Kobercové

Kobercové https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1825/kobercove-1825.jpg 4 514 39

Na začátku nebylo nic, jen obyčejná nekonečná plochost. Pak se zjevil koberec... Ten starý příběh všichni znají a všichni milují (i když mu doopravdy nevěří). Postupem času se však koberec stal domovem mnoha rozličných kmenů a lidí a vzniká i nový příběh. Je o Velké pračce, která po sobě zanechává cestu zkázy napříč celým Kobercem. Příběh o Pelichánech posedlých touhou po moci a o dvou bratrech z kmene Munrungů, kteří se potom, co byla jejich vesnice vyhlazena, vydali za dobrodružstvím, aby ukončili všechna dobrodružství...... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Carpet People , 1971

w.d.taylor
14.02.2024 5 z 5

Pokojné čtení. Taktéž je to úplně první dílo génia Terryho Pratchetta. Opravdu se mi to líbilo.

freejazz
27.01.2024 5 z 5

úžasný únik od sivých dní, plných zloby.
a neskutočný humanizmus, ktorý z Pratchetta trčí na všetky strany.

ktovie, či sa niekto niekedy naozaj dostal až na okraj Koberca, ktovie, či niekto preskúmal Smršť a prežil.

alimoon
19.06.2023 4 z 5

Roztomilá knížka. To se asi nedá jinak popsat. Pratchettova (ne)prvotina. Četla jsem podruhé a ráda se k ní kdykoli vrátím.

Eridan
26.05.2023 3 z 5

Kobercové a Barva kouzel mají pár společných rysů. Tak především se odehrávají v plochém světě plném imaginativních tvorů. Vyprávění nám pomalu tento svět představuje. Čím se dle mého Barva kouzel povyšuje nad svého mladšího bratrance, je hloubka a popis charakterů. Čaroděj Mrakoplaš má plno neduhů, strachů, minulost i nejistou budoucnost. Baví nás. Chlapci z Koberce tvoří především kmen. Nikdo nijak výrazně nepřevyšuje. Vlastně o nich moc nevíme a (až na Pomočula), nikdo z nich nemá nic výrazně charakterně zajímavého. Takže jako individuální postavy mě byli celkem fuk. Zajímavý byl popis světa, ras apod. (občas lehce připomínající Pána Prstenů). Jedna hvězdička za to, že to je Pratchett.

Hor89
15.12.2022 3 z 5

Autorova prvotina a podle mně i jedna z jeho nejhorších knih (i tak jde v rámci žánru o mírný nadprůměr) - svět ve kterém se příběh odehrává je hodně originální, hlavní postavy nejspou špatné, příběh neurazí ani nenadchne a vtipných míst mohlo být více. Hvězdu navíc přidávám za povedené ilustrované vydání. Překlad pana Kantůrka je jako vždy výborný.

Epiky
30.01.2022 5 z 5

Milé,vtipné,pratchetovské.
Pořád jsem čekala,jestli někdo dojde na konec koberce.

anonymní.Ilja
29.12.2021 5 z 5

Jako velký milovník knih Terryho Pratchetta jsem se nemohl této knize vyjmout, přestože nehovoří o Zeměploše. Vypráví příběh o tvorech, kteří jsou tak malinkatí, že jsou pro ně i jednotlivé vlasy koberce obrovské. Zkuste se na svět podívat novýma očima; očima tvorů tak malých, že je nikdy neuvidíte. Možná tam opravdu jsou.

Annannas
06.07.2021 1 z 5

Četla jsem do ČV, ale tento žánr opravdu není můj šálek čaje.

Atlantis
14.07.2020 4 z 5

Moje naprosto první setkání s Terry Pratchettem a myslím, že každý, kdo se chce do jeho díla pustit, by měl začít tady. Kobercové jsou ve své podstatě jednoduchá kniha, která ale v sobě nese už zárodky nápadů Zeměplochy a i ten humor tady je takový odrazový můstek pro jeho větší a známější díla.

Dandulka
07.02.2020 5 z 5

Velmi nápaditá knížka. Vůbec by mě nenapadlo, co všechno se může stát na obyčejném koberci. Zajímavá byla i povídka na konci celého příběhu.

Affares
16.08.2019 4 z 5

Asi jsem se zamiloval. Jasně, je to remake původní verze, ale sakra se povedl. Tohle byla krásná, živá kniha, které jsem věřil každou postavu. Nic víc není potřeba dodat a díky Pratchettovi za vše, co pro literaturu udělal.

DDanča
30.05.2019 5 z 5

Knížka mě doopravdy bavila. Jak příběhem, tak názvy postav a zvířat. Na autorovu prvotinu ( i když pak upravenou) je to dost dobrý.

Naraca
04.04.2019 5 z 5

Už při luxování nebudu myslet na nic jiného než na to, kolik vesnic a měst jsem pobořila...

Govrid
04.10.2018 5 z 5

Věřím ve všemocný koberec, zajímavý nápad a dobrý příběh, který pobaví. Rozhodně stojí za přečtení, mě se líbili Chrabrodějové - něčím mi připomínali elfi.

Elea
30.08.2018 4 z 5

Z knihy je zřejmé, že ji autor napsal hodně mladý, ale přesto je i tady vidět jeho neskutečná fantazie a úžasný smysl pro humor.

belgeran
15.04.2018 4 z 5

Knihy Terryho Pratchetta, které jsem ještě nečetl, ubývají. Proto se začínám se dostávat i k těm nezeměplošským. Kobercové jsou něco trochu jiného. Je poznat, že Pratchett je napsal jako hodně mladý a jeho styl se teprve formoval. I tady se ale objevují záblesky geniálního humoru, a jako u všech jeho knih se bavím českým překladem, a to především u jmen jednotlivých postav či míst. Nejde o to nejlepší co může tvorba Terryho Pratchetta nabídnout, ale kniha je to přesto výtečná, a pokud vás zajímá co předcházelo Zeměploše, pak jsou Kobercové těmi pravými.

Hadati
18.12.2017 4 z 5

Terry Pratchett tuto knihu napsal v 17 letech, ale u nás již vyšlo přepracované vydání, které přepsal, když se stal slavným díky humoristické sérii Zeměplocha. Je tedy těžké rozlišit, co bylo původní myšlenkou začínajícího autora, a co vzniklo dopracováním po tolika letech. Určitý obrázek si můžete učinit, jestliže se vám do ruky dostalo druhé vydání v češtině z roku 2015. Nejen, že obsahuje ilustrace přímo od Terryho Pratchetta, které zdůrazňují, že kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, ale také obsahuje příběh o Kobercích, který v roce 1965 týdně vycházel v týdení příloze určené pro děti.

Samotný příběh románu Kobercové by byl obyčejným fantasy příběhem králů a císařů bránících se nepřátelským zlým nájezdníkům, kdyby nebylo prostředí, do kterého je tento příběh zasazen. Jedná se totiž o národy, které žijí na Koberci (my lidé bychom asi řekli, „v koberci“) a staví si své osady mezi obrovitými vlasy Koberce, kdy jednou z obchodních komodit je prach, který se na Koberci usazuje. Je zde pak vše, co byste od fantasy očekávali – hrdinové, boje, nestvůrní nepřátelé, příšery, obejvování nových věcí a putování za dobrodružstvím. Prostředí vás však ale také nutí přemýšlet, co za lidmi používané předměty dopadlo do vlasů Koberce, které pak jejich obyvatelé používají jako zdroj surovin nebo jako orientační body světa, ve kterém žijí.

Čtenář znalý Pratchetových knih pak může vidět vliv, která tato kniha měla na pozdější autorovu tvorbu. Zejména zcela vymyšlený a originální svět plný podivuhodných tvorů je předzvěstí budoucí Zeměplochy. Tvorové tak miniaturní žijící bez povšimnutí lidstva v jejich obydlí pak jistě připomenou trilogii o Nomech. A stejně jako oni mají evidentně jiné vnímání času (oproti lidem žijí daleko rychleji, tedy nepostřehnutelně). Nátura Mizvoňů a Tupomentálů je pak až nápadně podobná postavám Nac Mac Fíglů ze Zeměplochy, kteří jsou sice malí, ale nesmírně silný a agresivní bojovný národ.

Přestože je tento román určen zejména pro děti, nepochybuji, že i dospělé pobaví. Přestože kniha nepostrádá humor, je ho zde na rozdíl od Zeměplochy jako šafránu.

mia.com
20.11.2017 4 z 5

Jak už tu bylo řečeno, jde velmi vidět, že se jedná o autorovu prvotinu. Chvilku mi trvalo, než jsem se v příběhu zorientovala a došlo mi, o co vlastně jde. Pak už jsem se ale začetla a bavilo mě to. Pratchettův humor a jemné narážky na všechno možné mě prostě nikdy nezklame.

Gustik5
10.11.2017 4 z 5

Nevím, ale Zkáza mi těžce připomínal velitele Elánia ze Zeměplochy, jinak knihu jsem dočetl, a pravdou je, že mne bavila. Popravdě se mi ještě nestalo, že bych narazil na knihu od Pratchetta, která by mne vyloženě nudila, nebo bych ji nedočetl, a že jsem jich přečetl hodně!

Eorin
06.05.2017 3 z 5

Nadšeně jsem se pustila do čtení, neb Pratchettovy knihy zbožňuji, docela jsem se i bavila, ale.. Nemohu si pomoci, strašně moc na mě dýchá stín toho, že se jedná o autorovu prvotinu včetně skutečnosti, že sám autor, který tam provedl jisté korekce, přiznal, že by knihu napsal docela jinak.. Bavilo mě to, o tom žádná, ale přiznám se, že jsem knihu nebyla s to přečíst na jeden zátah. Neustále jsem ji odkládala a do čtení se spíše nutila, to když krátkou zábavnou pasáž vystřídala poněkud nudnější zdlouhavější část.
Námět zajímavý, postřehy zábavné i k zamyšlení, ale bez mučení přiznávám, že jsem knihu četla přestávkovitě bezmála půl roku, což je k poměru počtu stránek poněkud dlouhá doba..

humor

Terry Pratchett