Kobercové

Na začátku nebylo nic, jen obyčejná nekonečná plochost. Pak se zjevil koberec... Ten starý příběh všichni znají a všichni milují (i když mu doopravdy nevěří). Postupem času se však koberec stal domovem mnoha rozličných kmenů a lidí a vzniká i nový příběh. Je o Velké pračce, která po sobě zanechává cestu zkázy napříč celým Kobercem. Příběh o Pelichánech posedlých touhou po moci a o dvou bratrech z kmene Munrungů, kteří se potom, co byla jejich vesnice vyhlazena, vydali za dobrodružstvím, aby ukončili všechna dobrodružství......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/1825/kobercove-1825.jpg 4386

The Carpet People (1971)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Kobercové

Naraca

Už při luxování nebudu myslet na nic jiného než na to, kolik vesnic a měst jsem pobořila...

Govrid
04.10.2018

Věřím ve všemocný koberec, zajímavý nápad a dobrý příběh, který pobaví. Rozhodně stojí za přečtení, mě se líbili Chrabrodějové - něčím mi připomínali elfi.

Elea
30.08.2018

Z knihy je zřejmé, že ji autor napsal hodně mladý, ale přesto je i tady vidět jeho neskutečná fantazie a úžasný smysl pro humor.

belgeran
15.04.2018

Knihy Terryho Pratchetta, které jsem ještě nečetl, ubývají. Proto se začínám se dostávat i k těm nezeměplošským. Kobercové jsou něco trochu jiného. Je poznat, že Pratchett je napsal jako hodně mladý a jeho styl se teprve formoval. I tady se ale objevují záblesky geniálního humoru, a jako u všech jeho knih se bavím českým překladem, a to především u jmen jednotlivých postav či míst. Nejde o to nejlepší co může tvorba Terryho Pratchetta nabídnout, ale kniha je to přesto výtečná, a pokud vás zajímá co předcházelo Zeměploše, pak jsou Kobercové těmi pravými.

Hadati
18.12.2017

Terry Pratchett tuto knihu napsal v 17 letech, ale u nás již vyšlo přepracované vydání, které přepsal, když se stal slavným díky humoristické sérii Zeměplocha. Je tedy těžké rozlišit, co bylo původní myšlenkou začínajícího autora, a co vzniklo dopracováním po tolika letech. Určitý obrázek si můžete učinit, jestliže se vám do ruky dostalo druhé vydání v češtině z roku 2015. Nejen, že obsahuje ilustrace přímo od Terryho Pratchetta, které zdůrazňují, že kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, ale také obsahuje příběh o Kobercích, který v roce 1965 týdně vycházel v týdení příloze určené pro děti.

Samotný příběh románu Kobercové by byl obyčejným fantasy příběhem králů a císařů bránících se nepřátelským zlým nájezdníkům, kdyby nebylo prostředí, do kterého je tento příběh zasazen. Jedná se totiž o národy, které žijí na Koberci (my lidé bychom asi řekli, „v koberci“) a staví si své osady mezi obrovitými vlasy Koberce, kdy jednou z obchodních komodit je prach, který se na Koberci usazuje. Je zde pak vše, co byste od fantasy očekávali – hrdinové, boje, nestvůrní nepřátelé, příšery, obejvování nových věcí a putování za dobrodružstvím. Prostředí vás však ale také nutí přemýšlet, co za lidmi používané předměty dopadlo do vlasů Koberce, které pak jejich obyvatelé používají jako zdroj surovin nebo jako orientační body světa, ve kterém žijí.

Čtenář znalý Pratchetových knih pak může vidět vliv, která tato kniha měla na pozdější autorovu tvorbu. Zejména zcela vymyšlený a originální svět plný podivuhodných tvorů je předzvěstí budoucí Zeměplochy. Tvorové tak miniaturní žijící bez povšimnutí lidstva v jejich obydlí pak jistě připomenou trilogii o Nomech. A stejně jako oni mají evidentně jiné vnímání času (oproti lidem žijí daleko rychleji, tedy nepostřehnutelně). Nátura Mizvoňů a Tupomentálů je pak až nápadně podobná postavám Nac Mac Fíglů ze Zeměplochy, kteří jsou sice malí, ale nesmírně silný a agresivní bojovný národ.

Přestože je tento román určen zejména pro děti, nepochybuji, že i dospělé pobaví. Přestože kniha nepostrádá humor, je ho zde na rozdíl od Zeměplochy jako šafránu.

mia.com
20.11.2017

Jak už tu bylo řečeno, jde velmi vidět, že se jedná o autorovu prvotinu. Chvilku mi trvalo, než jsem se v příběhu zorientovala a došlo mi, o co vlastně jde. Pak už jsem se ale začetla a bavilo mě to. Pratchettův humor a jemné narážky na všechno možné mě prostě nikdy nezklame.

Gustik5
10.11.2017

Nevím, ale Zkáza mi těžce připomínal velitele Elánia ze Zeměplochy, jinak knihu jsem dočetl, a pravdou je, že mne bavila. Popravdě se mi ještě nestalo, že bych narazil na knihu od Pratchetta, která by mne vyloženě nudila, nebo bych ji nedočetl, a že jsem jich přečetl hodně!

Eorin
06.05.2017

Nadšeně jsem se pustila do čtení, neb Pratchettovy knihy zbožňuji, docela jsem se i bavila, ale.. Nemohu si pomoci, strašně moc na mě dýchá stín toho, že se jedná o autorovu prvotinu včetně skutečnosti, že sám autor, který tam provedl jisté korekce, přiznal, že by knihu napsal docela jinak.. Bavilo mě to, o tom žádná, ale přiznám se, že jsem knihu nebyla s to přečíst na jeden zátah. Neustále jsem ji odkládala a do čtení se spíše nutila, to když krátkou zábavnou pasáž vystřídala poněkud nudnější zdlouhavější část.
Námět zajímavý, postřehy zábavné i k zamyšlení, ale bez mučení přiznávám, že jsem knihu četla přestávkovitě bezmála půl roku, což je k poměru počtu stránek poněkud dlouhá doba..