Trpaslíci

1. kniha série Trpaslíci. Proslavili se v Tolkienově Pánu prstenů – kdo by neznal Gimliho soupeření s Legolasem o co největší množství zabitých skřetů? Ano, řeč je o trpaslících. Malí vzrůstem, velcí srdcem. Většinou byli popisováni jako komické figurky, vděčný cíl různých vtípků a žertů. Ale žertovat na účet Boïndila ... celý text

1. kniha série Trpaslíci.
Ale žertovat na účet Boïndila nebo jeho dvojčete Boëndala se nedoporučuje. Své válečné sekery ovládají s takovým umem, že tlupa skřetů je pro ně jen malým předkrmem před pořádnou bitvou.
Skrytou zemi však ohrožuje daleko větší nebezpečí než tlupy skřetů. Zradou padla Kamenná brána a do Skryté země vstoupili temní alfové. Mají sličné tváře, ale místo očí černé bezedné studny… Alfové si berou životy svých obětí a Mrtvá země si bere jejich duši.
Není záchrana Skryté země příliš velký úkol pro malého trpaslíka? Najděte odpověď na stránkách této knihy a vydejte se spolu s Tungdilem vstříc největšímu dobrodružství svého života…
Přeložil Zdeněk Sladovník. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/384/trpaslici.jpg 4.3304

Trpaslíci (1.)

Die Zwerge (2003)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Fantom Print

frantisek6180

Za mě se jedná o jednu z nejlepší fantasy knih, která u nás vyšla, svět, děj, prostředí i postavy prostě perfektně učarují ;-)

sixi

niesm na klasicke fantasy ale čítalo sa to dobre a plinule

BorknagarSK

Ako tak čítam negatívne komentáre, som trošku zmätený. Pre mňa táto pentalógia (momentálne) patrí do top fantasy kníh. Kúpil som si tieto knihy naraz, vysolil niečo cez 60 eur a vôbec to neľutujem. Veľmi dobré čítanie, ktoré do svojho deja vtiahne nejedného čitateľa. Na lepšie zoznámenie s trpaslíkmi priam nutnosť prečítať. Never trust an elf... :)

Atuin

Bohužel je to velice neoriginální. Ten svět je odněkud ( a nechce se mi psát odkud) doslova vyoperován bez toho aniž by autora napadlo, že si ty profily může nastavit po svém. Nenastavil a nevytvořil.Přetvářka, v níž jsem nebyla schopna uvěřit jediné větě a že jich tam bylo požehnaně.

Archie

Fan-fikce Pana prstenu od nactileteho hrace World of Warcraft. Necte se to spatne, postavicky jsou sympaticke, ale ja potrebuji k prozitku fantasy svetum uverit. A Heitz jakoby nemel dostatek fantazie ani spisovatelskeho talentu. Svet je fadni, tuctovy, jako z nejakeho nahodneho generatoru lokaci a mytologie. Zlakala me velika pevna vazba a slusna hodnoceni, jinak jsem tomu ale neveril skoro nic. Je mnoho lepsich fantasy a mnoho propracovanejsich svetu k prozkoumani.

Hellrampage

"Smrt vás všech se jmenuje Sinthoras!"

Prvý diel prečítaný... čo dodať? Zo začiatku som sa knihy bál, keď som videl tú skvostnú obálku v pevnej väzbe, ktorá má v mojej knižnici svoje čestné miesto. Vždy som hľadal nejakú knihu, ktorá by mi priblížila mentalitu trpaslíkov, nejaký silný príbeh, ktorý by mi týchto neohrozených bojovníkov sídliacich v horách vykreslil podľa gusta. Dočkal som sa! Markus Heitz píše najlepší fantasy román, v ktorej hlavnú úlohu tvoria trpaslíci. Príbeh učňa Tungdila a boj s Mŕtvou zemou ma vtiahla, kniha sa číta veľmi dobre. Kto si neobľúbi dvojičky Boindila a Boendala (nielen ich) a ich žarty na svoj alebo iný účet, ten nie je človek (trpaslík :-)) Okrem hlavnej dejovej linky sa dočkáte aj zrád a intrík + nečakaných úderov pod pás. Trochu som bol zmätený, že používali namiesto dní a rokov obehy a cykly.

Kto si chce prečítať knihu s trpaslíkmi v hlavnej úlohe, toto je tá najlepšia možnosť! 90%

"Oink, oink! Sviňuchy!"

Palorizek85
19.12.2016

Výborné fantasy! Po Tolkienovi mě z tohoto žánru zaujala tato kniha nejvíce.

whiolet
01.12.2016

Naprosto skvělé fantasy. Trpaslíci byla první knížka po které jsem sáhla od tohoto autora a rozhodně to nebyla chyba!

AllyKumari
18.07.2016

Tato kniha mne kdysi příjemně překvapilo. Některé věci v ní byly prostě děsivé, až se člověku zvedal žaludek. Přesto bylo všechno čtivé, příběh byl plný rapidně progresivního děje, a hlavně celý svět a postavy v něm se zdály čerstvé a originální. Přečetla jsem následně ještě druhý díl, který bych hodnotila podobně, z nějakého důvodu jsem však už neměla potřebu v příběhu pokračovat... Ale nikdy neříkejme nikdy :)

Fanfara77
28.06.2016

Hodně jsem od toho očekávala, ale trochu mě to zklamalo. Takové neživé a nezáživné, Tři hvězdy za Dvojčata

avalonek
10.06.2016

Začátek byl poněkud utahanější,ale postupem času se to začalo pěkně rozjíždět a mě pořádně bavit.Kniha o přátelství,síle,odvaze s humorem a hezkým vyobrazením různých říší a národů.Spokojenost,snad takový bude i další díl.

Emetiore
16.03.2016

Příběh na úrovni amatérského DrD dobrodružství, ale hlavně ten svět... pustý, mrtvý a bez jiskry, úplně jako z béčkové počítačové hry. Když už oddechovku od Heitze, tak radši Ritus.

stryko007
19.01.2016

Asi jsem už moc starý ale knihu jsem nedočetl.

Slooki
05.01.2016

Příjemné doplnění všeho co se odehrávalo na druhé straně při při obléhání trpaslíků, a celého kraje na který zaútočili Alfy z předešlého díly "Legendy Alfů" Nejdříve jsem se chtěl této serii zdaleka vyhnout, teď už ale vím, že by to byla velmi velká chyba, jsem rád, že jsem tak neučinil a vzal jsem si trpaslíky pod drobnohled. Opět jsem měl možnost zažít pěkné a pestré vyprávění, v kterém hodlám pokračovat i v následujících dílech.
o dva měsíce později . . .
Uff, to jsem ale předběhl. Výše psaný komentář jsem psal na větší 3/4 knize, kdy jsem se ještě nestihl dobrat, k tomu velkému úpadku, která tato kniha přinesla. Nebudu tu zdlouhavě rozepisovat co vše mě zklamalo, počínaje stejně stejným dokola se opakujícím problémem, jedním a tím samým klackem hozeným do cesty malé skupince v čele s pidi Thungilem.
Druhý díl proskákán jednou za 5 stránek, jednou za 10 stránek, jednou za 20 stránek atd. Třetí díl přeskočen na konec. Dopadlo to jak to dopadnout mělo. Ten komu zvítězit bylo souzeno, také zvítězil.

demosh
23.12.2015

Krásná, příjemná a nenáročná kniha. Plná oblíbených fantasy ras ( elfové, trollové, skřeti,... a samozřejmě trpaslíci ) Klasický, předvídatelný, jednoduchý, ovšem autorsky skvěle zvládnutý příběh. V pozadí hlavní zápletky je pěkně a nápaditě popsána, mnohdy opomíjená rasa trpaslíků. Průměrné, ale ne nudné dialogy. Doporučil bych ji jako odpočinkovou po přečtení něčeho náročnějšího, nebo obsáhlejšího. Až bude můj syn dorůstat do věku fantasy literatury tuto knihu mu velmi rád doporučím

Ashurnibibi
01.09.2015

Trpaslíci jsou poněkud naivňoučké fantasy. Nicméně několik let zpátky jsem z nich byl unešený.

Atheal
15.08.2015

Kdyby mi bylo 14, asi bych byla nadšená. Takhle mi knížka přišla neuvěřitelně naivní, charaktery povrchní, dialogy nerealistické... Některé části mi přišly vyloženě k smíchu (plnení úkolů při volbě velkokrále). Musela jsem hodně přeskakovat, abych Trpaslíky vůbec byla schopná dočíst.

notburga
02.07.2015

Za mě vcelku dobré čtení. I když prvních 140 stran jsem docela protrpěla a uvažovala, do kterého koutu knihou švihnu. Politické pletichy všeho druhu nejsou mým oblíbeným šálkem čaje. Nicméně vydržela jsem (když už někdo zpracoval mou oblíbenou fantasy rasu, že jo).
Od té 140 strany se už děj rozběhl celkem pěkně. Občas jsem nestačila valit oči, protože autor si s některými krvavými pasážemi vážně vyhrál (já jsem holt zvyklá spíš na jemnějšího Tolkiena) a moje obrazotvornost vykreslila některé věci tak, že jsem na ně myslela ještě týden.
Potěšilo mě, že jakkoliv byl děj přímočarý, ne vše se mi dařilo odhadovat dopředu a když už, tak jen malou chvíli před vyzrazením.
Pruďasovy hlášky neměly chybu, Andokai taky občas příjemně pobavila (a pyj mi zrovna nevadil) a o Thungil mi místy ani nepřipadal jako trpaslík, což je ale pochopitelné.
Čtení to bylo moc příjemné, látku do DRD mi taky poskytlo a až zase budu mít náladu na pohádky, vím, kam sáhnout. teď jen sehnat další díl :)

vlkodlaq
25.06.2015

Mám z knihy rozporuplné pocity. Byť má příběh příjemný spád a zajímavý děj, autor má tendence do poetických popisů a přirovnání, která jsou úplně mimo mísu a dále jen trochu všímavější čtenář postřehne mnoho logických chyb, trhlin a těžko uchopitelných dějových skoků, které řeším tak, že je neřeším a snažím se je ignorovat a nepřemýšlet, jen číst dál. Tak například v jednom delším souvětí je na záčátku, že se "neodvážili rozdělat oheň" a o pár slov dále se "zamyslel a pohlédl do ohně". Korektor by zasloužil přes prsty, pokud na knize pracoval vůbec nějaký.

Za sebe mohu říct, že zkušenějšího sci-fi/fantasy čtenáře kniha příliš nenadchne. Originalita vcelku mizivá. Heitzův svět se až příliš podobá středozemi, trpaslíci, skřeti, elfové, lidé, mágové s takřka identickými profláknutými rasovými a osobními profily, cestování, hrozba.., opravdu jen málo originálních myšlenek a ty ještě nejsou nijak převratné. Klidně by to mohla být nepříliš vzdálená alternativní realita k pánu prstenů. Přesto že chápu, že chutě jsou různé, docela mě překvapuje tak pozitivní hodnocení. Dám-li stranou styl psaní budu-li hodnotit pouze kvalitu zpracování a promyšlenosti, nedokážu dát více než 60%.
Přesto se pouštím do dalšího dílu.

Mušutka
03.05.2015

Tolkien to není, ale velmi milé čtení :)

FandíCZ
01.04.2015

Nevím zda je to tím, že jsem se dosud s moc fantasy knihami nesetkal (do té doby jen LOTR a Hraničářův učeň), ale tato kniha mě naprosto nadchla! Sice né moc originální příběh, ale za to skvěle zpracovaný. Nejvíc mě dostávaly Pruďasovy temperamentní hlášky.
Vím, že moje generace je teď spíše na PC hry, ale tohle fantasy dobrodružství je daleko lepší než sto hodin nějaké nejmenované fantasy hry.
Rozhodně doporučuju a jdu se hned ponořit do dalšího dílu.

Ellbereth
01.04.2015

Není to tak špatné čtení, oddechovka. S odstupem času ale mohu říct, že jsem děj knih skoro úplně zapomněla. Myslím, že je to vhodné spíš pro odrostlejší děti. Čte se to dobře, ale Heitz má i o dost lepší knihy. Na relax doporučuji.

Alfinek
07.03.2015

Knížka se dobře četla... po delší době fajn relax u fantasy, ale bohužel jsem u toho skoro pořád myslela na LOTR... :(

Aildrin
22.10.2014

Prachsprosté vykradení Pána prstenů, jen postavy dostaly jiná jména.. Trpaslící jsou dobří tak pro čtenáře do třinácti let. Postavy jsou mizerně vykreslené a šroubovaný pokus o epičnost se často zvrhává v trapný patos. Jako odpočinková literatura se to ještě číst dá, ale osobně moc dobře nechápu, jak se tahle knížka mohla stát bestsellerem. (Kniha se mi zdála mizerná už když jsem jí prvně četl v roce 2003 a myslím, že tenkrát ani nedočetl.) Heitz totiž nedokázal svému světu (i většině postav) vdechnout opravdovost. Kniha je dost nesourodá. Místy se pokouší budit vážný dojem a chvíli na to v ní postavy plácají takové pitomosti, že čtenář obrací oči v sloup. Andokajinu hlášku o tom kolik neštěstí způsobil mužský pij, asi ještě nějakou dobu z hlavy nevyženu, stejně jako charakter hrdého válečníka Boïndila, který byl místy tak dohnaný do extrému, až působil dojmem, že spíš než fanatickým heroismem trpí těžkou formou demence. Každopádně jsem se pustil do čtení druhého dílu a jsem zvědavý čím překvapí. Ještě si neodpustím jednu poznámku a to, že se Heitzovi z postav trpaslíků podařilo udělat celkem slušné Němce.

dexeded
18.08.2014

Čtivá, kniha má rychlý spád a líbila se mi :)

Eslem
06.08.2014

Komerční rychlokvaška s příšerně sešroubovaným a nepromyšleným dějem, kterou jsem většinu času měla chuť zahodit a nahradit Společenstvem prstenu. Takže * za to, že nostalgii dokázala navodit. Druhá za sympatického Tungdila, který se ale vůbec nechoval jako trpaslík – celkově byli všichni ti malí braši trpasličí dost povrchně…

Ben Nevis
04.08.2014

Výborná kniha pro ty, co si netroufají na Tolkiena, ale chtějí si přečíst epickou fantasy v podobném duchu.

Mě, člověka, co už má něco načteno, však nenadchla. První polovinu jsem měla co dělat, abych knihu neodložila, protože děj se táhne jako sopel ze skřetího nosu. Nejspíš za to může špatná práce s jazykem. Postavy trajdají sem a tam, jako kdyby 300 mil byla vzdálenost mezi dvěma vesnicemi. Netrpaslické postavy na vedlejších linkách slouží jenom k dokresleni krutosti Zla. Druhá polovina se snaží trošku víc, postavy mají větší výdrž, ale chybí tomu duše, emoce a nejvíc autorova fantazie. Mám ráda díla se záhadami a tajemnem a tady máme jedinou záhadu - původ hlavního hrdiny.

Ani mě nepřekvapilo, když jsem se v doslovu dočetla, že je to kniha na objednávku nakladatelství. Vlastně ji nejde moc co vytknout: Heitz buduje příběh s německou precizností, ví, co si může dovolit a čeho chce dosáhnout.

Nejvíce mi vadí Zlo bez motivace a předurčenost svedená na bohy. Záporné postavy se chovají jako ten škorpion z bajky o škorpionovi a žábě, který zabíjí, protože je to jeho přirozenost. Zajímavé je, že předurčenost k antipatiím najednou zmizí, když se to autorovi hodí.

Závěr: Přestože převařený Tolkien není můj šálek čaje, nedivím se, že je kniha populární a příliš nízké hodnocení si nezaslouží.

Zmitko.m
23.05.2014

Perfektní příběh mé oblíbené rasy...Doufám, že to někdy někdo zfilmuje..Opravdu pěkné..

marapavelka
15.05.2014

Nic originálního, ale dalo se to přečíst.

lanusinka
30.04.2014

Zábavná dobrodružná vysoká fantasy s několika originálními prvky, které z toho dělají knihu kterou přečtete na jediný zátah.

fantasy trpaslíci

Markus Heitz