Vikk Vikk komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborně napsané. Velmi příjemné překvapení, protože českou literaturu obecně moc nečtu, tu současnou už vůbec ne. Autorka má neuvěřitelný talent bez zbytečného rádoby uměleckého "kudrlinkování" popsat situaci, postavy, charaktery, atmosféru... A hlavně to umí udělat tak, že vás příběh vezme za srdce. Kniha se velmi dobře čte, i když z některých popisovaných scén u toho srdce dost bolí. Líbí se mi propracovanost příběhu, to, jak zdánlivě banální lidská rozhodnutí mohou drtivě změnit osud nejen vlastní, ale i lidí kolem. Kniha o sobectví, lásce, zbabělosti, odvaze. A hlavně chuti žít, kterou u hlavních hrdinek musíte obdivovat. Jen si myslím, že vzhledem k tomu, s jakou píše autorka lehkostí a jak dobře se to čte, mohla být kniha klidně o 100 stránek delší a některé pasáže propracovanější. Takhle jsem ke konci každé ze tří částí, na které je kniha rozdělena, měla pocit, že je to trochu uspěchané a jakoby useknuté.

28.11.2018 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Strašně beznadějná, zoufalá a intenzivní knížka. Výborně napsaná. Jinak ale nepřináší nic nového a příběh je celkem o ničem. Je to fakt jen zmar a beznaděj. Vyhrocená až do extrému nakonec. Bylo mi z toho úzko, zvlášť, když si člověk uvědomí, že některé děti opravdu musí vyrůstat v podobných podmínkách.

18.10.2023 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

(SPOILER) Zajímavé a navzdory velmi těžkému tématu i poměrně čtivé, i když některými pasážemi jsem se prokousávala déle. Ovšem je to tak strašně strašně strašně moc pesimistické, osudově beznadějné a smutné, že to nějak nemohu hodnotit lépe, než třemi hvězdami. Nevadí mi pesimismus ani těžká témata, ale potřebuji z knihy cítit aspoň nějakou naději. A z téhle jsem jí necítila...

05.09.2022 3 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Na konci jsem brečela... Miluju tuhle knížku... Timšel"!

07.09.2022

Nůž Nůž Jo Nesbø

Za mě je (zatím) poslední díl série Harry Hole i ten nejlepší. Opravdu promakaný, několik přímo božích zvratů... Nevěřila bych, že to napíšu, protože cca. od pátého "Harryho" se mi zdálo, že má Nesbo spíše sestupnou tendenci. Tohle byla ale aspoň pro mě bomba!

07.09.2022

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Knížka, díky které jsem objevila Murakamiho (jako asi většina jeho čtenářů). Asi jedna z nejsrozumitelnějších a nejpřímočařejších z jeho tvorby (ne, není úplně srozumitelná a už vůbec ne přímočará :)). Nevím, zda i jedna z nejlepších. Až po ní jsem četla "Kafku" či "Wonderland", které jsou určitě propracovanější. Ale tahle v mém srdci určitě zůstane. Doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco víc, než "jen obyčejný příběh o lásce"... Podle jedné z hlavních hrdinek jsem tenkrát dokonce pojmenovala svojí milovanou potkanici - Midori alias "Dorinka". Mimochodem, Midori Kobajaši je asi dosud mojí nejoblíbenější ženskou literární postavou... PS: nedoporučuji nikomu, kdo uvažuje o sebevraždě.

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Dobrá kriminálka. Ze začátku mi trochu vadilo, že mi nebyl sympatický nikdo z hlavních hrdinů, ale to se s postupujícími stránkami mění k lepšímu. Příběh zajímavý, vyšetřování taky, jen jsem před nedávnem četla knížku, kde byl pachatelem v podstatě stejný člověk, takže jsem ho odhalila až moc brzo. Už jsem těch skandinávských kriminálek přečetla ani moc no... Ale jinak doporučuju.

18.10.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zase jednou jsem se nechala nachytat na nějaký ten bestseller! Téma mě opravdu hodně zaujalo, protože jsem si ve svém životě několikrát procházela různými nelehkými obdobími a nápad s půlnoční knihovnou mi připadal přímo geniální! Takže jsem dokonce věnovala Dobrovskému nekřesťanské peníze a knihu si koupila... No... A zdejší nadšení nesdílím. Kniha nebyla špatná, nápad byl skutečně výborný a konalo se i pár dojemných okamžiků, které chytly za srdce. Celkově byla ale kniha taková plochá, plytká, s hlavní hrdinkou jsem nedokázala ztotožnit, nebyla mi vůbec sympatická, což nechápu, protože s bezmocí nad životem a vnitřním smutkem a prázdnotou mám svoje zkušenosti... Kniha je navíc velmi předvídatelná, bylo mi celou dobu jasné, jak to dopadne... Nevím, čím to bylo. Že by autor měl skvělé nápady, ale jen malý talent na psaní? Prostě mi to celé připadalo trochu odfláknuté. Ale za přečtení stojí, dočetla jsem a pocit promrhaného času nemám. Wau moment se nekoná, ale je to takové milé, nenáročné čtení.

05.09.2022 3 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Strašně smutná knížka. Hlavně jako mámu stejně starýho dítěte, jako byl chlapeček, když zmizel, mě to hrozně zasáhlo, bylo mi smutno a úzko. A ten konec... Prostě beznaděj... Ale krásně napsaná a propracovaná beznaděj... Nutí člověka k tomu, aby si opravdu užíval momenty, které má.

29.10.2018 4 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Nechápu relativně nízké hodnocení. Kniha je výborná, jako všechny knihy ze série s Rebeckou Martinssonovou. Hlavní hrdinka je perfektně prokreslená, komplikovaná, životem zkoušená mladá žena, příběh je zajímavý a čtivý, atmosféra zachumelené a mrazivé severní Skandinávie úžasně popsaná. Do Kiruny a okolních vesniček jsem se po přečtení knihy zamilovala (miluje je i hlavní hrdinka a očividně i autorka - proto jsou popisy tak úžasné). Možná je kniha spíše pro ženy, protože v nich opravdu vládnou ženy. Možná je to kniha hlavně pro milovníky Skandinávie, sněhu, venkova, přírody a všeho mrazivého. Ale především jsou to výborné detektivky, které se čtou jedním dechem. Alespoň já jsem to tak měla. Kniha i celá série má slabší a silnější momenty ale jako celek je skvělá. Jedna z mých nejoblíbenějších.

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Téhle knížce paradoxně ubližuje ten obrovský pozitivní ohlas a všechny ty ódy, co se na ní pějí. Protože čekáte naprostou bombu. Bomba to je, to jo. Ale naprostá ne... Je to krásně napsaný/přeložený a překvapivě snadno se to čte. Očekávala jsem, že se tím budu prokousávat, že to bude těžký čtení, ale přečteno jsem měla během pár večerů (ani ne moc dlouhých). Dobrá volba byly krátké kapitoly i posouvání v čase, kdy se obě linky nakonec sejdou. Co mě zklamalo bylo vyznění příběhu jako takové. Očekávala jsem propracovaný příběh, kdy se na konci všechno propojí a já si řeknu "wow". Nestalo se, takže nakonec příběh vyzní dost do ztracena a to je škoda. I tak ale doporučuju. Je to pěkné čtení.

16.11.2018 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Červená knihovna z dob viktoriánské Anglie. Společenská sonda tehdejší doby a místa. Kniha co chytí za srdce... Nutí mě to přemýšlet o tom, jestli to byl skutečně klenot tehdejší doby, nebo jestli jen Austinová měla štěstí. Tím nechci knihu znehodnocovat. Naopak. Autorka určitě byla nadaná, kniha je i v dnešní době čtivá. Ale pořád je to "jenom" červená knihovna bez většího přesahu. Co bude takovým zrcadlem "mojí doby" - tj. první poloviny 20. století? Hrozně by mě to zajímalo. Která kniha současnosti takhle propluje stoletími a bude se pořád číst, pořád dokola zfilmovávat a tak pozitivně hodnotit, jako Pýcha a předsudek, Anna Karenina apod.?... Mrzí mě, že se to nikdy nedozvím...

11.09.2018 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Četla jsem jako adolescent. V době hledání, váhání a pochyb. A mohu říct, že doteď mám z knihy takový dojem, že jsem nic silnějšího nikdy nečetla. Což je asi blbost. Ale tenkrát mi to tak připadalo. Miluju tu knížku a myslím, že ve správný fázi cyklu bych u ní asi bulila i dneska. musím to vyzkoušet a přečíst si to znova. Jinak všem ve věku 15 až 20 doporučuju úplně nejvíc!

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Jak mám Adler-Olsena ráda, tohle mě dost zklamalo. Neustále opakované utíkání Marca před všemi zloduchy Kodaně bylo k neuvěření, nudné a zdlouhavé. Kdo a proč je vrahem je od začátku jasné... Snad jen pěkné zadostiučinění v prologu... Ale vlastně taky laciné a na ruku jdoucí. Od tak kvalitního autora bych tak hloupoučkou knihu nečekala. I když napsané je to samozřejmě jako vždy pěkně, humorné hlášky jsou super a přečíst se to dá.

11.09.2018 3 z 5

Kniha je samozřejmě úplně výborná. I ve srovnání se Stoletým staříkem. Prostě stejně skvělá, velmi podobná, skoro by se dalo říct "na jedno brdo", ovšem proč ne. Když něco funguje, nač to měnit. A člověk se stále královsky baví.

31.10.2017 4 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Příjemné překvapení. Asi proto, že jsem ke knihám s nálepkou "edice světový bestseller" získala slušný despekt, a tak jsem od toho absolutně nic nečekala.
Čte se ale velmi dobře, je to napínavé, vzbudí to emoce, postavy střídavě nenávidíte a nechápete jejich chování (škoda jen, že žádná z postav; snad kromě malé Ruby, není vyloženě sympatická).
Jinak děj je velmi jednoduchý, nic moc se tam neděje a vlastně se pořád dokola opakuje to samé a vede to až k rozuzlení, které každý vnímavější čtenář čeká...
Proč tedy dávám 4 hvězdy? Protože je příběh zajímavý, opravdu dobře se čte a líbí se mi vyprávění vždy z úhlu pohledu jednotlivých postav, kdy se na tu samou věc díváme úplně jinou optikou.
Nic převratného, ale pěkné čtení, které mohu s klidným svědomím doporučit.

17.10.2022 4 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Taková příjemná romanťárna. Kdo má rád tento styl, dobu a téma, bude určitě nadšený. Já nadšená nejsem, ale líbilo se mi to a další díly si někdy možná ráda přečtu, až zas budu mít chuť odpočinout si od těch depresivních severských krimi thrillerů, které čtu převážně :))

15.09.2022 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Autorova snaha být za každou cenu originální a jiný vede k tak otravnemu stylu vyprávění a příšernému stylu psaní, že jsem to nebyla schopna dočíst. Příběh je navíc o již stokrát vyprávěnem a nic nového nepřináší. Nadšene hodnocení nechápu... Že bych byla povrchní a hloupá? Možná. Ale ztrácet drahocenný čas čtením knih, které mě nebaví, se mi nechce..

22.03.2020 2 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Nejlepší kniha tohoto žánru, kterou jsem za poslední měsíce, možná i roky, četla. Dokonale vykreslená atmosféra, hlavní hrdinka, která si Vás okamžitě získá na svou stranu, tragický poutavý příběh, který ukazuje, že vůbec není potřeba aby se to v krimi thrilleru hemžilo mrtvolami, obskurními vraždami a úchylnými monstry... Jen konec mě malinko zklamal, s podobným rozuzlením jsem se nedávno někde setkala... I když fakt je, že já toho v žánru přečetla tolik, že se těžko hledá něco, s čím jsem se nesetkala... O to větší plus, že mě nějaká kniha tak pohltila, rozsekala, dojala... Neuvěřitelný talent, tleskám pane de la Motte!

13.03.2024 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Trochu přitažený za vlasy, ale na druhou stranu, který detektivky nejsou... Četlo se dobře... Trochu mě mě mrzí, že ani Huldar, ani Freyja mi nejsou úplně moc sympatičtí.

17.07.2023 4 z 5