Zuzana08

Přečtené 110Tajemství
duben - květen 2022
Tajemství 2021, Radka Třeštíková


Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
březen - duben 2022
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie 2022, Karin Lednická


Nejlepší pro všechny
listopad 2021 - leden 2022
Nejlepší pro všechny 2017, Petra Soukupová


Lustr pro papeže
listopad 2021 (14.-20.)
Lustr pro papeže 2019, Jan Tománek

Noooo, tak tušila jsem, že tehdejší věznice asi nebyly žádný med, natož že by svou brutalitou mohly směle konkurovat koncentračním táborům!?!?! Nejsmutnější na tom je to, že se toto ve světě stále asi děje. Nicméně, pokud budu hodnotit knihu jako takovou, tak jsem čekala propracovanější příběh, který by mi třeba i nabídl právě vrácení se zpět domů do běžného života. Bylo to "jen" jednolité popisování týrání vězňů, na které jsem občas neměla žaludek a tak stránky přeskakovala.


Chaloupky
říjen - listopad 2021
Chaloupky 2020, Štěpán Javůrek

Jako u Šikmého kostela (v žádném případě nechci knihy srovnávat) jsem se dozvěděla zase něco ze života v pohraničí, tentokráte z druhého konce republiky. Kniha mě bavila. I když jak mnozí již zde psali, trochu jsem se občas ztrácela v postavách. Což je vlastně jediná výtka, kterou ke knize mám. Autor až příliš rozváděl mnoho osob dost povrchně, místo toho aby detailněji rozvedl osudy hlavních postav.


Pokání
? - říjen 2021
Pokání 2008, Ian McEwan


Kde zpívají raci
říjen 2021 (13.-27.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Nemohla jsem se zpočátku začíst, ale za chvíli jsem zjistila, že stránky plynou úplně samy a krásu příběhu v bažině doslova hltám. Závěr knihy překvapující, i když někde podvědomě jsem si to prostě myslela " a proč vlastně ne?"


Majonéza k snídani
říjen 2021 (04.-12.)
Majonéza k snídani 2021, Markéta Lukášková


Myšlenky za volantem
září - říjen 2021
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Taková jednohubka, velmi milá jednohubka! U některých fejetonů jsem se posmála více u některých méně. Ale jako celek hodnotím určitě pozitivně.


Příběh Arthura Truluva
30. září 2021
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

Příběh není ničím strhující, ničím nepřekvapuje, žádné závratné dějové zvraty se zde nekonají. Nenajde v něm ani vraždu, ani násilí, pomstu. Žádné sexuální scény, také žádné prvoplánové romantické propletence. Není v něm zkrátka nic, co je teď tzv. "in". Takže vlastně jedna velká nuda, dalo by se říct. Přitom je to příběh plný laskavosti, tolerance, pochopení. Pohladí na duši. Kdo si chce přečíst prostě jen krásný příběh, doporučuji.


Listopád
? - srpen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Nejsem fanynkou Mornštajnové, ač mám všechny její knihy přečteny, z jejich příběhů si na zadek nesedám. Paradoxně se mi Listopád ale líbil nejvíce.


Dědictví
červenec 2021 (04.-08.)
Dědictví 2005, Eva Tvrdá

Tato útlá knížka by si zasloužila daleko větší výsluní!!! Budu se opakovat, ale knih na téma druhé světové války je teď fakt hodně. Až je to zarážející, jak dychtivě jsme schopni tuto tragickou část historie hltat a dobrovolně vyhledávat útrapy nevinných. Nicméně, většina tato knih se odehrává (aspoň částečně) na pozadí koncentračních táborů a tak mi pak tyto příběhy připadají prvoplánové, plné citového vydírání!!! Proto jsem neskutečně ráda za knihu Dědictví. Která popisuje válku očima obyčejných lidí, jejichž útrapy nebyly mnohdy o nic menší, než na frontě či v koncentračním táboru. Cítila jsem opravdovost toho příběhu Agnes, soucítila jsem s ní. V druhé časti jen krátké příběhy lidí, které již nenavazovaly, ještě víc pocit bezmoci obyčejných lidí umocnily. Autorce děkuji za připomenutí, že válka má dopad vždy na všechny! Bez rozdílu, za kterou stranu zrovna bojujete (se zbraní v ruce či jen v domečku na konci vesnice).


Losos v kaluži
červen - červenec 2021
Losos v kaluži 2017, Markéta Lukášková

Ze všech knih autorky, se mi asi tato líbila nejméně. Nicméně, kniha se i tak četla lehce, zajímavé pojetí nebe a a pekla. Jak tady mnozí píší v recenzích, že jim až příliš cynická Bára nebyla po chuti, já jsem se v ní naopak docela dost viděla. Asi bych se měla také jako Bára nad sebou zamyslet.


Zuzanin dech
červen 2021 (22.-28.)
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Já mám prostě s knihami tohoto žánru problém, je to na mě příliš prvoplánové. Tato kniha není výjimkou. Když už sáhnu po knize s tématem druhé světové války, vždy je to to samé citové vydírání příběhu umístěného do koncentračních táborů. A v tom případě jsou mnohem lepší knihy než tato.


Tatér z Osvětimi
květen 2021 (20.-30.)
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris

I když příběh inspirovaný skutečnou událostí, pro mě příběh málo uvěřitelný. Popisováno trochu jako Forest Gump na skautském táboře. Lale si chodil, kde chtěl, kdy chtěl, s taškou a jakýmsi zaklínadlem, které stačilo jen vyřknout.....a tak bez povšimnutí vše přežil? Domnívám se, že skutečnost musela být mnohem krutější a autorce se to nepodařilo příliš dobře vystihnout. Budu se opakovat, ale k tématu druhé světové války, jsou tady mnohem lepší knihy.


Věci, na které nastal čas
červenec 2020 - květen 2021
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová


Vlaštovka v bublině
duben 2021 (13.-30.)
Vlaštovka v bublině 2020, Markéta Lukášková

Moje druhá kniha této autorky a určitě si přečtu další. Jako Panda, Vlaštovka se mi také líbila. Ta blízká budoucnost, vlastně dost reálně popsaná, mě bavila. I ta naděje pro ostatní, že za pár let, třeba opravdu budeme schopni vyléčit nevyléčitelné. Velmi zajímavý popis ženy, která se vrací do života.


Nepravděpodobná pouť Harolda Frye
duben 2021 (01.-13.)
Nepravděpodobná pouť Harolda Frye 2012, Rachel Joyce

Na začátku kniha, kterou otevřete v podstatě omylem a moc šancí tomu nedáváte. Na konci zjistíte, že je naložená emocemi do poslední stránky. Tento typ knih (jako třeba ještě Ove či Eleanor) jsou pro mě něco jako motivační.


Ranhojička
březen 2021 (10.-22.)
Ranhojička 2011, R. Jordan (pseudonym)

Ze zdařilého začátku to sklouzávalo do těžko uvěřitelného, pohádkového konce. Velká škoda. Kdyby autorka zůstala u tématu začátků léčitelství (což vlastně samotný název napovídá) a protloukání se těžkým životem středověku....za mě by udělala lépe. Lucii se posouvá v žebříčku hierarchie kolmo vzhůru, neuvěřitelně! No a poslední třetina příběhu.... rytíři, vévodkyně......happyend. Jsem zklamaná.


Za sny
březen 2021 (04.-10.)
Za sny 2018, Karin Krajčo Babinská

Za mě tedy průměr. Až příliš prvoplánové. Aneb, jak jeden bohatý a vlivný muž v dokonale padnoucím obleku, lapený do sítě všední rutiny, díky vážně nemocné ženě ke svému znovunalezení přišel. Až příliš moc autorka chtěla, abychom se zamysleli nad svými životy. Abychom přemýšleli nad opravdovými hodnotami života a došli k závěru. Za pár dní si bohužel na knihu nevzpomenu.


Šikmý kostel 2
leden - březen 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Došly mi slova ........... Oba díly by měly být povinnou četbou. Jsem autorce nesmírně vděčná, že mi osvětlila mnohé z historie kraje, ve kterém žiji. Moc se mi líbí výrazy "po našimu", které se v knize objevují. Vracela jsem se do svého dětstí a vyprávění babičky. A mimochodem skvělý chleba "U Komendra" pečou dodnes.


Hvězdy na cestě
leden 2021 (13.-28.)
Hvězdy na cestě 2020, Karin Krajčo Babinská

Opravdu milé překvapení a velmi čtivý příběh! Kniha se dobře četla, děj lehce plynul a rychle ubíhal. Všechno do sebe zapadalo, chování i povahy osob.....i závěrečné sebenalezení každé postavy. Po delší době příběh, který je prostě tak obyčejný a zárovň tak hezký.


Velmi osobní kniha o zdraví
říjen 2019 - leden 2021
Velmi osobní kniha o zdraví 2018, Margit Slimáková


Svetr ze zbytků – Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osudu
prosinec 2020 (07.-27.)
Svetr ze zbytků – Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osudu 2018, Milena Štráfeldová

Z některých příběhů mi šel mráz po zádech a určitě by si zasloužily větší rozvedení či by vyšly na samostatnou knihu. Čtivé, k zamyšlení.


Sladká pomsta
říjen - prosinec 2020
Sladká pomsta 2020, Jonas Jonasson

Staříka a Analfabetku autor zase nepřekonal. Nenadchne - neurazí. Ale po všech thrilerech a emocionálně vypjatých knihách z druhé sv. války (jež jsou plné pulty knihkupectví), určitě přijemná oddechovka! U které nemusíte moc přemýšlet, hledat složité zápletky či se ztrácet v dějových retrospektivách. Prostě jen čtete a usmíváte se, vše je jasné od začátku do konce.


Osmý život (pro Brilku)
říjen - listopad 2020
Osmý život (pro Brilku) 2020, Nino Haratischwili

Tak...jak jen začít. Prvně se musím přiznat, že jsem nedočetla. Přečteno cca 650 z 860 stran. Touha dovědět se, jak to skončí se s každou další stránkou naprosto vytrácela. Ne snad proto, že by kniha byla nezajimavá nebo se špatně četla, jen prostě byla/kniha je! hrozně obsáhlá. Možná kdyby byla rozdělena do aspoň dvou, tří na sobě navazujících svazků. Pohnuté osudy jedné rodiny se natolik proplétaly, že jsem se časem začala ztrácet, kdo je a není čí dcera, syn, snacha, přítelkyně, otec? Co mě ale na celé knize mrzelo nejvíce byla ona čokoláda. Z anotace jsem čekala dokonalý příběh jakésiho rodinného podniku s dlouholetou tradicí, který se vlivem dějin, válek a okolností snaží udržet si svou dobrou značku a prestiž. A v podstatě tam šlo, jen o jakousí hrozně "tajnou" směsici ingrediencí, na kterou si jakoby náhodou občas autorka vzpomněla. I tu 3/4 knihy hodnotím velmi kladně. Jen mi prostě nějak ta třičtvrtina knihy stačila.


Panda v nesnázích
září - říjen 2020
Panda v nesnázích 2018, Markéta Lukášková

Moje první kniha od této autorky a jsem mile překvapená. Děj zasazen do docela zásadních témat a přitom stále čtivé. Nejvíce se mi líbila dějová linka Lenky a Ivana (asi protože jsou mi životně nejblíže), ale i příběhy Terezy či Marie byly obahacující. Konec určitě zajimavý. Jen mě mrzelo, že tedy osud Marie byl nakonec vysvětlen pouze v jedné větě a tudíž tam pro mě vzniklo příliš otazníku, jak? kdy? proč?


Jeden z nás
září 2020 (16.-17.)
Jeden z nás 2020, Shari Lapena


Eleanor se má vážně skvěle
srpen - září 2020
Eleanor se má vážně skvěle 2017, Gail Honeyman

Nic závratného jsem nečekala. O to více jsem byla mile překvapená. Dojemný příběh, přitom nepodán nijak sladce. Podobné příběhy mě prostě velmi baví (Muž jménem Ove, Nepravděpodobná pouť H.F. atd.)


Naděje pro Fleetwood
červen - srpen 2020
Naděje pro Fleetwood 2019, Stacey Halls

Pravda, že čarodějnictví zde bylo jen okrajově. Ale i tak mi to stačilo. Jsem ráda, že žiji v době, kdy lze vše racionálně vysvětlit! Děj byl jednoduchý, nekomplikovaný. Postav jen pár, dobře pamatovatelných. Opravdu nádherná obálka knihy!!!


Foukneš do pěny
? - červenec 2020
Foukneš do pěny 2020, Radka Třeštíková

Prostě jsem si chtěla udělat vlastní usudek. Kniha, kde nic není jasné. Musíte se prostě prokousávat každou další stránkou, aby jste pochopili. Pravda, styl psaní a věty jsou tak nějak nelogické. Věta začíná oslovením toho koho zrovna hlavní hrdinka potkala, tatáž věta pokračuje vzpomínkou na jinou osobu a je zakončena jménem dcery s vykřičníkem. Pár takových vět za sebou, možná ještě veršovaně, a vlastně nevíte, co tím autorka chtěla říct? Koho vlastně myslela? Přitomnost? Minulost? Takže i já jsem se v textu ztrácela. Ale děj jako takový se mi líbil. Surový, pesimistický, schizofrenní, zoufalý, bezvýchodný. Chce se mi říct "chudák Vladěna", jenže ona si tak trochu za svůj osud mohla sama. Tak a teď přijde čas na nějakou veselejší knihu :-)


Úzkosti a jejich lidé
květen - červen 2020
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Na knihu jsem se neskutečně těšila a užila si ji moc! Mám prostě knihy pana Backmana ráda. Nacházím v nich opravdu vše, co potřebuji. Klid a naději. Top nadále zůstavá Ove a Medvědín. Ale i k této se časem ráda vrátím.


14-14 Přátelství napříč staletími
květen 2020 (11.-19.)
14-14 Přátelství napříč staletími 2017, Silène Edgar

Kniha zakoupena synovi, kdy jsem měla pocit, že draků, elfů a jiných fantasy přečetl dost. Nakonec jsem si ji ze zvědavosti přečetla sama. Stylově a slohově odpovídá dětem + - 12 let. Příběh velmi zdařilý, neokoukaný, snad i poučný. Rozhodně bych doporučila jak dívkám (ač vypráví dva chlapci) tak klukům.


Vetešník
leden - květen 2020
Vetešník 2019, Jess Kidd

Rozečítala jsem ji natřikrát. Ne a ne se začíst. Trápila jsem se opravdu celou knihu. Ač námět vůbec nebyl špatný. Vztah mezi Canthalem a Maud se vyvíjel velmi uvěřitelně. Vadilo mi, že vlastně k veškerému odhalení přispěli fiktivní a abstraktní "svatí", kteří naprosto degradovali celou detektivní zapletku.


Jeho banán
duben 2020 (24.-28.)
Jeho banán 2020, Penelope Bloom

Vlastně to ani nechci komentovat. Humor? A prosím vás kde? Opakující se dvojsmysl s jeho banánem, tam byl tak často, že se mi po chvíli motala hlava, jak jsem nestačila protáčet panenky! A tolik omleté téma... On bohatý, úspěšný, svalnatý, dokonalý a ona sice možná chytrá, ale totální nemehlo bez vlastních prostředků aneb jak díky němu ke štěstí přišla.... Jako fakt? Pojďte už někdo konečně vymyslet něco elegantnějšího. Celé mi to přišlo jako poskládané sloupky z Bravíčka na pokračování.


100 dní štěstí
duben 2020 (17.-24.)
100 dní štěstí 2014, Fausto Brizzi

Velmi dojemný příběh. A také opravdu k zamyšlení, jak mnohé věci považujeme za samozřejmé, dokud nás osud nepraští přes prsty. Jen tři hvězdičky za to, že jsem mu absolutně nevěřila tu lehkost s jakou těch posledních 100 dní prožil. Říkám si možná protože nejsem muž. Ale když na to kouknu z pohledu ženy, manželky a matky, tak jsem to vůbec nevěřila ani jí! Každopadně kdybych tvrdila, že mi kniha nic nedala, rozhodně lžu.


Slepá mapa
duben 2020 (06.-17.)
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Tak jako si mě nezískala Hana, bohužel ani Slepá mapa. Mě v tom prostě chybí jakási procítěnost, kterou chci s postavami prožít. Dostala horečku, za dva dny zemřela. Tečka. A jede se dál. Rozumím tomu. Doba nebyla lehká a proto i lidé asi museli být sami k sobě tvrdší, aby všechno to utrpení vydrželi. To souznění a emoce v této knize mi prostě chybí. Možná opravdu proto (jak tady sami mnozí píšete), že je tam tolik postav, které by si zasloužily rozvést svůj životní příběh podrobněji.


Světla zimní noci
březen - duben 2020
Světla zimní noci 2018, Pam Jenoff

Krásný dojemný příbeh. Ale za pár týdnu moc o něm vědět nebudu. Nemám všeobecně ráda knihy z obdbobí 2.sv.války. Tady byla válka přiměřeně na hranici, kterou jsem schopná snést.


Šikmý kostel
únor - březen 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Žádný komplikovaný děj, prostě jen běh života. Těžkého života tehdejší doby. Vše, co teď píšu bude asi příliš sentimentální a neobjektivní. Pro mě bylo čtení knihy o to více umocněno emocemi, protože jsem se zde narodila, žiji mezi Orlovou a Karvinou. Kolem "Olzy" se chodíme často procházet. Popisovaná místa jsou mi důvěrně známé. Všechny v knize kurzívou označené slova "do pjeruna" apod. jsou pro mě přirozené, protože tzv. po našimu mluvila prabička, babička a dodnes ještě trochu rodiče. Písničku Siedzi mucha na ścainie ......umím dodnes. Děkuji tímto autorce, za historické vysvětlení poměrů v kraji. A za příjemně strávený čas u čtení knihy.


Vrány
? - únor 2020
Vrány 2020, Petra Dvořáková

Asi bych chtěla v prvé řadě poděkovat svým rodičům, že nikdy mezi mnou a mou sestrou nedělali žádné rozdíly, ani v dětství ani teď v dospělosti! S dospívající Barčou jsem to prožívala. Bylo mi líto, jak v ní vyvolávali pocit její vlastní viny a to že se musela stydět za něco, co je vlastně zcela normální a přirozené. Na matce mi vadilo hlavně to, že stále řeší "co by tomu kdo řekl, co by si pomyslely kolegyně v práci, atd." Místo toho, aby více naslouchala vlastní dceři. Vytáčelo mě oslovování Katuška a Baruna!


1