Chůva

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Malá Jo zbožňuje chůvu Hannah víc než svoji matku, a tak když jedné noci Hannah beze stopy zmizí, holčička je naprosto zničená. O třicet let později se Jo vrací do rodičovského domu a je nucena čelit svému složitému vztahu s matkou. Jenže když jsou v jezeře na jejich pozemku objeveny lidské ostatky, Jo začne pochybovat o všem, o čem byla až dosud skálopevně přesvědčená. Pak když na dveře jejich domu zaklepe nečekaný host, Jo zažije další šok. Zoufale se snaží doplnit mezery ve svých nejasných vzpomínkách. Nezbývá jí než přijít na to, co byla její chůva zač a proč zmizela. A především se musí rozhodnout, zda může věřit vlastní matce… Chůva od autorky bestsellerů Spálená obloha či Dokonalá Gilly Macmillanové je temným a nepředvídatelným příběhem plným tajemství a klamu. Je to ďábelsky chytrý thriller, který nám připomíná, že někdy je mnohem snazší přijmout lež namísto kruté, bolestné pravdy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419869/big_chuva-wbd-419869.jpg 4.1636
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kalibr
Originální název:

The Nanny, 2019


více info...
Nahrávám...

Komentáře (214)

Kniha Chůva

Leena
21. března

Nějak mě to nenadchlo.
Naopak mě zarazila jedna věc, které si asi moc lidí nevšimne.
Když Hannah pracovala u Burgessových, tak pan Burgess měl 16 letou sestru, která zemřela na erotickou asfyxii, jak bylo napsané v úmrtním listu.
To jako vážně? Myslím, že v 70. letech neměli ani ponětí, co to je, natožpak nezkušená 16letá holka, aby prováděla tyto praktiky:-)
Nechápu, proč autorka nezvolila nějakou banálnější příčinu.

Madi
09. března

Jak tu píše spousta lidí, ten konec se fakt nepovedl. Spousta věcí zůstalo otevřených a nedomyšlených.


Danilla
07. března

Podle anotace jsem si říkala, že by to mohla být dobrá kniha. No nebyla.
Jo mi byla protivná, její matku jsem nepochopila (i když na konci bylo něco jako vysvětlení jejího chování, tak mi to stejně nedávalo smysl) a chůva byla potvora (ale alespoň byla zajímavá). Celý příběh byl neuvěřitelně překombinovaný a k neuvěření. O konci snad ani nemá cenu psát.

Micha-Él
06. března

(+ SPOILER) Koncept knížky se mi moc zamlouval, jenomže autorka mu z mého pohledu uškodila hned několika věcmi. Zaprvé, únavným natahováním. I když mě děj zajímal a osobně preferuji spíše pomalejší tempo vyprávění, přijde mi, že kdyby měla Chůva aspoň o 100 stránek míň, bylo by jí to jen ku prospěchu. Na obálce se píše "plná napětí", to já říct vůbec nemůžu. Mírně napjatá jsem byla až ke konci. Zadruhé, neuvěřitelná naivnost Jocelyn hraničící s hloupostí. To vlastně souvisí s předchozí výtkou. A za třetí, nelogické a přemrštěné chování postav. Chápu, že autorka měla vytyčený cíl a potřebovala je k němu dovést, ale styl "vražda řeší vše" není úplně pravděpodobný, i když... No, to jsem se vypsala z toho, co mi na knížce vadilo, což však neznamená, že byla jen špatná. Autorka hezky popsala jednotlivé hrdinky. Tím, že žádná kromě malé Ruby není vyloženě sympatická, působily vlastně reálněji, paradoxně k některým jejich činům. Knížka se skvěle četla díky stylu psaní a hlavně krátkým kapitolám. Děj samotný mě také bavil. Když to však shrnu, hodnotila bych tak 2,5*, víc ne.

ELENtheKNIHOMOL
15. února

Malá Jo zbožňuje chůvu Hannah víc než svoji matku,a tak když jedné noci Hannah beze stopy zmizí, holčička je naprosto zničená.

O třicet let později přijde Jo tragicky o svého manžela a spolu s malou dcerkou Ruby se vrací do domu rodičů a je nucena čelit svému složitému vztahu s matkou.Tohle je úplně poslední místo kde chce být, ale nemá na výběr. Jo si vždycky myslela, že její matka má něco společného se zmizením její oblíbené chůvy a chová k ní takovou zášť, že je to až žalostné.
Když pak shodou okolností najde v jezeře na pozemku jejích rodičů lidské ostatky,první co ji napadne je,že by to mohla být Hannah. Ta se ale nečekaně objeví pár dní od tohoto nálezu živá před jejich dveřmi.Je to doopravdy ona? A proč se po těch letech ozvala až teď. Čí jsou ostatky z jezera a co se tenkrát vlastně stalo?

Kniha je vyprávěna ze tří různých úhlů pohledu, máme tu hlavní postavu Jo,její matku Virginii a chůvu Hannah.Nebyla jsem si vůbec jistá komu mám v daný okamžik věřit. Instinktivně mě to táhlo k Jo,ale od začátku bylo zřejmé, že nezná celou pravdu.
Líbil se mi styl psaní této knihy- krátké kapitoly, přeskakování tam a zpět ze součastnosti do minulosti,tiše vás nechá pochybovat o tom,co opravdu víte. Postavy v této záhadě doslova ožívají, jsou velmi dobře vykresleny a autorka odvádí dobrou práci i při zobrazování prostředí.
Napínavý thriller plný zvratů,děj je od začátku do konce zajímavý a poutavý. Prostě otáčíte stránku za stránkou, pač chcete zjistit kdo mluví pravdu a kdo je tady ten podvodník.
Závěr byl jedno velké WoW - vůbec jsem nečekala,že by to mohlo takto dopadnout.

Markéta948
13. února

(+ SPOILER) Ze začátku jsem byla z knihy nadšená. Líbilo se mi promítaní dějových linií. Hltala jsem každou stránku a pak přišlo velké zklamání. Závěr popsaný na pár stránek?? Super děj, námět a nakonec rychlé zbrklé rozuzlení. Nedotažené věci- dávala Hannah Ruby tajně léky? Jak to dopadlo s obrazem? Zůstala Jo v práci?..... Všechno mohla autorka ještě dopsat a nechat příjemný konečný dojem.
Knihu už bych znovu nečetla a možná bych ji ani nedoporučila číst.

jarin58
09. února

Neuvěřitelný příběh postavený na naivitě hlavní postavy a ten konec to ještě více podojil.

Safrika
20.12.2022

Super! Moc se mi pribeh libil a moc me bavil od zacatku do konce, takze urcite zkusim dalsi od autorky :).

1 ...