Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

kniha od:

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24012/bmid_spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 4.8 851

Sheila série

1. díl >

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky , Romány

Vydáno: , Portál
Originální název:

One Child , 1980


více info...

Komentáře (202)

Komentáře 202 Recenze 1

michaelaIQFK
michaelaIQFK
28.11.2023 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Velmi autentická kniha. Jsem ráda, že se najdou lidé, kteří se nedrží jen zásad a pravidel pro určité povolání, profesionality. Protože tam je vždy třeba nějaký odstup. Jenže takové děti potřebují víc než to a tahle kniha je toho důkazem. Jak dokáže láskyplný a upřímný vztah změnit člověka.

Jack Bauer
Jack Bauer
17.11.2023 5 z 5

Hned od samého začátku mě přišlo, že kniha je spíše o samotné autorce pedagožce než o Spratkovi. Hned v prologu a první kapitole je znát, že to bude spíše o autorce, jak je skvělá, jak si umí poradit s nezvladatelnýmo dětmi než o samotném příběhu šestileté holčičky. Na toto téma jsem četl mnohem smutnější a depresivnější skutečné příběhy, přesto mě zaujala i z jiného pohledu než jsem čekal. Práce pedagožky a její neuvěřitelné sebeovládání, trpělivost, láska k dětem, sebeobětování to mě vzalo jako samotný smutný život malé Sheily, Spratka s IQ 182. Představoval jsem si, jakoby to byla moje dcera a jak bych takovou situaci zvládal. Asi vůbec. Paní učitelka Torey sklízí u mě velký obdiv. Od autorky si přečtu vše, velice mě zaujala neskutečná trpělivost a výchova, samozřejmě i příběh.


Rihatama
Rihatama
31.10.2023 5 z 5

V rámci svých studijních eskapád jsem absolvovala i obor speciální pedagogiky. Výchovu dětí s řadou sociálních, mentálních nebo behaviorálních problémů ale mohu jen obdivovat, stejně jako nadání a nezměrnou trpělivost, která je k tomu ze strany pedagogů potřeba. Autorka v díle překračuje jeho žánrové hranice svou dramatickou, sociální, a hlavně lidskou rovinou. Dílo je jak inspirací a motivací, tak odstrašením. Děti, ať se projevují jakkoliv, jsou uvnitř i navenek stále jenom dětmi, i když rozum se tomu někdy vzpírá uvěřit. Právě tady nachází Malý princ naslouchající, otevřenou dětskou duši, stejně jako dospělou bytost oddanou otevřít zkoušeným dětem dveře do života většinové společnosti.

Haydenová se vrací do doby tělesných trestů v 80. letech minulého století, čímž vedle této praxe poukazuje nejen na tuto "výchovnou" metodu, ale zejména na tehdejší postoj k dětem a výchově ze strany rodiny i vzdělávacích a sociálních pracovníků. Vlastně v tomto ohledu žijeme v nejlepší možné době, chtělo by se říct. Neměli bychom však zapomínat. Úroveň současné institucionální a vzdělávací péče je nesporně významný krok vpřed, lidé jsou také ale mnohem méně všímaví a děti zůstávají zranitelné dnes jako tehdy. I když si uvědomuji, že snáz se o tom čte a píše, než prožívá.

Síla Sheilyna příběhu spočívá v jeho autenticitě, syrovosti a souhře okolností, které jej provázely. Příběh nadto není jen o životě nemilované, opuštěné a zanedbané Sheily, ale rovněž o životě její učitelky a přítelkyně Torey. Jedna by bez druhé možná vyzrála jiným způsobem, pravděpodobně k újmě obou. Pozoruhodná je přitom jejich síla, přičemž Torey nabízí inspiraci a Sheila naději. Poslední věta tak trochu napovídá možný směr, ale určitě se taky seznámím s Tygřicí, abych zjistila, zdali obě v dalším životě dosáhly na své štěstí. Mimochodem, musím pochválit překladatele za titul knihy, protože v originále je dost neatraktivní (One child).

dr.horrible
dr.horrible
29.10.2023 4 z 5

Nečakal som, že sa to až takto vyhrotí. Tá zlá vec, ktorá sa stane v druhej polovici + tie následné rozhovory, to bolo silné kafe, a potom skvelé, silno čiernohumorné odľahčenie.
Skoro na 5*. V 80.tych rokoch to bolo určite na 5*. Audio-prevedenie tiež výborné.

ErikaJed
ErikaJed
09.10.2023 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha.

Miška74
Miška74
29.08.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem si půjčila v knihovně vlastně omylem, ale nakonec to byla rozhodně nejzajímavější kniha z půjčených.
Kniha mě naprosto pohltila a ještě dlouho ji budu v sobě zpracovávat. To co všechno musela zkusit Sheila ve svém životě, by ničilo i dospělého člověka, což teprve dítě.
Můj respekt a obdiv si vysloužila Torey, která jako učitelka "problémových" dětí, dokázala s těmito dětmi zázraky a našla si i cestu k Sheile, kterou si slovy malého prince "ochočila".

katerina6763
katerina6763
28.08.2023 5 z 5

Zajímavý náhled do výchovy problematických dětí. Kniha je zajímavá i z pedagogického pohledu, lze v ní najít mnohé náměty na práci s těmito dětmi.

Zemlja
Zemlja
27.08.2023 5 z 5

Tohle jsem rozdýchávala. Tolik špatného zacházení a ubližování snad to dítě ani nemohlo přežít.

Aleen
Aleen
12.07.2023 5 z 5

Netušila bych, jak mě může zaujmout kniha o výchově problematických dětí. Jen mě zajímalo, jak tato uznávaná autorita píše. A píše netradičním způsobem, srdcervoucím, ale zároveň s nadhledem. Je znát, že nejde o spisovatelku, ale v celku to působí úplně přesně, jak má.
Naprosto mě ochromila představa, že společnost ví, čím si tahle holčička prošla a prochází a přesto ji nechá v prostředí, které by svedlo na scestí i leckterého dospělého člověka. Naprosto neskutečné, strašlivé a příšerné! Kolik může být někomu naloženo již od dětství?!? Jak "děj" postupoval, nevěřila jsem, že může být ještě hůř...a bylo. Je jasné, že se takové věci dějí, ale jeden nechápe, že se dějí v sociálně "civilizovaném" světě. Přesto příběh vyznívá optimisticky a za to jsem paní Hayden vděčná.

Dolik13
Dolik13
14.05.2023 4 z 5

Jsem učitel a knihu jsem četl v rámci jedné zkoušky na vysoké škole. Čekal jsem příběh plný klišé a že na příběh brzo zapomenu, jenže. Kniha je napsána nesmírně poutavě, je emotivní a nutno říci, že v mnoha ohledech posloužila k zamyšlení. Příběh, který se zde odehrává bohužel asi není ojedinělý. O to víc má učitelka můj respekt, protože taková práce vyžaduje nesmírně úsilí, nemluvě o psychické odolnosti. Říkám si, že já bych rozhodně v takové třídě nedokázal učit a pokud ano, tak bych se brzo střetnul se syndromem vyhoření.

Překvapil mě trošku otevřený konec, nicméně, jak vidím, tak vyšlo pokračování. To už sice není součástí mé zkoušky, ale i tak si ho určitě přečtu.

katerina9582
katerina9582
09.04.2023 5 z 5

Perfektní kniha.. těším se na pokračování. Čtivé a tak nějak že života (občas jsem si připadala,jako u nás v práci ) . Jsem AP.

Francisella
Francisella
27.03.2023 4 z 5

Moje druhá knížka od autorky. Skvěle napsané a příběh malé problémové holčičky mě zase chytl. Obdivuji trpělivost románové učitelky. Takovou bych chtěla občas mít u svých dětí taky :)

Malíček
Malíček
09.03.2023 5 z 5

Tahle knížka mě donutila hodně přemýšlet, rozhodně se dotkla mých citů, vtáhla mě do děje a také mě velmi inspirovala, jelikož speciální pedagogika je mi blízká a do budoucna se plánuji v této oblasti angažovat.
Autorka popisuje události věcně, ale je z ní cítit nadšení pro tuto profesi a pocit zodpovědnosti za to, co dělá. Z řádků sálá láska k dětem, pochopení, empatie a neskutečná kreativita.
Nemohu dát méně než plný počet hvězdiček a určitě bych knihu doporučila naprosto všem, myslím, že si z ní každý může vzít, co potřebuje.

Barakoudel
Barakoudel
21.02.2023 5 z 5

Tak tedaaa!
Strhující, srdcervoucí, absolutně (ne)pochopitelně návykový příběh. 50*/5

Moc se mi líbí úplně odlišný pohled na "otravné", "nezvladatelné" a "problémové" děti. Nutí mě to přemýšlet nad tím, že pochopit druhého vyžaduje úplně jinou úroveň vhledu, než na kterou se mnohdy člověk dokáže dostat a myslí si, že je to dost.


Víří mi hlavou tolik otázek a myšlenek...
Nakolik chtějí problémové děti dělat problémy?
Nakolik chtějí být zlé a špatné? Chtějí dělat problémy a chyby?
Není náhodou i povolání učitele posláním? Posláním přijmout a milovat? A není právě tohle i mým posláním?

baru_h
baru_h
21.11.2022 5 z 5

První kniha Torey L. Hayden se kterou jsem měla tu čest. Poslouchala jsem ji v audio verzi namluvenou Simonou Babčákovou a bylo to opravdu skvělé.

Gabi13
Gabi13
20.11.2022 5 z 5

Jako lektor a průvodce ve školičce je toto pro mě knížka plná naděje, smutku a porozumění. Dívám se na celý problém přesně jako Torey, snažím se porozumět a moc se nořím do problému. Díky za takovou knížku.

Evaho73
Evaho73
15.11.2022 5 z 5

Dojímavý príbeh nastavujúci zrkadlo hlavne nám rodičom, aby sme si dokázali uvedomiť alebo pripomenúť, že láska k dieťaťu je to hlavné, čo najviac formuje jeho charakter.
Hoci je to už skôr historická kniha a výchovné metódy v nej popísané môžu byť zastaralé, stále dokáže svojim čitateľm odovzdávať nadčasové posolstvá.

Kopretina
Kopretina
22.10.2022 5 z 5

Jedním dechem jsem knihu přečetla a vyprávěla o ní několika lidem, které to zaujalo. Líbila se mi, i styl vyprávění. S výhodnými metodami by se dalo polemizovat, ale asi fakt měla úspěch. Těším se na druhý díl.

Allla9
Allla9
18.10.2022 5 z 5

Začtete se na první stránce a budete litovat, že je konec knihy. Velice dojímavý příběh úžasné paní učitelky a její svěřenkyně šestileté Sheily. Napsáno podle skutečného příběhu.

attila1
attila1
05.10.2022 5 z 5

Emotivní příběh o malé Scheile a úžasné paní učitelce.

soukroma
soukroma
18.09.2022 5 z 5

V podstatě jsem vůbec tuhle knihu nechtěla číst, brodit se v hrůzách, které mohou děti postihovat - od narození či doma -, a v jejich důsledcích pro ně samotné i pro jejich okolí. Přesto mne k sobě autorka přikovala a její pokusy proniknout k "jejím dětem" a zejména děsivé Sheile byly ohromující a odzbrojující. Klobouk dolů.
Líbilo se mi, že autorka nijak zvlášť nežehrá na nedostatek financí, na neschopnost sociálky (a soudů: Sheilu po jejím hrůzném činu klidně vrátili do zcela nepřijatelného prostředí zanedbané dělnické kolonie, k otci, který, pokud byl někde poblíž, tak ji ztrestal a tím jeho péče o vlastní dítě doslova končila, přičemž její vlastní matka ji opustila jako batole, někde na dálnici ji vyhodila z auta...), vedení školy apod. Prostě si musí poradit s tím, co má, a se všemi malými dětmi, které jí pošlou do školní výuky. Nevzdává se, vydrží zdánlivě nemožné a má, dřív nebo později, jisté výsledky.
Za velmi čtivý styl, realistické vyprávění bez snahy o vyvolávání dojetí a přiměřenou délku dávám nejvyšší hodnocení.

AlčaH
AlčaH
04.09.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v letošním roce měla možnost si přečíst. Skvěle napsaná a s opravdu silným námětem.

Toto hodnocení píšu delší dobu po přečtení knihy a přesto si z příběhu šestileté Sheily pamatuju každý detail. Byl smutný i plný optimismu, občas jsem cítila strašný vztek, ale pak ho vystřídala naděje. Byl dojemný a ukázal, jak je možné změnit osud zanedbávaného dítěte, když se najde někdo, kdo mu dá šanci, lásku a pohlazení. Obdivuji autorku za její nesmírnou lidskost a otevřené srdce, se kterým učila svou třídu "podivných" dětí a se kterou odvážně bojovala proti systému, i když si nikdy nemohla být jistá výsledkem.

Spratek je tou knihou, která se vám prostě dostane pod kůži - a u mě se to stalo na 100 %. Jsem nesmírně zvědavá na pokračování s názvem Tygřice i na další knihy od T.L. Hayden, které si určitě přečtu!

veronika9761
veronika9761
23.08.2022 5 z 5

Knizka me hrozne prekvapila. Nemohla sem se odtrhnout, nez jsem ji měla doctenou. Je to rozhodne zajímavé cteni, bez ohledu na tema. Taky me zarazily výchovné metody pana reditele, ale coz, byla takova doba, ale bezutesny zivot deti "z kolonie", to je fakt zoufaly. Podle me nebyl vhodne zvoleny ani preklad nazvu knihy, udelat z "One child" "Spratka", to mi neprijde zrovna vhodny. A na to, ze byla knizka psana v roce 1980, je prekvapive aktualni.

Zdenule27
Zdenule27
10.08.2022 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Večer, když jsem šla spát jsem na Scheilu myslela... už se těším na pokračování :)

janadibelkova
janadibelkova
23.07.2022 5 z 5

Opravdu nemůžete přestat číst, ale až se na ten konec dostanete, budete chtít umět to co paní učitelka: nevzdávat se.

smardice
smardice
01.07.2022 5 z 5

Silný emotivní příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout a nejen na konci mi tekly slzy jako hrachy. Za mě více než 5 hvězdiček.

marketa3815
marketa3815
24.06.2022 5 z 5

Přestože jde o tematiku týraných a zneužívaných dětí, není třeba se knihy bát, naopak, je plná optimismu a naděje. Opravdu hrozná a děsivá je jen kapitola Kdo ti to ublížil, ale ani tady se autorka nevyžívá v přehnaném naturalismu. Senzační knížka, vřele doporučuju.

padola
padola
04.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Silný, emocionální příběh. Klobouk dolů před učitelkou, že Sheilu zvládla.
Na konci mi bylo hrozně líto, že se Sheila vrací do normální školy a ztrácí to podpůrné prostředí speciální třídy. Taky by mně zajímalo, co se s ní stalo. Dnes už to musí být žena středního věku.

L.Helena
L.Helena
30.05.2022 5 z 5

Další nešťastný osud dítěte od spisovatelky, kterou jsem si před nedávnem oblíbila okamžitě, jak jsem od ní četla první knihu.
Trochu mi vadí, že z knih není hned jasné, v kterém roce se příběh odehrává, snažím se to spíš odvodit podle prvního vydání originálu a také podle těch několika málo zmínek o tom, v jaké fázi se zrovna nachází soukromý život Torey. Hodně mě totiž zaskočilo, že mezi běžné výchovné metody patří výprask plácačkou od ředitele školy, až pak jsem si teprve uvědomila, že děj se odehrává zřejmě někdy v druhé polovině sedmdesátých let minulého století. A právě proto mi vyučovací i výchovné metody, které Torey používá, připadají na tehdejší dobu hodně novátorské.
Přes všechny ty nelehké okamžiky ve třídě, i ty hrůzostrašné momenty v životě malé Sheily, se kniha velice dobře čte, stejně jako ty ostatní, které jsem doposud přečetla. A doufám, že i ty další, na které se teprve chystám.

Hanjimka
Hanjimka
17.05.2022 5 z 5

Parádní kniha po které bych sama určitě nesáhla. Doporučení z Klubu milovníků knih, které mě nadchlo. Posloucháno jako audiokniha. Zkusím najít díl druhý

Štítky knihy

zanedbávané děti poruchy chování speciální pedagogika odborná literatura

Autorovy další knížky

Torey L. Hayden (p)
americká, 1951
2008  95%Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval
1994  92%Divná Jadie
2009  94%Dračice a mazánek
2015  94%Tichá holka
2013  95%Sebranka

Kniha Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval je v

Právě čtených16x
Přečtených1 268x
Čtenářské výzvě103x
Doporučených159x
Knihotéce218x
Chystám se číst571x
Chci si koupit125x
dalších seznamech9x