Vitka

Původní divadelní hra na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940) očima jiné brněnské rodačky, spisovatelky Kateřiny Tučkové. Vitka je příběh o závratném vzestupu mladé talentované ženy, která se dokázala prosadit v oblasti dodnes vyhrazené především mužům. Její život byl fascinující směsicí výjimečného nadání, píle a neústupnosti, ale také svobodomyslnosti, kterou šokovala své okolí. Zemřela v pouhých pětadvaceti letech, válkou odříznutá od domova v jihofrancouzském Montpellieru. V té chvíli však už měla za sebou studia v Brně, Praze a Paříži, složila na čtyřicet oceňovaných skladeb, dirigovala významné evropské orchestry a byla životní i tvůrčí partnerkou Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili proslulý milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli známí představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370812/big_vitka-0P3-370812.jpg 4.3298

Kniha Vitka

hapac

Kniha - divadelní hra o Vítězslavě Kaprálové - o talentované a ve své době nekonvenční ženě. Kniha mne moc lákala a zároveň odrazovala od čtení, ale nakonec jsem moc ráda, že jsem si ji v knihovně půjčila a přečetla.

Marekh

Od Kateřiny Tučkové jsem četl v minulosti román VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH a román ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ. Obě knihy se mi líbily a knihy doporučuju. Byl jsem zvědavý na knihu VITKA, kterou autorka zpracovala do podoby divadelní hry a musím říci, že mne kniha opětovně nezklamala. Knihu hodnotím na 100 %.

Kniha vypráví o VÍTĚZSLAVĚ KAPRÁLOVÉ (1915 – 1940), která vystudovala skladbu a dirigování a složila více než 40 skladeb. Život této ženy byl velmi zajímavý jednak vztahy s různými muži, jejím přístupem k životu a také mne zaujalo, že se dožila velmi nízkého věku, pouze 25 let! Říkám si, že mohla dokázat ještě mnohem více, pokud by se dožila vyššího věku, protože měla obrovský talent a dokázala se prosadit mezi muži, což nebylo v období, ve kterém žila, jednoduché. Jsem rád, že jsem se dozvěděl o této umělkyni prostřednictvím čtivě napsané a dobře zpracované knihy od Kateřiny Tučkové. Je vidět, že si autorka dala na knize záležet.

Hrdinové v knize mluví současným jazykem a jak se píše v doslovu, „nikdy neupadnou do jazyka floskulí a reklamních sloganů..“ Dialogy působily přirozeně a autorka nám tímto stylem více přiblížila tuto umělkyni. Kniha se četla dobře a určitě knihu doporučuji k přečtení.

Kniha obsahuje ÚVOD, ve kterém se dočteme o Vítězslavě Kaprálové, samostatnou divadelní hru, černobílé fotografie, DOSLOV a PODĚKOVÁNÍ.

Kniha je pěkně zpracovaná po grafické stránce včetně tučného písma jednotlivých postav, které ve hře vystupují. Rovněž jsem nenašel žádné pravopisné chyby, což oceňuji. V knize se vyskytují poznámky pod čarou.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… mně se zdá, že čím víc svobody, tím víc je třeba vnitřní kázně.

DámaMáma

Naprosto strhující…

Sarapet

Krásné téma, krásně psané. Úplně mě to pohltilo. Už mám připravenou další knihu od autorky.

janavom

Úžasná kniha- divadelní hra o geniální ženě ve světě mužů.

Zuzvil

U této knížky, respektive divadelní hry, vůbec nevím jak hodnotit, tam, kde shledávám plusy tak zároveň shledávám i mínusy. Hodnotím tedy průměrně. Moc se mi líbila forma knížky, netradiční, zároveň mi to přišlo takové hodně strohé a stručné. No ale když přemýšlím, tak to se mi vlastně i líbilo, protože život Vitky byl bohužel také krátký a dá se říct stručný, takže autorka to skvěle vystihnula. Jsem opravdu u této knížky na půli cesty ve všem :-) Každopádně jsem moc ráda, že mě autorka s touto mladou talentovanou ženou seznámila.

boox

Zajímavý námět, ještě zajímavější zpracování. A to nemyslím jenom fakt, že se jedná o divadelní hru. Spíš to, jakými nápady (ať už literárními nebo dramatickými) autorka předkládá čtenáři na malém prostoru (ať už divadelní jeviště nebo rozsah knihy) to nejpodstatnější ze života Vitky. Člověk má po dočtení pocit, jako by dočetl román o Vitce. Těžko říct, nakolik autentické (vyčtené třeba z deníků nebo korespondence) jsou jednotlivé situace nebo dialogy. Vitka občas mluví dost moderně. Každopádně mohla být Vitka fajn kamarádka, se kterou se člověk určitě nenudil, ale jejím partnerem bych nechtěla být ani omylem. Myslím, že nikoho z nich si snad ani nemohla vážit (jako hudebníků možná, ale lidsky ...) vzhledem k tomu, jak se k nim chovala. Těžko říct, co se v tom děvčeti odehrávalo a co ji vedlo k tomu, že si tak pohrávala s životy ostatních. Každopádně zajímavé ... po všech stránkách ...

juliesze

Paní Tučková si umí vybar výborné a zajímavé téma, které ještě zajímavěji zpracuje (románem, divadelní hrou, krátkou reportáží) a čtenáře, který o věci vůbec nic nezná a čte poprvé dokáže zaujmout. Právě mnohotvárnost děl autorky mě baví. Rozumím kritice použité mluvy (viz doslov), nicnémě i tak mi dílo přišlo zajímavé a jako žena jsem na takovou osobnost byla pyšná.