Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24012/spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 4.7627

Sheila 1.

Literatura světová, Povídky, Romány
Vydáno, Portál

One Child, 1980

Kniha Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

mystar

Silny a dojemny pribeh male holcicky plny strachu, smutku, obav, nadeje a trpelivosti. Je smutne, ze se tohle opravdu deje.

barunka66

Nazvala bych to učebnicí speciální pedagogiky v kostce. Jak povrchní mohou být naše soudy a odsudky jednání zlobivých a "zlých" dětí. Kolik zranění a bolesti se za tím skrývá.! Doporučuji všem pedagogům a těm, kdo pracují s dětmi, s problémovou mládeží.

haannyys

Uf, no byla to síla. Jednou jsem knížku odložila, dvakrát se mi zvedl žaludek. A rozhodně bych tuhle knížku doporučila všem. Ne tedy asi maminkám malých holčiček. Ale pak všem.

Booksaddict

Nádherná knížka od začátku do konce. Tak stará a tak aktuální. Zařadit do povinné četby, aby si všichni uvědomili, jak moc je důležité věnovat se dítěti a co mohou napáchat chyby nás dospělých. Autorka tak laskavě píše příběh i o svých selháních, o pokusech a omylech, o lásce k cizím dětem a o tom, že je důležité nezlomit nad nimi hůl. Řvala jsem nejen na konci, ale v podstatě průběžně nad každou kapitolou a hodně dlouho ve mně knížka rezonovala. Chtěla bych napsat: více takových, ale tato je neopakovatelná.

Marta13

Velmi silný, těžko uvěřitelný příběh malého dítěte ...

Scheila

Torey je učitelkou v "bláznivé" třídě. Má na starosti děti, které svým chováním nezapadají do žádné tabulky natož do normální školní třídy.
Ve své třídě má osmiletou holčičku která se už 2x pokusila o sebevraždu.
Dále tam je děvče co má schizofrenii, slyší hlasy a vidí věci co ostatní děti ne. Chlapce velmi agresivního.
A další "bláznivé" děti.

Tato třída si na sebe již zvykla a naučila se fungovat, aby byli všichni spokojený a v klidu.
Do doby než nastoupila šestiletá ušmudlaná holčička Sheila.

Toto špinavé, věčně počůrané děvče se do "bláznivé" třídy dostalo za to, že v sousedství unesla tříletého chlapce, uvázala ho u stromu a zapálila na něm oblečení.
Od doby co Sheila nastoupila, je ve třídě vše vzhůru nohama.

No tak nějak začíná tato pozoruhodná kniha. Příběhy lidských osudů mi nejsou lhostejné a proto je čtu nejradši, mám pak pocit, že je přijímám, takový jaký jsou, co si prožili, nebo co provedli.
Tato kniha podle skutečnosti je.
A co vám budu, mnohokrát mi vehnala slzy do očí. Hněvem, lítostí, soucitem, beznadějí, láskou, nenávistí a pochopení.

Za celý svůj dlouhý 26ti léty život ???? jsem četla jen pár takových lidských osudů.
A jsem ráda, že jsem na tuto knihu narazila. ????

Tento příběh, myslím, bude otevřením očí pro mnoho lidí. Nebo také ne. Bude to jen příběh, který se někde támhle daleko stal a už nejspíš skončil.

Pro mě je to neuvěřitelné, co tak malé dítě dokáže vydržet a zůstat při tom tak silné.

Kniha se četla sama, Sheilu jsem milovala a vlastně miluji, předpokládám, že stále žije.
Nutilo mě číst dál a dál, abych se dověděla co s tímto drobným a neskutečně duchem silným děvčátkem bude.

Rozhodně stojí za přečtení.

Richisa

Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Kniha se moc dobře četla, spousta nápadů a poznámek se dala využít v běžné praxi ať už rodičovské nebo pedagogické.

V několika místech jsem si říkala, jak se tohle může vůbec dít...

Každopádně hluboká poklona autorce pro její trpělivost a lásku, se kterou vedla svoji "bláznivou" třídu.

saruse

Spíše než beletrie je to naučná literatura z psychologie - studie o tom, co nevhodné rodinné prostředí udělá s psychikou a návyky dítěte a naopak jak odborníci na svém místě mohou tomu dítěti alespoň částečně zprostředkovat normální život, normální vztahy, normální vzorce chování. Bylo mi Sheily moc líto, co musela prožít díky pokřiveným dospělákům kolem sebe. Obdivovala jsem Torey, jak malou Sheilu učila důvěřovat sobě a světu. A pořád jsem si říkala - co s tou malou doopravdy je po letech, kdy už s Torey nemůže být a kdy ji mohlo její nejbližší okolí opět stáhnout ke dnu... Snad tomu tak není. Příběh je opravdu náročný ke čtení, ale je důležitý. A určitě mám po jeho přečtení chuď do dalších autorčiných knih.

zanedbávané děti poruchy chování speciální pedagogika

Torey L. Hayden
americká, 1951