Schůzka se smrtí

Schůzka se smrtí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228/bmid_schuzka-se-smrti-jfD-228.jpg 4 644 103

Hercule Poirot série

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se staneme svědky střetnutí staré despotické ženy a jejích dětí, kteří jsou k sobě připoutáni vzájemnou nenávistí. Nakonec dojde k nevyhnutelnému – k tragické smrti matky… Vyvstává otázka – přirozená příčina, nebo vražda? Dospělé děti měly tisíc a jeden důvod přát si matčinu smrt. Ostatně ani náhodní spolucestující nejsou bez podezření. Hercule Poirot nemá lehkou situaci: do čtyřiadvaceti hodin musí dát policii rozluštění. Jako vždy však chce odhalit celou pravdu, nikoliv pouze pachatele…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Appointment with Death , 1938

Emik87
Emik87
19.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Pro mě osobně nejoblíbenější díl s Poirotem. Čtenář by si užíval pohodu Blízkého východu a vykopávky, kdyby mu to nekazila jedna nesnesitelná bába. A štve ho až tak, že jí chce zabít. A co se nestane...on jí opravdu někdo zabije. Podezřelý je každý, protože tuhle ženskou chce zabít opravdu každý.
Kniha je opravdu perfektní a díky ní jsem si užila i film se Suchetem. O hvězdičku navíc k plnému počtu.

zuzule787
zuzule787
28.04.2023 5 z 5

S každou další přečtenou knížkou můj obdiv k paní Agatě Christie roste. Když si uvědomím jak staré tyto detektivky jsou a i přes to obsahují vše, co dobrý příběh má mít. Zde jsme se setkali s rodinou, kterou terorizuje přímo odporně zlá matka, které přeje smrt snad úplně každý (i já) a každý je proto z její vraždy podezřelý. Poirot na scénu přichází až v polovině knihy a má jen jeden den na to aby případ rozlouskl. Mně osobně se asi líbila víc první část knihy, kdy jsme se důkladně seznámili s postavami. Oceňuji jejich dokonalé psychologické vykreslení, strach a pohnutky a moc se mi líbily rozhovory slečny Kingové a doktora Gerarda. Rozuzlení bylo na můj vkus trochu uspěchané, ale jsem ráda, že vše dobře dopadlo..

cajik1
cajik1
08.02.2023 5 z 5

Po přečtení Opony jsem chtěla hned další knihu s Herculem Poirotem ( kde je opět v plné síle). Náhodou jsem ze všech svých knih z antikvariátu vzala tuto knihu a stejně jako Opona je to detektivka se silně psychologickými prvky! V první polovině se kniha věnuje zejména nešťastné rodině a v druhé polovině mě zas velmi zaujaly názory Poirota ( zejména po Oponě - kdo četl, chápe mě). Nejdřív jsem byla zklamaná, že Poirot je v knize až tak pozdě, ale úžasné popisy postav mi to vynahradily! Poté nastane očekávaná vražda staré zlé tyranky a nastupuje na scénu "nejlepší detektiv na světě", aby ji vyřešil, protože pro něj to "je stejné, ať je obětí zločinu světec, anebo netvor", jak se sám vyjádří... "Nemohu souhlasit s vraždou, ať už za jakýchkoliv okolností!" Vraha jsem neuhodla a stejně jako ti, kteří se účastnili toho závěrečného "sedánku", jsem se nechala zmást a bylo to pro mě velké překvapení! Konec, pravda, je až nereálně šťastný, ale proč by ne, já mám šťastné konce ráda :-)

baji42
baji42
26.12.2022 5 z 5

Jako vždy skvělá detektivka ze zajímavého prostředí archeologických vykopávek.

Vesmich
Vesmich
23.11.2022 5 z 5

Tyhle báby na zabití umí Agatha popsat nepřekonatelně. Během několika stránek se v organismu vytvoří množství alergií na příslušnou ježibabu a člověk jen čeká, až jí někdo zamorduje, aby mohl úlevně zvolat: "Dobře ti tak, sani jedna nedobrá!". Jenže pak se do toho vloží Poirot, a je jasný, že si pohraje s psychologií a myšlením vůbec a dokáže ten úhel pohledu změnit a zrelativizovat. Jó, kdyby se do toho vložila slečna Marplová, tak ta by takový skrupule neměla!

janina66
janina66
15.11.2022 5 z 5

Skvělá detektivka. Mnoho podezřelých a opět jsem vraha neodhalila, jako skoro pokaždé.

vodovodnice
vodovodnice
30.10.2022 4 z 5

Tak takhle zamotanou a nakonec rozmotanou detektivku jsem už dlouho nečetla :-) .
Ale příběh, osoby a nakonec i vyústění detektivky bylo pro mne velmi překvapivé.
Je pravda, že jsem před lety viděla filmové zpracování této knížky a jak jsem toho viděla už hodně, tak to občas splývá a něco i zapomenu, ale při četbě té knížky mi ve vzpomínkách vyplouvají jednotlivé scény z filmu a zase oproti filmu je v knížce hodně detailů, které se tam nevejdou a které si užije čtenář víc.
Knížku jsem si moc užila a ráda si zase připomenu filmové zpracování :-) .
Agatha je prostě nepřekonatelná.

Devorah
Devorah
25.10.2022 5 z 5

Knihu jsem četla již po druhé a rozhodně nemohu říci, že bych se nudila. Spíše naopak. Je z ní cítit láska k archeologii díky druhému manželství Agathy Christie. V principu nejde o nic nového, stane se zločin, který předvídáme od první stránky, na scénu vstupuje Hercule Poirot, nejlepší detektiv na světě, jak o sobě skromně prohlásil a vše se díky němu vyřeší. I když to zní jako hrozná nuda, opak je pravdou. Postavy nejsou ploché, ale pořadně propracované, atmosféra se dá chvílemi krájet a občas se člověk i zasměje nad myšlenkovými pochody Hercula Poirota. A to vše v obklopení starodávných památek.

TaNya_
TaNya_
13.10.2022

Opět velmi zajímavé postavy a začátek knihy soustředěný spíše na ně. Vraha i motiv jsem uhodla celkem brzo, což se mi u královny Agathy stává málokdy.

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

jprst
jprst
11.08.2022 5 z 5

Existují knihy, u kterých je komentář dost zbytečný, tohle je jedna z nich.Prostě vydařená věc a není třeba hledat "blešky".

Petkona
Petkona
02.08.2022 5 z 5

amozřejmě další skvělá detektivka z velmi zajímavého prostředí. Tentokrát okolnosti napovídaly na úplně jiného pachatele, takže jsem se samozřejmě asi jako vždycky ve vrahovi spletla. Postavy byly rozebrány po psychologické stránce ze všech stran, takže jste je vlastně znali téměř dokonale a to vám pomáhalo odhalit vraha a opravdu mě to moc bavilo, ještě i závěr byl velice překvapivý.

zipporah
zipporah
02.08.2022 3 z 5

Vlastne som si pri tejto knihe uvedomila, že Agatha Christie nemá vyhradený jazykový štýl, ovácie získava výborne vytvorenými zápletkami a pozoruhodnou schopnosťou načasovať každý okamih odhalenia, v tom spočíva jej spisovateľské umenie. Keď si spomínam na Halloweensky večierok a napríklad ho porovnám s týmto príbehom, rozmýšľam nad tým, že vlastne tu žiadny spisovateľský jazykový štýl neexistuje. Agathin štýl je "iba" kultivovaný, ošatený psychologickými prvkami, čo k detektívke patrí, sem-tam prihodí výrok zo života, ale doménou je hlavne písať ľahko, čitateľne a chytľavo. Agatha chce čitateľa držať v hrsti, niekedy to až bije do očí. Rad radom knihy, čo čítam, niektoré sú ozaj slabšie a ako keby "zbúchané". Niektoré sú však omnoho lepšie, táto isto patrí k tým lepším. To, že nás drží v hrsti, za to si zaslúži sto bodov. Avšak ak mám prihliadať na kvalitu, mojou povinnosťou je cúvnuť napriek sympatiám k belgickému detektívovi, pretože by som vážne poškodila niekomu inému, kto priniesol do literárneho sveta omnoho kvalitnejšie napísanú detektívku, s fantastickými prvkami, symbiózu náboženstva, jazyka, znakov, dôkladne spracované veľdielo, ktorým sa raketovo odštartovala kariéra autora a to je, pochopiteľne, Meno ruže od Umberta Eca.

Páčil sa mi jeden moment v rozhovore medzi Poirotom a Kingovou, ktorý môže byť jednou z odpovedí na to, prečo sme niektorí ľudia nespokojní s našim systémom v realite, ale tiež odmietame extrémistické skupiny. Ja osobne teda pochybujem o čestnosti ľudí, ktorí sa teraz vytešujú popularite, vedú a podporujú systém v EÚ. Samozrejme, mám na mysli nielen politikov či vysoko intelektuálnych ľudí z akademickej pôdy...

„Áno, cíti istú malú pochybnosť. Každý čestný človek by ju cítil.“ Hercule Poirot
„Ľuďom, ktorí sú si príliš istí, sa nedá veriť.“ Sarah Kingová

Andrea864
Andrea864
31.05.2022 4 z 5

Agatha Christie je vždy zárukou kvality. Velmi zajímavý příběh a rozuzlení také. Skvěle vykreslená záporná postava. Lehkost, čtivost, spád.

Čmeláček
Čmeláček
11.05.2022 5 z 5

Vražda nenáviděné, zlé ženy. Vynikající počteníčko! :)

Skřítek77
Skřítek77
04.05.2022 4 z 5

Příběh je ze začátku trochu pomalejší, první polovina knihy nám přibližuje jednotlivé členy rodiny Boyntonových a jejich vzájemné vztahy a především despotickou matku stojící v čele rodiny. Právě popis staré paní Boyntonové považuji za brilantní, je to skvěle vykreslený „záporák“. Líbilo se mi i prostředí starobylého skalního města Petra. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Růženy Merunkové, načtení je výborné, doporučuji.

Hani77
Hani77
17.04.2022 5 z 5

Tentokrát jsem měla o motivu a o vrahovi jasno poměrně brzy-a i tentokrát jsem se mýlila.

ElessaRiverbow
ElessaRiverbow
03.02.2022 4 z 5

Pokud je něco, co pokaždé hledám u detektivek, tak je to geniální zápletka a nepředvídatelnost pachatele. A přesně tyto věci vždy u knih od A. Christie dostanu. Kniha má sice pomalý začátek a trvá téměř polovinu knihy, než se spáchá zločin, ale případ za to čekání stojí. Hercule Poirot je jeden z mých nejoblíbenějších knižních detektivů. Celou dobu jsem byla napjatá, kdo vraždu nakonec spáchal, a byla jsem opravdu hodně překvapená, nebyl to nikdo, koho jsem během čtení podezřívala. Na Vraždy podle abecedy nebo Vraždu v Orient Expressu to sice nemá, ale i tak byla kniha skvělá.

babystar
babystar
29.11.2021 4 z 5

Příběh z doby, kdy Blízký východ byl ještě britskou kolonií. Jsme svědky zajímavého putování turistů do skalního města Petra, kde náhle zemře americká turistka doprovázená početnou rodinou. Stará zlá žena svou rodinu tyranizuje, takže jsou vlastně všichni rádi, že je mrtvá, jen H. Poirot (ten se tu vyskytoval úplně náhodou) se snaží objasnit, jak a proč zemřela. Původně jsem si myslela, že jde o to, že "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá", ale nakonec to spíše bylo "lež má krátké nohy". Ale kdo a jak lhal, si už každý musí přečíst sám. :) A kniha je lepší než film, ten je úplně o něčem jiném.

Usire
Usire
24.11.2021 4 z 5

Kniha není špatná, jen myslím, že existuje řada lepších. Děj do jisté míry předvídatelný, ale vrah byl velké překvapení. Konec knihy mi také vadil, protože byl až příliš přeslazený. Takové klišé typu "žili šťastně až do smrti" tady vůbec nepatří.