Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24012/big_spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 4.7749

Sheila 1.

Literatura světová, Povídky, Romány

Vydáno: , Portál

One Child, 1980

Kniha Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

marketa3815

Přestože jde o tematiku týraných a zneužívaných dětí, není třeba se knihy bát, naopak, je plná optimismu a naděje. Opravdu hrozná a děsivá je jen kapitola Kdo ti to ublížil, ale ani tady se autorka nevyžívá v přehnaném naturalismu. Senzační knížka, vřele doporučuju.

padola

(+ SPOILER) Silný, emocionální příběh. Klobouk dolů před učitelkou, že Sheilu zvládla.
Na konci mi bylo hrozně líto, že se Sheila vrací do normální školy a ztrácí to podpůrné prostředí speciální třídy. Taky by mně zajímalo, co se s ní stalo. Dnes už to musí být žena středního věku.

L.Helena

Další nešťastný osud dítěte od spisovatelky, kterou jsem si před nedávnem oblíbila okamžitě, jak jsem od ní četla první knihu.
Trochu mi vadí, že z knih není hned jasné, v kterém roce se příběh odehrává, snažím se to spíš odvodit podle prvního vydání originálu a také podle těch několika málo zmínek o tom, v jaké fázi se zrovna nachází soukromý život Torey. Hodně mě totiž zaskočilo, že mezi běžné výchovné metody patří výprask plácačkou od ředitele školy, až pak jsem si teprve uvědomila, že děj se odehrává zřejmě někdy v druhé polovině sedmdesátých let minulého století. A právě proto mi vyučovací i výchovné metody, které Torey používá, připadají na tehdejší dobu hodně novátorské.
Přes všechny ty nelehké okamžiky ve třídě, i ty hrůzostrašné momenty v životě malé Sheily, se kniha velice dobře čte, stejně jako ty ostatní, které jsem doposud přečetla. A doufám, že i ty další, na které se teprve chystám.

Hanjimka

Parádní kniha po které bych sama určitě nesáhla. Doporučení z Klubu milovníků knih, které mě nadchlo. Posloucháno jako audiokniha. Zkusím najít díl druhý

Vilma232

První setkání s autorkou a děkuji za něj našemu Klubu milovníků knih. Příběh je silný hlavně proto, že je inspirovaný skutečností. Je mi líto dětí, které místo bezstarostného dětství bojují s nezájmem, špatnými životními podmínkami, vlastními strachy a úplně nejhůř - se zneužíváním. Proto velmi obdivuji ty, kteří mají schopnosti a trpělivost se těmto dětem věnovat a tu jejich cestičku jim aspoň trochu narovnat, vzbudit v nich zájem a přesvědčit je že existuje někdo, kdo k nim má pozitivní vztah.

DJANKA

Tak tahle knížka mě dostala. Myslím, že z hlavy ani srdíčka ji hodně dlouho nepustím.

Péťa Z.

Je to už pár let, co jsme si společně s přítelem předčítali Spratka.
Jde o výbornou knížku, která je čtivá, poučná a zamává s vaším vnitřním světem. Nejlepší doporučení - líbilo se nám to oběma!

Nyní jsem se dostala ke knize Tygřice, která na Spratka navazuje. A už po pár stranách vím, že mě to nepustí, dokud neobrátím poslední list.
S každým slovem se mi detailně vybavuje příběh o problémové a určitým způsobem okouzlující Sheile a její obdivuhodné a statečné učitelce Torey, který jsem prožívala už tak dávno... Nejlepší na tom je, že příběh je skutečný.

Některé příběhy se prostě nezapomínají a jejich síla zůstává.

Dela111

Poradit si s dítětem, které nemluví, straní se všech, v lepším případě vzdorně a zle kouká, v horším je agresivní, ječí, utíká, cestou ničí co může a nedá se chytit, je práce pro speciální pedagogy. V knize Spratek je právě takový případ beletristicky zpracovaný. Autorka Torey L. Hayden pracuje s dětmi s poruchami chování. V této své první knize popsala skutečný příběh zraněné dětské psychiky a podařilo se jí vše popsat neobyčejně čtivě a přitom částečně odborně.
Všichni speciální pedagogičtí pracovníci, kteří se věnují dětem s poruchami chování, si zaslouží obdiv. Metody jejich práce se dají nastudovat, ale ne každý to potom skutečně dokáže aplikovat v praxi. Klobouk dolů před všemi, kteří se o to dnes a denně snaží.