Zuzana08

Svetr ze zbytků - Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osuduSvetr ze zbytků - Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osuduMilena Štráfeldová

Z některých příběhů mi šel mráz po zádech a určitě by si zasloužily větší rozvedení či by vyšly na samostatnou knihu.
Čtivé, k zamyšlení.

27.12.2020

Sladká pomstaSladká pomstaJonas Jonasson

Staříka a Analfabetku autor zase nepřekonal.
Nenadchne - neurazí.
Ale po všech thrilerech a emocionálně vypjatých knihách z druhé sv. války (jež jsou plné pulty knihkupectví), určitě přijemná oddechovka! U které nemusíte moc přemýšlet, hledat složité zápletky či se ztrácet v dějových retrospektivách. Prostě jen čtete a usmíváte se, vše je jasné od začátku do konce.

07.12.2020

Osmý život (pro Brilku)Osmý život (pro Brilku)Nino Haratischwili

Tak...jak jen začít.
Prvně se musím přiznat, že jsem nedočetla. Přečteno cca 650 z 860 stran. Touha dovědět se, jak to skončí se s každou další stránkou naprosto vytrácela. Ne snad proto, že by kniha byla nezajimavá nebo se špatně četla, jen prostě byla/kniha je! hrozně obsáhlá. Možná kdyby byla rozdělena do aspoň dvou, tří na sobě navazujících svazků.
Pohnuté osudy jedné rodiny se natolik proplétaly, že jsem se časem začala ztrácet, kdo je a není čí dcera, syn, snacha, přítelkyně, otec?
Co mě ale na celé knize mrzelo nejvíce byla ona čokoláda. Z anotace jsem čekala dokonalý příběh jakésiho rodinného podniku s dlouholetou tradicí, který se vlivem dějin, válek a okolností snaží udržet si svou dobrou značku a prestiž. A v podstatě tam šlo, jen o jakousí hrozně "tajnou" směsici ingrediencí, na kterou si jakoby náhodou občas autorka vzpomněla.
I tu 3/4 knihy hodnotím velmi kladně. Jen mi prostě nějak ta třičtvrtina knihy stačila.

19.11.2020

Panda v nesnázíchPanda v nesnázíchMarkéta Lukášková

Moje první kniha od této autorky a jsem mile překvapená.
Děj zasazen do docela zásadních témat a přitom stále čtivé.
Nejvíce se mi líbila dějová linka Lenky a Ivana (asi protože jsou mi životně nejblíže), ale i příběhy Terezy či Marie byly obahacující. Konec určitě zajimavý. Jen mě mrzelo, že tedy osud Marie byl nakonec vysvětlen pouze v jedné větě a tudíž tam pro mě vzniklo příliš otazníku, jak? kdy? proč?

04.10.2020

Eleanor se má vážně skvěleEleanor se má vážně skvěleGail Honeyman

Nic závratného jsem nečekala. O to více jsem byla mile překvapená.
Dojemný příběh, přitom nepodán nijak sladce.
Podobné příběhy mě prostě velmi baví (Muž jménem Ove, Nepravděpodobná pouť H.F. atd.)

16.09.2020

Naděje pro FleetwoodNaděje pro FleetwoodStacey Halls

Pravda, že čarodějnictví zde bylo jen okrajově. Ale i tak mi to stačilo. Jsem ráda, že žiji v době, kdy lze vše racionálně vysvětlit!
Děj byl jednoduchý, nekomplikovaný. Postav jen pár, dobře pamatovatelných.
Opravdu nádherná obálka knihy!!!

19.08.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Na knihu jsem se neskutečně těšila a užila si ji moc! Mám prostě knihy pana Backmana ráda. Nacházím v nich opravdu vše, co potřebuji. Klid a naději.
Top nadále zůstavá Ove a Medvědín. Ale i k této se časem ráda vrátím.

19.08.2020

Foukneš do pěnyFoukneš do pěnyRadka Třeštíková

Prostě jsem si chtěla udělat vlastní usudek.
Kniha, kde nic není jasné. Musíte se prostě prokousávat každou další stránkou, aby jste pochopili.
Pravda, styl psaní a věty jsou tak nějak nelogické. Věta začíná oslovením toho koho zrovna hlavní hrdinka potkala, tatáž věta pokračuje vzpomínkou na jinou osobu a je zakončena jménem dcery s vykřičníkem. Pár takových vět za sebou, možná ještě veršovaně, a vlastně nevíte, co tím autorka chtěla říct? Koho vlastně myslela? Přitomnost? Minulost? Takže i já jsem se v textu ztrácela.
Ale děj jako takový se mi líbil. Surový, pesimistický, schizofrenní, zoufalý, bezvýchodný. Chce se mi říct "chudák Vladěna", jenže ona si tak trochu za svůj osud mohla sama.
Tak a teď přijde čas na nějakou veselejší knihu :-)

29.07.2020

14-14 Přátelství napříč staletími14-14 Přátelství napříč staletímiSilène Edgar

Kniha zakoupena synovi, kdy jsem měla pocit, že draků, elfů a jiných fantasy přečetl dost. Nakonec jsem si ji ze zvědavosti přečetla sama.
Stylově a slohově odpovídá dětem + - 12 let. Příběh velmi zdařilý, neokoukaný, snad i poučný.
Rozhodně bych doporučila jak dívkám (ač vypráví dva chlapci) tak klukům.

19.05.2020

VetešníkVetešníkJess Kidd

Rozečítala jsem ji natřikrát. Ne a ne se začíst. Trápila jsem se opravdu celou knihu.
Ač námět vůbec nebyl špatný. Vztah mezi Canthalem a Maud se vyvíjel velmi uvěřitelně. Vadilo mi, že vlastně k veškerému odhalení přispěli fiktivní a abstraktní "svatí", kteří naprosto degradovali celou detektivní zapletku.

11.05.2020

Jeho banánJeho banánPenelope Bloom

Vlastně to ani nechci komentovat.
Humor? A prosím vás kde? Opakující se dvojsmysl s jeho banánem, tam byl tak často, že se mi po chvíli motala hlava, jak jsem nestačila protáčet panenky!
A tolik omleté téma... On bohatý, úspěšný, svalnatý, dokonalý a ona sice možná chytrá, ale totální nemehlo bez vlastních prostředků aneb jak díky němu ke štěstí přišla.... Jako fakt? Pojďte už někdo konečně vymyslet něco elegantnějšího.
Celé mi to přišlo jako poskládané sloupky z Bravíčka na pokračování.

28.04.2020

100 dní štěstí100 dní štěstíFausto Brizzi

Velmi dojemný příběh. A také opravdu k zamyšlení, jak mnohé věci považujeme za samozřejmé, dokud nás osud nepraští přes prsty.
Jen tři hvězdičky za to, že jsem mu absolutně nevěřila tu lehkost s jakou těch posledních 100 dní prožil. Říkám si možná protože nejsem muž. Ale když na to kouknu z pohledu ženy, manželky a matky, tak jsem to vůbec nevěřila ani jí!
Každopadně kdybych tvrdila, že mi kniha nic nedala, rozhodně lžu.

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Tak jako si mě nezískala Hana, bohužel ani Slepá mapa.
Mě v tom prostě chybí jakási procítěnost, kterou chci s postavami prožít.
Dostala horečku, za dva dny zemřela. Tečka. A jede se dál.
Rozumím tomu. Doba nebyla lehká a proto i lidé asi museli být sami k sobě tvrdší, aby všechno to utrpení vydrželi.
To souznění a emoce v této knize mi prostě chybí. Možná opravdu proto (jak tady sami mnozí píšete), že je tam tolik postav, které by si zasloužily rozvést svůj životní příběh podrobněji.

24.04.2020

Světla zimní nociSvětla zimní nociPam Jenoff

Krásný dojemný příbeh. Ale za pár týdnu moc o něm vědět nebudu. Nemám všeobecně ráda knihy z obdbobí 2.sv.války. Tady byla válka přiměřeně na hranici, kterou jsem schopná snést.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Žádný komplikovaný děj, prostě jen běh života. Těžkého života tehdejší doby.

Vše, co teď píšu bude asi příliš sentimentální a neobjektivní. Pro mě bylo čtení knihy o to více umocněno emocemi, protože jsem se zde narodila, žiji mezi Orlovou a Karvinou. Kolem "Olzy" se chodíme často procházet. Popisovaná místa jsou mi důvěrně známé. Všechny v knize kurzívou označené slova "do pjeruna" apod. jsou pro mě přirozené, protože tzv. po našimu mluvila prabička, babička a dodnes ještě trochu rodiče. Písničku Siedzi mucha na ścainie ......umím dodnes.
Děkuji tímto autorce, za historické vysvětlení poměrů v kraji. A za příjemně strávený čas u čtení knihy.

07.03.2020

VrányVrányPetra Dvořáková

Asi bych chtěla v prvé řadě poděkovat svým rodičům, že nikdy mezi mnou a mou sestrou nedělali žádné rozdíly, ani v dětství ani teď v dospělosti!
S dospívající Barčou jsem to prožívala. Bylo mi líto, jak v ní vyvolávali pocit její vlastní viny a to že se musela stydět za něco, co je vlastně zcela normální a přirozené. Na matce mi vadilo hlavně to, že stále řeší "co by tomu kdo řekl, co by si pomyslely kolegyně v práci, atd." Místo toho, aby více naslouchala vlastní dceři. Vytáčelo mě oslovování Katuška a Baruna!

26.02.2020

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Knihu jsem vlastně původně koupila desetiletému synovi, který si ji moc přál. A pro něj je kniha naprosto v pořádku. Milá, dojemná, poučná, psaná jednoduchým srozumitelným stylem a velmi rychlým dějovým spádem.
Pro mě asi nic nového. A zase ta příšerná mediální bublina! Včetně hitu v rádiu? Jako ne.
Takže tři hvězdy:
* za to, že jsme si s dětmi udělali čas a trochu se o problematice týrání zviřat doma pobavili
* snad jsem přispěla koupí knihy k "lahvičce život"
* nádherné ilustrace

13.02.2020

Mlčenlivé ženyMlčenlivé ženyKerry Fisher

Tři hvězdičky - průměr. Rodinné drama s až pohádkovým koncem. Kniha se četla lehce, žádné složitosti, přeskakování v časech či osobách.
Dále však jedna z knih, o které za pár týdnů nebudu vědět. Podobných knih rádoby označených "thriller" je taky za poslední dobu přespříliš.

30.01.2020

Velká samotaVelká samotaKristin Hannah

Po knize jsem s radostí sáhla po přečtení knihy Slavík rovněž této autorky, který se mi líbil.
Dle anotace jsem ale čekala trochu jiný příběh.
Nemám ráda námět domácího násilí. Ne snad, že bych zavírala oči před touto problematikou, ale nějak se nedokážu smířit s tím, že si to prostě oběti nechají líbit a nechají se zatlačit do kouta. A to v této knize platí dvojnásob. Pokud mě otec jako agresor vytáčel, ušlápnutá matka mě štvala ještě více! Vždyť měla kolem sebe tolik přátel, co by ji mohli a tolik příležitostí zvrátit osud....
Celkový dojem z knihy mám ale dobrý. Krásný popis prostředí Ajlašky.

07.11.2019

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Zbožňuji knihy pana Backmana a tak jsem se na Životní terno těšila jako dítě na Ježíška.
Zklamání přišlo, když jsem zjistila, že jde pouze o kratší povídku a né o plnohodnotnou knihu.
Pak přišlo zklamání, kdy jsem čekala na každé stránce výbuch emocí a ...... nic.
Tak nevím. Unikl mi nějaký hlubší podtext? Nepochopila jsem to? Budu muset ještě v životě dozrát pro tuto povídku?
Beru to jako šlápnutí vedle a každopádně na další knihu se rozhodně těšit budu. Snad brzy.

07.11.2019

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Část svého profesního života jsem byla instrumentářkou, takže přesně vím jaké to je když po vás vztekle lékař hodí tupý troakar, když vám v nejméně vhodný okamžik dojde plyn v bombě u laparoskopie a jak nechutná je dermoidní cysta. Celé to prostředí a chování zdravotnického personálu mi bylo blízké.
Kniha s jednoduchým dějem a přitom tak složitou životní situaci. Všechno to chování lékaře bylo tak uvěřitelně ze života. Líbila se mi.

20.10.2019

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Kolem této knihy jsme našlapovala po špičkách téměř dva roky, tématiku 2.sv.války nemám ráda. Chyba!
Upřímně. Nechápu, kolik povyku se dělá kolem knihy Hana, Slavík je nesrovnatelně lepší.
Moc se mi líbila dějová linka Vianne, která popisovala svůj příběh obyčejné ženy, obyčeného venkova, (bez citového vydírání koncentračních táborů) jak byla nucena změnit své stereotypy a sžít se s přítomností fašistické armády v jejím bezprostřední blízkosti.
Nádherná, čtivá kniha.

28.09.2019

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Líbily se mi předešlé dvě knihy a líbila se mi i tato. Kdo je vrah, jsem neuhodla i když se kruh podezřelých zmenšoval. Líbilo se mi, jak v průběhu knihy vytahovali všichni ze skříně své kostlivce. Tak jako v běžném životě, kdy si myslíte, že své kamarády, sousedy, kolegy v práci znáte dobře.....každý máme své tajemství.

17.09.2019

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Pan Backman mě osobně opět nezklamal! Je úžasné, jak mladý muž (myšleno autor) dokáže geniálně popsat i život a emoce starší ženy. Jen mě trochu mrzel konec, kdy jsem napjatě čekala, jak se Britt- Marie rozhodne!....... a ....... nakonec je na mě, kterou cestu si vybrala.

08.07.2019

Kouzelníkův únik z realityKouzelníkův únik z realityLars Vasa Johansson

Pohádka pro dospělé. Příjemné, jiné počtení.
Jednu hvězdičku dávám dolů, jen pro ten závěrečný velmi rychlý přerod hlavního hrdiny. Asi by se mi více líbil konec, kdyby kouzelník zůstal svůj až do konce!

12.06.2019

CizinecCizinecArno Strobel

Líbila se mi.
Asi mě v knize, než dva hlavní hrdinové, zaujal jiný podtext, který nemohu dostat z hlavy.

Zaujala mě hlavně myšlenka, jak může být můj život pro někoho bezcenný. Možná to tak je a možná to tak není, ale postupy velmi vlivných lidí na světě, aby dosáhli svého....mrazí mě.

30.05.2019

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Hraběnka jako americká, naivní, rozmazlená blbka, která umí jen utrácet. Hrabě jako hamižný, závistivý, cholerický blb, který nechává na stole ostříhané nehty a tyčinky do uší? A dohromady vlastně nic neumí a ničemu nerozumí? Mají dluhy a koupí si dva psy za 80tis.? Neplatí účty, ono to nějak dopadne? Kastelán jako vyžírka a nemakačenko, kterého vydržují? Pokračovat nebudu....
Mě to nějak neoslovilo....snažila jsem se mít velký nadhled, nebrat situace vážně. Ale opravdu ne! Do dalších dílu se pouštět nebudu.

13.05.2019

Není únikuNení únikuTaylor Adams

Noooo......tak bez pochyby taková dokonalá americká hrdinka, která má devět životů jako kočka a mohla by konkurovat Chucku Norrisovi!
Ale..... mě to vážně bavilo. Od začátku, do poslední věty. Akce střídala další akci a nutilo mě to, dovědět se víc. Bez zbytečných odboček do minulosti, bez zabředávání do zbytečných úvah či myšlenek, co by kdyby.

07.05.2019

ArtemisArtemisAndy Weir

Pro mě je kniha Artemis dějově bližší než Marťan.
Technických pasáží je sice taky hodně, ale příběh se mi líbil.
Ač nemám vyhraněný žándr ke čtení, tak mi Artemis přišla jako zajimavé a netuctové čtení.
(Jednu hvězdičku srážím, jen za tu předvidatelnost ději :-) )

03.05.2019

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJonas Jonasson

Mě se to líbilo, moc. Tak jako v prvním díle tam sice bylo dost politiky, ale nevadilo mi to. Donald Trump na golfu se staříkem mě dost pobavil!
Ano, jsou tam samé náhodičky, těžko uvěřitelné, ale právě ty mě baví.
Opravdu nemám, co vytknout.

18.04.2019