Poslední hrdina

Ve svém čase byl legendou. Pamatuje si časy, kdy si hrdina nemusel lámat hlavu s ploty, soudci ani civilizací. Pamatoval si časy, kdy vás lidé nevyhnali za to, že jste zabili draka. Bohužel, už si občas nepamatoval, kam si založil zuby... Co se toho týká, příliš šťastný z toho není... Takže právě teď se Barbar Cohen se svým dobrým starodávným mečem, novou vycházkovou holí a starými přáteli – a tím myslíme skutečně velmi staré přátele – vydává za svým posledním velkým dobrodružstvím. Byl to dobrý život. Teď se Cohen chystá zdolat nejvyšší horu Zeměplochy a předstoupit před své bohy. Nelíbí se mu způsob, jakým bohové lidi nechávají vyrůstat – a zastárnout a zemřít. Je čas, říká Cohen, konečně jim něco vrátit. Poslední hrdina Zeměplochy se vypravil vrátit bohům to, co jim první hrdina světa ukradl. Ano, a pomstít se! Pokud ho však někdo včas nezastaví, bude to znamenat konec světa. Někdo se o to pokusí. Takže kdo ví, kdo je vlastně poslední hrdina...? Úžasná Zeměplocha, kniha 28., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479/big_posledni-hrdina-olG-479.png 4.6486

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 27.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Last Hero, 2001

Kniha Poslední hrdina

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Po Zloději času se mi k Pratchettovi nechtělo moc vracet. Ale tahle knížka je jen taková jednohubka a rozhodně mi dodala chuť do dalších dílů.
Mrakoplaš, antihrdina v opravdovém smyslu toho slova, spojí síly Karotkou, nejryzejším a nejodvážnějším charakterem Zeměplochy. Navíc musí zabránit Stříbrné hordě v jejich úkolu.
Jako bonus si prohlídne Zeměplochu i s "odvrácené strany".
Bohužel tím jak je kniha krátká jsou tu některé pasáže až moc rychlé. A třeba postup Hordy bych rád prožil na živo, ne jen z hádek po akci.

SONP

Tahle útlá zeměploška mi v době vydání tak nějak protekla mezi prsty. V knihkupectví ji totiž prodávali zabalenou ve fólii a já se kdovíproč domníval, že jde o komiks. Teprve po 19 letech od českého vydání zjišťuji, že to komiks opravdu není. A tak jsem si ji tedy přečetl (elektronicky a tudíž bez ilustrací, není totiž kloudně k sehnání). Asi právě kvůli zaměření na výtvarnou stránku jde asi o nejstručnější zeměplochu vůbec. Jde o mix hlídky, mágů, bohů, Hordy důchodců, a zeměplošské kosmonautiky. Ne, že by to nebylo vtipné, ale rozhodně se to mezi mé nejoblíbenější díly nezařadí, i když jsem po letech rád zažil čtení zeměplošského dílka, které bylo pro mně zatím nedotčeno. 60%

Deia

Na začiatok musím povedať, že kniha je úžasne spracovaná, ilustrácie v nej sú vážne nádherné. Bohužiaľ, dej sa mi páčil už trochu menej. V tejto časti, aj keď našťastie veľmi krátkej, sa zišli moje neobľúbené postavy – Cohen a jeho skupinka barbarov a Mrakoplaš (aj keď ten mi tu až tak nevadil). Príbeh mi až tak nesadol, partička drsných starcov, ktorá sa chce pomstiť za starnutie a nejaké úmrtia... No mňa si pre svoju vec nejak nezískali a ich humor sa mi nepáčil. Druhá dejová linka, výprava, ktorá im v tom má zabrániť, bola zase na môj vkus príliš absurdná a technická. Bol tam síce Karotka, ale tentokrát to ani on veľmi nezachránil. Celkovo sa mi to síce čítalo dobre, ale príbeh ma nenadchol a v podstate mi prišiel zbytočný, ale tak aspoň bol krátky.

theMarty
16.12.2021

Dostala jsem se teď asi do zlatých časů Zeměplochy. Mám přečtenou Pravdu, Zloděje času, Podivný regiment, Buch!, a říkám si, že už to ani nemůže být lepší.

A pak mi byl v knihovně předán tento skvost. Původní názor, že už jsem z obrázkových knížek vyrostla, je rázem v čudu.

Jediné, co mě mrzí, je, že za chvíli už nezbude žádná plochovka, kterou jsem ještě nečetla.

Hadati
27.07.2021

Poslední hrdina je neobvyklým románem, protože na rozdíl od ostatních se jedná spíše o povídku bohatě ilustrovanou Paulem Kidbym vydanou ve velkém formátu. Ale nad ilustracemi vám budou oči přecházet, až zalitujete, že takových knih nevyšlo vícero.

Příběh nás zavede i mimo Zeměplochu, což je úžasná příležitost k tomu, aby Kidby zobrazil tento svět z odstupu. A Kidby dokáže zachytit jednoho ze čtyř slonů tak, že si uvědomujete jeho velikost. Vlastně každá ilustrace Kidbyho je tak nádherná, že u ní na chvíli zůstanete a budete se kochat detaily. Až se zdá, že Pratchett tento příběh vytvořil pouze jako doprovodný text k obrázkům, a ne naopak. A možná tomu tak i je.

Tento zeměplošský příběh je zábavný stejně jako ostatní. Hlavními postavami je barbar Cohen a jeho Stříbrná horda, kteří se rozhodli vypravit se na Dunmanifestin, sídlo bohů, a pěkně si s nimi od plic popovídat. Jejich plány by však mohly přivodit konec světa, a tak patricij Vetinari vytvoří výpravu, která jim v tom má zabránit. Kromě notoricky známého zachraňovače světa Mrakoplaše se k výpravě připojí kapitán Karotka a Leonardo da Quirm. O zábavu je tak postaráno.

Kvůli povídkové délce příběhu to máte přečtené za jeden večer, ale díky množství nádherných ilustrací to opravdu stojí za to.

Panpalapax
20.05.2021

Pravý Pratchett. Břitká satira v podání mnoha již klasických zeměplošských postav. Velký příběh o dosud nevídané cestě. Jo, vlastě hlavně o hrdinech (i antihrdinech), kteří jsou věrní Kódu. A spousty krásných celostránkových ilustrací, plánků, nákresů i map od Kidbyho.

Terez9119
08.03.2021

Ti, kteří jdou na smrt, nechtějí zemřít. Nebylo to špatné, ale zas tak moc mě tenhle díl neoslovil, Mrakoplaš s Cohenem nejsou moje nejoblíbenější postavy. Ale co to zvedlo o dvě stě procent, jsou dokonalé ilustrace Paula Kidbyho. Už kvůli nim je tohle vydání must have.

Mergirus
31.07.2020

Výborná knížka, která se zabývá i stářím u velkých hrdinů. Pobavil mě Vetinari, když si nevěděl moc rady se Ctibumem. A obrázky?Ty nepotřebují komentář.