Trpaslíci přehled
1. kniha série Trpaslíci. Proslavili se v Tolkienově Pánu prstenů – kdo by neznal Gimliho soupeření s Legolasem o co největší množství zabitých skřetů? Ano, řeč je o trpaslících. Malí vzrůstem, velcí srdcem. Většinou byli popisováni jako komické figurky, vděčný cíl různých vtípků a žertů. Ale žertovat na účet Boïndila nebo jeho dvojčete Boëndala se nedoporučuje. Své válečné sekery ovládají s takovým umem, že tlupa skřetů je pro ně jen malým předkrmem před pořádnou bitvou. Skrytou zemi však ohrožuje daleko větší nebezpečí než tlupy skřetů. Zradou padla Kamenná brána a do Skryté země vstoupili temní alfové. Mají sličné tváře, ale místo očí černé bezedné studny… Alfové si berou životy svých obětí a Mrtvá země si bere jejich duši. Není záchrana Skryté země příliš velký úkol pro malého trpaslíka? Najděte odpověď na stránkách této knihy a vydejte se spolu s Tungdilem vstříc největšímu dobrodružství svého života… Přeložil Zdeněk Sladovník.... celý text
Originální název: Die Zwerge, 2003
více info...
Co říkají o knize uživatelé?
Kniha "Trpaslíci" od Markuse Heitze představuje fascinující fantasy svět, kde se setkávají trpaslíci, lidé a elfové. Hlavní postava, trpaslík Tungdil, je vyvolen, aby čelil temné hrozbě a spojil rozdělené kmeny. Příběh je bohatý na akci, překvapení a propracované postavy. Čtenáři si užijí dobrodružství v podzemních tunelích a válkou zdevastovaných zemích. I přes některé drobné nedostatky, jako je matoucí jazyk a předvídatelnost, kniha nabízí strhující zážitek, který zaujme fanoušky fantasy žánru. Heitz dokázal vytvořit poutavý příběh, který si zaslouží pozornost. Více v komentářích.
Komu by se kniha Trpaslíci mohla líbit?
- Fanoušci epické fantasy
- Čtenáři, kteří mají rádi trpaslíky
- Milovníci dobrodružných příběhů
- Čtenáři hledající propracované charaktery
- Fanoušci knih s bohatým světem a historií
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Trpaslíci. Přidejte ho zde. Přihlašte se a napište ho.
Nový komentář
všech 92 komentářůSouvisející novinky - Trpaslíci (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Trpaslíci v seznamech
(aktualizováno 1x za hodinu)
| v Právě čtených | 21x |
| v Přečtených | 1 008x |
| ve Čtenářské výzvě | 25x |
| v Doporučených | 73x |
| v Mé knihovně | 370x |
| v Chystám se číst | 266x |
| v Chci si koupit | 80x |
| v dalších seznamech | 6x |
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
Štítky knihy
elfové magie, kouzla trpaslíci zrada meč a magie dobrodružství skřeti sci-fi fantasy hrdinská fantasyMarkus Heitz také napsal(a)
| 2005 | Trpaslíci |
| 2008 | Ritus |
| 2016 | Triumf trpaslíků |
| 2009 | Osud trpaslíků |
| 2005 | Válka trpaslíků |

74 %
89 %
Trpaslíci
Úvodní díl dočten (již před drahnou dobou, leč dojem z knihy nevybledl). První reakce: „Ještě!“ „Pokračovat!“ „Já ze Skryté země nechci!“ Ze Skryté země jsem nicméně odešla. Brzy plánuji návrat. Návrat za podzemšťany (pardon za trpaslíky), za jejich lidskými, méně lidskými i zcela nelidskými druhy. Než tak učiním, pochválím se za to, že jsem se do četby trpasličí ságy pustila. A současně se podivím: „Proč jsem po ní nesáhla již dávno?“ Vždyť její autor je u mne zapsán kladně, jeho ságu „Ulldart – Doba temnoty“ cením velmi vysoko. Krom toho mám v oblibě trpasličí národ, a to již od oněch památných dob, kdy jsem se s jeho příslušníky setkala ve Středozemi. Mám jej v oblibě i jako sice nerodilý, však o to patriotičtější, Ankh-Morporkčan (až na jejich oblíbenou stravu - to bude asi tím kečupem.)
Ale zpět k panu Heitzovi. Jeho „Trpaslíci“ se sotva stanou předmětem literárně-vědného bádání, stěží budou povýšeni do vysoké společnosti literárních děl klasických. Ubírá jim to na přitažlivosti? U mne rozhodne ne. Zvolila jsem je, neb jsem prahla po klasickém fantasy světě, s klasickými hrdiny a s klasickými padouchy. Klasickým fantasy světem myslím svět, kde mne neudiví, že v něm „zakopnu“ o trpaslíka, elfa, skřeta, … nicméně to pro mne bude současně svět uvěřitelný, ba přímo reálný. Svět obývaný tvory, kteří se pro mne stanou, alespoň na chvíli, reálnými společníky, některé z nich si oblíbím, prožiji s nimi nějaké to putování, nějaké to bojování, budu se s nimi smát, budu se o ně bát, … a některé z nich budu nesnášet. Klasickým fantasy světem myslím také svět, kde mne nečekají žádné přenosy trendů, které jsou právě populární v našem světě. Heitzova kniha můj požadavek na takovou fantasy klasiku splnila. Dostala jsem, co jsem chtěla. Dobrodružství. Putování. Boj. Nepříliš složité soupeření dobra a zla. Skrytá zem a její obyvatelé (většina z nich) versus Mrtvá zem a její přisluhovači (plus nějaký ten zrádný, pobloudilý Skryto-zemec). Intriky ano, ale přiměřeně. Vyvolený hrdina, trpaslík, se autorovi povedl, není rozeným nepřemožitelným bijcem, není ani žádným zbabělcem či nešikou, a navíc umí v míře nemalé používat i mozek, nejen svaly. Jeho zprvu značně netrpaslické chování, dané výchovou u lidí, bavilo. Jeho proměna v reka je postupná a přesvědčivá. Pozvolna se kol něj vytváří i jeho „družina“, ne všichni její členové jsou trpaslíci, ne všichni její členové jsou ze svého členství bůhvíjak nadšení. Ač šlo uhádnout, zda bude cíle, totiž záchrany Skryté země, dosaženo, a zda na oné záchraně bude mít lví podíl zmíněný trpasličí rek a jeho přátelé, rozhodně jsem u vyprávění vševědoucně nezívala. Krom toho některé záležitosti jsou skrytější. Například počet trpasličích kmenů – ten je nejistější než počet mušketýrů. Abych nezapomněla. Nádavkem kniha nabízí bonus - poučíte se. Dozvíte se, kdo vymyslel horskou dráhu, kde mají svůj počátek závody s vejcem na lžíci (varianta „běh s roztaveným zlatem“ je přece jen trochu nákladná), jaký druh sýrů nabídnout případné trpasličí návštěvě.