je pro celý příběh zdánlivě nedůležitá, ale díky ní vše začíná – ve chvíli, kdy na profesorovu zvědavou otázku, jaká že je její rodná řeč, odpoví portugues. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59396/nocni-vlak-do-lisabo-59396.jpg 4.2207

Nachtzug nach Lissabon (2009)

Vydáno:, Plus

Lili2

Priznam se, ze me nejvice zaujal titul knihy, pak jeji obalka a nakonec strucny obsah - precetla jsem pulku a nejvic me zaujal intelektualni profesor s jeho komickym napadem.

LídaLída

Ještě jsem nebyla ani v půlce knihy a už mi bylo líto, že někdy skončí. Lítost nad pomíjejícím jakoby byl přítomný na každé stránce. V knize je hodně úvah o životě, vztazích, osamělosti, spravedlnosti a podobných tématech. Úvahy jsou zasazeny do neobvyklé cesty nudného profesora Munduse, kterému se zalíbí kniha a jde po stopách již zesnulého autora, touží poznat jaké to je být jím, setkává se s jeho rodinou, přáteli a ženami jeho života. Často jsem při čtení na chvíli zavřela knihu a přemýšlela, někdy jsem i večer při usínání přemýšlela o tom, co v ní je. Pěkná knížka, nejvíc si jí asi člověk užije, když má nostalgickou náladu.

Ssojka42

Úvahy o životě. Některé myšlenky jsem si zapisovala. Náročná kniha. Četla jsem ji dlouho. Odkládala ji. A zase se k ní vracela. A dlouho jsem ji vstřebávala.

Rade

Kniha nabitá filosofickými úvahami o životě, přátelství, lásce, totalitě, o komunikaci i o odvaze změnit vlastní život…
Na druhou stranu to vše v poněkud vykonstruovaném příběhu, který se mi nezdá, tak, jak je popsaný, moc reálný - všechny ty náhody, setkání, při kterých jsou v podstatě neznámému člověku, cizinci, svěřovány bez nějakého většího váhání ty nejniternější pocity, zážitky (vyprávěné dokonce v přímé řeči), předávány nikdy nečtené intimní rodinné dopisy a záznamy… Tomu jsem prostě nemohla tak úplně věřit, takže mě kniha až tak nezasáhla…
Tři až čtyři hvězdy, nakonec zaokrouhluji nahoru, snad i proto, že mi to připomnělo mou oblíbenou Mannovu "Smrt v Benátkách" – oboje je o cestě osamělého stárnoucího intelektuála do ciziny, kde – vlastně díky náhodě - propadne určité posedlosti (a je jedno, že je pokaždé jiná), která ho vykolejí z dosavadního poklidného života a donutí přepisovat životní hodnoty.

„I v prostoru se přesahujeme daleko za to, co je viditelné. Zanecháváme něco z nás za sebou, když opouštíme nějaké místo, zůstáváme tam, i když odjedeme.“

„Nepatřil k lidem, kteří se honí po pamětihodnostech. Když se lidé před něčím tlačili, zůstával trucovitě venku; odpovídalo to jeho zvyku přečíst si bestsellery až za několik let.“

IvetB

Krásná a náročná kniha.. Na čtení člověk musí mít čas. Občas stojí za to knihu jen tak zavřít a o myšlenkách v ní zapsaných jen tak přemýšlet. Některé pasáže se mi zaryly do duše celkem hluboko.

"Z tisíce zkušeností, které učiníme, zformulujeme do slov nejvýš jednu. Mezi všemi těmi němými zkušenostmi jsou skryty i takové, které našemu životu nepozorovaně propůjčují tvar, barvu a melodii."

zu_zuzulka

Naročná a ťažká kniha, má niečo do seba, ale nepodarilo sa mi ju prelúskať úspešne až do konca... možno časom...

Etvel
13.11.2016

Srdeční záležitost. Neskutečná knížka. Autorova slova mě řezala, pálila, hladila, mučila... Je to úžasný zážitek, ale musíte na to mít. Já si dávám vždy skoro rok pauzu než se posunu výrazně dál. Protože mi to trhá duši a z toho se člověk potřebuje zase vzpamatovat. Smekám před Panem Spisovatelem. Takovou osobnost jsem si přála mít ve škole na filozofii. Nicméně nakonec jsem ji našla aspoň knižně,))

fruitbueno
04.11.2016

Nesmírně hluboký text, který mě silně oslovil a zasáhl. Příběh v příběhu nabízí neskutečné kvantum myšlenek, opravdu nádherných vět s nadčasovou platností. Příběh o tom, že nic není dopředu neměnně dané, že každý v sobě musí objevit hlas, který ho povede. Mundusův hlavní příběh se mi ovšem zdál o špetičku důležitější a podstatnější, ty maličké drobečky, které o sobě skrze Prada prozrazoval, by si podle mého názoru zasloužily větší prostor. Jak to s ním na konci asi dopadlo...

jana9344
22.09.2016

Kniha, která mi nedala pokoj, než jsem ji dočetla. Neuvěřitelně nabitá myšlenkami (narozdíl od filmu máte alespoň trochu času je vstřebat - než vás zvědavost donutí číst zase dál), neopakovatelná atmosféra. Doporučuji jen odvážným, vaše jistoty jsou před touto knihou v nebezpečí.

Bablu
05.09.2016

Vůbec jsem se nemohla začíst, přišlo mi to dost nudné a zdlouhavé. A když to v půlce knihy dávali v televizi, tak jsem se na to radši podívala a nedočetla to.

tinkal
03.08.2016

Kniha je to těžká, ale krásná. Myslím, že tak dlouho jsem žádnou knihu nikdy nečetla. Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec dočtu, ale nenechala jsem se odradit a opravdu nelituji. Je tam toho ale tolik k zamyšlení, že si ji určitě budu muset přečíst znovu.

deirdre
24.05.2016

Nádherná kniha!

Vlado84
29.04.2016

Už dlhšie sa chystám napísať komentár k tejto - podľa mňa - skvelej knihe. A až teraz som sa odhodlal, no aj tak mám pocit, že neviem, ako ju opísať, charakterizovať. Dostal som sa k nej celkom náhodou jedného dňa, keď som sa ponevieral po kníhkupectve a zaujal ma názov. Lisabon.. stále jeden z mojich cestovateľských snov.. Ale, o Lisabon tu až tak nejde, hoci dej sa v prevažnej väčšine odohráva práve tam :)
Kniha je krásna, nútila ma neustále sa zamýšľať nad množstvom životných udalostí, dejov, vecí.. Už len to, že sa človek rozhodne vymaniť zo zabehnutého životného kolobehu a rozhodne sa opustiť zaužívaný stereotyp a vydá sa niekam - nevedno presne kam, bez reálneho plánu - len pre vnútorný pocit - je úžasné..
Rôzne retrospektívne pohľady, myšlienky.. dej sa prelínal a prepojoval aby mal človek zrazu pocit, že sa stráca.. ako Raimund Gregorius.. aby zrazu našiel správny smer.
Nádherná a pomerne náročná kniha, ktorú s radosťou odporúčam.

girdi
24.03.2016

Rozporuplný pocit. Některé části knihy mě ubíjely a do čtení jsem se musela skoro nutit, ty však střídaly části, které mě úplně pohltily a ty, které mě donutily se hluboce zamýšlet. Mistrná hra slov, veletoče emocí a nečekané zvraty. Rozhodně doporučuji, ale kniha musí čtenáři takříkajíc sednout do té správné nálady, jinak se může stát mučivou....

marketaddd
11.03.2016

"Kýč je nejzáludnější ze všech vězení. Tyče mříží jsou pokryty zlatem zjednodušených, vymyšlených citů, takže je pokládáme za sloupy paláce."

vkontextu
02.03.2016

Bohatý kultivovaný a poetický jazyk často zabíjený naprosto překombinovanými a těžkými pasážemi - silný magický příběh prošpikován zmatečnýni od pozornosti odvádějícími momenty - radost ze čtení, mísící se s nebývalým čtenářským utrpením - pocit jisté naděje, že se jedná o vyjímečnou knihu, která ve mě zůstane doufám stejně tak dlouho, jak dlouho jsem se ji nutil dočíst..

Více rozporuplných pocitů jsem po přečteni knihy snad nezažil, nezbývá než doufat, že silné myšlenky a libá slova po čase v úsudku zvítězí nad celkovou formou, která mi naprosto nesedla a ja jednou decetně poupravím svůj komentář..

Majdule
04.02.2016

Tuto knihu jsem potkala v té správné náladě. Nasycená ději jsem se ocitla v příběhu, kde děj není tím hlavním, kde jsou důležitější myšlenky a emoce. Příběh se čte velmi lehce a přes řadu pasáží, kde "nic neděje" nikde nedrhne. Hlavního hrdinu jsem si oblíbila od první chvíle a jeho cestu za sebou samým sledovala s napětím a sympatiemi. Také jsem byla tam, kde věnujeme přímo jemu, nejspokojenější. Předmět jeho bádání mě uspokojoval o něco méně, byť přinášel dramatický oblouk.
Novela přináší řadu inspirujících myšlenek, často jsem se zastavila a přemýšlela o nich v kontextu svého života. Skutečně mě fascinovala autorova snaha o hloubku, v příběhu Munduse i jeho idolu zase poctivost ve vnímání vlastního já. Dokonce si troufnu říct, že s autorem nalézám shodný morální imperativ: Člověk je sám sobě povinován pravdou i pravdou o sobě samém.
Autorovi jsem nejprve vyčítala konec příběhu, který opustíme ve chvíli, kdy z hlediska dramatu "o něco jde", ale nakonec mi to dává smysl. Jako jsme do života hlavního hrdiny náhodně vstoupili, stejně náhodně z něj zase vystupujeme a nic nám nedává práva "vědět" a nárokovat si jeho život.
Bylo to pro mě konejšivé a mimořádné setkání.

adorjas
21.11.2015

Ťažká kniha. Asi tak by som ju, čo najvernejšie charakterizovala. Filozofické myšlienky sa prelínajú dejom a vy si uvedomíte, že pri jednotlivých stránkach zaostávate, dívate sa do blba a prstami hladíte jednotlivé stránky...Určite to nie je kniha pre každého, ja sama som s ňou bojovala pri niektorých pasážach, keď dej skôr stagnoval avšak po jej dočítaní vám príbeh a myšlienky budú rezonovať v hlave...

zuzulique
17.10.2015

Pre mňa osobne veľmi nudná kniha a predovšetkým sklamanie, nakoľko je všeobecne vysoko hodnotená. Najviac sa mi na nej nepáčilo to, čo sa podľa väčšiny komentárov čitateľom páčilo (všetky tie úžasné myšlienky a úvahy ma neskutočne otravovali a znervózňovali...). Čítala som ju takmer rok (!) a to sa mi so žiadnou, ani tou najhoršou knihou, ešte nestalo. Uznávam, že jazyk knihy bol pôsobivý, ale hlavná postava, ani jej "príbeh" ma nedokázali vtiahnuť a udržať moju pozornosť. Nedokázala som na jedno posedenie prečítať viac ako desať strán, občas som aj trpela. Každopádne som po prečítaní bola veľmi smutná (aj rozčarovaná a sklamaná).

Možno je chyba vo mne a mala som si ju prečítať v inej dobe, v inom veku či v inom živote. Skrátka mi nesadla.

Šárka_D
15.09.2015

Kniha, u které si malebnost a pestrost jazyka vyloženě užíváte. Skvělé vykreslení příběhu jednoho člena portugalského odboje skrze vzpomínky a vyprávění jeho blízkých.

achilles
18.08.2015

Tak to je něco úžasného. Tuhle knížku si budu dávat každý rok, abych maximálně vstřebal "vytepaná slova". Přiznám se, že jsem nejprve viděl film. Očekával jsem, že v knize bude více myšlenek a tak jsem po ní sáhl a úplně mě dostala. Vnořit se do toho melancholického příběhu, jako Gregorius...trochu mu závidím, odjet někam a dělat co cítím.

Makropulos
25.07.2015

Už je to skoro půl roku, co jsem tuhle úžasnou knihu četla. Opravdu mě zasáhla a nebyla jsem schopná ani přes den, kdy nebylo možno číst, na ni myslet. Bylo to, jako bych nějak do té knihy patřila. Plánuji, že ji budu číst znovu, tak jsem zvědavá, jak to na mě zapůsobí.

Firefox4
07.07.2015

Moc jsem se na ni těšila, ale asi se mi nestrefila do správného rozpoložení. Dovedu si představit, že ve správném věku a ve správné době dokáže oslovit, ale já ji odkládám nedočtenou...

horrigan
04.06.2015

Velmi dobrá kniha. Některé pasáže jsou opravdu k zamyšlení. Pouze čtyři hvězdičky jsem dal jen z toho důvodu, že mi kniha až moc pomalu plynula, jelikož zde není prvek napětí. Kdo má rád Lisabon a filozofování o životě, pro toho je to kniha jako stvořená.

rikke
09.05.2015

Zvolávám do světa - přečtěte si ji! Jsem učarována. Ke kolika pasážím jsem se vracela, jen abych si mohla znovu a znovu vychutnávat ta libá souvětí, intimní atmosféru vystupující z příběhu, posvátnou úctu a lásku ke starým knihám, prchavé životní okamžiky...

Ajvy
21.04.2015

Přemýšleli jste někdy, jaké je to být někým jiným? A jde vůbec poznat život někoho jiného? Noční vlak do Lisabonu je opravdu silný příběh o tom, že život můžeme změnit v každém věku. Naskýtá se zcela mimořádná výzva podívat se na svět jinak, zejména na ten vnitřní. Je to příběh o tom, jak svůj život prožíváme nebo neprožíváme, o tom, kdo jsme a jaké nesčetné úrovně identity v sobě ukrýváme. Zlouhavá a melancholická atmosféra knihy vám spolu s filozofickými úvahami čtení trochu zpomalí, ale za tu "námahu" to stojí. Nikde jinde jsem zatím nepostřehla tak nádherně barvité vykreslení pocitů, jako v tomto díle. Nejenom, že vás donutí zamyslet se nad zcela obyčejnými věcmi, které nás běžně nenapadnou, ale je také jakousi sondou do Portugalských dějin. Jednoduše skvost:-)

sandokan46
07.04.2015

Byla to taková vnitřní cesta i pro mě, při čtení této knihy mi docházely některé skutečnosti z vlastního života a vztahů k lidem okolo Hodně silných myšlenek a úvah, které se nějakým způsobem týkají snad každého člověka, mě teda určitě... proto mě tolik zaujala a dokonale vtáhla.

lucisak
12.12.2014

Kniha mě nadchla. Až neuvěřitelný příběh, který ale ilustruje a odkrývá podstatu života a snahu jej začít skutečně prožívat díky inspiraci a hledání v historii příběhu neobyčejného muže a příběhy spjaté s jeho životem. Má mnoho rovin, dostávalo mě to, jak se člověk zkouší vžívat do jiných rolí a tím nějak i sám do sebe a nutí ho to vidět se jinak.

vysypanel
03.12.2014

Bylo to hodně náročné - všechny pocity, myšlenky, filosofocké úvahy apod. Ale nakonec jsem to dočetl do konce. Někdy bych taky rád všechno zabalil a odjel, ale nejsem tak osamělý jako hrdina a ani tak finančně nezávislý :-)

fereny
07.10.2014

Nádherná kniha plná myšlenek a poezie slov... Hezky zpracovaná.
Popis života jako jedoucího vlaku byl úchvatný.

Portugalsko zfilmováno švýcarská literatura o knihách

Pascal Mercier

Pascal Mercier
švýcarská, 1944

• Noční vlak do Lisabonu (2011)
  • Lea (2012)