Zloděj času

Kniha nás provází dobrodružstvím starého známého Lu-Tze, uklízeče u mnichů historického řádu. Náplní jejich práce je starat se o Čas, který, jak všichni víme, je Zdrojem. Kdo lépe by zvládl uskladnit Čas a pak jej napumpovat do míst, kde se s ním plýtvalo, například pod vodou a také do míst, jako jsou velká města, kde naopak nikdy není času dostatek. Do kláštera Oi Dong přichází nový učeň - Lobsang. A zatím v Ankh-Morporku někdo jiný s obrovským latentním talentem získává velmi zajímavou nabídku. Pro mistra hodináře je to taková třešnička na dortu jeho celoživotní práce - totiž stvořit první absolutně přesné zeměplošské hodiny. Jak se práce na hodinách chýlí ke svému závěru, vlnění času dosáhne až do Oi Dongu a dva budoucí mniši, zatím však jen učni - čekatelé, jsou vysláni do Ankh-Morporku zachránit svět. Zatímco Lu-Tze, Lobsang a Zuzana Stohelitská bojují proti Auditorům za Historii Zeměplochy, Smrť kontaktuje své staré známé - čtyři jezdce Apokalypsy. Koneckonců není jeho prací zachraňovat lidské životy... Opravdový Konec světa si přece zaslouží pořádné sfouknutí svíčky. A kdo lépe by zvládl takový Konec světa než Smrť, Válka, Hladomor a Znečištění a dal tomu všemu takový krásný, hladký a důstojný průběh. Škoda jen, že ti zbylí tři si docela užívají svého důchodu a opravdu nechtějí být otravováni... Zloděj času představuje kompletní sbírku hrdinů, zbabělců, yettiů, válečníků a Ronnieho - pátého jezdce Apokalypsy (který od nich odešel těsně před tím, než se stali slavnými)... Úžasná Zeměplocha, kniha 26., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477/zemeplocha-zlodej-casu-477.jpg 4.5776

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 26.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Thief of Time, 2001

Kniha Zloděj času

Sybelle
25.08.2022

I když jsem ze zeměplochy četla dost příběhů, nepřestává mě udivovat, kde bral autor ty nápady. A také rozmanitost vědomostí. Cesta paní Kosmopilíkové byla velice praktická a Lu-tze byl víc praktik než svatý mnich.
Způsob boje s auditory byl skutečně unikátní a jezdci apokalypsy opět nezklamali. Poznámku si zaslouží i slečna Sytěoranžová se svou svéráznou nadávkou. Ta mě opravdu pobavila.
Jako vždy nechyběl humor a propracovaný příběh. A na závěr neuškodí připomenout pravidlo 1 a 19 :D.

hungryreader00
10.08.2022

Moje první kniha od Terryho Pratchetta. Musím říct, že to bylo skvělé. Jednu hvězdu strhávám jen za to, že věřím, že jiné příběhy mě osloví ještě víc a za to, že některé pasáže s Lu-tzem byly opravdu dlouhé. Tam, kde byli Smrť nebo Zuzana mi to ubíhalo podstatně rychleji.

slawa.cap
19.04.2022

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Musím říct že tato kniha je pro mně trochu zklamáním. Pokud je něco takového na Zeměploše možné. Chyba není u Pratchetta, ale spíš všude jinde:
Já jsem se asi trochu moc těšil. A dost dlouhou dobu jsem měl mizernou náladu kterou jsem si touto knihou chtěl zlepšit.
Jiřík nedokončil načtení knihy a já ji musel doposlouchat s jiným rétorem.
V dětství jsem miloval filmy se shaoliny a tato kniha mi je dost evokovala.
A navíc mám moc rád Smrtě a jeho vnučku.
No a tady se to všechno prostě pochroumalo. Příběh je jako vždy skvělý, ale je to hlavně autorova vřelost co dělá tento svět tím čím je. A tady mi ta vřelost trochu chyběla, není to tak chladné jako Malí bohové, ale prostě jindy to umí líp. Navíc se mi vše zdálo takové nesouvislé podobně jako Barva kouzel a Lehké fantastično. Byl to takový mix, pro mně, nejslabších knih, ale výsledek je mnohem lepší než součet jednotlivých částí.
Jak píšu nejspíš je chyba u mně a při příští konzumaci této knihy asi budu hodnotit kladněji.

MaxQ
13.01.2022

Kniha s nepříliš jednoduchým dějem. Začíná famózně, ale postupně bych řekl, že ztrácí na tempu a většinu vtipů si vystřílí v první třetině. Ale pořád vysoký nadprůměr proti jiným fantasy knihám.

anonymní.Ilja
30.12.2021

Tohle je tak dokonalý literární počin, až se člověk divý, že něco takového vůbec může existovat. Pratchett zde předvedl svou geniální nápaditost. Vzpomínám si, jak jsem si řekl po prvním dočtení této knihy, že chápu, proč ho lidé tak milují. Poprvé jsem toto prohlásil u první knihy od něj, podruhé u Zloděje času.

SONP
08.12.2021

Za těch 19 let od českého vydání jsem zapomněl, jak je Zloděj času skvělý. Je to jak když zkřížíte Klášter Shaolinu s konceptem ztraceného času z Endeho Děvčátka Momo (které jsem shodou okolností četl nedávno) - možná tam nějaká inspirace byla. Ale samozřejmě se nám dostane řada dalších šíleností jako je miminštinou blábolící čerstvě reinkarnovaný opat, jeden Igor s fascinací bleskem a rukama svého pradědečka, tak trochu autistický hodinář, jezdec apokalypsy pod pantoflem a k tomu všemu jeden dost zvláštní mlékař. A že závěrečná bitva postav s auditory prostřednictvím bonboniér je pratchettovsky zmatená? A komu to vadí? Není snad psáno: "Ceš čušenku? Ceš"? Au, nechtěl jsem dostat do hlavy gumovým jakem! 110%!

Margotka007
12.08.2021

Po přečtení musím konstatovat, že má tato kniha velmi výstižný název, neboť ona je skutečným zlodějem času. Sotva začnete číst zjistíte, že jsem u ní strávili hodiny. Naprosto dokonalé! Už jsem od Terryho Pratchetta četla pár naprosto skvostných knih, ale tato zatím vede

kurama45
25.07.2021

Päť hviezdičiek za odsek popisujúci predajňu čokolády Wienrich a Boettcher. Jasné, Smrť, Lu-Tze, Lobsang a Zuza boli tiež fajn… Ale prepánajána, ten odsek. Nech sa vám páči:

„Nazvat firmu Wienrich a Boettcher „výrobci čokolády“ bylo jako nazvat Leonarda de Quirm „slušným malířem, který si hraje s věcmi“ nebo Smrtě „někým, s kým byste se pravděpodobně nechtěli setkávat každý den“. Bylo to přesné, ale neříkalo to ani polovinu příběhu. Tak především, oni „nevyráběli“, ale tvořili. To je velmi důležitý rozdíl*. A zatímco jejich vybraný obchůdek prodával výsledky tohoto tvoření, nedopustil se takové chyby, aby jimi naplnil výklad. To by naznačovalo jistou… nezdravou dychtivost. Obvykle měli W&B ve výkladní skříni celou paletu hedvábných a sametových závěsů, které obklopovaly jeden malý podstaveček, na němž byla vystavena jedna dokonalá pralinka nebo ne víc než tři nově vytvořené ledové karamely. Žádná cenovka. Pokud jste se museli ptát na cenu cukrovinek W&B, pak jste si je nemohli dovolit. A když jste jednu z nich okusili, a přitom jste si je nemohli dovolit, začali jste šetřit, škudlit, okrádat starší členy své domácnosti a prodávat je do otroctví, jen abyste získali další sousto těch sladkostí, do nichž se zamiloval váš jazyk a proměnil vaši duši v dokonalou šlehačku. V dláždění u stěny domu byl decentní kanálek pro případ, že by lidé při pohledu na vystavené vzorky slinili přespříliš.“
*Většinou se počítá ve stokorunách – tedy alespoň u bonbonů.