TaNya_

Přečtené 388Mráz
červenec 2022 (18.-30.)
Mráz 2015, Bernard Minier


Spasitel Duny
červenec 2022 (06.-09.)
Spasitel Duny 1993, Frank Herbert

Zdaleka to nebylo tak ohromující jako samotná Duna, ale i tak jde zde poznat autorův rozsáhlý styl stavící především na náznacích a komplexnosti. Musím uznat, že jsem se při čtení musela soustředit o malinko víc než u běžné četby, ale stálo to za to. V žádném případě nejsem zklamaná, už na začátku jsem si byla vědoma toho, že první díl nebude překonán.


Paní jezera
květen - červenec 2022
Paní jezera 2003, Andrzej Sapkowski

Krásné a trošku dojemné zakončení dlouhé ságy. Tím vůbec nechci říct, že by Sapkowski vytvářel nějaký patos, jenom popisuju ten pocit, kdy člověk dočte poslední díl a ví, že tím to končí. Za mě Geraltova linka dostala logický a i snad správný závěr. Musíme to brát reálně a jenom pohádky končí tak, že všichni dostanou úplně vše, co chcou. No nic, teď si asi půjdu zahrát Witchera III. A zabít u toho pár monster ;)


Věž vlaštovky
květen - červen 2022
Věž vlaštovky 2003, Andrzej Sapkowski

Ze začátku jsem se trochu lekla, že celý díl bude pohledem Ciri. Ač je to jedna z hlavních postav, tak mě její linka tolik v předchozích knížkách nechytla. No nejenom, že jsem jí tady přišla na chuť ale všechny ty vedlejší linky a odbočky posouvají celý svět na tak vysokou úroveň, že nezbývá než stránky hltat. Mimochodem celá Geraltova družina je partička k popukání.


Křest ohněm
? - květen 2022
Křest ohněm 1999, Andrzej Sapkowski

Tak jak jsem si u předchozích dílů vrněla blahem v několika paralelních liniích, tak tady mi děj převážně soustředěný na Geralta přišel jako skvěle zvolený zlomový prvek a ještě zajímavější zobrazení světa v obležení Nilfgardem. Už ve hře jsem se setkala s Regisem a Cahira znám ze seriálu, ale tady se mi obě postavy líbí mnohem víc, tak doufám, že je autor jenom tak nevypustí.


Čas opovržení
? - květen 2022
Čas opovržení 1998, Andrzej Sapkowski

Není možné, ale příběh se ještě oproti prvnímu dílu zlepšuje. Stejně jako postavy nabírá Sapkowski sebevědomí a ukazuje nám svou ohromnou fantazii. Hltala jsem jak rychle plynoucí, tak rozvláčnější pasáže, protože každá část měla svůj podstatný význam a děj nás vede směrem, který by většina neočekávala. Jednorožec byl vlastně jenom špičkou ledovce.


Krev elfů
duben - květen 2022
Krev elfů 2011, Andrzej Sapkowski

Byla jsem natěšená a ačkoliv mi hraní Witchera připravilo sem tam nějaký spoiler, tak mi to nebránilo si zaklínačský svět bez zaváhání vychutnat. Možná o to víc jsem si mohla všímat drobností a vodítek. Sapkowski jimi opravdu nešetří ;) . Skákání mezi rovinami jednotlivých postav, proplétání se mezi zajímavými nebo odpornými charaktery lidí a uvedení do známého příběhu - čtenářské blaho.


Mistr a Markétka
březen - duben 2022
Mistr a Markétka 1969, Michail Bulgakov

Kdysi na střední mě češtinář nadobro od podobné literatury odradil. Po letech jsem se přes nechuť zapříčiněnou jeho výkladem přenesla a Mistr a Markétka je dalším klenotem, který jsem si mohla sama v klidu užít. Není třeba rozebírat všechny nadčasové roviny příběhu, zapíšu si tu jenom, že po přečtení mi zůstal skvělý pocit, který stále trvá (přečteno před několika měsíci) a tak si nejspíš knížku ještě někdy vytáhnu.


Pěšky mezi buddhisty a komunisty
? - březen 2022
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, Ladislav Zibura

Částečně cestopis a částečně lehká groteska. Knížku jsem četla, když autor nebyl ještě tolik známý a hodně se mi líbila. Po pár měsících ale nastal nějaký boom s různými interview a propagacemi a když jsem si přečetla část další knihy, tak už mi přišla trochu podobná této.


Lyrika
únor - březen 2022
Lyrika 1958, Torquato Tasso

Jednou za čas dostanu chuť přečíst si nějaký ten kousek poezie a s tou sbírkou jsem stoprocentně nešlápla vedle. Nádherné a procítěné básně, které ale nezabíhají do patosu a jde vidět, že autor vnímal svět otevřenýma očima a stejně intenzivně jej i zaznamenával.


Údobí mlh
únor - březen 2022
Údobí mlh 2005, Neil Gaiman

Úžasné, Gaimanova fantazie nezná meze. Posunul laťku o další level a já dostávám chuť si přečíst i jeho Lucifera. Možná až dokončím Sandmana a s tím jak úroveň stoupá to nebude nijak dlouho trvat.


Květy zla
? - březen 2022
Květy zla 1997, Charles Baudelaire

Jenom kdyby to do nás netlačili kdysi na té střední, tak bych se ke sbírce dostala snad i dřív. A přitom je to krásná záležitost. To je potom o češtináři a jak dokáže lidem zprotivit veškerou klasiku.


Spřízněné duše
únor 2022 (26.-28.)
Spřízněné duše 2017, John Marrs

Jenda věc je, že jsem knihu celkem zhltla, ale tím by větší pozitiva končily. Nebylo to špatné, ale jsem trochu zvyklá na jiný standard. Moc mě nezaujalo členění kapitol po jednotlivých lidech. Horší bylo, že téměř každý zvrat, který přišel na rádoby napínavém místě na konci kapitoly - aby se hned přešlo na jinou osobu a čtenář tak chtěl jenom číst a číst dál - jsem odhadla už dopředu, takže se žádné překvapení nekonalo. Navíc byly příběhy překombinované a někdy těžko uvěřitelné. Nemyslím tím Match Your DNA, ale jak se postavy chovaly. Čtenář to pozná když je někde nějaký zádrhel, nemusí vycítit přesně kde, ale je poznat, když logika pokulhává. A to mi vadilo.


Krajina snů
únor 2022 (21.-22.)
Krajina snů 2005, Neil Gaiman

Nebylo to tak dobré jako předchozí dvě sbírky, ale když to budu brát jako vsuvku mezi minulý a následující díl, tak mi to nevadí. Chybělo mi tu víc Sandmana, ale povídky samy o sobě jsou dobré.


Den Trifidů
únor 2022 (13.-22.)
Den Trifidů 1972, J. Wyndham (pseudonym)

Konečně jsem se dostala k jednomu ze základních kamenů dnes už obsáhlého žánru. Nevěřila jsem svým očím, když jsem zjistila datum vydání, no jenom to potvrzuje, že kniha je někde o level výš. A s klidem můžu prohlásit, že za takových sto let (pokud ještě někdo bude číst knihy) bude pořád aktuální.


Domeček pro panenky
únor 2022 (18.-19.)
Domeček pro panenky 2012, Neil Gaiman

Snad ještě odvážnější než první svazek a myslím, že mě Sandman naplno chytnul. Víc jsem tady ocenila ilustrace, takže jsem se musela nutit číst pomaleji. U Cereal Convention jsem se opravdu pobavila, to mě regulérně rozsekalo.


Preludia & nokturna
únor 2022 (14.-18.)
Preludia & nokturna 2002, Neil Gaiman

Normálně komiksy nečtu, ale dlouho jsem o tomto přemýšlela právě kvůli Gaimanovy. Nečekala jsem to, no Dream se mi zalíbil a jdu shánět další díly. Vůbec mi nevadí drsnější momenty, naopak když už nějaký ten komiks čtu, tak ať mě trochu šokuje.


Ubik
? - únor 2022
Ubik 2009, Philip K. Dick

Jsem nadšená a znovu se potvrzuje že PKD je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Nepotřebuju knihu, která mi odpoví úplně na všechny otázky, při takové náloži stačí náznak a já si mileráda domyslím, co tím chtěl Dick vlastně říct. A že toho, hlavně tou poslední stránkou, řekl dost, co? ;)


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
? - leden 2022
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti 2012, Ransom Riggs

Čekala jsem to asi trochu vyspělejší, alespoň po tom nadějném začátku. Jenže jak jsem si všimla, kniha patří do young adult literatury, takže v tom se ten průběh nezapřel. Chyběla tomu větší propracovanost postav a i když se jedná o děti, tak se všichni nemuseli chovat tak povrchně. Na druhou stranu fotografie v knize byly skvělé.


Kóma
? - prosinec 2021
Kóma 2008, Robin Cook

Anotace mě sice hned zaujala a knížku jsem si kvůli tomu taky přečetla, no na druhou stranu vyspoilerovala, to co se čtenář dozví víceméně až na konci. Navíc jsem s touto znalostí hned uhodla "padoucha", takže moc velké rozuzlení to pro mě nebylo. Jenže styl psaní je skvělý a alespoň průběh děje byl napínavý, takže i přes ztrátu překvapení jsem to spokojeně zhltla během chvilky.


Duna
? - prosinec 2021
Duna 1988, Frank Herbert

Knížku jsem si chtěla přečíst ještě předtím, než se vůbec začalo uvažovat o filmu, jenže jsem se k ní dostala až potom, co film vyšel. Ohlasy na něj jsou dobré, no moje spokojenost s četbou také. Je to potom velká challenge to překonat. Zajímavě, osud Paula mě moc nebral. Na to že byl hlavní postavou, je to zvláštní, ale já si oblíbila snad všechny ostatní. Těším se na další díl a moc si přeju abych nebyla zklamaná, protože úroveň prý klesá.


Jak se co dělá
? - listopad 2021
Jak se co dělá 2010, Karel Čapek

Takto, knížka se mi sice líbila, ale ve své neaktuálnosti mě trochu odrazovala. Já vím, že v minulém století byly postřehy jako "o tom se před dámami nemluví" a "toto povolání dělají pouze muži a to zas jen ženy" naprosto normální a ve většině případů i dobře myšlené, ale právě ono vědomí mi kazilo dojem u čtení. Čapek za to nemůže, jenže to jeho vtipné generalizování bylo zrovna v této situaci (pro mě) na škodu.


Policie
? - říjen 2021
Policie 2015, Jo Nesbø

Už jsem se lekla, že se Nesbo rozhodne věnovat něčemu jinému, ale díkybohu neprávem. Desátý Harry Hole má všechno co má mít. Tím myslím naprosto zamotaný příběh a qantum úžasně zajímavých postav.


Viděla jsem vraždu
? - září 2021
Viděla jsem vraždu 2010, Agatha Christie

Oddechové čtení a tentokrát méně zamotané, než u Poirota bývá zvykem.


Hra na vraždu
? - září 2021
Hra na vraždu 2001, Agatha Christie

Velmi dobré a rafinované. Řešení mě nenapadlo, jen drobná část z něho.


Pan Poirot se vrací
? - září 2021
Pan Poirot se vrací 1976, Agatha Christie


Kočka mezi holuby
? - září 2021
Kočka mezi holuby 2007, Agatha Christie

Méně Poirota, skvělá dívčí škola.


Lord Edgware umírá
? - září 2021
Lord Edgware umírá 2013, Agatha Christie

Jak já mám to vyprávění Hastingse ráda. Mnohem lepší, než když u Poirota chybí.


Divá Bára
? - srpen 2021
Divá Bára 2011, Božena Němcová


Čtyři roční doby
? - srpen 2021
Čtyři roční doby 2014, Stephen King

Všechny čtyři povídky opět velmi kvalitní a jak se ukazuje, tak dávám přednost těm sbírkám s delšími příběhy před typickými kratšími. Asi nemůžu říct, která z nich byla nejlepší, ale Apt Pupil pro mě byl určitě morbidnější a hororovější něž The Breathing Method. Přesně moje vlna toto.


Poklad na stromě
? - srpen 2021
Poklad na stromě 2009, Susan Cooper


Šedý král
? - srpen 2021
Šedý král 2008, Susan Cooper


Morana
? - srpen 2021
Morana 2007, Susan Cooper


Probuzení Tmy
? - srpen 2021
Probuzení Tmy 2007, Susan Cooper


Nikdykde
? - srpen 2021
Nikdykde 2006, Neil Gaiman

Hlavní příběh je mírně upozaděn na úkor důkladného prozkoumání Gaimanova světa v London Below a vedlejších příhod (které jsou za mě tahounem celé knížky). Nikde není psáno, že ústřední linka musí být ta nejzajímavější. Jeden z mých nejoblíbenějších autorů tu vytvořil úžasné postavy a celé se mi to četlo tak dobře jako nějaká pohádka.


Růže pro Algernon
? - srpen 2021
Růže pro Algernon 2011, Daniel Keyes

Tak jsem si zde zase odškrtla jednu klasiku a tentokrát opravdu zaslouženou. Nápad se zápisy do deníku je brilantní a myšlenka velmi mrazivá. Sledovat všechno očima Charlieho, jeho styl psaní a měnící se pohled na svět je přesně to, co nutí člověka knihu neodkládat. Silný příběh spěje k nevyhnutelnému konci, který zabolí a zároveň zahřeje u srdce.


Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek)
? - červenec 2021
Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) 2000, Hans Christian Andersen


Zlo pod sluncem
? - červenec 2021
Zlo pod sluncem 2003, Agatha Christie

Opět skvělé, jen mě mrzelo, že tentokrát byla šance uhodnout konec alespoň pro mě úplně mizivá.


Druhá Nadace
? - červenec 2021
Druhá Nadace 2010, Isaac Asimov

Příjemné čtení další z knih této dlouhé ságy. Obě dvě části měli něco do sebe, no já dávám spíš před Mule přednosté té druhé s Arkady. Alespoň už se konečně dozvídáme nějaké definitivnější informace.


1 ...