Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci

Mauric, kocour s kožichem plným lupů, který ví, kdy a jak chytit příležitost za vlasy, si zařídil skvělé živobytí. Má jednoho hloupého kluka jako pištce a vlastní krysí pohromu - krysy, které jsou podivně inteligentní. Tak vzdělané, že na ně už Mauric nedokáže myslet jako na "oběd". Každý zná příběh o krysách a krysaři - a tak jim lidé dávají spoustu peněz... Dokud se nepokusí provést svůj trik v zapadlém městečku daleko v Überwaldu, kde tahle dokonale připravená finta najednou nevyjde. Někdo tady totiž hraje na jinou notu. Ve sklepech čeká něco velmi, opravdu velmi ošklivého... Krysy se musí naučit nové slovo. Zlo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185908/uzasny-mauric-a-jeho-vzdelani-hlodavci-185908.jpg 4.4500

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 28.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Amazing Maurice and his Educated Rodents, 2001

Kniha Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci

Deia

Len nedávno som prišla na to, že aj táto kniha je zaradená do hlavného cyklu Úžasnej Zeměplochy, tak prišla tiež na rad, aj keď s ostatnými knihami ma toho pramálo spoločného. Spočiatku som sa nemohla začítať, aj keď mačky zbožňujem, tak predstava hovoriacej mačky a hovoriacich krýs ma až tak úplne nenadchla. Takisto príbeh plynie celkom pomaly, je možno až trošku príliš rozprávkový, o nejakom napätí sa hovoriť nedá. Ale ako som čítala, tak ma to bavilo čím ďalej tým viac a ako sa príbeh blížil ku koncu, tak aj nejaká akcia tam nastala, úplný koniec mi už zas prišiel až príliš podivný. Určite je to príjemná kniha, hlavne keď už je čitateľ na Pratchettov štýl zvyknutý, ale je to len taká jednohubka a jej dej mi rýchlo vyšumí (už sa tak v podstate stalo) z hlavy. Snáď ma ďalší príbeh bude baviť o trošičku viac.

jakub2199
16.07.2021

Co dodat. Sir Terry byl mistrem slova. Stejně jako série o Toničce (Tiffany) jde o knihu cílenou na mladší čtenáře, ale to nic nebere kvalitám příběhu. Kniha Maurice je vlastně pratchettovskou bajkou svého vlastního druhu. Příběh je více pohádkový než je u Pratchetta běžné, ale i tak to není na újmu sarkasmu a ironii, která jeho příběhy provází vždy. Přesto, že jde o jeden z příběhů, který se nedočkal navazujících pokračování, tak, jak je pro osamocené příběhy u zeměplochy zvykem, se jedná o velice povedený příběh, který je možné dokonce doporučit i mladšímu obecenstvu, přičemž se v příběhu najde mnoho i pro dospělé či dospívající čtenáře.

Temsiss
04.05.2021

Originální příběh z pera mistra Pratchetta. Kniha nemá nic společného se Zeměplochou, jedná se samostatný příběh o mluvící kočce a jeho krysích společníků.
Příběh je čtivý a napínavý, i když konec byl trochu předvídatelný. Postavy jsou vtipné, rychle si je oblíbíte a rozhodně mají ty nejsuprovější jména. Knihu hodnotím jako milou oddechovku :)
~~
"Černý přeliv se na něj podíval. Byla to dlouhá, těžká noc. Nechtěl by si z ní pokud možno nic zapamatovat. A teď to vypadalo na ještě delší a těžší den. Zhluboka se nadechl. "Tady je můj návrh," prohlásil. "Předstírejte, že věříte, že krysy dokážou myslet, a já vám slíbím, že budu předstírat, že věřím, že lidé to dokážou taky".
~~
"Není to dokonalé, ale funguje to. Na pohádkách je totiž důležité to, abyste si vybrali tu, která přežije." ♥

vlkodlaq
16.08.2020

Po letech čtu s nadšením znovu. Ze Zeměplochy je mnoho Pratchettovek, o to je zajímavější, že moje dvě nejoblíbenější Pratchettovky jsou Mauric a Kobercové, které se NEodehrávají na Zeměploše.
Hlavní hrdinové Maurice jsou sympatičtí, jako málo v které jiné knize, i podruhé mě baví jména, která si krysátka dala. Velmi pohnutě prožívám jejich dobrodružství s nimi a jistě si Maurice (i Koberce) přečtu za pár let zase.

Atlantis
11.07.2020

Úžasná Mauric a jeho vzdělaní hlodavci byla moje druhá kniha od Terryho Pratchetta a první ze zeměplošské série. A natolik jsem si už tenkrát zamiloval ten styl humoru, že jsem začal pomalu, ale jistě, zpracovávat celou tu placatou planetu. Takže vlastně za moji lásku k této sérii může právě Maurice, což asi svědčí o kvalitě knihy.

Komtesa Nera
10.06.2020

Má první kniha od Terryho Pratchetta. To ona mě přinutila začít číst a čtení si zamillovat. Všem tuto knihu moc doporučuji. Je úžasná.

Set123
05.06.2020

Byl jednou jeden Krysař. A ten Krysař přišel do Hammeln se svou píšťalou. A vybíjel hlodavce. A nebo… Co kdyby Krysař měl IQ o nějakých čtyřicet bodů níže, nežli oni hlodavci, a kocour, který putuje s ním, má IQ zase o dvacet bodů výše, než ti hlodavci?

No, skoro se stydím to říct, ale ta druhá varianta je lepší.

Krysař je velice staré a plošně užívané téma, na které narazíte velice často. Nejznámější variantou Krysaře, je samozřejmě ta Dykova a to celosvětově. Mauric se však více líbí mě osobně, sic postrádá ono lyrické kouzlo, ve kterém byl Dyk výborný. Kouzlo Pratchetta je však stejně dobré, ne-li lepší.

Ne, opravdu, geniální krysy s mazaným kocourem, zblblí měšťané, krysí král… No co ta kniha nemá?

Vtipná je rozhodně, několikrát jsem smíchem nezadržel slzy. Kupodivu je také místy strašidelná, což doposud nechápu, vždyť to je o mluvících krysách!!! Jak se vám to povede udělat strašidelné?

No, já si tu knihu neuvěřitelně užil. Je to krásná, jednoduchá oddechovka, která jde naprosto mimo běžné příběhy Zeměplochy. Pokud máte rádi Pratchetta, budete mít rádi i tuto knihu.

sarka9190
07.04.2020

Úžasný Mauric je vskutku úžasný. Musel tedy přijít ve vhodnou dobu, protože už jednou jsem jej rozecetla, tuším po několika přečtenych dílech s hlídkou a nemohla jsem se do něj dostat. Pan Pratchett umí být mrazivý a nelítostný, když chce a Úžasného Maurice jsem si znova otevřela po mém oblíbeném Podivném regimentu, který se atmosférou také vymyka a který zboznuji. Se světlem přichází stíny,..