Vitka

Původní divadelní hra na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940) očima jiné brněnské rodačky, spisovatelky Kateřiny Tučkové. Vitka je příběh o závratném vzestupu mladé talentované ženy, která se dokázala prosadit v oblasti dodnes vyhrazené především mužům. Její život byl fascinující směsicí výjimečného nadání, píle a neústupnosti, ale také svobodomyslnosti, kterou šokovala své okolí. Zemřela v pouhých pětadvaceti letech, válkou odříznutá od domova v jihofrancouzském Montpellieru. V té chvíli však už měla za sebou studia v Brně, Praze a Paříži, složila na čtyřicet oceňovaných skladeb, dirigovala významné evropské orchestry a byla životní i tvůrčí partnerkou Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili proslulý milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli známí představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370812/vitka-0P3-370812.jpg 4.3241
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Vitka

Peti

Úvodní text o Vítězslavě Kaprálové mě nadchnul, bohužel zpracování divadelní knihy se mi četlo velmi těžce. Mám raději klasické románové zpracování.

AnjaBo

Musíte milovat hudbu a divadlo, pak vás tato kniha osloví. Za mě senzační!!!

Bbarbra

Moje oblíbená divadelní hra. V brněnské Huse je skvělá!

Simi

Velice zajímavá osůbka, tahle Vitka. Vůbec jsem o její existenci neměla tuchy. Do 25 let svého života vtěsnala vše, co jiní za dvoj až trojnásobek. Její hudba mne příliš neoslovila. I když byla nepochybně nadaná, tak její skladby jsou jako její život. Hrozně moc všeho najednou. Ale hra mě nadchla a na podzim se na ní chystám. Autorka má můj obdiv. Každá její kniha je úchvatná a nedokážu říct, která je lepší, protože jsou tolik odlišné. Díky Kateřině Tučkové vnímám Brno, které mám tolik ráda, úplně jinak.

Runinka

Ta holka to byl živel a kolik toho za svůj krátký život dokázala. I divadelní zpracování se mi líbilo.

kalinkacz

Autorku mám moc ráda a myslím si, že ať už napíše cokoli, tak pro mě nic nepřekoná Žítkovské bohyně... Vitka pro mě byla zajímavá jednohubka, kdy jsem se dozvěděla něco nového a zároveň si po dlouhé době přečetla drama... Divadelní hry nejsou něco, po čem bych sahala často a tato nebyla vůbec špatná, jen mě asi nezasáhla tak, jako klasická próza...

Veríňák

Moje první divadelní hra. A rozhodně skvělá volba!
Četlo se to krásně. Pro mě, nepolíbenou danou tématikou, super rozšíření obzorů (přiznávám bez mučení, že jsem neměla nejmenší tušení, kdo Vítězslava Kaprálová je). Rozhodně doporučuji a tato kniha je pro mě jen potvrzením, že Tučková je vynikající spisovatelka.

Zuzaana

Úplně jiná kniha K. Tučkové a opět výborná. Také jsme měla obavy z divadelní hry, opravdu zbytečně. Myslím, že tato forma je výtečně zvolena ke zpracování tak krátkého a výjimečného života. Byla jsem unesena i grafickým zpracováním knihy.

Audience
Audience