Venny345 Venny345 komentáře u knih

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

...a jedu dál, na vlně humoru aristokratické série..
Teď seriózně; příhody aristokratky Marie mě prostě baví. A nevím co víc bych dodala, snad jen to, že další díly nenechám dlouho ležet ladem. :)
P.S. První díl, mi přišel o malilinko lepší, ale to je zanedbatelné. :)

18.10.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Sůl moře a V šedých tónech jsou nádherné knihy, které mezi sebou mají určité pouto.
Ale i tak je každá jiná.
Knihu jsem přečetla jedním dechem.
Byla jsem opět v jakémsi transu. Bylo mi líto všech těch lidí, co muselo zažít kolchoz ci gulag...
Jednoduše 5☆

24.02.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Pro mě je to klasika. Některé z balad se mi už navždy vryly do paměti.
Docela by mě zajímalo, kde bral Erben inspiraci...

21.02.2018 4 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Kniha byla neotřelá, to musím uznat. Téma mě velmi překvapilo a ač to možná bude znít divně, tak postava Augustina Rothmayera mi byla sympatická a celému příběhu dodávala šťávu. Jsem ráda za autory, kteří si detektivky vytváří svým vlastním směrem, a nekopírují zas a znova jeden severský vzor. Což se Pötzschovi povedlo, jsem zvědavá na pokračování.

21.10.2023 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Již dlouho se mi nestalo, aby na mě kniha dýchla tak jedinečnou atmosférou hned od počátku. Nevím proč, ale zimní krajina, ve které se příběh odehrával, mě uklidňoval. Ale ani přes ten sníh mě kniha nenechala chladnou. Když jsem se blížila ke konci, málem jsem ani nedýchala, jak jsem hořela zvědavostí.
Velmi pozitivní je, že příběh nebyl podle žádného známého klišé vzorce, což byla ta přidaná hodnota na závěr.

31.10.2020 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Také jsem byla stáhnuta do hlubin slov a vět další knihy s Erikou Foster...
Je až neskutečné, jak vás někteří autoři neustále překvapují, Bryndza je jedním z nich. Chvílemi jsem byla napnutá jako kšandy a jen tak tak jsem nepraskla...A konec? Výborně napsaný a hlavně smysluplný závěr knihy podtrhl exkluzivitu autora.

18.08.2020 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Dlouho jsem nenarazila na divadelní hru, která by mě takto uchvátila! Maryša je perla mezi ženami i mezi dramaty. Líbilo se mi, že autoři z hlavní ženské role neudělali žádnou "chudinku", ba právě naopak. A to nebylo v jejich době zvyklé. Drama Maryša zcela vybočuje z řady, je originální a hlavně výborně vypracované až do posledního slova.
Když jsem četla, přímo na mě sálal ten pocit frustrace a ponížení, které si Maryša musela zažít.
Mile na mě působilo moravské nářečí.
P. S. Hluboká poklona autorům, ne všichni sourozenci se na něčem shodnou!

24.05.2020 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Znáte takový ten pocit, když si namažete chléb rovnoměrně? Bez toho, aniž byste si místy dopřáli větší vrstvu? Tak přesně takhle mi připadala tato kniha. Jako jedna plocha, bez spádu a napětí.
Škoda, kdyby byl děj o něco kratší, nebo vměstnán na méně stran, věřím tomu, že by to byla senzační detektivka.
Momentálně ani nedokážu říct, zdali se pustím do dalšího dílu, či ne.

08.03.2020 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Já vlastně ani nevím, co říct...
Příběh jsem prožila společně s Violkou, téměř jsem slyšela tu prvorepublikovou hudbu, ten marš, na který pochodovali vojáci a celkově její atmosféru. Když jsem četla o Birkenau, byla jsem téměř v deliriu. Ten pocit, když jsem se byla podívat na těch místech, kde doktor Smrt páchal ta zvěrstva... dodnes mě mrazí. Jak jen mohl?! Copak v něm nebyl ani kus lidský?!
Violčin válečný příběh byl ten nejlepší, co jsem si zatím přečetla... zároveň mi přes listy papíru předával neskutečnou sílu a motivaci překonat jakoukoli nástrahu, neb nebude větší, než ta, co musela překonat Violka.
Pevně věřím, že se tam nahoře se všemi potkala.

12.06.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Při čtení této knihy mě nesčetněkrát mrazilo v zádech. Příběh Minky mě pohltil a hrál na moji strunu citů, až mi několikrát bylo do pláče. Prostě to nejde neprožít ten příběh společně s Minkou. A co se mi líbilo nejvíce? Příběh z Osvětimi nebylo žádné otřepané klišé, ba právě naopak, byl velmi originální!
Číst tuto knihu bylo jako stát na tenkém ledu, nikdy jste nevěděli jak bude zápletka pokračovat, nebo co se naopak nečekaně vyjasní.
A ten závěr? Kdo by si to jen pomyslel...
Musím říct, že toto je nejlepší kniha odehrávající se částečně v koncentračním táboře, jakou jsem kdy četla! A proto říkám, neváhejte nad přečtením, stojí to za to.

06.02.2019 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Ladislav Zibura u mě stoupl až do nebeských výšin! Tato kniha je, troufám si říct, jeho nejlepším kouskem. Bavila jsem se od začátku až do konce a měla pocit, že cestuji s autorem. Jeho humor mě vždy dostane do kolen, v poklidu si čtu a náhle propuknu v hlasitý smích a lidé v okolí se na mě dívají, zdali nejsem schizofrenik, avšak já vím své. :) A co se mi líbilo nejvíce? Zakončení knihy a samotná poslední věta. (tady však nemohu soudit moc objektivně :))
Doporučuji, když na vás útočí smutek, když máte dlouhou chvíli, nebo když chcete sáhnout po kvalitní české literatuře.

23.12.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Mnohem lepší než první díl! Nezvyklé vraždy a ještě nezvyklejší vrah, to se Marsonsové povedlo.

27.09.2021 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tak tohle jsem opravdu nečekala! Byla jsem zvědavá, s čím autor vyrukuje v posledním dílu série, aby ji krásně a grandiózně ukončil...
Bryndza mě ani jedním dílem nezklamal, celou sérii jsem četla v originále a rozhodně i to mohu doporučit.
Takže pokud ještě váháte, zdali číst či nečíst, tak správně je první volba. :)

13.09.2021 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Z počátku jsem se chvíli obávala, že poté, co jsem přečetla výborný první díl, mě už autor nestrhne s sebou do temnot, ve kterých číhá "The Night Owl". Opět to byla moje chyba, že jsem si vůbec dovolila toto pomyslet. Bryndza je skvělý vypravěč, jenž vás do knihy vtáhne, že přestanete vnímat čas a prostor. (To mám poctivě vyzkoušeno.) Stránky vám ubíhají pod rukama, ani nevíte jak! Tomuto já říkám kvalitní detektivka s nádechem thrilleru!
P. S. Doporučuji knihu číst v originále, je to jako ta pomyslná třešnička na dortu. :)

27.07.2020 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Můj smysl pro poezii asi není dostatečný, neb jsem nemohla najít prvky poezie... "básně" v knize mi přišly jako směs srdceryvných citátů z Instagramu, k tomu nějaká ta feministická myšlenka a navrch nezapomeňme zmínit, že autorka neměla lehký dosavadní život (Jako by byla jediná), to bylo tím pravým kořením autorky... tyto ingredience dávají dohromady recept na knihu zprofanovaného typu jako je Mléko a med.
Nic jsem si z knihy neodnesla, jedna hvězda je za obálku, díky které jsem po knize sáhla.

20.12.2019 1 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Opět povinná četba, do které se mi vůbec nechtělo...
Ale to by byla chyba, kniha se mi moc líbila, na to, že podobné knihy vůbec nečtu.
Takže velký palec nahoru!

19.03.2018 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Jedním slovem NÁDHERA!
Dlouho už mě takhle zadny pribeh nepohltil. Opět mě to donutilo, zamyslet se nad tragédiemi druhé světové války.
Moc se mi líbilo, to jak autorka knihu psala že čtyř rozmanitých úhlů pohledu. Vše do sebe hezky zapadalo. Jsem úplně v nostalgii a pribeh ve mne nechal urcitou stopu. Určitě si knihu přečtu ještě jednou. Těším se na další autorčina díla.
NÁDHERA!

09.02.2018

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Kniha začala velmi slibně a začetla jsem se do ní poměrně rychle. Řekla jsem si: “Skvěle! Další promakaný kousek od Bryndzy, to bude jízda na horské dráze!
Jízda na horské dráze to opravdu byla, ale bylo mi spíše špatně, než že by se mi vyplavil adrenalin. Jak se příběh rozvíjel, vše mi připadalo méně a méně reálné a uvěřitelné, nechci tady uvádět spoilery, takže každý musí posoudit sám, možná jsem jen velmi náročná poté, co jsem přečetla autorovu geniální sérii s Erikou.

04.06.2024

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Musím poznamenat, že každý další díl sice nabývá na množství stránek, avšak zároveň začíná jedna z mých oblíbených vyšetřovatelských dvojic řešit případ dřív. A to je pecka!
V knize je sice hodně stran navíc, ale na ty jednoduše zapomenete, poněvadž se ihned od začátku ponoříte do vyšetřování.
Tento díl byl za mě zatím nejlepší, doufám, že autor(ka) dovede tuto nadějnou sérii do zdárného konce.

02.03.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Knihu jsem dočetla již před delší dobou a čekala jsem zdali ve mně bude rezonovat. Rozleželo se mi to v hlavě, ovšem ne a ne přijít na to, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Četla jsem ji poměrně dlouho, což u mě znamená, že jsem se nenaladila na tu správnou vlnu, možná to chce čas a knihu si s odstupem přečíst ještě jednou, protože zcela jistě má co nabídnout.
Jen jednu věc si nemohu odpustit, bydlím ve městě, které se nachází vedle Bílé Vody, tudíž okolí znám velmi dobře. V knize při popisech krajiny jsem se však cítila jako úplná cizinka...
Neodsuzuji tuhle knihu jako horší, naopak, má své kvality a za přečtení stojí, ale jen v ten správný moment, který asi nebude úplně snadné odhadnout.

05.09.2022 3 z 5