Venny345 Venny345 komentáře u knih

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Spása v podobě této knihy ke mně z internetu přicestovala teprve nedávno. Doslova jsem prahla po této knize pokaždé, když jsem míjela zavřené knihkupectví. A pak jsem to jednoho už nevydržela a objednala jsem si ji.
Série s Erikou je s každým dílem lepší a lepší. Líbí se mi dějová linka, vývoj postav a jejich vztahů, vývoj myšlení vraha(ů) (?) a také výborná gradace. Jsem hrdá, že stále se objevují detektivky, které má cenu číst a že Bryndza do své knihy zakomponoval i Slovensko, kde momentálně žije.
Nelze hodnotit jinak než 5 hvězdami!

04.02.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběh byl čtivý, styl autorky je opravdu vytříbený, a proto se kniha četla skoro sama. Oceňuji také odvahu za to, napsat pesimisticky naladěnou knihu. Ne každému se povede tu záměrnou frustraci a beznaděj vnést na listy knihy tak jako této autorce. Co se mi ale nelíbilo, tak byl "násilně" napsaný příběh, ani trochu jsem z něj necítila přirozenost. A tudíž se děj dal snadno předvídat, neboť vize knihy vám je neprodleně jasná.
Knihu můžu doporučit, pokud zrovna nemáte chuť na žádnou komedii, ale ani louskat žádný těžký psychologický román.

12.12.2020 3 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Proklatě temná, ovšem vynikající poezie!

06.12.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Řeknu narovinu, že Malého prince vnímáme každý úplně jinak. Někdo v tom vidí prostou pohádku a jiný zase filosofické dílo plné hlubokých myšlenek. Já se přikláním k filosofickému dílu. Ale! Podle mě, neexistuje žádný jednotný výklad knihy, jediný, kdo jí opravdu rozumí byl autor sám. My ostatní se můžeme jenom domnívat, co autor chtěl vyjádřit. Každý si najde v knize to své.
Příčí se mi vlna zprofanovasti, která kolem této knihy koluje již dlouho. Předurčuje nás k tomu, že Malý princ je to nejlepší a nejmilejší, a že ho zkrátka budeme milovat.
Já to tak nemám, nezaujala mě pohádka o kloučkovi se zlatými vlasy tak, jako mnohé čtenáře ovlivněné touto vlnou, nýbrž snaha autora o podání myšlenek jinou formou a jeho originalita. Teď se nesnažím nic shazovat, jen vyjadřuji svůj názor, který sem poněkud nezapadne, tak snad mě nikdo neukamenuje.
Dílo je to velké a těžké, proto budu hodnotit vysoce, nechci mu ubírat na hodnocení jen proto, že nezastávám ten "správný" názor. Literaturu ocenit dokážu.

15.10.2020 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

S hrdostí hlásím, že jsem se protančila skrze další literární skvost od Jodi Picoult. Já tu ženu jednoduše zbožňuji! Kde bere všechny ty úžasné nápady? A jak to dokáže, že nám je tak skvěle interpretuje v poutavém románu? To mi nejspíš zůstane navždy tajemstvím.
Ale abych se vyjádřila i ke knize. Je to prosté, zkrátka si ji přečtěte, litovat nebudete! :)

25.06.2020 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Tak tato symfonie v podobě geniální knihy ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouhou dobu! Mrazilo mě v zádech a často jsem zadržovala dech, abych náhodou neporušila to dokonalé vlákno příběhu.
Zkrátka a dobře, na tuto pouť se vydejte společně s Poutníkem, litovat nebudete, to mi věřte.
Pokud vás odráží oněch 760 stran, nebojte, jakmile začnete, ani nebudete vědět, že už jste na konci knihy.
Co více říci? Ideální kniha do prázdných dnů karantény, kdy se děj až neuvěřitelně podobá současné situaci.

30.04.2020 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Kdyby to šlo, tak bych dala 6 hvězdiček! Celá kniha mě neskutečně pohltila. Šifra je dokonale zamotaný příběh, jenž vás nenechá v klidu. Pořád chcete číst dál, aby byl příběh rozuzlen. :) Obdivuji Dana Browna, jak skvěle dokázal propojit náboženství s historickými fakty, životem Leonarda da Vinci, Převorstvím sionským, dobrodružstvím a dokonce i se zeměpisnými fakty! Dokonalé dílo, ke kterému se určitě vrátím. A ten závěr! To nečekal nikdo... Dlouho mě žádná kniha nezaujala jako tato. Pokud váháte, zda-li si máte knihu přečíst, tak vám jednoznačně říkám, neváhejte! :)
Opět hluboko smekám před překladateli!

22.08.2018 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Jako první jsem si řekla ,,Fuj, povinná četba"
Ale když jsem přečetla prvních pár stránek , věděla jsem, že jsem se těžce zmýlila.
Tak úžasné čtení už mě dlouho nepohltilo. Velmi milá knížka. Smekám před Otou Pavlem. A jednoduše 5☆

28.01.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Příjemná změna oproti všemožným kriminálkám, kdy najít nějakou kvalitní se rovná hledání jehly v kupce sena.
Toto bylo neotřelé, originální a i když nám to všechno připadalo nereálné, tak si člověk stejně řekne; vždyť ono by to tak mohlo fungovat! Co když žijeme jen v nějakém alternativním světě a jsme desátou verzí sebe sama?
Smekám před autorem, že se dokázal takto poprat s nevšedním a náročným tématem, které dokázal čtenáři předat lidsky.
Výborná práce!

08.08.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Docela punkově jsem si přečetla šestý díl série, aniž bych četla ty předchozí. A jelikož byla kniha dobře a účelně napsána, tak jsem se ihned chytla.
Teď však k příběhu, byla jsem napnutá až do konce, tato detektivka mě opravdu zaujala a myslím, že to není poslední kousek, který od autorky čtu.

07.07.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nelze se nevyhnout srovnání dvou detektivních sérií. Erika nebo Kate? I u mě nastalo toto hamletovské dilema. Miska vah se však přiklonila ve prospěch Eriky, neboť při čtení tohoto úvodního dílu série jsem měla pocit, že se stále něco opakuje. Nemělo to však vliv na perfektní dokonalou zápletku, které má Bryndza prostě v krvi. Uvídíme, jestli si mě získá díl druhý. :)

10.03.2022 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Ava a Luc jsou ta nejlepší vyšetřovatelská dvojice! Styl Helen Fields jsem si natolik oblíbila, že jsem knihu chtěla dočíst, ale zároveň nechtěla, protože není (zatím?) pokračování. Když už jsem u toho pokračování, tak samozřejmě očekávám další knihu co nejdříve... :)

31.08.2021 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Když se skloubí zajímavé téma výborný styl. je šance, že vznikne něco čtivého! A to se stalo v tomto případě. Autorův styl mi sedl, spád knihy byl strmý, nenudila jsem se. Za mě perfektní začátek série, těším se na další díl.

04.05.2021 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Za přečtení kniha určitě stála! Moc se mi líbil originální nápad autorky. Obdivuji, jak dokázala děj výborně vygradovat, takže jsem prostě posledních sto stran musela číst bez přestávky. Uf, po dočtení jsem si tedy otřela kapky potu z čela, knihu s dobrým pocitem (tím, který se vám vždy vyplaví, když dočtete vážně dobrou knihu) jsem ji zaklapla a ihned šla zkontrolovat, kdy bude další díl.
Nevím, jestli jsem jediná, ale má sympatie k hlavní hrdince značně poklesla, již v prvním díle jsem její povahu a chování úplně nedokázala vystát. Druhý díl to bohužel jen prohloubil, ale to se nic neděje, ten příběh vše vyspravil.

09.02.2021 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

V dnešní době je převelice těžké narazit na kvalitní thriller či detektivku, které by nebyly plné klišé situací. A proto je vždy jistota sáhnout po Bryndzově sérii s Erikou! Jako jeden z mála si uchovává vysokou úroveň psaní a také vás dokáže udržet napnuté jako kšandy až do úplného konce.
Nehledě na to, že se při četbě i pobavíte nad ironií hlavních hrdinů. Vřele doporučuji číst originální verzi, je to jakási přidaná hodnota, která vám vykouzlí tu londýnskou atmosféru přímo i vás v pokoji. :)

25.10.2020 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Měla jsem obrovské štěstí, že jsem si tento literární skvost ještě zachvátila den před tím, než byly uzavřeny knihovny...
Jodi Picoult nám opět nabídla doslova diamant literatury. Z "obyčejného" námětu, jenž by mohl představovat uhlík, postupným tlakem, jež byla snaha, trpělivost a píle autorky, vznikl nádherný diamant, který byl vybroušen do briliantu, díky nečekanému rozuzlení!
Jak to ta Picoult dělá?

28.03.2020 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Dokonalost! Kateřina Tučková dala světu další literární skvost. Troufám si říci, že je to nejlepší divadelní hra, jakou jsem kdy četla! Ano, překonala i mého oblíbeného Hamleta.
Líbil se mi moderní, avšak dobový jazyk, časoprostor a vlastně úplně všechno až po Bohuslava Martinů... :)
Po celou dobu četby mi v podvědomí hrála ta dokonalá meziválečná hudba... neváhejte a nechte se jí také unést....

07.02.2020 5 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Právě jsem napsala pomyslnou tečku a zatlačila slzičku nad knihami Dana Browna, byla to totiž jeho poslední kniha, která mi ještě chyběla k přečtení.
A opět konstatuji, že to byla báječná "oddechovka" plná napětí. Chvílemi jsem myslela, že si samou zvědavostí přečtu konec... :)
Brown si na každé své knize dává velmi záležet a tato rozhodně nebyla výjimkou. Pro mě to je pan spisovatel s velkým P!
Mám ještě jednu poznámku ke knize: Pro ty z vás, kteří už máte s knihami od Browna zkušenosti, může být tento thriller poněkud předvídatelný. Ale i tak, dávejte pozor, ať se nezamotáte do pavučiny lží... :)

22.07.2019 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Tak tohle jsem opravdu nečekala! Kniha je skvěle napsaná a nenechá čtenáře v klidu. Líbilo se mi, jak bylo vše promyšleno do posledního detailu, je vidět, že autor psaní nebral na lehkou váhu. A asi úplně nejvíce mě překvapilo to, že děj byl vážně vměstnán do pouhých 12 hodin. Opravdu vřele doporučuji. Jednoznačně dávám 5*. Těším se na další knihy od Dana Browna.
P.S. Smekám klobouk, a to hodně hluboko, překladatelům.

01.08.2018 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Nechápu, že se Alysse může líbit někdo jako je Zach.
Jinak mě kniha nadchla. :)
Krásné zelené písmo. :)

10.07.2016 4 z 5