vendulanovotna vendulanovotna komentáře u knih

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Tak tohle bylo něco šokujícího. Upřímně se přiznávám, že jsem do přečtení této knihy neměla ponětí, že se "tohle" děje... Bylo to pro mě na jednu stranu dost děsivé čtení, nejednou mi vyvstalo na mysl, že se nedá vyloučit, že tak také někdy můžu skončit, a třeba budu ráda. A přišlo mi těch lidí neskutečně líto. Oni jsou tak stateční, pracovití, vynalézaví, nejspíš i většinou pozitivně naladění... Zajímavý žánr a díky autorce jsem se dozvěděla zase něco nového o světě za velkou louží. Slovo nomád pro mě získalo naprosto nový rozměr.

17.10.2022 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Na tohle dílko jsem se velmi těšila. Čekala jsem trochu něco jiného - více včel (faktu), méně vztahů (prózy), ale i tak jsem spokojená s namíchaným koktejlem tří časových rovin, propletených příběhů s nástinem toho, jak to bylo, je a bude, a jak jsou včelstva pro svět důležitá. Bavily mě všechny tři linie a líbí se mi i poselství, že naděje umírá poslední. Mělo by být zařazeno do povinné četby, jelikož kniha zpracovává tak důležité téma, ale přitom tak přístupnou formou... těším se na další části Klimatického kvarteta. Doporučuji!

17.10.2022 4 z 5

Jedeme na dovolenou Jedeme na dovolenou * antologie

Taková česká klasika, řekla bych. Depka, depka, depka. Dalo by se možná říct "ze života", ale určitě bych na dovolenou čekala lehce veselejší čtení. Tento komentář píšu po měsíci a půl od čtení, a vybavuji si děj pouze tří z povídek. Buď to svědčí o kvalitě díla nebo mojí paměti, nevím. Každopádně se mi moc líbila povídka ze Šumavy, i když také smutná, byla milá...

17.10.2022 3 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Po dlouhé době jsem četla něco s tématikou rasové diskriminace. Neměla jsem žádná očekávání a to, co mi nabídla tato kniha, byl naprosto úžasný zážitek. "Bílá" dvojčata v barevné komunitě, jejich dospívání, následně dospělost a vlastní děti. Cesta každé z nich je tak jiná, a přesto "dílem náhody" se zase nějakým způsobem spojí. Kolikrát jsem přemýšlela, jak lze žít tak dlouho a v takové lži a vlastně tím ovlivňovat životy dalších lidí. K tomu mě dost zaujalo téma transgenderu, které je tam nastíněno, leč nerozvedeno... Kniha se mi četla velmi lehce, příběh se mi moc líbil, a ač by dílko sneslo klidně více stran, věřím, že tak jak je, může zaujmout širší spektrum čtenářů.

17.10.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A někdy se to vyplatí, dá se říci. Krásná kniha, jemně plynoucí, jako těch dlouhých 300 let. Dobro a zlo, světlo a tma, láska a zášť. Příběh samotný protkaný uměním, nemůžu než být nadšená. Sympatická hlavní postava, propracovaný příběh a nečekané rozuzlení. Příjemné popisy prostředí i děje, dobře vykreslené charaktery. Ačkoli se určitá pasáž s obměnami opakovala, mně to osobně vůbec nevadilo. Bavilo mě střídání míst, číst si o různých podnicích, situacích...
Moc jsem si knihu užila a doporučuji ji romantickým duším, které si rády poplynou na vlně nádherného příběhu.

01.09.2022 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

To bylo naprosto skvělý! Přesně jako když Pavel Tomeš vystupuje.
Pomalejší rozjezd, ale celkově to tak krásně a vtipně plynulo, místy VELKÁ sranda, občas menší, ale kolikrát jsem se smála i nahlas, jak moc mě to pobavilo. Je to lidský a připomíná nám to nebrat se tak vážně. Navíc se kniha odehrává v Brně, pod hvězdárnou bydlím, takže tam mi ta subjektivita hodnocení určitě bude prominuta. Citovat nebudu a spoilovat taky ne, jak psal Pavel Tomeš v úvodu, nechá nás to přečíst od první stránky, a já stejně tak. Každopádně doporučuju, pro duši dobrý! :)

08.07.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Ta kniha pohladí. Záležitost na pár deštivých odpolední, kdy díky Knihonošovi vysvitne slunce. Knihonoš má vlastní svět a velkou lásku ke knihám. A přátelství. Co jiného potřebujeme? Pro mě to byl až takový bezelstný a čistý příběh, možná naivně dětský, ale rozhodně moc hezký.

24.05.2022 4 z 5

Krajina ledu Krajina ledu Eowyn Ivey

Tak to bylo něco! Něco naprosto jiného, než jsem za dlouhou dobu četla.
Prvních 100 stran mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak to jelo už samo, chytlo mě to. Příroda vykreslená ve svojí největší čistotě, kráse, ale taky surovosti. Prvky magického realismu tomu dodaly ten správný rozměr. Dobrodružné putování Aljaškou i psychologie postav, vše to krásně zapadlo, nemohu hodnotit jinak než 5*!

21.04.2022 5 z 5

Ve stínu Ve stínu Kateřina Castañeda

Moc fajn záležitost. Český klasický příběh dvou sester, kde ta mladší je hvězda a starší šedá myš, ale ukáže se, že nic není černobílé a že není všechno zlato, co se třpytí. Velice až poučné, řekla bych, ze života a moc smutné. Kniha, co vás chytne a nepustí až do konce. Příběh svižně postupuje a budete si jej pamatovat i za pár týdnů. Děkuji a doporučuji.

22.09.2021 5 z 5

Zítra je taky den Zítra je taky den Rudolf Havlík

Akční a běžnému smrtelníkovi nepředstavitelné situace, top dobrodružná kniha, která se dotýká významného tématu fast fashion a lehce ukazuje podmínky, jak tento byznys funguje, ač to není primární podstata knihy a ač z trochu jiného úhlu pohledu. Líbil se mi tón vyprávění příběhů z pracovních cest po Asii, mnohokrát jsem se opravdu líčení situace zasmála, ale mockrát to také bylo stresucjící a napínavé. A místy i dost frustrující, protože i když všichni dnes už víme, co je fast fashion a v jakých podmínkách vzniká, kniha dokazuje, že to v globálu nelze ze dne na den otočit a jít správným směrem, a že nelze například hned zvednout v textilní továrně v Indii mzdy.

Doporučuji k přečtení všem. Nenásilnou a zábavnou formou se dozvíte něco o tomto byznysu, něco o kultuře, prostředí a lidech v jihovýchodní Asii, a třeba se i nad něčím hlubším zamyslíte...
Už teď se těším na další kus Rudolfa Havlíka.

22.09.2021 5 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Sedlo mi to tak krásně do momentální nálady a rozpoložení. Kniha mě pohltila jemnou a půvabnou atmosférou, vykresleným japonským počasím, květinami a rostlinami, architekturou, souzněním s přírodou. Zastavila jsem se. Představivost jede na plné obrátky a vy prostě chcete hned teď sednout do letadla, procházet se po zenových chrámech v Kyoto, jíst rybu k snídani, obědu i večeři, pít čaj a bydlet v domě s javorem uprostřed. Ach. Dějová linka, jak Rose poznává sama sebe, mi buď unikla, nebo opravdu klouzala jen po povrchu, jak se mi zdálo, ale v žádném případě mi to nevadilo. Láska, zen, OM, více nepotřebuji. Děkuji.

02.05.2021 5 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Zajímavá kniha. První povídka mě naprosto odrovnala, že jsem si říkala, jestli to tak bude pokračovat dál, tak to nedám a odložím to. Na mě to bylo prostě moc. Naštěstí to tak dále nepokračovalo a dala jsem to až do konce a líbilo se mi to moc.
Propojené životní příběhy černošskcýh žen žijících v Londýně, které mají různé postavení, různé profese, různý věk. Kniha mi dala vhled, jak si ve 21. stolení musí tyto ženy stále těžce vydobývat své místo pod sluncem za cenu mnohem většího úsilí. Ačkoli nejsem ten typ, co by měl potřebu významně a hlasitě řešit otázky feminismu, rasy nebo pohlaví, jsem zastáncem toho, ať si každý je jaký chce, opět si umím o něco více představit, jaké to musí být řešit tyto problémy čistě proto, aby mohl člověk dělat, co ho baví (studovat co chce, žít s kým chce) a nebylo na něj pohlíženo s předsudky, ať ze strany veřejnosti nebo ze strany rodiny. Doporučuji všem.
Není to lehké čtení. Zaprvé neobvyklá forma, na kterou se dá sice zvyknout, ale mně osobně přijde zbytečná a nedokážu to bohužel ocenit, nevnímám ten přínos. A zadruhé již výše zmíněné téma.

01.02.2021 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Ten pan Svěrák, to je takový vtiPan. :)
Obyčejné věci a události viděny pozitivním okem, je z nich vyždímno maximum. Úsměvné, oddechové čtení. Moje top jsou určitě Nákup - to jsou scény, jako bych je viděla na vlastní oči, a nebo Dvojí vidění, kde jsem si sama nostalgivcky zavzpomínala na pobyt ve stejné zemi.. tak děkui za pěkný literární zážitek.

01.02.2021 5 z 5

Třetí díl jsem četla s odstupem (téměř dvou let), ale vskutku rychle mě autorka opět vtáhla do děje a připomněla mi útržkovitě, o co šlo. Jsem nadšená. Ačkoli děje nebylo tolik, jako v předchozích dílech, mně to přišlo dostačující. Naopak od níže komentujících mi nevadila "přemíra" politiky. Docela zajímavé si přečíst o politické "příslušnosti" z pohledu běžných lidí, studentů, ... Každopádně hlavní dějová linka, ubíhající život přítelkyň, se pěkně dále posunula a já se těším na snad velkolepý závěr a ani nedutám, jak to dopadne.

13.05.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) Nemocniční prostředí a důkladě popsané operování na sále hodnotím pozitivně a v beletrii se s tímto prostředím ne úplně často setkávám. V knize se toho odehrává opravdu mnoho, dějových aktů je tam určitě dostatek. Ať už pohnutá historie doktora s přesahem do současnosti, jedno téměř rozpadlé manželství a k tomu romantická zápletka (dejme tomu), dospívající mládež, rodinné vztahy a vztahy v nemocnici. Co jsem nečekala byla zápletka s náhradami bez certifikátu a to vysloužilo knize moje hodnocení čtyč hvězd. Určitě bych to nepřirovnávala k Ordinaci v růžové zahradě, jak jsem již několikrát slyšela. Přišlo mi to určitě lepší. Pěkná oddechovka od kvalitní české autorky.

13.05.2020 4 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Strhující příběh reálných osob na pozadí skutečných událostí, to bylo něco. V knize není místo, kde byste chtěli nudou přeskakovat stránky, a po pozvolnějším rozjezdu přichází část, kde akce střídá akci, kde musíte číst dál napětím, jak to dopadne a taky se zde najde několik překvapivých momentů.

Cítím se obohacená z vícero pohledů. Zeměpisně, hledala jsem si na internetu během čtení místa, kde se příbeh odehrává :-) i historicky, zase vím více o II. světové válce, tentokárt ze severu Itálie (doposud jsem věděla pouze velice okrajově o Mussolinim). Velice oceňuji závěrečný výčet osudů jednotlivých postav po skončení války. O ději se rozpisovat nebudu, to ať si každý přečte sám... podle mě tam toho je všeho tak akorát, a je "fakt hustý", že to je vše podle skutečnosti.

Na závěr jedna věc, co nelze opomenout a to je literární zpracování. Není to největší literární skvost, popisovaná atmosféra v některých pasážích nevyvovala to, co bych si přála, občas bylo těžké tu hrůzu/bolest/naději/lásku opravdu vnímat. Slovní obraty byly obyčejnější, věty kratší. Bohužel to knihu srazilo o level níže, než je potenciál příbehu. Nicméně po dočtení to byl pro mě tak dějově silný zážitek, že zavřu obě oči, a hodnotím 90% (neboli 4,5*).

05.05.2020 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Nejdříve poznámka k žánru, očekávala jsem sci-fi, dostala jsem filosoficko-psychologický román s historickými vsuvkami převalující se na povrchu mělkého sci-fi. Pokud pominu očekávání, je hezké si připomenout základní smysl života při plutí vesmírem a pomíjivost okamžiků minulých i současných. Stejně tak pro mě kniha vyjadřuje hodnotu svobody, ať už v podobě volby v životě nebo té v historii omezené. Co se mi líbilo, tak ten závěrečný návrat domů - smutný, ale zároveň nadějný... Hodnotím 70 %.

20.04.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Na knihu jsem se těšila, slyšela jsem spoustu nadšených ohlasů a bohužel, já se s tímto "hajpem" nemohu ztotožnit.
Příběh samotný je velmi silný, práce tatéra v Osvětimi, nikdy předtím jsem na toto povolání ani nepomyslela. Nicméně, kniha ve mě nevyvolala tolik emocí jako některé jiné odehrávající se v koncentračních táborech. Příběh byl psán velmi jednoduše, povrchně, povšechně, hrůzy popsané stroze, všechno tak nějak vycházelo... Nevím. Nejvíce jsem si užila závěrečné strany, doslov syna tatéra a dodatečné info. Škoda...

28.10.2018 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Opět jsem si rozšířila znalosti o druhé světové válce. Jak malý střípek a jaká strašlivá katastrofa. O této události jsem neměla nejmenší tušení. Moje zvídavost vzrostla, že jsem si po dočtení hledala další informace... Silné, tím více, že je to skutečné.
Příběhy postav drsné, smutné, zoufalé, ale i nadějné.. Skvěle propojeno, čtivé.

16.08.2018 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Dvě dějové linie, jedna Mendelova, jedna Trpaslíkova. Skvěle propojeno od začátku do konce. Příběhové části velmi čtivé, dobře popsané, velmi krásný příběh smyslu života a lásky. K lidem, práci, výzkumu, hudbě... Překvapivý závěr. Pasáže z genetiky... Kdybych byla na gymnáziu, nejspíš bych je i chápala a dokázala se na ně vždy soustředit. Takto jsem to mohla číst třeba 3x-4x za sebou, než jsem některé věty pochopila a ne vždy jsem také byla při čtení v náladě to chápat...
Dávám 5*, přestože jsem ne všemu rozuměla. Za obrovskou propracovanost příběhu samotného, nastudování tématu genetiky a její historie.

16.08.2018 5 z 5