vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Tajný atlas Tajný atlas Michael A. Stackpole

Těžko se začíst, začátek je strašně kostrbatý, popisy rozvláčné a nudící, nicneříkající nezajímavé rozbory vztahů, intrik a politické situace na skoro každé stránce. Stackpolea jsem zbožňoval za sérii maska válečníka a dále (pevnost drakonis až dračí hněv 2), ale tohle je, minimálně ze začátku, hluboko pod průměr zmiňovaných knih.

02.07.2015

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Mám z knihy rozporuplné pocity. Byť má příběh příjemný spád a zajímavý děj, autor má tendence do poetických popisů a přirovnání, která jsou úplně mimo mísu a dále jen trochu všímavější čtenář postřehne mnoho logických chyb, trhlin a těžko uchopitelných dějových skoků, které řeším tak, že je neřeším a snažím se je ignorovat a nepřemýšlet, jen číst dál. Tak například v jednom delším souvětí je na záčátku, že se "neodvážili rozdělat oheň" a o pár slov dále se "zamyslel a pohlédl do ohně". Korektor by zasloužil přes prsty, pokud na knize pracoval vůbec nějaký.

Za sebe mohu říct, že zkušenějšího sci-fi/fantasy čtenáře kniha příliš nenadchne. Originalita vcelku mizivá. Heitzův svět se až příliš podobá středozemi, trpaslíci, skřeti, elfové, lidé, mágové s takřka identickými profláknutými rasovými a osobními profily, cestování, hrozba.., opravdu jen málo originálních myšlenek a ty ještě nejsou nijak převratné. Klidně by to mohla být nepříliš vzdálená alternativní realita k pánu prstenů. Přesto že chápu, že chutě jsou různé, docela mě překvapuje tak pozitivní hodnocení. Dám-li stranou styl psaní budu-li hodnotit pouze kvalitu zpracování a promyšlenosti, nedokážu dát více než 60%.
Přesto se pouštím do dalšího dílu.

25.06.2015 3 z 5

Islám – hluboké nahlédnutí Islám – hluboké nahlédnutí Ahmad Hemaya

Po přečtení se v každém racionálně uvažujícím člověku zákonitě zrodí antiislamistický aktivista až extrémista.

17.06.2015

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Jsem Kulhánkovec jak řemen z třílitru, takže mě VELMI bavilo i Stroncium. Řežba, suché hlášky, akce, paráda, nebyl jsem (jako z žádného z děl JK) zklamán. Díky pane Kulhánku (jen bych Vás měl radši, kdybyste dovolil dotisky starších knih, bylo by to jistě více profanouškovské)

16.06.2015 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

I po přečtení dalších cca stopadesáti knih považuji stále Noční Klub za etalon kvalitní sci-fi/fantasy literatury. Nelze jinak než vřele dopuručit prakticky komukoli se špetkou fantazie.

16.06.2015 5 z 5

Kobercové Kobercové Terry Pratchett

S okamžitou platností přestávám vysávat a zvažuju plovoučky..

16.06.2015 4 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Ne nadarmo tuto knihu někteří označují za jednu z nejlepších Pratchettovek. Tady to ještě není zeměplocha, jak ji známe z knih pozdějších, i když náznaky tu už jsou. Hlavní hrdinové jsou tak sympatičtí, že to snad víc ani nejde a i když je kniha místy lehce zmatená, čtivo je to kvalitní a povětšinou strhující. Nejvíce mě asi bavila jména, která si krysátka dala a v závěru slza skoro ukápla nad dojemným (svým způsobem) osudem Maurice. Mnoho (i lepších) knih mohu považovat za velmi předvídatelné, tuto v žádném případě. Zasloužených 80%.

12.06.2015 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Ať to beru ze kterékoli strany, příběh byl silně ujetý. "Hrdina" (?) byl takovej magor, že to snad nemá v knižním světě obdoby (aspoň ne v takto dobře podaných knihách). Přesto jsem to zhltnul, bavilo mě to a chvíli ve mě hlodal červíček nejistoty, jestli taky nejsem ujetej, když se mi to vlastně líbilo. No, snad ne, už nechám psaní a jdu zkontrolovat enfleuráž kočky, co mám rozdělanou.

05.06.2015 3 z 5

Rychlonohý Džar Rychlonohý Džar Semjon Karatov

Neodolal jsem a po více než dvaceti letech čtu znovu, stále velmi baví. Něco z příběhu má dokonce s mým (o něco) vyšším věkem a jiným pohledem mnohem větší hloubku. Kam se hrabe Harry Potter a stmívání a podobné pseudohrdinské světové takzvané bestsellery.

05.06.2015 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Takže jsem právě dočetl posledního HP. Po zvážení a zhrnutí se mi to i docela líbilo, dozvěděl jsem se plno detailů, které mi ve filmech chyběly coby chybějící střípky do skládačky nutné logiky. Závěr byl mnohem více vychytaný ve filmu, v knize to na mě působilo, jako by toho autorka už měla dost a chtěla to rychle dokončit, čekal jsem trochu více popsané souboje, popisy scén, chybělo mi tak třicet stran. Takže z 85% vítězí knihy, zbývajících 15% je pro film, hlavně za závěr.
Teď k ději, celým příběhem se nese podivný podtón antihrdiny, Harry dostal tak nějak vše naservírované, pořád mu někdo pomáhal, pořád ho někdo vedl a hlídal, v tomhle směru měl Voldemort mých sympatií více, přece jen to byl velmi schopný a rozhodně samostatný klučina (byť samozřejmě sešel na zcestí..). Možná je to jen pohled vycházející z mé povahy, ale očekával bych více samostatnosti a rozhodování, takhle byl Harry jen průměrný kouzelník a průměrný člověk, dokopaný okolnostmi a okolím, klidně to mohl být kdokoli jiný, možná by to bylo i zajímavější čtení, kdyby havni postava byl třeba Neville, který se z nicky vypracuje v supermága s dobrým srdcem, nebo tak nějak. No asi to mělo být tak jak to bylo, jen jsem vvyrostl na fantasy a sci-fi literatuře a prostě je moje srdcovka něco jiného. Kulhánek, Žamboch, Kotleta, to je o několik levelů vyšší laťka a tak se Rowlingová nestala mojí oblíbenkyní a přečíst od ní něco dalšího mě ani v nejmenším neláká, celou tuto sérii jsem přečetl hlavně ze setrvačnosti.

05.06.2015 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tady je krásně vidět obrovský rozdíl mezi filmem a knihou. Ve filmu je (nejen) Harry předkládán mnohem lépe než v knize, kde na mě působí tak trochu jako debílek, který si nic neuvědomuje, nic nechápe, nic neumí a ano, je poněkud sebestředný, až to není milé. Ano, stále si uvědomuji, že nelze do jednoho filmu nacpat celou knihu a je třeba děj zjednodušit a upravit, ale tady se toho v úpravách ztratilo tolik, že film vyznívá v mnoha ohledech opravdu velmi rozdílně, mnoho postav dostalo úplně jiný charakter, včetně Harryho samotného, který tak znatelně ztratil mé sympatie.
Jako nejlepší herecký výkon a nejvěrnější podání podle knihy tak hodnotím Umbridgovou, která jako by si z knihy vypadla :-)

14.05.2015 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Jsem velice rád, že s každým dalším dílem je rozdíl mezi filmem a knihou větší. Pětka mě až docela překvapila, kolik věcí bylo jinak a jak vělké množství detailů je tu navíc hlavně ve srovnání s jedničkou (opět film/kniha). Ze začátku jsem si nebyl pokračováním jist a byl jsem připraven HP odložit do šuplíku "někdy možná", teď už vím, že celou sérii určitě dočtu. Jdu na další..

30.04.2015 4 z 5

Mapa v kůži Mapa v kůži Stephen R. Lawhead

Nějak se to nechtělo rozjet, nebo jsem se nedokázal přinutit se pořádně začíst, kniha prozatím odložena "na později".

23.04.2015

SexSeller aneb Hry lásky šálivé SexSeller aneb Hry lásky šálivé Martina Wimmerová

Nedočteno, brak nejhlubšího dna, přesto chápu, že některým ženám se to může líbit.. (možná studentkám psychologie jako ročníková práce?)

01.04.2015 odpad!

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tak tentokrát jsem byl, oproti jedničce, čtenářsky uspokojen více. Rozdíl mezi knihou a filmem je více patrný, postavy vyznívají mírně odlišně, doplněny detaily, které ve filmu chybí (a jinak to asi nejde..). Ačkoli je děj poněkud plochý a přímočarý, je příjemně spádný a jako relaxační pohádkové čtení, u kterého člověk nemusí moc přemýšlet, vřele doporučuji.

01.04.2015 4 z 5

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Vynikající kombinace erotiky, kreseb, vtipu a příběhu. Paráda.

24.03.2015 4 z 5

Muriel & andělé Muriel & andělé Miloš Macourek

Jako kluk jsem zbožňoval tyhle kresby, vlastně se mi líbí pořád :-)

24.03.2015 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Jednička byla sice pěkná, taková hezky pohádková a veskrze silně pozitivní, čtení mi kazilo pouze to, jak doslovně film kopíruje předlohu. Dvojka už začíná trochu rozvětvěněji, takže to bude snad lepší. Že já mudla to napřed nečetl a až pak nesledoval filmy..

24.03.2015 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak jsem se konečně dostal k přečtení HP a co mě nejvíc překvapilo, jak přesně je film udělaný podle knihy, ano samozřejmě jsou tam drobné rozdíly, ale opravdu zanedbatelné a ještě jsem neviděl žádný jiný film tak přesně kopírující knižní předlohu. Trošku mě to pravda mrzí, těšil jsem se na rozvětvený děj a spoustu detailů, které se do filmu nevešly, takhle jsem o mnoho ošizen a další už číst nebudu, nemůžu se ději pořádně věnovat a jen neustále porovnávám co čtu s tím, co jsem viděl. Je to škoda, měl jsem si napřed přečíst knihy a až pak se pustit do filmů. Takhle jsem okraden o to nejlepší na čtení - o činnost vlastní fantazie.

13.03.2015

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Perunova minisérie dosahuje o něco vyšší kvality než "nářezy". Je znát, že se autor už "vypsal" a je to poznat. Pořád je tu jistá jednoduchost zápletky, děj je velmi přímočarý, ale zase o něco lepší než u nářezu, přesto (nebo proto) se to čte samo a díky kotletovi jsem překonal svůj rekord snad od základní školy, a to pět přečtených knih za měsíc (hustej nářez, fakt hustej nářez, mega hustej nářez, perunova krev I, II).
Po pěti přečtených knihách už můžu objektivně říct, že Kotleta (ať už je to kdokoli), zaslouženě patří do skupiny Kulhánek, Žamboch a jim jen pár podobných. Teď už to bude skupina Kulhánek, Žamboch, Kotleta a jim jen pár podobných :-)

07.03.2015 4 z 5