Schůzka se smrtí

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se staneme svědky střetnutí staré despotické ženy a jejích dětí, kteří jsou k sobě připoutáni vzájemnou nenávistí. Nakonec dojde k nevyhnutelnému – k tragické smrti matky… Vyvstává otázka – přirozená příčina, nebo vražda? Dospělé děti měly tisíc a jeden důvod přát si matčinu smrt. Ostatně ani náhodní spolucestující nejsou bez podezření. Hercule Poirot nemá lehkou situaci: do čtyřiadvaceti hodin musí dát policii rozluštění. Jako vždy však chce odhalit celou pravdu, nikoliv pouze pachatele…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/228/schuzka-se-smrti-jfD-228.jpg 4.4359

Hercule Poirot (18.)

Appointment with Death (1938)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

dagmar5477

Rozhodně jedna z lepších a rozhodně lepší než filmové zpracování.

roso.mak

Určitě z těch lepších od Agátky. Zajímavý námět, dobře se čte, akorát
(POZOR SPOILER!)
ten tajemný vrah z minulosti, co se tam objeví proto, aby to mohlo tak dobře dopadnout... Ale Agátka má prostě ráda, když je tam kus romantiky.

A kdo si myslí, že Agátka nebyla feministka, Ať si přečte tuhle knihu. Její názory byly na její dobu velmi pokrokově rozumné a promyšlené:-)

postrach

Je to první kniha,kterou čtu a líbí se mi víc,než filmové zpracování.

agatha2

Opět skvělá záležitost....krásně vykresleny charaktery zúčastněných. Paní Christie opět prokázala, že je skvělou autorkou a právem si zaslouží titul královna detektivek. Jsem ráda, že kniha dopadla tak, jak dopadla. Ti co četli, ví, o čem mluvím....

Jajulina

Líbí se mi netradičnost téhle detektivky.

Evina74

Klasika, která nikdy nezklame.

Marika Vanova

Sice poslechnuto jako audio na YouTube, ale detektivka je zdařilá i tak.

konicekbily

Netypické blízkovýchodní prostředí daleko od Anglie se spoustou světoběžníků poskytuje prostor autorce, aby nás zase obalamutila svými falešnými návnadami. Ještě, že je "Velký detektiv" na straně nás čtenářů a dokonale nám vysvětlí, že mu stejně dobře k odhalení pravdy poslouží i lživé výpovědi účastníků příběhu!

Jessica007

Dnes jsem dočetla další skvělou detektivku od královny detektivek Agathy Christie. I tato se mi moc líbila. Odehrává se v exotickém prostředí, je vlastně rozdělena na dvě části, v té první je popisována celá situace rodiny a dalších a ta druhá část je věnována vyšetřování vraždy skvělým detektivem Herculem Poirotem. Tyranská macecha a zároveň matka byla velice dobře vykreslena. Moc se mi zde líbil i epilog - to už bylo takové pohlazení na duši, ten byl krásný.

kvnhvta

Hodně povídání si, vyslýchání, rozhovorů, logického rozebírání; kdo to má rád (jako já), užije si. Stejně jako u 10 černoušků jsem si matně pamatoval, kdo asi tak bude vrah, ale tady mi to nevadilo, Černoušci mě ke konci už trochu *rali :)

Torino

Řekla bych, že kniha se odvíjela celkem typicky pro danou autorku. Nejprve uvedení do děje a vztahů postav, poté zločin a nakonec výslechy a rozuzlení. Nicméně v této knize mě velmi zaujala oběť. Snad ještě nikdy jsem v knihách od A. Ch. nečetla o tak otevřeně nepřátelské až tyranské osobě. Líbil se na ten psychologický náhled na ni i na další postavy. Ovšem, kdo je vrah, se nedá moc vydedukovat, protože důležitou informaci, díky které vše zapadá do sebe, se dozvíme až na konci. Ale i tak mě konec potěšil (viz níže). Knihu hodnotím jako průměrnou "Christieovku", ale oproti jiným knihám je lehce nadprůměrná.

SPOILER: Jsem ráda, že vrahem nebyl nikdo z rodiny a že v epilogu byla nastíněná jejich šťastná budoucnost. Konec dobrý, všechno dobré.

Anyonme

Tahle kniha mě opravdu nadchla! Rozuzlení bylo velice překvapivé!

sgjoli

Knihu jsem loni četla kvůli Čtenářské výzvě a jsem ráda, že se mi konečně dostala do rukou. Hlavní postava zavražděné byla tak strašně negativní, že jsem to už dlouho v žádné knize neviděla. Čtenář je skoro rád, že pachatel udělal, co udělal. (Ač to asi zní dost drsně.) Každopádně tím chci říct, že Agatha Christie se na této postavě zlé matrony fakt vyřádila a za to autorku obdivuju, jak tento charakter vykreslila.
Samozřejmě je zde lákadlo exotického prostředí, v němž se děj odehrává, a pak nikdo menší než Hercule Poirot a jeho proslulé šedé buňky. Opět jsem se u knihy skvěle bavila.

Aymira

Pro mě jedna z těch lepších knih od Agathy. V prvé řadě se dá říct, že Schůzka se smrtí je zdařilým cestopisem - především v první polovině knihy nás autorka provází po pamětihodnostech Blízkého východu, hlavně Jordánska. Samotná smrt pak nastává v starobylé Petře a dodává tím celé atmosféře na tajemnosti a stísněnosti.

Druhá polovina knihy je už opět v područí Poirotova vyšetřování, i když zde opět platí, že jeden výslech následující za dalším není pro mě osobně zrovna při čtení příliš poutavým. Vždy by bylo vhodné jednotlivé výslechy proložit třeba nějakou jinou akcí, jiným prostředím nebo událostí. Samotný závěr je pak velmi obšírný a Poirotova klasická rekonstrukce událostí za přítomnosti všech podezřelých začíná již několik desítek stran před koncem. Odhalení osoby vraha pak bylo velmi překvapující, ovšem mě osobně nepřesvědčil motiv k vraždě.

Zuziiik
18.12.2017

už jsem to četla, jen kvůli výzvě.......nedokážu to ohodnotit....chtěla jsem to mít rychle za sebou.......

Shui-Xian
16.12.2017

Schůzka s touto knihou mě neuspokojila - což je drobné zakolísání v jinak strhujících dílech poirotovské série. Námět sám o sobě je výborný: bohatý na psychologii (v motivech, charakterech, jednání postav...), zasazený do atraktivního prostředí ap. Myslím ale, že se Agathě nepovedlo dobře vygradovat napětí kolem mamá Boynmotové. I když byla dusivá atmosféra k nevydržení a vynořila se celá řada náznaků, že jí brzy učiní někdo z rodinného kroužku přítrž, vražda se odehrála "tak nějak mimochodem". Rodinná tyranka mizí ze scény skoro pokojně a její hypnotický vliv rázem opadá. Poirot se sice pečlivě porýpe ve starých traumatech (přičemž přijde s tolika přesvědčivými obviněními, že se na skutečný konec čtenář začíná netrpělivě těšit), ale ani s jeho rozuzlením neujde příběh sentimentálnímu závěru. Že by jistá kompenzace po té morální Poirotově intervenci? Hastings by byl spokojen...

Loxias
04.09.2017

Celou dobu mi vlastne bylo jedno koho zabiji a kdo je vrazdou vinen. Pripad je navic vyresen diky indicii, ktera je recena az na konci knihy, takze neni sance domyslet si, kdo je vrah a jaky mel motiv.

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

Welinie
10.08.2017

Moc mě tahle kniha nenadchla. Oproti Černouškům... Slabý odvar.

TomK
02.07.2017

Po přečtení této knihy mé srdce zaplesalo radostí, naprosto skvěle napsaná detektivka s ještě lepším vyšetřovatelem. Byl to můj první počin od této autorky a musím uznat, že na tom opravdu něco je, dialogy jsou napsány opravdu na výbornou a když tomu přimícháte ještě humor a prostředí Jerulazéma a vraždu, opravdu dostanete skvělou schůzku se smrtí, kterou si každý milovník detektivek nesmí nechat ujít.

11.06.2017

Podle mého názoru jedna z nejlepších detektivek Agathy Christie. Viděla jsem i film - dokonce dvakrát, mám na mysli verzi s Peterem Ustinovem v hlavní roli Hercula Poirota, ten je také výborný. Poté i novější verzi, kde Hercula Poirota ztvárnil David Suchet - opět velice zdařilé. Ale audiokniha jednoznačně vítězí. Zpočátku jsem měla obavy z interpretace Růženy Merunkové (tedy spíše z jejího hlasu), ale ukázaly se jako naprosto zbytečné. Její výkon mne nadchnul - a od poslechu jsem se nemohla odtrhnout. I když vraha jsem samozřejmě znala díky shlédnutému filmu ;-). Tato skutečnost mi však ani trochu nevadila. Audioknihu doporučuji všem, kdo mají nejen rádi tuto autorku, ale ocení i exotickou kulisu příběhu.

Niu
05.04.2017

Hercule Poirot patří k mým oblíbeným postavám, a když jsem si chtěla splnit Čtenářskou výzvu s podmínkou "první věta začínající otázkou", dlouho jsem neváhala. Velmi dobře znám filmy s hercem Davidem Suchetem, i přesto mě mile překvapilo, s jakým humorem a nadhledem, dokonce až vtipností Agatha Christie psala své dílo. Jo, mělo to své kouzlo. Všem, kdo čte rád odlehčené detektivky, doporučuji.

Majdule
03.03.2017

Po delší době jsem se vrátila k jedné, podle mě nej, detektivce A. Christie. A ani po letech nezklamala. Poutavá vztahová zápletka, která vlastně úspěšně maskuje všechny ostatní možné motivy, Hercule Poirot ve vrcholné formě, umné dialogy a exotické prostředí … Když tuhle směs okořeníte mnohonásobným happy endem, aniž by kuchařka zapadla po krk do trapnosti, vyjde vám čistá radost z jednoho z děl klasické detektivky.

Monike
13.02.2017

Opet nadherna cetba a vraha jsem neodhalila

JiříM
15.01.2017

Zatím se mi všechny knížky z Blízkého východu líbily a tahle není výjímkou, děj má spád a je napínavý. A konec jako vždy překvapivý.

Esk
08.01.2017

Výborná Agatha! Jedná z mých Poirotovských nejoblíbenějších - jak knižně, tak ve filmovém zpracování. "vaše schůzka se smrtí se vždy měla uskutečnit tady"

Andrea81
20.07.2016

Ač se vždy už od začátku snažím soustředit na všechny detaily, stejně se mi nikdy nepodaří odhalit vraha dříve, než mi to prozradí Poirot. Prostě takové ty maličkosti, co dělají detektivku pravou detektivkou mi bohužel (nebo bohu dík) unikají. A já si to vždycky moc užívám, pro mě je to skvostně vymyšlené a pěkně napsané.

Joges
11.06.2016

Tradičně výborná Agatha Christie - přesná, dokonalá, precizní. Dobře napsaná a poskládaná detektivka obsahuje všechno, na co jsou čtenáři zvyklí, tj. úvodní příběh, Herculovo pátrání a Herculův neodmyslitelný závěr (jako vždy mnohovrstevnatý a překombinovaný), prostě stará dobrá klasika, jenom je na mně už poněkud pomalá a místy rozvleklá.

CHESS
11.06.2016

Četla jsem ještě na základce a musím přiznat, že to nebylo vůbec špatné. Děj rychle ubýhal a nakonec jsem byla překvapená tím, kdo je skutečný vrah. Ale asi si další knihy nepřečtu....

Sebasti
30.05.2016

Proč jen mi přijde konec jako takový odfláknutý? Všechno je úžasné - Agatha nám předhodila rodinu Boyntonových, jejíž hlava rodiny je tyranská matka, která se vyžívá v psychickém mučení svých adoptovaných dětí. To zní velice lákavě. Ale bohužel žádná postava není tak "lákavá" a vůbec mi nepřijdou moc živě vykresleny, stejně tak ani prostředí. Např. ve Vraždě v Mezopotámii jsem nad popisem prostředí žasl! Ale zde se tomu Agatha trochu vyhnula. Stejně je to ale všechno pěkné, jenomže potom dojde k vraždě a začínají zdlouhavé rozhovory (a leckdy ne k věci) a hovoření o tom, jak to mohlo být na sto způsobů. A nakonec neuvěřitelně překvapivé rozuzlení, které svou nepředvídatelností potěší, ale - i tak mi to nakonec moc nesedí...